Katův odkaz

Katův odkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516539/bmid_katuv-odkaz-64636e08c3b9b.jpg 4 112 22

Letopisy královské komory série

Na královského písaře Jiřího Adama z Dobronína se obrátí jedna ze staroměstských měšťanek a stydlivě přizná, že se její sestra Adelheida před lety provdala za berounského kata. Nedávno její muž zemřel a odkázal jí cosi podivného. Vzápětí Adelheida zmizela a nikdo netuší, kde by mohla být. Tamní rychtář se však odmítl zabývat katovskými záležitostmi. Jiřímu Adamovi nezbývá, než se vydat se svým pomocníkem bakalářem Petrem do královského města Berouna a tam začít rozmotávat dávný příběh lásky a zrady.... celý text

ivoiro
19.04.2024 5 z 5

Opět další oddechová paráda z pera mého oblíbeného autora.

SSTknihy
15.03.2024 4 z 5

Super příběh, který vás bez dlouhých okolků ihned vtáhne do děje. Berounské mordy jsou vážně pěkně zamotané, podezřelých celý zástup, dějových linek hned několik, mrtvol přibývá jak na běžícím pásu a sám pan královský prokurátor přiznává, že tenhle případ bude pěkně komplikovaný. Se svým pomocníkem Petrem musí prověřit hned několik hypotéz a odhalit nejedno tajemství z minulosti.
Jen ten konec, kdyby nebyl tak překombinovaný a uchvátaný. Rozuzlení i vysvětlení se čtenáři sice dostane a vraha se nekonec podaří odhalit, ale mám takové tušení, že až do poslední chvíle sám pan Vondruška netušil, kdo to vlastně bude :-)

Pavlnka
18.02.2024 4 z 5

Zajímavé zpodobnění tehdejší doby a předsudků. Povedený díl.

sloncekhk
07.02.2024 5 z 5

Tak zatím poslední případ Jiřího Adama z Dobronína vyřešen, teď už jen čekat na další díl

Hakl54
26.01.2024 5 z 5

Zamotaný případ, báseň a plno vražd. Vše nakonec písař Jiří Adam zručně rozmotá.

MartaPear
14.01.2024 2 z 5

No, Vondruškova velkovýroba, která se dobře čte třeba na dovolené nebo ve vlaku, ale v hlavě neutkvěje..

wooloong
02.01.2024 5 z 5

Tentokrát mnohem promyšlenější zápletka než v posledních detektivkách. Autor si dal záležet i na vtažení čtenáře do historických kulis a na rozplétání tajemného příběhu, který se celý vztahuje ke katově kšaftu ve verších. Bez výhrad za rovných pět hvězd.

MarciLiška
01.01.2024 3 z 5

Dobře zpracovaná historická detektivka. Těším se na další příběhy.

hanzmb
21.12.2023 5 z 5

Vypadá to velmi dobře, autor se zase vrací na úroveň, na kterou jsme byli u něj leta zvyklí. Měl jsem strach, že tak trochu "zbauerovatěl". Od ukončení Sklářů mě žádná jeho kniha až zas tak nenadchla. Tohle sice není vrchol jeho historických krimi, ale je to na velmi solidní úrovni. Jak zápletka, tak i akční pasáže. Fascinovalo mě prvních 20 stran. Co v nich autor dokázal sdělit a jak zatáhnul čtenáře do děje je krásný příklad špičkové literární profesionality.

Modrina
13.12.2023 3 z 5

Tentokrát nejsem úplně spokojená. V Berouně jsem pár let strávila a zas tak moc jsem se nevzdálila, tak se mi líbily berounské reálie, ale děj byl zamotanější než bývá. Připadá mi, že konec si zasloužil víc prostoru. Každopádně už vyhlížím další příběh. :)

čef
07.12.2023 5 z 5

Kat spadne ze skály a zjistí se, že je velký veršotepec. Mezitím umírají další a další nebo se skrývají. Královští pátrači pátrají v Berouně, co se to tu děje. Není to vůbec jednoduché, do děje je zataženo mnoho postav, řekl bych nejvíce, co jsem od autora zatím četl. Samozřejmě to jenom vítám, aspoň je nad čím dumat. Moc úspěšný v odhalování zápletky a motivů konání jsem ale nebyl.

mirek2580
28.11.2023 5 z 5

Přijde mi že autor píše tak nějak lépe o Janu Adamu z Dobronína, vždy se to čte lépe... tak za 5, super....

zdepka
03.11.2023 5 z 5

Jako patriot, který v berounské kotlině žije už přes šedesát let, tak pro mě tato kniha je super.

martineknatasa
15.10.2023 5 z 5

Ani, zatím poslední díl mne nezklamal. Kniha se dobře čte a já dávám 5*.

Misabi
14.10.2023 5 z 5

Super kniha. Přečteno jedním dechem. Řekla bych, že jedna z jeho nejlepších knih. Moc se povedla.

Lena79
22.09.2023 5 z 5

Kniha na dvě odpoledne, četlo se to samo.
Pěkný příběh, který se odehrává v krásném prostředí Berounska.

kuruteku
14.09.2023 3 z 5

Dvě třetiny krásné zasmodrchane a pak najednou hypotézy, disputace, duch Klepacek a meč a je hotovo. A tak krásně se to četlo, ale ten konec... já nevím, na mne moc rychle useknuté.

jadwiga
11.09.2023 3 z 5

Historická detektivní jedno až dvojhubka. Příběh vás zavede do historického Berouna,  kde královský písař Jiří Adam z Dobrodína, který zde má za úkol kontrolu městských účtů, a jeho pomocník bakalář Petr řeší případ smrti berounského kata Raimunda Frantála. Po delším rozjezdu se v příběhu s přibývajícími stránkami rozrůstá počet knižních postav, a to nejen živých, ale také těch mrtvých. Na konci příběhu pan Vondruška až zahlcuje vraždícími hypotézami. Dalo mi docela zabrat s ním udržet krok. Bylo ale docela příjemné se přenést o pár set let v čase zpět.

Dávám 70%.

Le Chat
06.09.2023 5 z 5

Je pravda, že historické detektivky Vlastimila Vondrušky čtu opravdu ráda. Přesto si myslím, že se Katův odkaz skutečně povedl a 5 hvězdiček si zaslouží. Knihu jsem si užila a zařadila bych ji mezi ty úplně nejlepší díly Letopisů.

Ulala
06.09.2023 5 z 5

Jako obvykle, Vondruška se neomrzí. Jsou to takové jednohubky pro letní den, ale i tato mně zaujala a ráda jsem si ji přečetla.