Ulala Ulala komentáře u knih

Horký červenec 1927 Horký červenec 1927 Andreas Pittler

Čím dál lepší. Kromě pátrání po vrahovi, které nakonec vyústí v záchranu pachatelek, aktéři příběhu diskutují na téma monarchie versus republika. Více historie, více názorů na politickou situaci roku 1927 ve Vídni mně hodně baví. Proto využiji tentokrát všech pět hvězdiček a doporučuji milovníkům historických detektivek.

13.09.2023 5 z 5

Pacientka Pacientka Tim Sullivan (p)

Skvělé a podle mně s přibývajícími díly čím dál lepší. Tento příběh se "čte sám", Seržant Cross opět perlí a přizvukují mu dvě jeho kolegyně, které se snaží alespoň trochu přizpůsobit jeho autistické chování reálnému životu. Autor tentokrát zvolil téma asistované sebevraždy, což je problém neustále diskutovaný napříč společnosti a vypořádal se sním velmi dobře. Kromě toho pokračují i problémy vyskytující se v osobním životě Crosse - nemocný otec, který trpí syndromem hromadění věcí a nezvěstná matka která se na konci příběhu objevuje na jeho varhanním koncertě. Jak to bude pokračovat se snad brzo dozvíme.

11.09.2023 5 z 5

Vražda ve vlaku do Ballaratu Vražda ve vlaku do Ballaratu Kerry Greenwood

Moderní, elegantní, trochu frivolní a bystrá, tak vystihuje autorka Phryne Fischerovou. Skvělé lehké čtení na lení večery. 20-tá léta v Melbourne si člověk s radostí vychutná. Škoda, že ještě nevyšly další díly. Vynahradí nám to ale seriálové zpracování, které je sice trochu upravené oproti knižní předloze, ale také úchvatné.

11.09.2023 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

I série s detektivem Miko Syrovým má něco do sebe. Poklidný průběh vyšetřování je tak odlišný od severských krimi, kde se kupí mrtvoly a krev teče proudem, že to člověk bere jako poklidný příběh. Přesto poklidný není, ale odpovídá našim poměrům, což je příjemné, odehrává se ve známých místech a že je příběh napínavý, nemůže nikdo popřít. Přečetla jsem knihu za jeden den a určitě budu v této sérií pokračovat.

08.09.2023 4 z 5

Katův odkaz Katův odkaz Vlastimil Vondruška

Jako obvykle, Vondruška se neomrzí. Jsou to takové jednohubky pro letní den, ale i tato mně zaujala a ráda jsem si ji přečetla.

06.09.2023 5 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Bezpochyby je autor dobrým vyprávěčem (jak ovšem dokázal i v předchozí sérií "Katova dcera..."). Objevuje se zde několik dějových linek, které Leo s Julii a hrobníkem Rothmayerem dovedou do zdárného konce. Také osobní životy hlavních hrdinů se lehce stabilizovaly. Vídeň roku 1894 je autorem vykreslená velmi působivě, jak z té pozitivní, tak i z negativní stránky. Popisuje místa, lidi i situace, které mají historický základ a to mně na příběhu baví a moc se těším na další pokračování. Na konec musím ještě dodat, že zajímavé jsou i úryvky z knihy A.R- Pohřební kulty jednotlivých národů.

05.09.2023 5 z 5

Tajemství nefritového fénixe Tajemství nefritového fénixe Frédéric Lenormand

Frédéric Lenormand určitě není pokračovatelem Roberta van Gulika. Kdyby si vybral jiné jméno svého hlavního hrdiny, bylo by to určitě přijatelnější pro ty, kteří originální příběhy soudce Ti četli. Možná, že Lenormandův soudce je vzdělaný a chytrý, ale jeho sprosté a neurvalé chování je v zásadním rozporu s kultivovaným Gulikovým soudcem Ti. Tentokrát tomu nepomohl ani překlad, který používá slova, o kterých pochybuji, že byly známé v roce 674 n.l. v Číně. Námět dobrý, určitě si přečtu i další knihy, ale neakceptuji hlavního hrdinu jako soudce Ti.

02.09.2023 3 z 5

Příliš vysoký let Příliš vysoký let Kerry Greenwood

Phryne Fisherová opět nezklamala a vřele doporučuji i filmové zpracování. Sice v něm neprovází akrobacií na křídle letadla, ale je to kouzelný seriál, stejně jako kniha, možná i ždibec lepší.

29.08.2023 4 z 5

Smrtící stvoření Smrtící stvoření Nora Roberts

Je to má již....ani nevím kolikátá kniha s Dallasovou a zatím mně to neomrzelo. Napětí, láska, přátelství, bohatství a potírání zločinu pomoci vylepšených "udělátek" blízké budoucnosti - to tvoří velmi přitažlivé čtení. I když v tomto případě se jedná o brutálního šmejda, který umučil x žen. V tomto bloku čtení si určitě dám ještě jednu.

26.08.2023 5 z 5

Smrtící vzpomínky Smrtící vzpomínky J. D. Robb (p)

Tentokrát je to hlavně o životě Evy. Vracíme se do její minulostí, jejím pobytu v pečovatelské rodině. Dávám tentokrát 4 *, protože mi to připadalo trochu rozvleklé, ale to možná byl můj subjektivní pocit. Byly zde druhé Vánoce Evy a Roarka a samozřejmě vražda, kterou Eva usilovně řešila pře svůj osobní problém s osobou, která byla obětí.

23.08.2023 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

K autorům, kteří nepatří k mému "šálku kávy" se většinou dostávám při plnění čtenářské výzvy. A tak se stalo i u tohoto díla. Film jsem viděla několikrát a velmi mně zaujal, tak jsem sáhla po knize. Musím říct, že má něco do sebe. Ne že by mně nalákala na další Kingovy romány, ale je dobrá. Velmi působivý příběh.

16.08.2023 4 z 5

Třikrát lupič detektivem Třikrát lupič detektivem Lawrence Block

Autor s lehkou ironií a laskavým humorem popisuje příběhy lupiče slušňáka a zároveň i majitele antikvariátu, který sám řeší případy, které se zvrtly při jeho loupežných aktivitách. Velmi vtipné a sympatické. Je to jedna z mých oblíbených knih, ke kterým se pravidelně vracím.

08.08.2023 4 z 5

S tebou mě baví svět S tebou mě baví svět Marie Poledňáková

Příjemná oddychovka. Film znám skoro z paměti takže volba do této kategorie Čtenářské výzvy byla jasná.

03.08.2023 4 z 5

Třikrát ostrý hoch Burke Třikrát ostrý hoch Burke Andrew Vachss

Drsné a především smutné, protože se to většinou týká dětí. Přesto se kniha čte velmi dobře. Svižné vyprávění ukazuje Burkého jako velmi sympatického chlápka, který sice je zloděj a občas i zabíjí, má stále kontakty s bývalými spoluvězni, ale ve všech případech pomáhá policii s nevyřešenými případy. Sice na hraně zákona, ale účinně.

02.08.2023 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Tak to se povedlo. Hodně dobrý příběh, který mně dostal- Na jezeře to začalo a na jezeře to i končí a možná se z toho vyklubala i láska. Když jsem začala s prvním dílem, tak mně ani nenapadlo, jak se to bude vyvíjet dál a teď bych si přála další pokračování. V každém případě stojí za to si tyto tří díly přečíst.

27.07.2023 5 z 5

Paní Merkelová a vražda na zámku Paní Merkelová a vražda na zámku David Safier

Taková příjemná a vtipná jednohubka. Zajímal by mně názor Miss Merkel na tento příběh. Já osobně si ráda přečtu i další pokračování.

23.07.2023 4 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Tak Jak mám knihy pana Vondrušky ráda a zejména tuto sérií, tak tentokrát ubírám jednu * za překombinovanost. Oldřich z Chlumu jako by nebyl tím klasickým vyšetřovatelem. Chyběly mi ty rozvahy s logickými závěry a nelíbilo se mi to neustále ustupování jak církví, tak křižákům i ostatním. Nějak tomu chyběla obvyklá šťáva.

19.07.2023 4 z 5

Třikrát mlčenlivý střihoun Albert Campion Třikrát mlčenlivý střihoun Albert Campion Margery Allingham

Po dlouhé době jsem sáhla po klasice z dřívějších let, kterou mám v knihovně a myslím, že budu pokračovat, Knihy "Třikrát s...." byly skvělým počinem, který přibližoval v osmdesátkách nám milovníkům detektivek, to nejlepší od jejich autorů. Margery Allingham je sice považována za následovníci Agaty Christie, mně však moc nenadchla. Z jejich tří příběhů: Čtvrtý rozměr, Případ prázdné rakve a Tygr v mlze, se mi nejvíce líbila ta poslední. Styl paní autorky mi připadal moc upovídaný, hodně popisů, hodně osob, které jsou do případů zamotány a jejichž jména se mi neustále pletla a "mlčenlivý střihoun" se vyskytuje pokaždé jen velmi okrajově. Je vážně mlčenlivý a mně připadá někdy i jako neviditelný. Zápletky však byly výborné a to mně lákalo dočíst knihu do konce.

17.07.2023 3 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Byla jsem zvědavá na třináctku, tak jako ostatně asi všichni. Mně nezklamala. Harry skoro střízlivý, zápletka neotřelá, staré vztahy obnoveny, rodinné pouto se synem navázáno. Půl hvězdičky bych ubrala za ty omyly v úsudku ke konci knihy - těch zatčených podezřelých bylo na mně trochu moc. A samozřejmě psycholog Aune bude v dalších dílech chybět. Nezbývá mi než konstatovat, že Jo Nesbø umí.

06.07.2023 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Na prvotinu docela fajn. Tuto sérií začínám první knihou, kterou autor se znalostí prostředí zvládl na jedničku.

02.07.2023 4 z 5