Ulala Ulala komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Síla vůle, vynalézavost a snaha přežít se spojily v jedno a proplétaly se celým dějem. Netýká se to jen hlavního hrdiny ale i všech ostatních, kteří se na tom podíleli. Nemohu posoudit technické vychytávky, které Mark prováděl, protože jim nerozumím, ale mohu laicky posoudit styl napsané knihy a ten se mi moc líbil. Jednu hvězdičku ubírám za to, že ani tato kniha mně nepřesvědčila vrátit se ke sci-fi, kterou jsem hltala tak před dvaceti lety.

11.02.2023 4 z 5

Pražské mordy 2 - Skutečné kriminální případy z let první republiky (1918–1938) Pražské mordy 2 - Skutečné kriminální případy z let první republiky (1918–1938) Dan Hrubý

Pro milovníky Prahy a milovníky detektivek velmi poutavé čtení. Ráda si přečtu další.

07.02.2023 5 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Autorovi se velmi dobře podařilo uchopit současný obraz Francie v době koronavirové a politické krize. Ukázal vyzrálé i kritické názory na situaci, ve které se nachází celý svět. Kult osobnosti a pokroucená snaha o nápravu může vést ke zlu, které se prolíná celým příběhem. Možná to není thriller v pravém slova smyslu, ale pro mně to byl velký zážitek.

02.02.2023 5 z 5

Hrozba patriotů Hrozba patriotů Steve Berry

Špetka "agenta 007" v podání Cottona a jako obvykle hodně historie ať již pravdivé, nebo trochu přikreslené. Tentokrát se autor zaměřil na ústavu USA a doplnil to vztahy s Čínou a KLDR. Mně osobně obohatil o spoustu dalších informací o dějinách USA, ukázal mi prezidenta Roosvelta v jiném úhlu pohledu a opět potvrdil názor na vztahy v KLDR. Myslím, že stojí za to si knihu přečíst.

30.01.2023 5 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Úplně nelogicky čtu tuto sérií od konce, ale musím říct, že to má taky v sobě něco pozitivního. U již známých postav postupně odhaluji jejich příběhy, které je vedly k tomu, čím jsou dnes. Jako obvykle se v tomto příběhu prolínají několikeré dějové linky, které se nakonec spojí v jedno vyústění, které mně docela bavilo. Postavy docela sympatické, děj, který vás nutí k pokračování. Co více říct, ti co máte rádi klasickou severskou krimi, šáhněte po této sérií.

22.01.2023 5 z 5

Bretaňská idyla Bretaňská idyla Jean-Luc Bannalec (p)

Tentokrát byla idyla Bretaně zastřená vraždou velmi bohatého a velmi nepřejícného obyvatele ostrova Belle-Ile. Tematicky se autor lehce dotkl chovatelství speciálního plemena ovcí. Opětovně je příběh plný dobrého jídla, krásné přírody a nádherných barev. Co dodat....objevil se přítel v podobě "přítulného" tuleně a náznak mračen v osobním životě. Nezbývá než počkat na další díl, abychom se dozvěděli víc.

17.01.2023 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Přes těžkou situaci v dění týmu Kim S., ztráta kolegy, se kterou se každý z nich vyrovnává po svém, musí fungovat dál a řešit vzniklé kriminální případy. A děje se tak i přes zádrhely, které byly zaviněny právě uvedenou situaci. Autorka citlivě poukazuje na vyrovnávání se se smrtí blízkého člověka a na problémy, které přes veškerou snahu mohou vzniknout. Musím však uznat, že se ji to povedlo moc dobře.

15.01.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Sekty samo o sobě jsou zlo, jejich zasahování do životů lidí, zejména těch více ovlivnitelných a tím i slabších, je nehoráznost. Zde se autorka dostává pod kůži jedné z možných odnoží, která zotročuje a zneužívá. Velmi působivě a se znalostí věci se rozvíjí děj knihy, ve kterém Kim se svým týmem řeší další vraždy tentokrát nespáchané zloduchem, ale zneužitou dívkou, která podlehla sektě.

10.01.2023 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Zajímavé. Styl A.M. mně baví, je v tom hodně informací, ke kterým se člověk normálně nedostane, pokud je nevyhledává. Námět zajímavý, trochu ujetý, ale zajímavý. Bohužel konec byl čisté sci-fi (alespoň pro mně).

06.01.2023 4 z 5

Milosrdný samaritán Milosrdný samaritán Rolf Börjlind

Knihu jsem si užila. Sice vím, že covidu máme všichni plné zuby, ale bohužel to bylo a nelze na to zapomenout. Především na všechny obětí, které zemřely, nebo do dneska mají následky a také na konspirační teorie, které se šířily napříč planetou a v některých případech způsobily smrt lidí, kteří jim uvěřili. Proto mi reálný popis situace u takovýchto autorů nevadí. Četlo se to dobře a těším se na další.

03.01.2023 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Škoda, že čtu jednotlivé knihy A.M. o Kim S. ne dle posloupnosti, ale jak se mi dostanou do rukou. Budu muset jednou to "sjet" postupně, abych si dala do souvislosti všechny detaily, které mi možná unikly. V každém případě si však nenechám ujít ani jeden díl. I tento byl skvělý.

01.01.2023 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

(SPOILER) Skryté karty i přes ztrátu kolegy Kevina, byly dílem opět velmi povedeným. Oceňuji dějovou linku, která v závěru vedla až do hluboké minulosti a výstižný popis elitářství ve společnosti.

25.12.2022 5 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Potápěčka byla úchvatná, kouzelnice si s ní nezadá. Autor by mohl pokračovat v obou sériích, ale uvidíme. Určitě však za šest let, šest měsíců a šest dnů dá vrah andělů o sobě vědět. Doufám, že v reálu to tak dlouho trvat nebude a už se na to těším.
Příběh mi připadal v některých momentech neskutečný, ale co je u kouzelníků skutečnost?

11.12.2022 5 z 5

Merde Impossible Merde Impossible Stephen Clarke

Nečetla jsem předchozí díly, proto nemohu hodnotit, zda tento byl lepší nebo horší. Celek mi však připadal trochu překombinovaný a nemělo to jiskru a pro mně trochu zdlouhavé.

04.12.2022 3 z 5

Mrazivé tání Mrazivé tání Dana Stabenow

Královský jsem se bavila, škoda, že to trvalo tak krátce. I doba, ve které se děj odehrává, byla nesmírně krátká. Jen pár dnů, a řada událostí od rady starších, přes útoky medvědů, dvě mrtvoly a sadistického vraha až po padající motory letadel a zničený Katin příbytek. Autorce se tento veškerý zmatek podařilo mistrně skloubit v jeden celek a přikrýt ho stříškou "tání". S napětím budu očekávat další

30.11.2022 5 z 5

Hotel Royal Hotel Royal Jan Folný (p)

Zajímavý styl, zajímavý přístup. 24 hodin (?) hotelové historie představuje autor na osobních dramatech jednotlivých zaměstnanců, ve kterých neotřele líčí jak jejich životy, tak situace vzniklé při jejich službě, včetně názoru supervizora, který jen tak mimochodem ve střípcích komentuje svůj pobyt v hotelu. Literární cenu týdeníku Reflex si autor za tuto knihu dle mého zasloužil.

28.11.2022 5 z 5

Podfuk na Korsice Podfuk na Korsice Peter Mayle

Lehké, příjemné čtení se špetkou napětí. Posypané příjemným humorem a hrdostí z místa, kde má své kořeny. Prostě lukulské hody pro chvíle odpočinku.

26.11.2022 5 z 5

Císařova žena Císařova žena Ingrid J. Parker

Při hodnocení ponechávám čtyři hvězdičky, jako u všech mých přečtených knih této série. Není to proto, že bych I.J. Parkrovou chtěla srovnávat s Van Gulíkem, který ve svém oboru byl geniální, ale proto že si myslím, že by příběh mohl být ještě krapet lepší. Tento desátý případ Sugawary Akidaty se mi líbil nejvíc z těch, které jsem přečetla. Byl napínavý, měl spád a kromě toho autorka se nažila čtenáři ukázat i dobové zvyky a poměry panující v Japonsku 11. století. Co více říct, jedině, že si ráda přečtu pokračování.

24.11.2022 4 z 5

Kriminální případy z Orlických hor Kriminální případy z Orlických hor Jiří Mach

Jsem vášnivou čtenářkou detektivek, které beru je jako (někdy velmi kruté) pohádky pro dospělé, s většinou dobrým koncem, kde spravedlnost vítězí. Není však od věcí se občas podívat i na fakta. Zločiny se stávají i u nás a to v nejmalebnějších koutech naší krajiny. Kniha Jiřího Macha, kterou tvoří převyprávěné skutečné příběhy, kterých se účastnil osobně plk. JUDr. Hlaváček, mně zlákala tím, že jsou to příběhy z Orlických hor, na které mám krásné vzpomínky z dětství. A byla to dobrá volba. Není to detektivka, jde o literaturu faktů, ale podanou velmi přijatelným způsobem.

21.11.2022 4 z 5

Ničemnost Ničemnost Ann Granger

Tomu, kdo má rád klasické detektivky a historií, vřele doporučuji. Vtipně popsaná spolupráce Lizzie s manželem - detektivem Rossem, dobře vykreslené prostředí a život ve viktoriánské době. Z této série je to moje první kniha a určitě si přečtu předchozí i další díly.

19.11.2022 4 z 5