Tykev a náhrdelník

Tykev a náhrdelník https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8656/bmid_tykev-a-nahrdelnik-Wx2-8656.jpg 5 168 26

Příběhy soudce Ti série

Třetí princezně, nejoblíbenější dceři císaře, se ztratil z naprosto nepřístupného Vodního sídla vzácný perlový náhrdelník. Princezna odjíždí za 2 dny k otci do sídelního města a náhrdelník musí mít. Požádá o pomoc soudce Ti. Ten cestuje inkognito jako doktor. Podaří se mu včas najít náhrdelník a zachránit tak nejen postavení, ale i lásku? Soudci Ti nezbývá mnoho času, ale pomůže mu jeho detektivní talent, štěstí i Mistr Dýně – taoistický mnich. Proč i on pomáhá princezně? To je tajemství, které zůstane jen mezi ním, soudcem Ti a vámi čtenáři.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Perseus

Necklace and Calabash , 1967

Jara 56
Jara 56
předevčírem 5 z 5

Paráda, je to stará škola, daleko od moderních severských detektivek, ale má to šmrnc a mě tento styl stále dokáže potěšit. A ty systémy trestu.

alabra
alabra
06.01.2024 5 z 5

Jsem opět okouzlena, příběhy soudce jsou zpracovány dokonalým způsobem, přestože uplyne jen několik dnů, je odkryt osud mnoha aktérů, objasněno chování a jednání všech osob v okolí zločinu, přičemž atmosféra působí klidně a vyrovnaně, surové vraždy nenaruší harmonii příběhu, dokonalé, rozhodla jsem si vyposlechnout celou řadu od prvního dílu v podání audio Pod viečka, je nesrovnatelné, díky.

Mi--LADA
Mi--LADA
30.12.2023 2 z 5

Zkusila jsem už asi třetí příběh ze série příběhů soudce Ti. Atmosféra z přelomu 7. a 8. století n. l. se ke mně dostatečně nepřenáší, nemůžu se do příběhů plně ponořit. Při audioknihách usínám, zbytečně se ospale vlečou. Historie staré Číny mi přitom zajímá, jen zpracování na mě správně nefunguje. Zdlouhavé. Něco tomu chybí. Příběhem o princezně, nejoblíbenější dceři císaře, které se ztratil z nepřístupného sídla vzácný perlový náhrdelník, se s Gulikem bohužel loučím. Možná ho nedokážu docenit i kvůli tomu, že detektivky nejsou mým nejoblíbenějším žánrem.

Usire
Usire
20.12.2023 5 z 5

Ti se zřejmě nezalekne žádného případu, ani ten, co se zdá být na první pohled beznadějný. Jen se mi nechce moc věřit, že vše by probíhalo tak v klidu, jak nám kniha předkládá.

Naďa2411
Naďa2411
22.09.2023 4 z 5

Hlavní postava soudce Ti mi připomínal v aknize mně více známého detektiva Colomba. Stejný styl vyšetřování a pomalé odhalování důkazů. Soudce Ti musí odhalit, kdo je špeh, kdo je zloděj, kdo je vrah při šetření ztráty náhrdelníku dceři císaře ve staré Číně. Napomáhá mu mistr Dýně a spojenkyně s krásným jménem Kapradina. Zpočátku se děj v detektivce vlekl, ale vydržela jsem a nelituji. Příjemná oddychovka.

Ulala
Ulala
16.08.2022 5 z 5

Příběhy soudce Ti mně asi nikdy nepřestanou bavit. Je to jedna z mála sérií, která se dá přečíst na jeden zátah a to právě dělám.

kyssling
kyssling
19.06.2022 4 z 5

"Tak trochu jiná detektivka" naprosto sedí ke knihám van Gulika, příjemné oddechové čtení ze zajímavého prostředí.

Kontryhelka
Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

martin_aston
martin_aston
03.09.2020 5 z 5

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj ako vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.

lencin
lencin
24.08.2020 5 z 5

Klasická detektivka. Soudce Ťi je zde důstojný a schopný vyšetřovatel.
(2006)

RADOST
RADOST
06.06.2020 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, s matnými vzpomínkami na četbu knihy 3x soudce Ti před cca 45 lety. A nebylo to totéž. Tehdy mě příběhy uchvátily. Dnes to byla zdlouhavá až nudná detektivka, kterou nezachránilo ani exotické prostředí, ani dobrý přednes R. Honzoviče. Asi se na mně podepsal čas, množství dalších přečtených knih, jejich současná velká nabídka a také život sám. To, co kdysi bylo úžasné, je dnes v mých očích už jen průměrné.

Jaruš7
Jaruš7
06.05.2020 4 z 5

3x soudce Ti

Gordonlord
Gordonlord
11.03.2020 1 z 5

Hrozně nudná a generická detektivka, kterou nezachrání ani exotické prostředí a exotixcká doba, v které je děj zasazený. Některé postavy mají potenciál, ale dokonale nevyužitý. Dočetl jsem to předevčírem, a nějak ani nevím, co o tom napsat. Protože kde nic není, ani smrt nebere. Kdyby se detektivky sekali ve velkovýrobním provozu někde ve fabrice, tak tahle bude mít pořadové číslo 1 254 459.

BlackBlade
BlackBlade
17.02.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha z trojrománu - 3x Soudce Ti

Nenasyta
Nenasyta
30.07.2019 5 z 5

Kniha, kterou jsem zhltl za jednu cestu autem. Jako všechny ostatní romány v této sérii naprosto mistrně vystavený detektivní román, který velice živé popisuje prostředí i postavy, až se člověku zhmotňují před očima.

mosem
mosem
29.12.2018 5 z 5

I když každý z Gulikových románů má svůj půvab, tento patří podle mne mezi nejnapínavější. I když v některých momentech příběh překvapí naivitou a neuvěřitelností, osloví především šarm soudce Ti. Zajímavý je i letmé nahlédnutí do vládnoucí hierarchie té doby, které může vést zájmu o hlubší poznání regionu, jeho dějin i kultury. A závěr ... ten je překvapivý, jako vždy.

haki34
haki34
17.09.2018 5 z 5

posloucháno jako audiokniha....Klasický soudce Ti a jeho brilantní logika, se kterou opět vyřešil zapeklitý případ plný nechutných intrik a pletich u císařského dvora :) miluju atmosféru starověké Číny, jejich slovník, způsoby, zvyky, jídelníček...s každým dobrodružstvím soudce Ti se pak dozvím spoustu nových věcí...p.s. poetická jména ženských hrdinek jako slečna Kopretina, paní Chryzantéma - to je jen třešnička na dortu :)

jindrich7442
jindrich7442
27.06.2018 5 z 5

Opět, pohodové čtení bez zbytečných složitostí.

Dandulka
Dandulka
25.12.2017 4 z 5

Příběh je krásný jako pokaždé, ale tahle kniha má jednu velkou vadu na kráse! V překladu je příliš mnoho chyb a ty kazí požitek z četby. Jen by mě zajímalo, jak se dá v české gramatice rozdělit písmeno "ch". Dosud jsem naivně věřila, že to nejde. Tahle kniha mne však přesvědčila o opaku! No hrůza!!!!!

frantisek8863
frantisek8863
31.07.2017 4 z 5

Historická detektivka s oblíbenou postavou. Jen mě přijde, že čím výše se Ti dostává, že díky intrikám to není tak zajímavé a vtipné jako dříve se svými pomocníky a obyčejnějšími soudními případy. Ovšem na čtivosti to nic neubírá.