Básníci a vražda

Chronologicky desátá kniha příběhů soudce Ti. Za časů soudce Ti vyžadoval literární svět staré Číny od svých stoupenců intenzivní studium a téměř bezvýhradnou oddanost: studenti i akademici se uzavírali do samoty archivů a knihoven, aby nasávali moudrost svých předchůdců. Avšak i pod tak vznešenou pokličkou často vřely i méně skvostné příklady lidských emocí, někdy i vražda - jako je tomu v případě studenta Sunga a tanečnice Malé Fénix. Soudce Ti přijíždí na návštěvu okresu Ťin-chua, aby se zúčastnil podzimních slavností, a do klína mu spadnou tyto dva záhadné případy. Klíč k celé záhadě zřejmě tkví v pološílené dívce jménem Šafrán, která sídlí ve Svatyni černé lišky v pustině za městem. Oba případy zřejmě nějak souvisí s případem generála Mo, jenž byl před osmnácti lety popraven za vlastizradu. A všichni podezřelí patří k opravdové literární smetánce: akademik, dvorní básník, mnich a překrásná básnířka. A soudce Ti má pramálo času na vychutnávání slavnosti, protože na její závěr přichází s rozřešením celé záhady a na světlo světa vystoupí otřesné svědectví o tom, co může nastat, když se spolu snoubí básníci a vražda. 1. vydání knihy: Perseus r. 1995 ISBN: 80-85976-03-X ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22479/basnici-a-vrazda-22479.jpg 4.497

Příběhy soudce Ti 9.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno · Perseus

Poets and Murder · 1968

Kniha Básníci a vražda

mosem
08.11.2018

I když detektivky se soudcem Ti mám moc rád, v této schází barvitost a půvab, který příběhům dodávají soudcovi pomocníci. V některých fázích příběhu jsem měl pocit, že jeho pronikavý intelekt a intuice jsou nahrazeny jasnovideckými schopnostmi. Hezké čtení, i když od van Gulika se zpravidla dočkám něčeho víc.

kyssling
10.11.2017

Příběh pěkně odsýpal a celkově solidní krimi. Ten závěr je, ale takový překombinovaný. Víc než tři hvězdy NEMOHU dát.

Jogínka
30.01.2017

Čekala jsem trochu víc sofistikovanou zápletku. Nakonec mě nejvíc zaujaly poznámky za příběhem o skutečných reáliích ve staré Číně.

amigo17
18.03.2016

Neviem síce presne, čo som od sudcu Ti čakal (moja prvotina), ale nebolo to to, čoho som sa dočkal. Mám ich ešte 7 "na sklade", tak dúfam, že to buď bude lepšie alebo tomu prídem na chuť =)

hanapek
21.01.2014

Přečetla jsem všechny van Guliky a vždy jedním dechem

honajz
15.12.2013

Tenhle příběh mne nějak neuchvátil. Možná proto, že chybí tradiční členění kapitol, tradiční řešení tří případů (zde tedy jsou vlastně také tři, dokonce snad čtyři případy, ale tak nějak vágně nahozené), a celé se to soustředí spíš na popis oslav a ceremonií u dvora. Což o to, popisy jsou opět plastické, s mnoha úchvatnými detaily, ale přece jen příběh podle mne tentokrát poněkud klopýtá a nezaujme natolik, aby udržel po celou dobu četby.

wooloong
23.09.2013

Všechny detektivky Roberta van Gulika, jejichž společným jmenovatelem je poctivý, neúplatný, bystrý a charismatický soudce Ti jsou prostě geniální! Záhadné příběhy, tajemné zločiny, barvité vyprávění a dokonale vykreslený exotický svět staré Číny mě pokaždé dokonale pohltily a dovolily vydechnout až na poslední stránce, kde došlo k odhalení, odsouzení a také popravení bídného zločince (jak je pravidlem v čínských detektivkních románech, kterými se nechal autor inspirovat). Všechny Gulikovy detektivky jsem četla s odstupem let několikrát. I když se mi po prvních několika stránkách vybavila celá zápletka a její řešení, neodolala jsem té báječné a neopakovatelné atmosféře, kterou dokázal autor tak skvěle vytvořit.

Ivan F
30.08.2013

Jeden zo slabších prípadov sudcu Ti, avšak aj tak sa jedná o vysoký štandard.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Čína vraždy soudci detektivky

Robert Van Gulik
nizozemská, 1910 - 1967

všech 25 knih autora

Kniha Básníci a vražda je v