Ulala Ulala komentáře u knih

Otrávené pírko Otrávené pírko Matthew FitzSimmons

Začátek se vyvíjel velmi dobře, čekala jsem dobré čtení, ale stejně jako můj předchůdce v komentářích, musím konstatovat, že konec se zvrhl. Nereálné, neuvěřitelné a zbrklé. Jako by autor chtěl rychle ukončit příběh a proto prolil spoustu krve a nechal své hrdiny zmizet. Nu což, alespoň půlka knihy byla zajímavá.

16.11.2022 3 z 5

Podfuk jako víno Podfuk jako víno Peter Mayle

Mně tyto knihy nepřipadají jako detektivky. Detektivní zápletka se tu objevuje jen tak mimochodem. Jsou to spíše toulky Francií, gastronomické zážitky a ochutnávky těch nejlepších vín. Přesto mi to nevadí, příjemní lidé, dobré jídlo, dobré pití....jako oddechovku si ráda přečtu o zajímavostech Francie.

03.11.2022 4 z 5

Podfuk v Marseille Podfuk v Marseille Peter Mayle

Příjemné putování po Marseille. Krásy přírody, dobré jídlo, špetka historie a jen tak mimochodem zápletka, kterou lehce vyřeší příjemný Sam Levitt se svými přáteli. Za mně dobré. Je vidět, že autor má Francii rád.

29.10.2022 4 z 5

Honba za Cézannem Honba za Cézannem Peter Mayle

Příjemné čtení. Krásy Francie, umění, dobré víno, dobré jídlo....co víc si člověk může přát.

24.10.2022 4 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Oproti ostatním mi nepřipadá tento díl jako nejslabší, prostě Vondruškovská klasika. Komplikovanost možná vyplývá z toho, že v této části je děj zasazen mezi zemany, kteří odvádějí povinnosti mana na Bezdězu, a to je o stupínek níž v hierarchii, než obvykle. O manech se autor zmiňuje, pokud se nepletu, poprvé a proto nová jména a nové sídelní "hrady" a nová místa. Mně kniha docela pobavila.

14.10.2022 4 z 5

Cyklista Cyklista Tim Sullivan (p)

Na zdánlivě jednoduchém případu mrtvého zapáleného cyklisty amatéra autor rozvíjí postup vyšetřování specifický pro detektiva G.Crosse, který trpí Aspergerovým syndromem. Je zajímavé sledovat jeho myšlenkové pochody a způsob vyšetřování, založený čistě na faktech (i když se někdy splete). Zaujalo mně rovněž lehké přibližování osobního života hlavního hrdiny. Oproti minulému dílu se autor zmiňuje nejen o otci, ale i o matce. Docela mně bude zajímat další vývoj příběhu.

09.10.2022 4 z 5

Nás se nezbavíš Nás se nezbavíš Nora Roberts

Autorka má obdivuhodný talent držet neustále čtenáře v napětí. Kniha má opět spád a téma sekt je stále aktuální, co víc říct než, že se těším na další pokračování.

02.10.2022 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Hodně dobrý příběh. Po "Faustovi" mi připadal velmi osvěžující. Sice trochu zbrklý mladý inspektor, ze kterého se snad vyklube něco "užitečného", Augustin Rothmayer - velmi vzdělaný hrobník, o kterém toho ještě moc nevíme a všechny ostatní postavy, které bojují se zločinem ve Vídni tvoří základ zajímavé série, na kterou se docela těším.

26.09.2022 5 z 5

Tři případy a Matthew Scudder Tři případy a Matthew Scudder Lawrence Block

Klasické detektivky sedmdesátých let, u kterých si člověk zavzpomíná, že existovaly pouze telefonní budky a bylo samozřejmostí, že policajti brali úplatky (ti slušní pouze tolik, aby se neřeklo). Milovníkům severských "hororů" doporučuji přečíst si pár těchto klasických detektivek, ve kterých převládá komunikace, "odšlapaný chodník" a tak trochu kus nostalgie.

20.09.2022 4 z 5

Vražda v Kantonu Vražda v Kantonu Robert van Gulik

Smutný konec proslulých příběhů soudce Ti. Samotný soudce, jak sám říká, bude pokračovat v politické kariéře, a to je pro čtenáře škoda. Již předchozí násilnou smrtí seržanta Chunga a nyní smrtí plukovníka Tiao Taje se rozpadla sehraná trojice pomocníků. Jediné plus je Tao Kanův případný sňatek.
K případům soudce Ti nerada píšu komentář, všechno mi připadá skvělé a jsem nekritická. Myslím, že mými předchůdci již bylo řečeno vše.

29.08.2022 5 z 5

Soudce Ti v akci Soudce Ti v akci Robert van Gulik

Osm krátkých povídek dokresluje život a práci soudce Ti v jednotlivých provinciích. I takové případy se mohly stát.

27.08.2022 5 z 5

Záhada čínského hřebíku Záhada čínského hřebíku Robert van Gulik

Smutný případ, ve kterém před neslavným ukončením kariéry a potupným trestem za neoprávněné obvinění, zachrání soudce Ti žena místního ohledače, kterou by nakonec měl obvinit z vraždy svého prvního muže. Na konec však bude vše ukončeno spravedlivě a soudce Ti dostane předvolání do hlavního města, kde zaujme pozici předsedy hlavního soudu.

24.08.2022 5 z 5

Záhada čínského bludiště Záhada čínského bludiště Robert van Gulik

Záhada Čínského bludiště je mým oblíbeným příběhem, kde soudce Ti vyřeší několik zapeklitých případů ve svém novém působišti. Kromě toho, "stojíc na rozcestí", ve věku svých čtyřiceti let, se rozhodně dál pokračovat ve své službě státu a lidu.

19.08.2022

Tykev a náhrdelník Tykev a náhrdelník Robert van Gulik

Příběhy soudce Ti mně asi nikdy nepřestanou bavit. Je to jedna z mála sérií, která se dá přečíst na jeden zátah a to právě dělám.

16.08.2022 5 z 5

Básníci a vražda Básníci a vražda Robert van Gulik

Opět skvělý příběh, tentokrát situovaný do světa básníků. Literární svět byl pro kulturu ve staré Číně velmi důležitý, od něho se totiž odvíjela kariéra všech úředníků. A právě na literárním klání, zorganizovaném pro pár přátel v rámci podzimních slavností řeší soudce Ti se svým přítelem Luoem, náčelníkem sousedního okresu, další případy vražd, které zasahují do doby zrady devátého prince.

14.08.2022 5 z 5

Císařova perla Císařova perla Robert van Gulik

Tentokrát se musel soudce Ti obejít bez svých pomocníku. Případy řeší pouze s inspektorem Chungem a opět se svou důmyslností. Tentokrát se pohybuje mezi zámožnými sběrateli starožitností a na konec se mu podaří najít i dlouho ztracenou císařovu perlu. Nemohu jinak než dát pět hvězdiček za zápletku, příběh, historické informace o soudním dvoru ve staré Číně, popis přírody a zvyků.

13.08.2022

Červený pavilon Červený pavilon Robert van Gulik

Po cestě z hlavního města soudce Ti vypomohl svému příteli pří řešení vražd, které se staly v období oslav Svátku mrtvých na Rajském ostrově. Oceňuji nejen brilantně vyřešené případy ze současnosti i minulosti, ale i popis čínských zvyků (Svátek mrtvých, život na Rajském ostrově).

12.08.2022

Soudce Ti a vražedný zvon Soudce Ti a vražedný zvon Robert van Gulik

Smekám pomyslný klobouk nad zápletkami a jejich řešením, použitými v tomto díle. Uznávám, že je to jeden z nejlepších příběhů soudce Ti a ráda si vychutnám další.

11.08.2022

Strašidelný klášter Strašidelný klášter Robert van Gulik

Jako obvykle u pana Van Gulika dávám pět hvězdiček. Logika a rozum jsou ve všech příbězích na prvním místě a to mně baví.

10.08.2022 5 z 5

Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána Tygr loví v noci / Gibon přichází zrána Robert van Gulik

Dvě krátké povídky, které mi připadají jako ochutnávka dalších skvělých případů soudce Ti. Jelikož je už znám, tak vím, že dobré jsou, ale ráda si je po několika létech přečtu znova.

09.08.2022 5 z 5