ut.la ut.la komentáře u knih

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Moje nejoblíbenější Šmídova knížka (vedle Miss Porta). Román z krásného prostředí, sic často neveselého. Líbí se mi ta časosběrnost a prostor. Jakoby to člověk měl před očima.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Zajímavá knížka o zajímavém místě. Sice mě od ní zrazovali, že je smutná - ale mě to ani tak nepřišlo. Není veselá, je akorát o těžkém životě lidí v nelehkých podmínkách. Líbí se mi, že v ní není rozpitvávána lidská krutost, není to o tom, jak jsou na sebe lidé zlí. Je to jen o tom, že život není/nebyl vždy lehký.

20.11.2020 5 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

O příbězích Gabry a Málinky se občas zmiňovala mamka, když jsem byla malá. K přečtení knihy jsem se dostala až teď, s dětma - a je super. Čte se jedná radost (-:

Hranice stínu Hranice stínu Joseph Conrad

Nedočetla jsem. Ne, že by mě to vyloženě nebavilo, ale bylo to na mě trochu moc rozvleklé, a hlavně dlouhé kapitoly, které jsem nedokázala přečíst na jeden zátah - a nebylo, kde si "dát pauzu".

20.11.2020 2 z 5

Děvčátko, rozdělej ohníček Děvčátko, rozdělej ohníček Martin Šmaus

Nedokázala jsem dočíst. Čte se to dobře, ale ta neutěšitelnost, zlo, to mě ubíjelo.

21.10.2020

Kam se ztratil Bůh Kam se ztratil Bůh Marek Orko Vácha (p)

Knížku jsme měli v knihovně dlouho, než jsem se k ní dostala, nějak mě ta duchovní a náboženská témata nelákají. Ale tohle bylo dobré. Asi je to tou formou - tedy rozhovory - že jsem si nepřišla utopená v teologických pojmech, komplikovaných myšlenkových konstrukcích (které často beztak vyústí v konstatování nějaké tisíckrát již vyřčené pravdy). Naopak. Text ubíhal svižně, způsob podání mě nutil se místy zastavit a zamyslet.

Každý rozhovor je jiný. Zajímavé je, že - mnou dříve velice oblíbený - Vácha mě vůbec nezaujal (na každou otázku odpovídá další otázkou, jen kupí otazníky a pochybnosti a nenabízí vůbec žádné východisko). Naopak Halík, kterému jsem se doposud vyhýbala, mě skoro nadchnul - ten chlap to má prostě promyšlený.

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Jedna z mála knih, u kterých jsem se smála nahlas. Není to jen humoreska, je v tom způsobu psaní i žití i kus moudrosti. Vřele doporučuji.

21.10.2020 5 z 5

Prodloužený čas Josefa Čapka Prodloužený čas Josefa Čapka Marie Šulcová

Ke knížce jsem se dostala spíš náhodou, aniž bych četla předchozí díly od autorky - a jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. Nejsem žádným vášnivým sběratelem nebo obdivovatelem děl bratří Čapků, ale tohle bylo zajímavé. Začíná smrtí K. Čapka, popisuje prostředí a události protektorátu a 2. světové války z pohledu Čapkových blízkých, v mimoběžných kapitolách pak přežívání J. Čapka v koncentračních táborech (jak to prostředí nemám ráda, tak tady se autorka nevyžívá v brutalitě a bezmocnosti, tak to celkem šlo).

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Knížka se četla sama. Jednak je plynule napsaná - nepříliš květnatá, spíš civilním jazykem, ale rozhodně nepůsobí plytce. A jednak - hory!! Je to prostě o bytí v horách. Žádné zbytečné popisky nevýznamných epizod, jen hlavní příběh, v nádherných kulisách.

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Musím se ke knížce někdy vrátit, až narazím na její tištěnou podobu. Číst to na čtečce není ono, chybí tam obrázky (-:

21.10.2020

Vůně mandlí Vůně mandlí Lenka Reinerová

Příběhy z období 2. světové války napsané z perspektivy "obyčejného člověka" - osoby, které se sice ty události blízce dotkly, ale sama v nich příliš roli nehrála. Pro mě neobvyklý způsob, a po spoustě knih popisujících koncentrákové hrůzy příjemná změna.

08.09.2020 4 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Dobře se mi četla. Bůhví proč mi připomínala Rozmarné léto - snad potulnými komedianty..? Nebo možná tím, že na mě vlastně působila docela pozitivně...

08.09.2020 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Dobře se to četlo, ale myslím, že si z knížky za pár týdnů či měsíců už skoro nic pamatovat nebudu. Ale možná to je tím, že jsem to četla na ebooku. Film, byť zřejmě nemohl obsáhnout celou knihu, se mi asi líbil víc.

08.09.2020 3 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Naučná knížka, která se dobře čte. Poučná, se spoustou zajímavých zajímavostí o životě stromů. Co jsem ji přečetla, koukám na les přecijen trochu jinak.

02.08.2020 5 z 5

Líbáš jako Bůh Líbáš jako Bůh Marie Poledňáková

Knížku jsem začala číst z nouze, kdy na chalupě nic jiného (krom houbařských příruček) nebylo. No, na léto do lehátka, aby člověk zaměstnal oči, dobré. Čte se fakt snadno - a rychle. Ale příběh jednoduchý, tradiční, předvídatelný. Ta knížka nenabízí vůbec nic nového. Film je lepší, člověk jím ztratí méně času.

02.08.2020 2 z 5

Tvář života Tvář života Archibald Joseph Cronin

Asi ne úplně výjimečná kniha o mladém lékaři-vědci, který nezískává pochopení ani podporu pro svůj výzkum. Ale četla se celkem dobře, líbil se mi romantický příběh na pozadí (na léto ideální).

02.08.2020 4 z 5

Cesta na jih Cesta na jih Michal Ajvaz

Tohle je hrozně zajímavá knížka! Úplně něco jiného, než co z beletrie znám. Zprvu mě to teda trochu štvalo, čekala jsem stále, že se děj vrátí k prvnímu příběhu - ale pak jsem si přečetla anotaci knihy (ano, začla jsem Cestu na jih číst, aniž bych o ní něco věděla), a přijala fakt zapouzdřenosti - a to mě pak začalo bavit snad ještě víc. I ten konec byl dobrej, docela detektivkovej.

02.08.2020 5 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Zajímavá kniha odkrývající zákulisí Lurdského zázraku. První polovina, kdy se děly zjevení, - popis vnímání Bernadettou, vnímání Bernadetty vesnicí - mě hodně bavila. Pak se to přehouplo v politikaření a dočítala jsem už jen, abych dočetla.

02.08.2020 4 z 5

Snídaně šampiónů Snídaně šampiónů Kurt Vonnegut Jr.

Kniha mi vůbec neplynula. Hledala jsem děj, který tam asi nebyl. Vykreslení postav mě vůbec nezaujalo. Autorovy malůvky mi přišly zbytečné.

28.04.2020 1 z 5

Izrael už se nevznáší Izrael už se nevznáší Paweł Smoleński