Ulala Ulala komentáře u knih

Strašidelný klášter Strašidelný klášter Robert van Gulik

Jako obvykle u pana Van Gulika dávám pět hvězdiček. Logika a rozum jsou ve všech příbězích na prvním místě a to mně baví.

10.08.2022 5 z 5

Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána Robert van Gulik

Dvě krátké povídky, které mi připadají jako ochutnávka dalších skvělých případů soudce Ti. Jelikož je už znám, tak vím, že dobré jsou, ale ráda si je po několika létech přečtu znova.

09.08.2022 5 z 5

Lakový paraván Lakový paraván Robert van Gulik

Robert Van Gulik je velkým znalcem života ve staré Číně. Na pozadí spáchaných zločinů nám ukazuje příběhy lidí chudých i bohatých, jejich život, zvyklostí a osudy. Obdivuji autorův styl, který obsahuje vše od dedukce při řešení vražd po krásy přírody i historická fakta.

09.08.2022 5 z 5

Záhada čínského zlata Záhada čínského zlata Robert van Gulik

Udivuje mně, že tak fascinující detektivní příběh je pouze v počtu 241 přečtených knih. Ale dál od hodnocení vkusu čtenářů, to mi nepřísluší. Příběhy soudce Ti čtu po několikáté a pořád mně fascinují svou atmosférou, historií, vztahy a životem soudce Ti, který byl mimochodem skutečnou osobou. První případ je pouze ochutnávkou dalších, které sice znám, ale které si postupně vychutnám.

08.08.2022

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Příběh Anny ze Zeleného domu, jsem dohledala ve své knihovně z důvodu zařazení do čtenářské výzvy. Vůbec toho nelituji a po "x" létech mám v úmyslu si znovu přečíst celou sérií. Je to vtipně napsaný příběh, který v mnoha momentech dojímá svou autentičností.

07.08.2022 5 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Autorka se ve svém románu soustředila na vyprávění M.C.Skłodowské o svém dětství a mládí stráveném v Polsku v době záboru carským Ruskem. Ukazuje její silný vztah k rodině, těžký život lidí, kteří se snažili udržet polskou tradici, zvyky a poslání. Ukazuje postavení dívek a žen ve společnosti, nejen v Polsku, ale i posléze v Paříži. To vše má svou historickou hodnotu a poznání této éry v životě vědkyně má svou cenu. Marie Curie-Skłodowská, nebyla totiž jen vědkyni oceněnou Nobelovými i jinými cenami, ale i dítětem, mladou dívkou, ženou, manželkou a matkou a to vše ovlivňovalo její přístup k vědě.

07.08.2022 4 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Téma útěku ze zabezpečeného vězení jsem v poslední době četla několikrát. Není to sice novum, ale panu Gruberovi se to povedlo zpracovat dokonale. Z této první trilogie jsem četla pouze poslední díl, ale avizované další části si nenechám ujít.

01.08.2022 5 z 5

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

Autorka postavila tuto sérií na inspektorce Lottie Parkerové, která mi připadá zmatená, chaotická, nevyrovnaná. Způsobené je to jejím životním osudem, který je velmi hektický. Celé vyšetřování líčených případů na mně působí stejným dojmem. Navzdory všemu je Lottie však výbornou vyšetřovatelkou a vše končí vyřešením záhad. Pouze její život je pořád plný rozporů. Určitě jsem četla lépe propracované příběhy, ale nechci srovnávat a určitě budu číst další díly, až vyjdou.

24.07.2022 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Jako obvykle, musím nebo spíše chci, chválit. Autorka se zabývá palčivými tématy současného světa a tím příběhy jsou pro mně zajímavější. Kromě toho u mně sympaticky "divná" vyšetřovatelka Kim postupně odhaluje soukromé střípky z minulosti. Jsem zvědavá na další díly a těším se na ně.

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Nemám co dodat, ale musím říct, že díl byl super.

První krev První krev Angela Marsons

Mám ráda sérií s Kim Stoneovou. Je to svižné, je to napínavé a autorka se zabývá případy, které jsou aktuální pohromou společnosti. Mám přečtené asi 4 díly, ale chytlo mně to tak, že už se chystám na další.

Tři minuty Tři minuty Anders Roslund

Děsivý svět drogových "kšeftů" je zde vylíčen velmi obrazně. Bohužel jsem v tomto pesimista a věřím, že pravda se částečně podobá příběhu v knize. K tomu všemu ještě jednání politiků, kterým "obyčejný" člověk nestojí za zlámanou grešli. Autoři velmi sugestivně líčí příběh "obyčejného" člověka, který vstoupil do služeb státu a již po druhé ho mocní nechali ve štychu. Ještě mně čeká kšeft z lidmi v dalším díle a musím říct, že k němu přistupuji s nechutí. NE z knihy, ale ze světa, který v ní bude vyobrazen.

16.07.2022 4 z 5

Tři vteřiny Tři vteřiny Anders Roslund

Nějak jsem se nemohla "začíst" - švédská jména, které jsem si nemohla zapamatovat, osoby, které byly pro mně nesrozumitelné, děj, který mi připadal chaotický a docela zdlouhavý. Jediný, kterému jsem rozuměla byl Ewert Grens. Myslela jsem, že kniha se dostane na seznam těch, které jsem dočetla, ale tak nějak z nostalgie, než přišlo pochopení. Zorientovala jsem se v hlavních postavách, v ději, v záměru autorů a ještě než jsem dočetla 3 vteřiny až jsem měla v ruce 3 minuty s tím, že se těším na pokračování.

06.07.2022 4 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Neznám jiného autora, kterému by se povedlo tak skvělé spojit krásu života a jeho krutost. Proto je mi vždy líto, když knihu odkládám přečtenou a vždy doufám, že se objeví zanedlouho další díl. V tomto je výstižná charakteristika napsaná Dannym MacAuleyem, spolumajitelem knihkupectví v místě, které odpovídá městečku Three Pines: „Její knihy jsou víc o lásce a soudržnosti komunity než o vraždách, víc o umění, poezií a jídle než o zločinu. Víc o životě než o smrti.“ A to mně na autorčiných knihách tak fascinuje.

03.07.2022 5 z 5

Krvavý měsíc Krvavý měsíc Peter Tremayne (p)

Tento díl je trochu jiný než obvykle, je zde více historie, více zeměpisných údajů, více pověstí a popisu zvyklostí v tehdejším Irsku. Autor jakoby se zaměřil spíše na děj než jako obvykle na Fidelmu, která tentokrát je zavázána posvátnou přísahou mlčení. Chybí dokonce i klasické poslední soudní líčení a dokazování viny či neviny zúčastněných. Nicméně napětí tu nechybí a abych řekla pravdu měla jsem sto chutí někdy přeskočit pár stránek popisů přírody, abych se dostala k tomu jak děj pokračuje. Dle mého názoru opět skvělý počin pana autora, založený na znalostí historických faktů.

29.06.2022 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Skvělé čtení. život Carla Morcka se dostal do normálu, Rose je zpátky, Gordon jako obvykle a osud Asada i když se relativně stabilizoval, je neustále plný rodinných problémů. Nový případ oddělení Q zaměstnává v době Covidu naplno. Celý příběh mi připadá oproti ostatním takový "klidnější", nicméně děj srší napětím a žene Vás do neustálého pokračování ve čtení. Konec knihy postavený na obvinění Carla slibuje zajímavé pokračování.

29.06.2022 4 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Sice podvodného světa bylo v tomto díle méně, přesto se mi tato série líbí nejvíce. Sloan je pohotově ujetá, ale logické myšlení ji nechybí. Něco málo informací o aligátorech, krokodýlech a dalších podvodních tvorech. Budu se těšit na další díl.

22.06.2022 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Jelikož jednotlivé knihy čtu na přeskáčku, tak jsem se konečně dozvěděla něco ze začátku kariéry Marka Vráze. Uvěřitelné, české, bez krvavých stop v každé kapitole. Líbí se mi styl psaní autora a je na něm vidět, že je znalý kriminálních metod a vyšetřování. Určitě budu pokračovat v dalších dílech.

19.06.2022 4 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Už jsem párkrát přemýšlela nad tím, co vede vzdělané a chytré lidi ke kroku, který omezuje jejich svobodu myšlení, rozhodování a života vůbec. Zatím jsem si to sama pro sebe uspokojivě nevysvětlila. Když jsem se dostala do velmi kritických situací, napadlo mně jít někde do klidu rozjímat anebo se litovat, jak na tom jsem bídně, ale nikdy mně nenapadlo se přidat k někomu, kdo omezí moji svobodu. Tato část série mně zaujala z osobních důvodů a musím říct, že je napsaná velmi čtivě, napínavě a se znalostí věci. Málokomu dávám hvězdiček pět, ale pan Goffa si je zaslouží.

19.06.2022 5 z 5

Císařova past Císařova past Steve Berry

Velmi povedené spojení současnosti a historie, jako obvykle. Mám ráda autorovu fantazii, a v tomto případě mi to potvrzuje mé názory na určitou skupinu lidí, kteří mají snahu ovlivnit politiku a nastolit řád, který by vrátil zpět starý německý pořádek. Jako obvykle konec je trochu přepískly, ale to už k autorovým knihám patří. Řekla bych, že jeden z povedenějších dílů.

19.06.2022 4 z 5