Trojí čas hor

Trojí čas hor https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6896/bmid_troji-cas-hor-ySR-6896.png 4 35 9

Soubor tří baladicky laděných novel: Pověst o Hanesu Gruberovi, Balada o Katarině a Příběh zapomenutého fořta. Jejich děj se odehrává na Šumavě v době starých mýtů, za třicetileté války a v 2. polovině 20. století. Autor v nich mistrným vypravěčským způsobem rozvíjí osudové příběhy lásky a zamýšlí se nad smyslem lidského života a nad vztahem člověka k přírodě.... celý text

Literatura česká

Vydáno: , Olympia

meluzena
23.05.2022 4 z 5

Tři novelky z hor - jedna pohádkově mýtická (o Hanesovi), druhá pohádkově fatalistická (o Katarině) a třetí pěkně nohama na zemi (o fořtovi). Každá trochu jiná, každá psaná jazykem podtrhujícím její atmosféru, každá má něco do sebe.
Více u jednotlivých částí díla.

konicekbily
21.03.2022 5 z 5

Autor mne touto knížkou přesvědčil o tom, že byl velkým přítelem přírody, tentokráte to byla parně Šumava a ve třech příbězích zasazenými do různých časových období dokládá, že se dovedl zamýšlet i o smyslu života a ukázal i jiný styl psaní, než byly jeho knížky -například o vodácích.

ut.la
20.11.2020 4 z 5

Tři příběhy z pohraničních hor. A pro to téma mám, zejména ve Šmídově zpracování, slabost. Tři příběhy - tři různá období, ale táž melancholie prostředí, týž smutek - a zároveň lehkost bytí.

pepe837
28.08.2020 4 z 5

Ten obal tak krásnou,poetickou knihu vůbec nedokáže prodat.Takový hřích na tak skvělém autorovi.Chybu dělá ten,kdo nečetl.

BabaJaga11
02.03.2020 5 z 5

Moc hezké, poeticky zadumané. Ideální k rozjímání o životě, třeba při pořádném hrnku horkého čaje.

Líbily se mi všechny tři novely, i první z nich s nádechem fantastična a tajemna, což zas tolik nemusím, ale tady mně to bavilo, asi hlavně proto, že se tam hodně psalo o vodě :-). Ve všech novelách je krásně vystihnutá atmosféra Šumavy, ale i mentalita lidí. Musím říct, že spolu s knihami Z. Šmída o našich řekách Lužnici, Mži a Otavě se mi i tato líbí mnohem víc, než jeho žertovné cestovatelské knížky. Ne že by byly špatné, ale je to spíše oddechová četba, naproti tomu Trojí čas hor má skutečnou hloubku. Doporučuji!

PS: Konečně knížka, která se mi hodí na poslední téma výzvy :-). Sice u zobrazeného vydání vypadá, že název je v nějakém odstínu červené, ale já mám vydání z roku 1981, kde je krásná obálka s otisky listů stromů a název knihy je na obálce vysázen černou barvou.

Péťa1950
09.02.2020 5 z 5

Zdeněk Šmíd zcela jinak, než knihy o různých zp. turistiky. Krásné, doporučuji přečíst.

martineden
03.01.2020 5 z 5

Baladické vyprávění od Zdeňka Šmída to je prostě nádhera!

MichelleS
05.07.2015 5 z 5

Krásná knížka, smutně poetická, pravdivá, citlivá. Není psaná na efekt, o to víc se autorovi podařilo vzít za srdce - to moje určitě.

Terošu
27.01.2015 4 z 5

Překrásná kniha. Bez zbytečné vyumělkovanosti a teatrálnosti ve mě upřímně vzbudila obdiv k přírodě.