Před očima Západu

Koupit

Když se petrohradský student Razumov vrátí ze školy domů, najde tu spolužáka, který spáchal atentát na nenáviděného ministra vnitra a teď prosí o pomoc. Svět, jak ho mladík znal, tím bere zasvé. V ovzduší carského Ruska počátku 20. století budou už Razumova všude pronásledovat nepovolané oči jiných kariéristů, obavy o budoucnost, vlastní občanské postoje i výčitky svědomí. Poté, co se rozhodne kolegu zradit, dostihnou ho i v komunitě ruských uprchlíků v Ženevě, kam dorazil se zvláštním posláním... Dramatický popis Razumovova zločinu a trestu je považován za Conradův nejpůsobivější román mimo jiné proto, že se v něm anglický klasik polského původu trefuje do britské blahosklonnosti. „Ruský příběh určený západním uším" přináší i rozpravu o podivných formách tamního revolucionářství počínaje Dostojevským, Tolstým či Bakuninem a konče Černyševským a sortou „profesionálních socialistů", k nimž se svého času v Ženevě přidružil bolševický vůdce Uljanov-Lenin. Výsledkem je neobyčejně důkladný ponor do psychologie země, kterou mladý Conrad poznal na Sibiři, kde ve vyhnanství zemřeli oba jeho rodiče, a která dodnes děsí Západ. Z tragikomického vylíčení udavačovy bezvýchodnosti ve světě, jenž buď jedince neslýchaně týrá, anebo není s to posoudit míru jeho viny, vyplývá, jak krutě se postoje obou Evrop míjejí. Liberálně soucitný Západ Rusku nerozumí - a Rusko ani nechce, aby mu někdo rozuměl. Pro tuto nevyzpytatelnou velmoc je dodnes typická „četnost mimořádného" i lavírování mezi čirým hulvátstvím a odevzdaným mysticismem. Conradovo mistrovské dílo tak stále promlouvá svou prorockou naléhavostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71101/pred-ocima-zapadu-71101.jpg 3.97
Literatura světová, Historie
Vydáno, Leda, Rozmluvy

Under Western Eyes, 1911

Kniha Před očima Západu

JeKa
25.07.2013

Z knihy je cítit velmi silná inspirace Dostojevského Zločinem a trestem. Vnitřní "strašák" hrdiny tak zaujímá více než polovinu knihy, což se může zdát někomu nudné. Já osobně však knihu považuju za autorův pokus vyrovnat se s ruskými anarchistickými (a v jeho očích značně idealisckými a naivními) kruhy. (Matně si vybavuju, že s nimi měl něco dočinění sám Conrad) Právě tyhle kriticko-satirické pasáže jsem považovala za nejlepší a myslím, že se velmi dobře dají vztáhnout na jakékoliv skupiny idealistů, kteří se snaží změnit světový řád...včera, dnes či zítra...rozhodně podnět k zamyšlení. Milostný příběh jako bonus.

tapuz
18.07.2013

Nedočetla jsem, nešlo to. Možná se k ní někdy vrátím. Podle anotací jsem se na knihu moc těšila, ale byla pro mě velkým zklamáním. Čekala jsem dějově zajímavý příběh z nepříliš vzdálené historie, ale nálož filozofování a téměř absolutní nepřítomnost děje na mě bylo moc. Nehodnotím, uznávám, že jde jistě o kvalitní knihu a někdo si ji možná vychutná.