Hranice stínu

Koupit

Novela Josepha Conrada vypráví o jedné nebezpečné plavbě, během níž hlavní hrdina, mladý námořník, poznává skutečný život a musí se vyrovnat s mnoha nástrahami osudu. Hlavní postava, ne nepodobná samotnému Conradovi, musí převzít odpovědnost za své činy, které zasáhnou i ostatní lidi. Další z knih J. Conrada, která je něčím víc než jen dobrodružným příběhem jednoho námořníka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23818/hranice-stinu-23818.jpg 3.425
Literatura světová, Dobrodružné, Novely
Vydáno, Československý spisovatel

The Shadow Line, 1917

Kniha Hranice stínu

ut.la
20. listopadu

Nedočetla jsem. Ne, že by mě to vyloženě nebavilo, ale bylo to na mě trochu moc rozvleklé, a hlavně dlouhé kapitoly, které jsem nedokázala přečíst na jeden zátah - a nebylo, kde si "dát pauzu".

Inutihar

Asi bych to nevolil jaké první knihu od Conrada, ale je výborná. Doporučuji číst nejlépe za horkého letního dne.

elcapitano

(+ SPOILER) Kniha určitě stojí za povšimnutí a přečtení. Skoro nic se v ní nestane a samotný děj se dá shrnout do jednoho odstavce. Podstatnější než děj, jsou emoce a subjektivní pohled hlavního hrdiny, který v zásadě na hranici šílenství projde svou "iniciační" plavbou a dospěje v muže i kapitána. Četli jsme si jí doma nahlas a byl to hezký zážitek. Už se těším na další knihy od JC

Kamys

Moje první setkání s Conradem proběhlo v souboru tří povídek: Typhoon (Tajfun), Falk a The Shadow Line (Hranice stínu). V češtině takhle asi nevyšly, tak hodnotím u Hranice stínu, která se mi líbila nejvíc.
Conrad je pověstný skvělým zvládnutím jazyka. Zkusila jsem ho proto v angličtině - a přiznám se, nedala. Kombinace víc než sto let staré angličtiny a námořní tématiky mi prostě neumožnila se do jeho hloubky dostat. V první povídce, Tajfunu, mi trvalo asi do poloviny, než jsem pochopila, že si z kapitána dělá srandu. A to už za sebou pár prubířských kamenů v angličtině mám. Věty jsem četla několikrát, ale stejně jsem si smyslem nebyla jistá. V následujících dvou povídkách se to vylepšilo, byť jsou stále o námořnících, tak už slovní zásoba týkající se jednotlivých částí lodi nebyla tak klíčová. Občas jsem se i zasmála. Asi snad radši nehodnotím, nejsem schopná zřejmě docenit.

Boboking

Další kousek do Výzvy. První setkání s Josephem Conradem - Hranice stínu. Drama mladého námořního kapitána na jeho první plavbě v asijských vodách ???? Jj, do dvaceti jsem dělal vše pro to, abych byl taky námořník... ???? Ale skončil jsem úplně jinde ???? Ale nestěžuju si ????

Lector

Stejně jako tesařská sekera zformuje z kmene modřínu stěžeň nebo ráhno, lidské krize ukovají lidskou duši v pevný charakter (tedy pokud ji nerozdrtí na prach).
Zdánlivě poklidný děj této novely vyúsťující v krizi a jakousi katarzi se odehrává v prostoru, který zkušený čtenář přepluje za několik hodin. Ovšem ke konci se může řádně smočit – záleží na jeho vnímavosti.
Conrad, na jehož existenci a literární dílo mne s přesností sextantu přivedl název lodi USCSS Nostromo v jednom z kultovních sci-fi filmů, byl dlouho vyznačen jako terra incognita v mých čtenářských navigačních mapách. Mám na nich vyznačeny dva velké ostrovy – zmíněné „Nostromo“ a „Před očima Západu“. A v době, kdy jsem k nim přiblížil na dohled (viz níže), zavál mne čtenářský pasát k tomuto nevelkému dílku. Přivoněl jsem tak k exotickému ovzduší Conradova rozsáhlého souostroví.
Bylo to hezké. Krátký příběh o přerodu námořníka v kapitána.
Zakotvena na rejdě mého nočního stolku čeká na příznivý vítr další Conrádova kniha: „Před očima Západu“. Těším se na něco velkého.

Jessica007
23.03.2018

Knížka, která je nejen o plavbě na moři, má i filozofický podtext. Autor v ní čerpá i ze svého života.