Takto se mě nikdo neptal

Takto se mě nikdo neptal

Existuje u nás dnes někdo, kdo by dovedl o vesmíru, hmotě a času hovořit tak zaníceně a zároveň fundovaně jako Jiří Grygar? Tak, že si po přečtení rozhovorů s ním všechny ty věci o hvězdách, galaxiích, černých dírách nebo černých superdírách zamiluje i laik? Grygar dokáže mluvit s lehkostí i přesně, poutavě i poučně, že je až neuvěřitelné, jak nás dokáže vtáhnout do tajemství minulosti vesmíru. Stojí za to přečíst si o tom, co je skrytá hmota vesmíru, kterým ze dvou způsobů smrti by zemřel Einstein, kdyby vlétl do černé díry, jaký konec nejspíš čeká náš vesmír a proč je člověk zázrakem vesmíru. Tato kniha patří do rukou každému, kdo se chce dovědět, v jakém vesmíru žije. Rozhovor je mnohem poutavější a přístupnější forma, pro čtenáře zajímavější než dlouhý naučný text. Dobře volené otázky z nás vydolují i to, co bychom sami neřekli, takže o sobě a světě víc prozradíme. A jak to říká i Jiří Grygar o této knize, tak jako Štefan Hríb se ho ještě nikdo neptal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/326862/takto-se-me-nikdo-neptal-9wv-326862.jpg 3.715
Literatura faktu, Věda, Vesmír
Vydáno:, W PRESS

Lector

Tak zase jednou kniha – rozhovor. Po této jsem sáhl v rámci přípravy na zítřejší Science Café s Jiřím Grygarem. Chtěl jsem se naladit a to se mi povedlo.
Tato kniha je určena laickým a méně poučeným čtenářům. A to je dobře, protože o astrofyzice a kosmologii vyšlo dost knih a odborná úroveň většiny z nich klade na čtenáře – začátečníky – větší nároky. Tato ne. Chcete-li začít se seznamováním se s touto oblastí lidského poznání (a tápaní), je pro vás tato kniha ta pravá.
Mnozí poučení čtenáři, kteří po ní sáhnou bez rozmyslu, budou mít pocit, že to tudíž není kniha dobrá. Ale to je omyl a té knize to ubližuje.
Občas se setkávám s pojmem „oddychová literatura“. Pokud bych jej použil pro populárně naučnou literaturu, pak určitě pro tento titul. Je to oddychová literatura nejen pro svoji odbornou úroveň, ale i z hlediska své formy. Štefan Hríb jako tazatel vystupuje velmi laicky, s Jiřím Grygarem si tyká a celek působí velmi pohodově. Formu rámuje i grafická podoba knihy.
Jiří Grygar udivuje svoji vitalitou a mentálními schopnostmi i ve vysokém věku. I po osmdesátce svůj obor nejen sleduje, ale stále aktivně pracuje ve Fyzikálním ústavu AV.
Už se těším na zítřek. Bude jeden z mých nejvzácnějších hostů.
Další moje postřehy naleznete v recenzi: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/okna-vesmiru-stale-dokoran-9695

honyczek

Kniha v podobě diskuse na základě současných poznatků podrobně rozebírá vznik vesmíru a jeho stav. Zároveň odhaluje, jaké výzvy stojí před námi a především ukazuje na to, že ne vše dokážeme pochopit a vysvětlit. Což mě udivuje nejvíce. Pěkné čtení.

Belatris
09.10.2017

Já jsem spokojená. K některým informacím jsem se dosud nedostala, jiné jsem sice věděla, ale vůbec mě nenudilo si je číst. Rozhovor je okořeněn humorem a názornými přirovnáními pro věci, které se jen těžko představují. Laickost mi vyhovovala, kdybych chtěla víc, sáhnu po odborné publikaci, a ne popularizační. Kniha splňuje to, co čtenářům slibuje.

rabor
23.01.2017

No, pokud potřebujete nenásilně pomocí čtení příjemného rozhovoru zjistit, jestli je vesmír velký nebo jestli je moc a moc velký a proč pořád hoří slunce, je to asi kniha pro vás. Pokud vaše znalosti o vesmíru přesahují obsah dětské encyklopedie, bojím se, že laickost (ať už skutečná nebo věrohodně předstíraná) pana novináře vás bude trochu unavovat. Škoda. Nabízelo by se tolik otázek, na které bych chtěl znát odpověď. A jediný poznatek, ze kterého jsem byl překvapený, bylo zjištění, že i v dnešní době, po tolika letech bezvýsledného zkoumání se pořád věnuje velká pozornost teorii temné hmoty a energie, kterou osobně považuji za slepou uličku a 95% nesmysl. Asi si o tom budu muset něco přečíst, samozřejmě v rámci rčení poznej svého nepřítele.

"Vesmír se ochladí na absolutní nulu, hustota klesne na nulu a vesmír přestane být zajímavý. Fyzikálně sice bude existovat, bude ale velmi nudný." - nejlepší definice zániku vesmíru jakou jsem kdy četl