ut.la ut.la komentáře u knih

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Fajn severská detektivka, dostatečně napínavá, dobré popisy postav a vztahů ve vesnici i v rodině - nikde jsem se neztrácela, všechno navazovalo, propojovalo se.
Trochu mě zklamal konec - vraha, nebo okolnosti motivu, se rýsovaly zhruba od půlky. Doufala jsem furt, že se to nějak přehoupne, dojde k nečekanému objevu nebo zvratu, ale to se nestalo. Žádné uhrančivé odhalení se (pro mě) na konci nekonalo, byť ta zápletka byla dost zamotaná (trochu příliš, přišlo mi).

30.04.2023 4 z 5

Takto se mě nikdo neptal Takto se mě nikdo neptal Jiří Grygar

Vesmír mě nikdy moc nezajímal, leda tak letní noční hvězdná obloha. Nicméně, tahle knížka mě bavila a zaujala. Přečetla jsem ji ráda a dost se z ní naučila (byť si to, samozřejmě, už nepamatuju), dala mi vhlédnout do toho, co je nad námi, a jak to vlastně tak trochu funguje. A největší zjištění - všichni jsme z hvězdného prachu!

08.04.2023 4 z 5

Bídné roky Bídné roky Knut Faldbakken

Tohle jsem tedy nečekala. Knížku jsem si náhodně vzala z knihobudky do autobusu, začátek jsem teda prokousávala trochu déle (ono celkově chvíli trvá, než člověk knihu přečte), ale motiv života na smetišti jako únik před hroutící se civilizací mě zaujal. A je to napsané dobře. Situaci si lze dobře představit, vžít se do "hrdinů". Nepřišlo mi to vlastně ani moc depresivní, jako by obdobně "apokalyptický" scénář mohl být. Spíš jako o objevování jiných možností žití, bokem rozpadající se společnosti.
Kniha je ze dvou dílů, dobré mi přišly oba.

08.04.2023 4 z 5

Přiznám se, že jsem čekala víc. Možná je to tím, že mě Harry Potter chytnul kdysi dávno, a od té doby jsem od JKR nic nečetla, nebo si vybírám obvykle beletrii a ne scénáře nebo div. hry... Nicméně, ke knize. Čte se rychle. Je to scénář, nic navíc, žádné velké popisy, žádné velké modulace postav. Děj trochu zamotaný, spousta postav, čar, kouzel a zlý černokněžník, co ohrožuje svět.

08.04.2023 2 z 5

Proměny Proměny Liv Ullmann

Náhodný nález. Chytla mě od prvních stránek. Zcela mi vyhovuje styl, jakým je napsaná - formou útržků, vzpomínek, jakoby deníků. Není to přímo autobiografie - spíše vhledy do životních okamžiků, pocitů. Ani moc slov, ani málo. Příjemná kniha. Dojde vám, že i filmové hvězdy jsou lidé, kteří řeší úplně to samé, co ostatní, byť létají do Holywoodu. Napsané střízlivě, bez zbytečného patosu, "jen" vystihnutím správných slov. Nechávám si v knihovně.

08.04.2023 5 z 5

Běž, kam tě srdce povede Běž, kam tě srdce povede Susanna Tamaro

Chápu, že to může někoho zaujmout, ale mě knížka vůbec nevtáhla. Přišlo mi to jako staropanenské moralizování, povzdechy nad vlastním životem stárnoucí ženy; pokusy o životní citáty, postřehy a moudra, zabalené v takovém nudném balastu okolo.

29.08.2022 1 z 5

Fialový autobus Fialový autobus Maeve Binchy

Příjemná knížka - vypráví příběhy několika lidí z jedné irské vesnice, kteří se navzájem znají, ale vlastně o sobě neví skoro nic. Je super, jak se to čtenář postupně dozvídá, jak postupně odkrývá jednotlivá jejich tajemství. A přitom je to celé lidsky příjemné, fandíte prostě všem.

29.08.2022 4 z 5

Slečna Pettigrewová začíná žít Slečna Pettigrewová začíná žít Winifred Watson

Náhodou nalezená kniha, mile mě překvapila. Humorná, svěží, zábavná. Odpočinkové čtení, ale v tom nejlepším slova smyslu. Určitě stojí za doporučení.

29.08.2022 5 z 5

Není přání jako přání Není přání jako přání Alexandra Potter

Měla jsem chuť na nějaký oddychový ženský román, ale tohle mě tedy vůbec nebavilo a odložila jsem po prvních kapitolách.

29.08.2022 odpad!

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Knížka se velmi dobře čte, je to svižně napsané, má to spad. Žádné složité přemýšlení na téma "co tím chtěl autor rici". Nebýt konce, zařadila bych do běžných teenage deniků, ale závěrečné odhalení vysvětluje vše a ten "aha" moment na mě zapůsobil a vrhl na knihu docela jiné světlo.

15.03.2022 4 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Kunderu mám ráda. Jeho knížky stojí za to číst. Krásně napsané, vystavěné, celé to funguje jako skvělý celek.

24.02.2022 4 z 5

Skřivánci ve válce Skřivánci ve válce Hilary McKay

Hezky se to čte. Citlivě zpracované téma 1. SV, odloučení od blízkých, dospívání, prosazování si vlastní cesty.

24.02.2022 4 z 5

Návrat Návrat Maria Calasanz Ziesche

Nečekala jsem od knížky moc a mile mě překvapila. Jazyk mi nepřišel nijak výrazný nebo květnatý, spíš poměrně jednoduchý, strohý, popisný - ale ve výsledku odvíjí zajímavý příběh, který mě několikrát donutil se zamyslet.

24.02.2022 3 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Mám ráda podobný styl vyprávění - příběhy prostých obyvatel jedné vesnice, které se někdy protínají, někdy odbíhají vlastním směrem - ale ve výsledku tvoří ucelený obrázek. Trochu rázovitý styl vyprávění je dán určitě i rázovitostí kraje a krásně k tomu pasuje.

24.02.2022 5 z 5

Vánoční příběh Vánoční příběh Anselm Grün

Hledala jsem v knihkupectví hezky zpracovaný vánoční příběh, a tahle knížka mě oslovila jak krásnými a jemnými obrázky, tak vyprávěním - tak akorát dlouhým, aby se dala přečíst za jedno posezení, a přitom tvořícím celý příběh. Knížku moc doporučuji, stala se naší (před)vánoční stálicí.

24.02.2022 5 z 5

Chlapec, pták a truhlář Chlapec, pták a truhlář Matilda Woods

Hezký příběh. Trochu napínavý, trochu srdečný, a hlavně s krásnou atmosférou. Jednoduché čtení před spaním.

17.10.2021 4 z 5

Novinářka na Divokém východě Novinářka na Divokém východě Petra Procházková

Hodně zajímavá knížka. Rozhovory se mi četly dobře, a zaujalo mě, o čem paní Procházková vyprávěla. Vlastně jsem ji před tou knihou ani neznala. Nejzajímavější mi přišel začátek, kde popisuje, jak přijela do Moskvy, a co ji tam čekalo, a jak to tam vypadalo. Ale i témata Čečenska a válek v Zakavkazských republikách byla zajímavá.
Akorát to na mě někdy působilo, že ji pan Pazderka svými dotazy občas trochu štval :D

23.09.2021 4 z 5

Mag Mag Jack Kerouac

Knížka se dobře čte, a líbila se mi. Akorát si z ní, po měsíci, už nějak moc nepamatuju - jen jakýsi pocit o táhnutí dvou bratrů přes Ameriku. Ale myslím, že za přečtení stojí.

23.09.2021 4 z 5

Ocucanej konec Ocucanej konec Marek Epstein

Docela fajn povídky. Nečekala jsem od knížky mnoho, a mile mě překvapila. Dobře se četla, a i to mělo hlavu a patu.

23.09.2021 3 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knížky začetla. Bylo pro mě trochu obtížné sledovat postavy a neztrácet se v nich - poměrně často jsem se vracela o stránku, nebo víc, abych si ujasnila, o čem se vlastně píše. Ale to prostředí, postavy, i styl psaní, mě prostě vtáhly. Je to taková ta knížka, kterou když čtete, tak jste v ní.

23.09.2021 5 z 5