Lodní lístek

Koupit

Dvě dosud česky nevydané rozsáhlé povídky z Marseille a z Mexika.

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22304/lodni-listek-22304.jpg 3.817
Povídky, Literatura česká
Vydáno

Kniha Lodní lístek

Ronnie68

Obě povídky jsem přečetla ... ale spíš mi nepřirostly k srdci ...

kap66
16.07.2020

Lence Reinerové v životě nikdo nic nedal zadarmo. Její autobiografické prózy mě znovu a znovu fascinují tím, co všechno se dá za jeden život stihnout (aniž by to sama tak chtěla), ale hlavně tím, jak se ke svým přinejmenším těžkým a často tragickým zážitkům staví a jak je zpodobňuje ve svých knížkách: s nadhledem, moudrostí a bez hořkosti.
Druhé přistání v Mexiku bude zajímavější pro ty, kteří četli autorčiny Všechny barvy slunce a noci a Bez adresy. Cesta do Mexika uskutečněná po mnoha letech v ní vyvolala vzpomínky na zemi, která jí za války zachránila život; v obavách z případného zklamání z nové podoby Mexika se brání často opakovaným „Všechno je jinak“, což naštěstí neplatí vždy.
Lodní lístek určitě obsahuje autobiografické prvky, ale je vyprávěn er-formou. Jeho vyznění – nalezení smyslu života v práci pro druhé – na mě působilo „velkoslovněji“ než předchozí vzpomínky.
Pro mě žádné zklamání, jen další dílek obrazu s názvem „Život Lenky Reinerové“, kterou mám hodně ráda.

misatrix
01.04.2020

Od knihy jsem bohužel hodně očekávala. Netradiční osobní příběh ženy, která utekla do Mexika a pote se vrátila zpět do Prahy? Byla jsem natesena. Bohužel styl psaní mi vůbec nesedl, neustále se v příběhu skáče, zapojují se další a další postavy, které se ale jen zmíní a opět zapomenou. Take me mrzí, ze je příběh vypraven takovým povrchním způsobem, bez emocí, bez detailu. Druha povídka byla navíc nudná a já knihu nedocetla.

vlkcz
21.01.2018

První část je napůl retrospektiva autorčina pobytu v Mexiku během druhé světové války a zážitky z návratu o nějakých padesát let později. To celé na čtyřiceti stránkách, takže jde o dost mozaikovité vyprávění, nejzajímavější mi přišly postřehy o E. E. Kishovi.
Druhý text už je plnohodnotná povídka o hledání smyslu života a existence v době nacistické okupace Francie. O poznání zajímavější než mexické vzpomínky, ale ani tak nic převratného.
Ale možná je mé hodnocení hodně ovlivněno levicovým zaměřením textů, i když nejde o žádnou velkou propagandu.

markoj05
06.08.2017

Prvni cast jsem precetla, ta druha uz me nezaujala...

Lost Soul
04.01.2014

Kniha má dvě části, mně osobně se víc líbila ta první - popis cesty do Mexika, kam se autorka vrátila po šedesáti letech. Příběh Lodní lístek už mě tolik nezaujal.