Izrael už se nevznáší

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ve více než dvaceti reportážích nás Paweł Smoleński provádí po uličkách izraelských měst, kibucech, plážích, hospodách nebo svatyních. Všude tam, kde je to možné, po salónech i bazarech, hovoří s lidmi a poslouchá jejich příběhy. Izrael je snad více než kterýkoliv jiný stát tvořen sny, strachem a nadějí. Smoleński svým vyprávěním proniká pod povrch dnešní židovské "země zaslíbené". Píše o zvláštní atmosféře Jeruzaléma a jeho "syndromu", o obyvatelích kibucu, rabínech a chasidech, moderní tváři země, cituje z málo známé reportáže Amose Oze. Reportáže jsou spojeny zejména s bouřlivým obdobím likvidace osad v pásmu Gazy v roce 2005, na tomto pozadí ovšem Smoleński představuje stále platné paradoxy a traumata dnešního Izraele a jeho nejistou budoucnost. Paweł Smoleński, reportér a novinář deníku Gazeta Wyborcza, získal za knihu Izrael už se nevznáší prestižní Cenu Beaty Pawlak....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181859/big_izrael-uz-se-nevznasi-Em2-181859.jpg 4.635
Žánr:
Literatura faktu, Literatura naučná

Vydáno: , Dokořán, Jaroslava Jiskrová - Máj
Originální název:

Izrael już nie frunie, 2011


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Izrael už se nevznáší

intueri
06. ledna

Naprosto skvěle napsaná reportážní kniha! Smoleński se "zlatnickou přesností a umem" přikládá životní příběhy na misku vah Palestiny a další na misku Izraele.. Závěrem dosáhne naprosté rovnováhy protinázorů a čtenář náhledu, jak těžce jsou ovlivněny běžné životy obyvatel obou zemí a že problém není vůbec černobílý - možná ani ne "šedivý"..

ut.la
28.04.2020

Vůbec mě to nebavilo.


vlcka
30.04.2018

Ač jsou názory lidí, se kterými jsem se na stránkách této knihy setkala, naprosto různorodé a často navzájem v přímém rozporu, dokážu je (alespoň z toho lidského hlediska) všechny pochopit. Nemůžu zapomenout obzvlášť na setkání Izraelských a Palestinských žen, během kterého jedny druhým řekly: bojíme se vás. Skvěle napsané reportáže. Autor nehodnotí, neodsuzuje, pouze předkládá příběhy a fakta.

kristleko
26.02.2017

Smoleński umně skládá různé střípky, obrazy a lidské příběhy do pestré mozaiky, která dává plastický pohled na současný Izrael. Na zemi konfliktů – mezi ortodoxními židy a liberálními Izraelci, mezi Izraelci a Palestinci, mezi Araby navzájem, mezi otci a syny. Na zemi rozdílů. Na zemi paradoxů. Na zemi, které vládne netolerance, nenávist, násilí a neschopnost kompromisu. Na zemi žijící v permanentní neuróze z palestinských raket a vybuchujících atentátníků v autobusech na jedné straně zdi a z hlídek a kontrol izraelské armády na straně druhé. Neklidnou atmosféru umocňuje fakt, že velká část reportáží vznikla kolem roku 2005, tedy v době jednostranného stažení Izraele z Pásma Gazy, během něhož bylo vystěhováno osm tisíc židovských osadníků k velké nevoli značné části obyvatelstva. Pozoruhodná kniha, která usnadňuje porozumění snad nejsložitějšímu konfliktu v současném světě.

Matematicka
08.01.2017

"Věřím, že tohle je posvátná země. Kdyby tomu tak nebylo, nic by nemělo smysl. Tohle je kolébka a pramen všeho. Tady to všechno začalo. Pro mě, pro tebe, pro muslimy. A za to, že tady můžu žít, velebím Pána, i když si myslím, že žádný neexistuje. Nebo si mě alespoň nevšímá."
izraelský taxikář
Výborná reportážní kniha, složená z pohledů různých obyvatel Izraele na svět kolem sebe. Autor stojí celou dobu v pozadí a nechává promlouvat tu pestrou směs osobností.
Pokud vás zajímá Izrael, židé, nebo muslimové, určitě stojí za přečtení.

Lolisha
04.01.2017

Vyborna kniha pre toho, kto sa chce docitat o Izareli a Palestine veci, ktore v beznych mediach nenajde....pre mna vyborny vhlad do problematiky Pasma Gazy a vztahov medzi Izraelom a ich okupaciou palestinskeho uzemia.

eiramka
23.02.2014

Číst tuto knihu o Izraeli je jako skládat mozaiku - postupně jednotlivé kamínky převracíte v ruce, potěžkáváte a pak se snažíte vložit na to správné místo - výsledkem nebude dokonalá mozaika, ale jakýsi náznak, obraz spíš tušený, bez pevných obrysů a tvarů.
Jednotlivé rozhovory a postřehy někdy připomínají spíš filozofické úvahy, ale přesto čtenář má pocit, že vidí konkrétního člověka, dokáže pochopit jeho postoj a nahlédnutím do jeho životního příběhu pochopit alespoň trochu dnešní izraelskou realitu. Skvělá kniha (a jak jsem ráda přečetla knihu o Izraeli od Jazairové - tohle je vyšší liga)

luckach
21.02.2014

Při čtení rázem jsem se octla opět v Izraeli. Propojovala jsem si místa i osoby, se kterými jsem se setkala. Nádhera. Kdo se zajímá, čte, hledá, nebo je příznivcem Izraele - velmi doporučuji. Při čtení jsem nejednou pomyslela na Pavlu Jazairovou a její reportáže. Opravdu velmi povedená kniha.