Ulala Ulala komentáře u knih

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

I čeští spisovatelé mají něco do sebe. Jak je u autorky zvykem kniha není klasickou detektivkou, převládá tu historie jedné malebné vesnice vyprávěné v příbězích jejich obyvatel. Kdyby se na okraji vesnice neobjevila mrtvola dívky, u které je podezření, že je další obětí sériového vraha, mohl to být psychologický román o strastech a slastech obyčejných lidí. Ale tak se mi to také líbí a jelikož čtu tuto sérií na přeskáčku, mohu říct, že i další příběhy jsou dobré.

01.07.2023 4 z 5

Na odstřel Na odstřel Miloš Cajthaml

Po knize Na odstřel jsem sáhla, protože jsem byla zvědavá na příběh oceněný Literární cenou KK. Při hodnocení knihy sama pro sebe jsem byla tak trochu v rozpacích. Snaha autora ve věku 60+ popsat myšlenkové pochody puberťáků asi dopadla docela dobře. Základem však byly vztahy k rodičům, známým, přátelům, dívkám - a ty se vzhledem k současnému životnímu stylu docela autorovi povedly vystihnout. V jednom momentě jsem už měla skoro otevřenou další knihu a k této, že se vrátím později, nakonec jsem to ustála a musím říct, že to nebylo špatné. Není to počin století, ale špatné to nebylo. Dávám 4 *, ale myslím tím 3 a půl.

29.06.2023 4 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Čteno jedním dechem. Musím však i sama sobě připomenout, že knihy L. Penny nejsou klasickými detektivkami, jsou to příběhy lidí, vyjádření jejich pocitů, vztahů, utajených myšlenek. Prolínají se zda osudy vyšetřovatelů, rodiny a obyvatel městečka Tree Pines. A v tom je to kouzlo jednotlivých knih i série jako celku.

27.06.2023 5 z 5

Zrádné loviště Zrádné loviště Dana Stabenow

Čím dál lepší, alespoň z mého pohledu. Autorka na vlně své fantazie a určitě i osobních zkušenosti se dostává ve svých knihách na vrcholky hor i do hlubin moře. Popis přírody na Aljašce a atmosféra viděna očima Kate je jedinečná. Tentokrát se příběh odehrává v době lovu lososů a člověk si připadá jako by sám byl na té lodi či člunu a viděl naštvaného přecpaného lososy medvěda, kterého jsme svým pohybem vyplašili. To vše se odehrává jako obvykle na pozadí obchodních "postrkovaček", do kterých jsou tentokrát zapleteny i tety Kate.

23.06.2023 5 z 5

Píseň mrtvých Píseň mrtvých Graham Masterton

Píseň mrtvých je příběhem o korupci ale i o osobních problémech hlavní hrdinky Katie. Osobní problémy se vygradovaly otcem spáchanou vraždou a jeho následnou smrti, a spáchánim trestného činu přítelem, který na konci se stal snoubencem. Autor jako obvykle rozpracovává několik linií příběhu, které se protínají aniž by se všechny potkaly, ale na to jsem si už u G,Mastertona zvykla. Naopak jeho hororové prvky mi pořád nesedí. Přesto se mi kniha líbila a určitě si přečtu další pokračování.

20.06.2023 4 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Musím říct, že D.Lagercrantz psát umí. Sice závěr knihy byl trochu ujetý a superschopnosti Lisbeth byly nadsazené, přesto s celkem jsem spokojená a konečně si mohu s klidem přečíst první 3 díly Milenia.

13.06.2023 4 z 5

1918: Vražda na konci války 1918: Vražda na konci války Andreas Pittler

Z prvního dílu jsem byla trochu rozpačitá. Neuměla jsem to zpracovat z toho správného pohledu. Tento už jsem četla jedním dechem. Nemohla jsem se odtrhnout od atmosféry Vídně v roce 2018, kdy docházelo k pádu monarchie a nastolení něčeho, o čem nikdo nevěděl co přináší, od neutěšené situace všech obyvatel Vídně po válce a dalších politických změn. Samozřejmě důležité jsou i vraždy, které David Bronstein řeší, ale ty jako by byly upozaděny, což nevadí. Zajímavý je i život majora D.B. a jeho nová láska. Pátou hvězdičku si šetřím na Horký červenec. I když tomuto dílu dávám 4 a 1/2.

05.06.2023 4 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Přes velmi komplikovanou zápletku si autor s tématem poradil velmi dobře. Byla jsem nadmíru spokojená s tím, že jsem si knihu zakoupila. Příběhy Martina S. Sneidera a Sabiny Nemezové sice čtu pozpátku, ale vůbec mi to nevadí a těším se na další.

05.06.2023 5 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Série se Sloan mi docela sedla. I tento díl byl poutavý - Hodně informací o podvodním světě, o práci potápěčů a další, kromě toho se mi líbí a oceňuji styl autorova psaní formou "já". Těším se na další pokračování.

26.05.2023 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Ani jsem nestihla zapsat knihu do čtených. Skvělé, bez vraždy v přímém přenosu a přesto velmi napínavé a čtivé. Zhltla jsem to za den a těším se na další pokračování.

22.05.2023 5 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Úchvatná obálka a zajímavý děj, co víc si čtenář může přát. Mrtvol je v tomto díle "hafo", ale přesto mi při čtení myšlenky pořád odbíhaly k tomu, že jde více o psychologickou studií obětí zločinů a závažných případů. Oba hlavní představitelé mají své problémy a v průběhu se objeví ještě jeden, o kterém zatím nic moc nevíme. Možná nám to objasní další díl.

21.05.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

V "chatové osadě u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc", rozvíjí autorka příběh bývalých spolužáků. To se však dozvíme až na konci příběhu. Na začátku je krásný popis přírody, milovníci ptáků a nová ptačí rezervace, "babka kořenářka" a její blog o bylinkách, bohatá rodina sochaře, který zřizuje nové mokřady a chudá fotografka, která to celé spojuje. Takové poklidné okolí, kde však dojde ke dvěma vraždám, které navazují na dřívější z okolí Prahy.
Na styl autorky jsem si zvykla a líbí se mi. Budu se těšit na další pokračování klasických detektivek s JB a jsem zvědavá do které části naši vlasti jej autorka zavede.

16.05.2023 5 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Sharon J. Bolton opět ukázala, že umí. Téma, které tentokrát rozpracovala v příběhu je velmi aktuální a velmi děsivé. Incelové vážně existují a existují také další skupiny, které ovládají kyberprostor, skrývají se za identity smýšlených postav a zneužívají důvěřivost nejen mladých lidí. Sami vidíme, jak rychle se dokážou informace šířit po sociálních sítích a pokud to jsou výzvy k nenávistí, k sebevraždám a pod., je to samo o sobě jemně řečeno znepokojivé. Skupina Marka J. po dlouhém profilování a řadě chybných úsudků odkryla podstatu problému, ale nenávratné škody byly napáchány. A tak to může být i v reálu.
Kromě toho jsem zvědavá na další vývoj vztahu Marka a Lacey vzhledem k informaci, která se objevila na konci,

15.05.2023 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Neotřelý příběh Jude mně velmi mile překvapil. Knihu jsem dostala jako dárek a musím kolegyni poděkovat, skvěle se trefila do mého vkusu. Od prvních stránek mně kniha chytla a jsem zvědavá na další pokračování.

09.05.2023 5 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Na začátku jsem si myslela, že oproti minulému dílu přidám knize jednu* - zvolené téma jednovaječných dvojčat a jejich rozdělení se mi velmi zamlouvalo. Děsivost příběhů a osudy těch, kteří jsou ovládání "všemocnými", se prolíná celou knihou a proplétání minulosti a současnosti osvěžuje děj. Na konec jsem se však rozhodla zůstat u 4*, ke konci mi děj připadal trochu zašmodrchaný a natahovaný na pomyslný skřipec. Celkově však musím, nebo chci hodnotit knihu kladně. Bylo to zajímavé a napínavé čtení. Za pár dnů se pustím do dílu posledního

06.05.2023 4 z 5

Poslední zrada Poslední zrada Patricia Gibney

Souhlasím s většinou komentářů. Napínavé, čtivé, zápletka propracovaná tak, že člověk neví, kam obrátit svou pozornost, aby nepřehlédl to nejdůležitější. Trochu mi vadí zmatek v hlavě Lottie a její nekomunikativnost s rodinou, ale to už patří k příběhu. Určitě si zaslouží 5 hvězdiček a já si nenechám ujít další díl.

27.04.2023 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Tentokrát se autorka zaměřila na křehké sourozenecké vztahy. A že byly kromě toho drsné, to si pište. Nicméně mám dojem, že Kim trochu obrousila hrany a to ji přidalo na sympatiích, alespoň u mně. Všechny postavy týmu mně moc baví a jako obvykle dávám 5 *.

25.04.2023 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Přečteno jedním dechem. Kate a Tristan mají dobře našlápnuto k dalším výzvám. Jak to bude pokračovat, uvidíme. Tento díl mi připadal o chlup lepší, než dvojka a nový díl je už na obzoru.

18.04.2023 4 z 5

Prokletí Mabiny farmy Prokletí Mabiny farmy Matthew J. Costello

Opět chutná jednohubka. Ráda si vychutnávám knihy, kterých děj probíhá v klidném prostředí, bez uřezávaných hlav, sériových vražd a podobných nechutností (ne že bych se jim vyhýbala). Tentokrát jde o prokletou farmu, jejíž tajemství se Sarah s Jackem snaží rozlousknout. Výsledkem je spíš očekávané vyústění, ale proč ne... a mrtvola se objeví až na konci. Není to veledílo, ale jako odpočinkové čtení doporučuji.

15.04.2023 5 z 5

Země Pána Boha Země Pána Boha Tomasz Duszyński

Poklidný začátek, který je narušen nálezem mrtvé, pohřešované už 5 let, se vyvíjí neuvěřitelně hekticky. S mimořádným nasazením so do akce zapojuje Franz Koschella, který je dokonce zatčen a obviněn z vraždy. Obrat nastává příjezdem kapitána Wilhelma Kleina, kterého opustila jeho přítelkyně, která mu úspěšně pomáhala s uzdravením a závislosti na morfinu. Autor postupně odhaluje tajemství, které zahaluje smrt Sabine, dceru dovozce doutníků. Napínavé, zajímavé a spolu se specifickým stylem autora, je příběh velmi přitažlivý a kromě toho Kłodsko je velmi zajímavá země.

13.04.2023 5 z 5