Vražda v Kantonu

Vražda v Kantonu https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8650/bmid_vrazda-v-kantonu-ww0-8650.jpg 5 141 20

Příběhy soudce Ti série

Detektivní román ze staré Číny, ve kterém soudce Ti v několika navzájem propletených případech vyšetřuje vraždu císařského cenzora. Soudce přijíždí do Kantonu se svými spolupracovníky a okamžitě se setkává s podivnými okolnostmi kolem smrti císařského cenzora i s mizením všech podezřelých stop. Za nepřehledné situace se ve městě objevuje řada záhadných osobností a příslušníků jiných národností, jako třeba Arabové a Tankové, a hrozí, že budou právě těmito menšinami vyvolávány nepokoje. O soudcův život usiluje mezi jinými i šéf arabské komunity, ale prozíravý Ti dokáže odhalit všechny rafinované intriky a jako vždy najde toho, kdo stojí v pozadí zločinu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Perseus

Murder in Canton , 1966

Usire
25.03.2024 5 z 5

Další skvělý díl, kdy si říkám, kde Ti Žen-tie bere svůj čas a energii na veškeré své úvahy, manželky, vyšetřování, práci na soudě atd. Vše opět působí organicky a nenásilně, autor mistrně líčí rozdílné kultury či lidské povahy.

alabra
22.01.2024 5 z 5

Už po několikáté jsem se setkala s celou sérií knih o soudci Ti, tentokrát jako naprosto skvělá audioverze Priebehov pod viečka, v celé sérii nalézám stále větší zalíbení- historie, charaktery hrdinů, zvyky a chování, krajina, život prostých lidí, přátelství a soulad v dokonale propracovaných příbězích.

Ulala
29.08.2022 5 z 5

Smutný konec proslulých příběhů soudce Ti. Samotný soudce, jak sám říká, bude pokračovat v politické kariéře, a to je pro čtenáře škoda. Již předchozí násilnou smrtí seržanta Chunga a nyní smrtí plukovníka Tiao Taje se rozpadla sehraná trojice pomocníků. Jediné plus je Tao Kanův případný sňatek.
K případům soudce Ti nerada píšu komentář, všechno mi připadá skvělé a jsem nekritická. Myslím, že mými předchůdci již bylo řečeno vše.

mischa.007
29.06.2021 5 z 5

(SPOILER) To nejlepší nakonec. Z mého pohledu asi nejlepší kniha v celé sérii, celý příběh byl hodně napínavý, postupně gradoval a když už jsem si myslel, že je konec, přišlo skutečné rozuzlení... mistrný i když smutný závěr knihy i celé série...

zazvorka
10.02.2021 5 z 5

Soudce Ti patří k jistotám mé knihovničky. Jsou chvíle, kdy děkuji své děravé paměti za to, že si tuto sérii báječných příběhů mohu občas zopakovat. Není nad to se ze stresující současnosti přenést jinam a v klidu si vychutnat šálek vonícího čaje, či misku nudlí! Milovníky akčních knížek Ti nezaujme, pro mne je to srdeční záležitost (stejně jako bratr Cadfael od Ellis Petersové). Báječné čtení!

Finn69
27.12.2020 4 z 5

Stejně jako sám soudce Ti touhle knížkou končí svou dráhu vyšetřovatele a soudce, já ukončuji svůj "Soudce Ti maratón" a současně i reading challenge pro 2020. To to ale hezky vyšlo :)

A abych nezapomněl, tuhle sérii historických detektivek doporučuji všem, kterým už lezou na nervy všichni ti chmurně zadumaní severští detektivové. Takový Ti Žen-tie, to je jiný chlapík: se všemi třemi manželkami vychází výborně, práci nefláká, chlastu neholduje a podle toho má výsledky!

haki34
04.12.2020 5 z 5

Poslední v sérii..poslouchána jako audiokniha. Tentokrát jsem neusla, ani se neztratila..;)
Vynikající...tato bezvýznamná osoba autorovi uctivě děkuje za možnost seznámit se se soudcem a jeho případy.
Možná právě vědomí, že se jedná o zakončení série mě přinutilo pečlivě sledovat každičké slovo. V průběhu poslechu jsem zapátrala v komentech, protože jsem chtěla vědět, kam ji v sérii zařadit. Že je to vlastně zakončení, mě trochu překvapilo..a pak mě znejistily komenty ohledně smutného konce...poslední minty jsem ted navíc trávila napjatá v přesvědčení, že soudce určitě umře...a ne...každopádně tato závěrečná scéna, kdy soudci letí celý společný život před očima, mě dojala..no jo, jsem měkota..(a možná trochu blbě připoměla Vinnetoua a Old Shatterhanda v osudové scéně třetího dílu...)..dost ale o dojetí...
Celkově tento případ opět překypoval komplexností, propojeností více linií pátrání, zapojil také arabskou komunitu a národ Tanků (jak poznamenal můj muž při náhodném poslechu - je jedno, z které doby soudce je..život běží pořád stejně, vztahy, konflikty, problémy...). Seznámil nás i s dalším hobby ve staré Číně - chovem cvrčků..vše mělo svůj význam. A každý kamínek zapadl na přesně určené místo v mozaice. Byla dohrána mistrovská šachová partie.
Děkuji ! a ráda si vychutnám znovu...tuhle, i další.

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

martin_aston
03.09.2020 5 z 5

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.

lencin
24.08.2020 5 z 5

Klasická detektivka. Soudce Ťi je zde důstojný a schopný vyšetřovatel.
(2006)

Oplak
24.08.2020 4 z 5

Pre mňa zatiaľ najlepší príbeh so sudcom Ti a jeho pomocníkmi. Dej sa odohráva v prostredí bohatého prístavu Kanton, kde sa miešajú rasy a národnosti. Prekvapila ma prítomnosť arabskej komunity v tomto čínskom meste. A o Tankoch (vodnom ľude) som počul prvýkrát.

À propos, Dunjázád a Danánír sú čarovné.
* - ,,Určite aj pre kapitána," dodala Dunjázád. ,,Oplývame totiž bohatými vlohami na vášnivé zážitky."
,,Také premúdrené žubrienky ako vy ani nevedia, o čom hovoria!" vyhlásil Ťiao Tchaj pohoršene.
Dunjázád nadvihla klenuté obočie.
,,Sme oboznámené so všetkými praktickými aspektmi," poznamenala chladne. ,,Kým nás kapitán pred štyrmi rokmi kúpil od obchodníka Fanga, boli sme pridelené ako komorné jeho tretej dáme a pravidelne sme sa zúčastňovali na ich ľúbostných hrách."
,,Je pravda, že boli dosť elementárne," dodala Danánír. ,,Súdiac podľa toho, ako sa tretia dáma opakovane sťažovala na nedostatok variácií." -

Jaruš7
07.05.2020 5 z 5

Příběh s jistým seznámením se s dobou v čínském císařství a to s nejstarším řemeslem.
Protekční dámy mající prestiž ve společenském životě jsou se svou minulostí v tomto příběhu odlišné a jako vzácnost ukrývány před zraky veřejnosti. Tyto pletichy mají důvody a taje, ty se vážou na podivná úmrtí, které soudce Ti musí s laskavostí sobě vlastní vyladit,do patřičné formy, neboť politická situace je v pohybu.
Audiokniha, příjemná četba.

jindrich7442
14.07.2018 5 z 5

Pro mě velice překvapující, jaký vliv již měli mít Arabové a jejich islám v době příběhu. Našel jsem si, že se tento příběh je zasazen do roku 681. Shodou náhod jsem před pár dny četl o výročí počátku islámského kalendáře, který odpovídá 16. červenci 622, kdy Mohamed odešel z Mekky do Medíny. Na území dnešního Afganistánu a Pakistánu se islám rozšířoval v letech 660-750. V té době vládla v Číně dynastie Tchang jejíž vliv v mezi lety 618-907 dosáhl až k Afganistánu a Pakistánu. Ovšem Kanton se nachází na břehu moře v jihovýchodní části Číny... Říkám si, zda si mohli reálně získat za tak krátké období tak značný vliv v tehdejší Čínské říši...

kyssling
17.05.2018 3 z 5

Mírný nadprůměr průměrné detektivky díky zajímavému prostředí a příjemnému stylu vyprávění.

frantisek8863
31.07.2017 4 z 5

Dobrá kniha, po několika knihách od van Gulika jsem si vypěstoval vztah k lidem okolo soudce, tak byl závěr smutný a postrádal jsem Ma Žunga.

Marian27
13.10.2016 4 z 5

Vražda v Kantone mi spočiatku prišla ako priemerná knižka od môjho oblúbeného detektivkára ale neskôr som zistil že je to jeden z najlepších počinov Roberta van Gulika. Nielen detektívka ako ma byť ale hlavne pútavé čítanie, opisy ktoré nenudia a priblíženie čitatelovi prostredie starej Číny. Kniha tak isto "rieši" otázku Arabskej komunity a vnímanie ich náboženstva a ostatních ako bezbožníkov, slovom aj keď sa dej odohráva v starej Číne tento problém je aktuálny aj v dnešných časoch. Mínus je podľa mňa asi stred knihy keď sa mi dej (rovnako ako sudcovi Ti situácia v Kantone) zdal strašne neprehladný. Ono to sudca nakoniec rozmotal a hlavná dejová línia sa mi páčila asi najviac ale kto je otcom dvojčiat zistil asi nejakým zvláštnym vnuknutím.
A jedna zaujímavosť na záver. Sudca Ti oklamal hlavného zlosyna tým istým spôsobom ako hrdinka poviedky Slavičí hnízdo od Agathy Christie svojho manžela. Že to aj manžela a aj sudcovho protivníka stálo život hádam nemusím písať. :)
Vražda v Kantone sa spolu s Prípadom čínskeho zlata a Záhadou čínskeho klinca stala mojou ďalšou oblúbenou od majstra Gulika. Super!

elizabeth_ba
24.04.2015 5 z 5

Opravdová Opona soudce Ti...
Bohužel jsem tento poslední příběh soudce Ti četla už jako druhý v pořadí, ale už tehdy mi v závěru příběhu na srdce sahala studená ruka. Po přečtení celé série plánuji znovupřečtení a při vztahu, který jsem si během jednotlivých příběhů k soudci Ti a jeho nejbližším spolupracovníkům vytvořila, předpokládám, že mi při něm bude ještě o cosi hůře...

Editace po druhém čtení: Tohle předčilo i Curtain s mým jiným oblíbeným detektivem (H. Poirotem). A přesně dle předpokladu došlo v úplném závěru i na slzičky... Van Gulik nikdy rozuzlení příběhu neodbyl a tady jeho napětí stupňoval až do úplného (hořkého) konce. V momentě, kdy se zdálo, že už odkryl (autor) i soudce všechny své karty téměř současného příběhu (problémy totiž dělá arabská komunita, jejíž skutečný počet nebyl znám dokonce ani soudci Ti), ještě přijde s něčím novým, v hlavní roli meč Dešťový drak aneb jak soudce Ti a Ťiao Taj zamezili tomu, aby to tenkrát s Čínou dopadlo podobně jako o něco později s Indonésií...

honajz
01.10.2014 5 z 5

Těžko se mi četl poslední případ soudce Ti. Dva z hlavních hrdinů jsou ostatně pryč, a nic veselého nás nečeká. Jemný humor se také chvílemi, zdá se, vytratil. Ale jinak má kniha hutnou atmosféru, zajímavou zápletku s několika podzápletkami, a nové věci, území a teritoria, jež objevujeme. Bude to možná znít urážlivě, ale není to tak myšleno, když případy soudce Ti přirovnám k Asterixovi. Jeho příběhy také dávaly nejen mladým lidem možnost poznat některé historické a místní skutečnosti a neznámá fakta. Stejně tak Van Gulik vždy vytáhne z rukávu (ano, i toto úsloví je rodem z Číny) nějaké zajímavosti, neznámá fakta, nové pohledy. O životě té doby věděl snad vše. I proto opět kniha působí tak živě a plasticky, jako by se člověk těmi křivolakými uličkami sám procházel. Škoda, že šlo o poslední Van Gulikovu knihu se soudcem Ti. Je to sice mistrovské loučení, ale loučení.

TessVond
29.08.2013 5 z 5

Skvělý, propletený příběh se smutným koncem :(

vitavita
04.04.2012 4 z 5

Několik kriminálních případů najednou to je ono ....