uzivatel6305 uzivatel6305 komentáře u knih

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarian (p)

Poslechla jsem jako audioknihu. Je to hluboký, malinko komplikovaný příběh, originální a zvláštní. Asi by bylo ideální si ho poslechnout dvakrát.

Když jsem začala poslouchat, málem mě odradil začátek, který je opravdu zdlouhavý a člověk pořád čeká, co z toho vyleze, ale nebojte, vyleze! Najednou se vše prolomí a člověk prostě musí poslouchat, má to spád, spoustu překvapení, jeden milenec, více milenek, doba, hloubka, žárlivost, láska, soucit, vzájemná pomoc, nenávist, silné osobnosti,… a nakonec zase ten milenec. Je to krásné, hluboké a člověk chápe proč všechno to podvádění.

Interpretka Martina Hudečková, je jako obvykle geniální a příběhu dodává o to větší šťávu, zato Jaromír Meduna se mi vůbec nelíbil.

Každopádně, doporučuji, nebudete litovat.

08.05.2024 4 z 5

Skleněný vrch Skleněný vrch František Niedl

Tak to byla opravdová krása. Tím stylem mi tady pan Niedl svou hloubkou a city velmi připomíná mého milovaného Remarquea. Příběh není moc veselý, ale taaaak pravdivý, bez příkras, plný životních zkušeností a ponaučení, prostě to, co každý z nás někdy v životě zažil anebo je i rád, že to nezažil.

Poslouchala jsem jako audioknihu a na hlas pana Švarce jsem si musela zpočátku zvyknout, ale nakonec se mi líbil i právě kvůli jeho skvělému výkonu.

Moc doporučuji. Obzvlášť milovníkům EMR.

08.05.2024 5 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Poslech celé trilogie mě velmi bavil a budu i nadále věrná panu Niedlovi. Jeho styl vyprávění, smysl pro humor a spravedlnost, jeho originální nápady a popisy postav a situací jsou opravdu skvělé. (Připomíná mi mého velkého oblíbence, rošťáka Belmonda.) A co vypravěč pan Saic? No, ten se naštěstí nemění a zůstává i nadále dokonalý.

Tento třetí díl byl povedený, i když ne tak jako díl druhý. Ale i tak jsem si s chutí poslechla, jak se Prevít mění nejen fyzicky, k lepšímu, jak se mu začíná konečně dařit a je čím dál sebevědomější. Ostatní postavy stojí za to, ať jsou to sympaťáci, nebo naprostí idioti.

Velké doporučení celé série. :)

08.05.2024 4 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Tak to mě opravdu bavilo. Pan Niedl má úžasný smysl pro humor a knížka mi tím opravdu sedla. Poslouchala jsem jako audioknihu a při jejím poslechu jsem měla neustále úsměv na tváři a to i ráno v autě na cestě do práce!

Příběh je ještě praštěnější než ten první. Tim je velmi originální a svůj a to, co se mu děje je skvěle vymyšlené. Všechny ostatní postavy jsou tak rozdílné, že to je opravdu radost poslouchat. Blbci, hulváti, vyčuránci, namyšlenci, slušňáci i ti správní, prostě zábava.

Pan Saic je úžasný, je slyšet, že knížka bavila i jeho, a že se do všech rolí a hlasů opravdu vžil, protože všechny ty dialogy jsou moooc povedené a ze života. Doporučuji.

08.05.2024 5 z 5

Nádhera, pohlazení, moudrost, legrace, smutek, originalita. Úžasný jazyk pana Hrabala.

Teď jsem doposlouchala audioknihu v podání geniálního pana Ladislava Mrkvičky a jsem stejně nadšená jako kdysi, když jsem četla poprvé. Příběh mi teď snad ještě víc mluví z duše a naprosto chápu pocity vypravěče v posledních kapitolách.

Popis “malého českého člověka se Hrabalovi povedl snad stejně dobře, jako by to psal Karel Čapek. Proplouvání v jakékoliv době, chytráctví, využívání lidí a situací, lidská hloupost a lidská zloba, a ty roztodivné charaktery s jejich výstřednostmi, prostě pecka. A nakonec ještě přátelství zvířat, samota a s ní spojený klid a ponaučení.

Prostě krása, vřele doporučuji.

05.05.2024 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Právě podruhé doposloucháno a musím opravit své předešlé hodnocení ze tří hvězdiček na čtyři. Nějak mi to teď sedlo víc než před lety, asi i proto, že jsem mezi tím Skotsko už dvakrát navštívila a umím si přesně představit, co Peter May s takovou láskou popisuje. Předešlé díly byly o něco lepší, ale i tak stojí za to si tento díl přečíst, nebo poslechnout.

Mayovy postavy jsou tak barvité, ne vždy sympatické, ale originální. Obě roviny vyprávění jsou stejně zajímavé a moc se mi líbí styl vyprávění Finova mládí v první osobě a vyprávění o jeho současnosti v osobě třetí. Nějak to dává větší smysl.

Konec je skvělý a celá série se tak krásně uzavírá. Řekla bych, že tato trilogie je to nejpovedenější, co jsem od pana Maye zatím četla, a bylo toho hodně. Podle předešlých komentářů bych spíše celou sérii doporučila milovníkům drsného Skotska. Jděte do toho, je to krása.

04.05.2024 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Už podruhé doposlechnuto a opět velké nadšení. Pan Jiří Dvořák svým krásným hlasem a přednesem knize dodává ještě větší šťávu. Ten neskutečně živý popis skotských ostrovů a Skotů samotných s jejich vřelou náturou, to je opravdu něco. Skotsko je má oblíbená destinace a Peter May ve mně vzbuzuje ještě větší chuť na další návštěvu i tohoto nehostinného koutu.

Příběh Fina a jeho (ne)přátel a minulosti se vyvíjí dál, a musím říct, že dost bere za srdce. Je v tom velká hloubka a člověku nezbývá než se zamýšlet i nad vlastním životem a osudem. Postupné odkrývání minulosti mě baví v každé knížce, ale tady snad ještě víc. Navíc je sympatické, že už známe spoustu postav z minulého dílu.

Moc jsem si to užila a vřele doporučuju. Pokochejte se jako já. :)

04.05.2024 5 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Lidičky, pecka! To se fakt nedá odložit. Je to už moje šestá knížka od autorky, která mě baví čím dál víc. Bohužel její knížky, přestože jich napsala velkou spoustu, ještě pořád nejsou přeložené do češtiny, ale v angličtině se čtou výborně.

Za zamčenými dveřmi je vedle Pomocnice moje nejoblíbenější. Musíte prostě pořád číst, a málokdy odhadnete, co se bude dít dál. Pomalu se odkrývá minulost paní doktorky a její dopad na přítomnost. A stejně jako i ve Freidiných ostatních knihách, můžete věřit málo komu. Určitě bych nechtěla být na jejím místě. I ten životní styl, tak americký, a navíc osamělost, to opravdu není pro každého.

Upozorňuji, že se nejedná o žádnou hlubokou literaturu, ale svůj účel - thriller - to splňuje beze zbytku. A ten konec vás určitě dostane, tak jako mě. Moc doporučuji.

04.05.2024 5 z 5

Poprava Poprava Matt Witten

Opravdu silný příběh. Některé části mi připadaly krapet zdlouhavé, ale později jsem si uvědomila, že to vlastně k příběhu patřilo.

Mám ráda knihy z USA, každý stát je jiný, originální, s vlastními specifiky, historií, krajinou i lidmi, a pořád je to jedna země.

Susan pochází ze státu New York, ale je to zcela jiný New York než ten, který známe z filmů, a člověku připadá, že se snad ani nemůže jednat o 21. století. Taková chudoba a ponurost.

Příběh je syrový a tak nějak jsem cítila, že je to podle skutečnosti a podle doslovu jsem nebyla daleko od pravdy. Chudák ženská, tohle vše si prožít, taková bezmoc! I když na druhou stranu se dokázala perfektně vyprovokovat k akci.

Od začátku jsem tušila, že ta poprava nebude jen tak a uhádla jsem. Je to proti lidskosti. Ale doporučuji, je to velmi dobře napsané.

22.04.2024 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Přečetla, respektive poslechla, jsem si díl už asi před dvěma měsíci a protože mě příliš nezaujal, tak jsem psaní komentáře pořád oddalovala a nyní zjišťuji, že kromě ošklivé, smradlavé panenky, houpající se lodi a nijakého vztahu mezi Huldarem a Freyou si již nic moc nepamatuji. To asi mluví za vše. A to se mi ty první díly skutečně líbily.

22.04.2024 3 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

A konec je kde? Huldar a Freya? Nějak jsem z toho rozpačitá. Začátek byl opravdu silný, ale pak se to tak všechno zamotalo, že jsem se musela neustále vracet, což nebylo u této série poprvé. Zbytek knihy už tak silný nebyl a leckteré vztahy mi připadaly opravdu povrchní.

Příběh celkově byl dobrý, postavy skvěle vykreslené, ale kapitoly před koncem byly jedna velká motanice a konec nepřestával překvapovat, až mi to přišlo vážně přitažené za vlasy. Co mě bavilo během celé série byl popis Islandu a Reykjavíku samotného.

Ještě uvidím, jestli s Yrsou budu pokračovat dál.

22.04.2024 3 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Tak tohle mě opravdu pobavilo. Je tam humor, napětí, legrační i vážné situace, rodinné problémy, vše je perfektně popsané, prostě to je takové lidské a ze života. Zpočátku jsem si nebyla jistá a dokonce jsem i přestala číst, nemohla jsem se nějak soustředit, ale zkusila jsem to ještě jednou a moc mile mě to překvapilo. Řekla bych, že je to takový mužský styl, chlapům se to prostě musí líbit, ale i ženským se smyslem pro humor. Trochu mi to něčím připomnělo Petera Maye, nebo možná Dokonalé, ale není to tak brutální. Překvapil mě ten děj, který se odehrává v New Yorku a s jakou samozřejmostí to pan Niedl napsal. Výborné. Není to náročné čtení, ale humorné, milé a originální. Doporučuji. Jdu na další díl.

15.04.2024 4 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Před dávnou dobou jsem propadla Jarmilce a v poslední době i audioknihám, které mi dovolují zmnohonásobit čtení.

Miluju Jarmilku Loukotkovou a přečetla jsem většinu jejích knih, protože je jedna z mých nej. Tuto knihu jsem četla již dvakrát před mnoha lety a proto jsem měla velkou radost, že je vydaná jako audiokniha a skvěle (jak jinak?) načtená panem Soukupem. A co se nestalo? Při poslechu jsem si uvědomila, že Jarmilka je prostě někde úplně jinde, stejně jako Čapek, Dickens a jiní, tato literatura má velkou hloubku, moudrost, neuvěřitelnou slovní zásobu a hlavně přesah do jakékoliv doby. Je to jednoduše jedna z nejlepších historických knih vůbec, i když není zcela podle pravdy, ale ty myšlenky?!

Prostě a jednoduše, doporučuji z celého srdce. A jestli Vás stejně jako mě zajímají diktátoři, tak si možná také spojíte Nerona s Pepou Džugašvilim a jeho stihomamem a hrůzovládou. A Petronius? Ooooo! Senzace.

15.04.2024 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Po druhé jsem se rozhodla, že si knihu poslechnu jako audio a musím říct, že jsem ji opravdu přetrpěla. Miluju Erička Remarqua, jeho knihy čtu většinou třikrát i vícekrát a přestože jsou většinou smutné, tak je v nich i spousta humoru a legrace, lásky, přátelství, vzájemné pomoci a hlavně velké množství různorodých charakterů a hlubokých myšlenek.

Částečně je vše i zde, i když Jiskra života je mnohem ponurejší, což je logické, protože se jedná o "život" v koncentračním táboře, ale ta syrovost je opravdu moc silná káva. Čtu knihy z koncentráků, gulagů i nápravných pracovních táborů, ale tato kniha na mě působila ještě krutěji a to jsem ji už kdysi dávno četla. Eriček popisuje vše velmi reálně, smrt je už vcelku obehranou, každodenní záležitostí, člověk je s ní smířený, ale i tak se snaží ji co nejvíce oddálit. Konec války už je za humny, ale přitom se čas vleče a s každým dalším momentem, hodinou, dnem přináší další ukrutnosti. Postavy jsou popsány pravdivě a na nikom nezůstává nit suchá, jen se člověku v té Remarquovo hloubce ježí vlasy na hlavě.

Kniha je náročná, jak pro slabší povahy, tak i proto, že už se prostě nemůžete dočkat, aby to všechno skončilo, ale jak víme, u Remarqua nikdy není jen černobílý Happy End. V každém případě stojí za to vydržet až do konce.

A interpret, pan Myšička? Geniální, ale naprosto. Slyšela jsem ho již v několika audioknihách, ale to, co předvedl při čtení Jiskry života je nevídané. Úžasný herecký výkon. Doporučuji. Moc.

15.04.2024 4 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Opravdu zajímavě napsaný životopis plných hlubokých citů, rozdělený do třech částí, kde je ale každá část Tovina života zcela rozdílná, jakoby o jiném člověku.

Zaujala mě spisovatelčina otevřenost v každé části zvlášť, její upřímná výpověď o rodině, dětech i závislosti, o věcech, o kterých je někdy lépe pomlčet, ale dějí se každému z nás a tak je milé si říct: tohle znám, tohle jsem cítila taky, s tím mám také problém.

Tove to v životě opravdu neměla jednoduché, život byl jak pro dívky, tak ženy v té době opravdu těžký a ona sama ke všemu působí jako slabé a jemné stvoření, i když jsou chvíle, kdy si dokáže stát za svým. Je těžké hodnotit cizí rozhodnutí a cizí činy, když jsme sami nezažili, to co oni. Na knize se mi prostě nejvíc líbí upřímnost.

Knih z Dánska moc neznám a spisovatelka u nás také příliš známá není, ale určitě by stálo si od ní ještě něco přečíst. Určitě si ji budete během čtení chtít trošku progooglit, jako já. Doporučuji milovníkům životopisů.

31.03.2024 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Právě jsem doposlouchala Zulejku jako audioknihu a musím se přiznat, že bych ji jinak nedočetla. Do poslouchání jsem ani neměla tu pravou chuť, jen mě zajímalo jak to celé dopadne.

Styl vyprávění je pomalý, ale krásný. Díky popisu si člověk dokáže vše výborně představit. Jen mi tam nějak chyběla hloubka a ani jsem necítila tu hrůzu jak při cestě do gulagu, tak ani v životě tam, na Sibiři, v zimě, bez jídla, pod neustálým dohledem Jakoby to bylo vyprávěno z povzdálí. Prostě ve mně kniha nevzbudila žádné emoce, což se mi stává u těchto příběhů z války a z gulagů skutečně málokdy.

Když si vzpomenu na V šedých tónech od Ruty Sepetys, na Cilčinu cestu od Heather Morris, nebo i Krvavé jahody od Jiřího S. Kupky, tak Zulejka byla s prominutím čajíček. Romantika, ale bez hloubky.

Doporučila bych čtenáři, který teprve začíná číst o komunistických zvěrstvech a nemá žaludek na ty skutečné hrůzy.

31.03.2024 3 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

Moje třetí kniha od autora a stává se ze mě nadšená fanynka. Jeho knihy jsou vždy originální, plné napětí, zvratů, humoru, a čtenáře prostě nenechají od čtení oddychnout.

Pasažéři mě opět moc pobavili, myslím, že se ani nejedná o sci-fi jako o blízkou budoucnost. Co si s tím vším lidstvo počne, uvidíme, ale pohled na situaci očima Johna Marrse vypadá opravdově.

Miluju Marrsův popis postav, každý je jiný, málokomu se dá věřit, situace se mění během chvilky a čtenáře čeká jedno překvapení za druhým.

Mrzí mě, že jsou u nás vydané jen čtyři knihy, a v audio verzi pouze jedna. Brzy budeme muset sáhnout po originálech.

Mimochodem, J.M. je velice aktivní na FB, pokud máte zájem.

Jeho knihy jednoznačně doporučuji. Pěknou zábavu.

31.03.2024 5 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Mně se to líbilo. Druhá půlka mi přišla napínavější. Nejsem úplný znalec 2. světové války v Itálii, a tak mě informace o fašistech a Mussolinim obohatily. Popis Italů, samotné Itálie a Itálie té doby je opravdu skvělý.

Jediné, na co jsem nemohla přestat myslet byla Geniální přítelkyně, protože Dareba je v podstatě velmi podobná. Ale díky této knížce jsem dostala chuť si Geniální přítelkyni opět poslechnout.

Ten, kdo má rád příběhy silných a statečných žen, rebelek, které nemají strach, ten, kdo má rád dobrodružství a boj za spravedlnost, tak bude z knihy opravdu nadšen. Ty chlapi tady - no, nic moc.

Myslím, že můžeme brzy očekávat další díl. To je tedy mé tušení. Protože, proč nepokračovat, že? Doporučuji, ale spíše ženám.

09.03.2024 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

V případě knih jako jsou Doktoři by bylo dobré mít možnost udělit i více hvězdiček. To myslím naprosto vážně. Pro mě dokonalost. Přečteno po čtvrté.

Hlavní postavy známe od dětství, s nimi sledujeme i historii Spojených Států, důležité sportovní události a výzkum v oblasti medicíny. Obdivuji hloubku jeho odborných znalostí a zajímalo by mě, jak dlouho knihu psal.

Miluju Segalův nenapodobitelný a neskutečně čtivý styl vyprávění, v knize nenacházím žádná hluchá místa a už se vždy těším na určité pasáže.

Doporučuji - doporučuji - doporučuji!

05.03.2024 5 z 5

Skála Skála Peter May

Asi bych jen okopírovala Janina66 pode mnou. Poslouchala jsem audioknihu před cca 7 lety a v podstatě díky ní jsem už od té doby vyposlechla většinu Petera May.

Tento první díl trilogie je skvělý, originální a navíc ze Skotska a skotských ostrovů. Hned bych tam vyrazila. Příběh je ponurý, střídá se vyprávění ze současnosti a vcelku dávné minulosti, která ovšem přítomnost velmi ovlivňuje.

Popis je tak skvělý, že přímo prožíváte to hrozné počasí, vidíte před sebou tu přírodu a moře, a navíc se klepete zimou a těšíte se na něco teplého na zahřátí nejlépe v jedné z těch tamních hospod (jen toho lososa si už asi nikdy nedám). Skotové jsou drsní a i toho si v knize užijete spoustu.

Perfektní, napínavý příběh, audiokniha skvěle načtena geniálním Jiřím Dvořákem, a navíc to Skotsko! Zkrátka doporučuji, to je snad jasné.

05.03.2024 5 z 5