ut.la ut.la komentáře u knih

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Vůbec mě to nebavilo. Postavy úplně nijaké, děj taky. Zvládla jsem necelé dvě kapitoly.

23.09.2021 1 z 5

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Margaret Craven

Pamatuju si, že jsme na knížku měli kdysi celotáborovku, a teď, po přečtení, vůbec nevím, jaké dílčí příhody byly mottem etap - přijde mi, že tam těch událostí, na nichž by šlo postavit etapu pro děti, nijak mnoho není :D
Ale knížka hezká, taková klidná. Během čtení jsem přemýšlela, v jaké době se to asi odehrává - indiáni žili dost odříznutí, a naopak byly používány poměrně moderní přístroje. I tak mě ale trochu překvapilo, když jsem zjistila, že se vlastně jedná o příběh ze 60. let. Že ještě v té době žily v Severní Americe indiánské kmeny takhle víceméně tradičně.

07.07.2021 4 z 5

Stín Stín Jiří Křižan

Fajn knížka, poměrně dobře se čte. Civilně napsaný příběh, žádná velká "románová" dramata. Body ubírám za to, že si z ní téměř nic nepamatuju (kromě scény tanku v bahně), a tak jsem ji nedopatřením začla číst podruhé, i když jsem ji už přečetla asi před rokem.

07.07.2021 3 z 5

Daniel Stein, překladatel Daniel Stein, překladatel Ljudmila Ulická (p)

Nedočetla jsem. Začátek byl zajímavý, a knížka se tvářila slibně, přibližně v půlce mě to ale už přestalo bavit - vadilo mi časté opakování událostí, stále to bylo jakoby na jednom místě. Čekala jsem nějaký zvrat, pokračování příběhu, a nedočkala se.
Nicméně, přišlo by mi velmi zajímavé a zábavné, kdyby způsob psaní - dopisy, úřední dokumenty, záznamy - nebyl formou knihy, ale přímo jako dokumenty v krabici.

24.06.2021 2 z 5

Horečka Horečka Václav Hrabě

Krátký text, poměrně strohý, a přesto obsahuje mnohé.

24.06.2021 4 z 5

Žít bez ekzému Žít bez ekzému Karen Fischer

V první části přehledně shrnutá teorie okolo stravování vs. zdraví kůže. V druhé části praktický jídelníček s tipy a systémem vhodných/nevhodných potravin, na závěr pak něco málo receptů, z kterých se jídelníček dá hezky sestavit. Pro mě super knížka, sice o ekzému dost vím, ale tohle je hezky shrnuté a pomohlo mi to odpíchnout se a přehodnotit stávající způsob stravování (byť byl zdravý, zjevně ne zcela vhodný při ekzému), něco zařadit, něco vyškrtnout, a lépe jídla kombinovat. Určitě doporučuji.

24.06.2021 5 z 5

Lodní lístek Lodní lístek Lenka Reinerová

Zajímavý styl psaní - poměrně málo emocí, a přesto se mi to četlo hezky. Rozhodně zajímavá témata, a v okamžiku, kdy jsem knížku četla, se mi líbila - bohužel, po pár týdnech si z ní mnoho nepamatuji.
(a propos, druhá povídka - Lodní lístek - se mi líbila víc)

24.06.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Nezklamala. První díl jsem hltala, druhý jakbysmet. Kronika obyčejných, těžkých, smutných a zejména lidských osudů jedné rodiny, jejíž členové jsou zmítáni historickými událostmi. Skvělá typologie postav, vykreslení atmosféry - ohromně autentické, autorce věříte všechno.

22.03.2021 5 z 5

Máma odchází do kláštera! Máma odchází do kláštera! Stéphanie Combe

První kapitola dobrá, zbytek mě nebavil. Nic se tam nedělo. Hrdinka nahodile komentuje nahodilé jevy (vybrané řádové sestry, věty z přednášek, věty z rozhovorů,..), bez vzájemné souvislosti. Asi ve stylu: Ráno jsem šla na snídani a tam byla Marie, ta mi přišla velmi sympatická, přihlásila jsem se dobrovolně k mytí nádobí. Po snídani se mě Lucy zeptala jak se mám a povídala mi o typologii osobností podle Junga, uvědomila jsem si, že to na mě sedí. Cestou na přednášku jsem přemýšlela o mých dětech, a na přednášku jsem dorazila pozdě. Tam nám pater povídal o managementu času, došlo mi, jak špatně si vedu. (...)

22.03.2021 2 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Fulghuma mi kdysi doporučovala mamka, pak i třídní učitelka. Tehdy mě to nebavilo, vůbec jsem nechápala, co na krátkých vzkazkách bez děje a mnohdy bez vtipu lidi vidí. Teď mě k němu přivedl manžel - a já jsem asi zestárla, protože najednou mi ty povídky a drobné úvahy přijdou příjemné, oddychové a docela ráda je čtu (i když jsou bez děje a mnohdy bez vtipu).

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Podle anotace jsem čekala něco trochu jiného. Je tam tanec, je tam láska - ale o tanci to vlastně vůbec není (myslela jsem si, že tam půjde zejména o hodinu/hodiny tance, kde se zároveň hrdinka dozví něco o lásce a o životě v terezínském ghettu), a o lásce tak trochu. Prostě je to pár dní ze života dcery německého velitele v Terezíně.

16.03.2021 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Hledala jsem oddechovou knihu, ne úplně hloupou, ne úplně červenou knihovnu - a bylo mi doporučeno toto. A je to přesně to, co jsem chtěla. Oddychovka, ale ne úplně blbá, příběh se nedá uhodnout z prvních pár stránek, dobře se čte, doporučuju.

16.03.2021 5 z 5

Zajímavá knížka - zajímavý příběh. Fascinuje mě, co autorka dokázala přežít - a že do toho šla dobrovolně (ač to z knihy vypadá, že ne příliš věděla, do čeho jde). Deníková forma je čtivá, čas plyne rychle, ale nečekejte hluboké psychologické úvahy nebo vykreslování postav, vlastně ani vtažení do děje - k tomu je tam příliš málo praktických podrobností.

Zázraky Jána Pavla II Zázraky Jána Pavla II Pawel Zuchniewicz

Knížka se četla dobře, byla zajímavá. Přiblížila mi Jana Pavla II, ukazuje, mimo popsani některých zázraků na jeho primluvu, i jeho velkou otevřenost "normalnim" lidem. A připomenula mi, že se zázraky dějí, a že má smysl vkládat zdánlivě bezvýchodné situace do Božích rukou.

07.02.2021 4 z 5

Clařino dědictví Clařino dědictví Françoise Bourdin

Docela fajn ženský román. Ke knize jsem se dostala celkem náhodou, a nechám si ji zarazenou v knihovně, i když je to vyloženě jen odpocinkova literatura bez hlubšího přesahu (-: Hlavním hrdinou je urostly, bohatý, šarmantní a sympatický právník, resisi svůj vztah s exmanzelkou, dětmi, rodinou. Celé se to odehrává vesměs ve velkém letním sídle na jihu Francie. Prostě trochu klišé, ale na oddychove večery ideální.

07.02.2021 4 z 5

Nejlepší holka našeho života aneb Miss Porta Nejlepší holka našeho života aneb Miss Porta Zdeněk Šmíd

První Šmídova kniha, co jsem četla. Ta volnost - toulání, ohně, kytara, mládí, co trochu neví, co se sebou - to bylo moje. Asi záleží, v jakém rozpoložení a věku ji člověk čte.

20.11.2020 5 z 5

Sbohem, Dicku! Sbohem, Dicku! Zdeněk Šmíd

Román bez velkého příběhu. Vlastně je to o milostném románku lesáka a jiskrné lesní dělnice. Ale je to hezké, dobře se to čte, prostředí i postavy vylíčeny tak, že téměř ožívají. Může to být oddychové čtení - a zároveň nemusí.

20.11.2020 4 z 5

Trojí čas hor Trojí čas hor Zdeněk Šmíd

Tři příběhy z pohraničních hor. A pro to téma mám, zejména ve Šmídově zpracování, slabost. Tři příběhy - tři různá období, ale táž melancholie prostředí, týž smutek - a zároveň lehkost bytí.

20.11.2020 4 z 5

Lesk a bída Čekání Lesk a bída Čekání Zdeněk Šmíd

Vcelku dobrá knížka, nenáročná. Ale nic by se nestalo, kdybych ji byla nepřečetla.

20.11.2020 3 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Nebavilo mě to. Scházela mi v tom jiskra.

20.11.2020 2 z 5