tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Autor se zjevně inspiroval Startrekem, Stargates, Battlestar Galakticou, Cestou do středu Země, Historiií Duny, Předehrou k Duně a možná i lecčíms jiným. Ale mně to nevadilo. Pěkně to skloubil, příběh je svižný, dobře rozehraný. Postavy mají sice jednu, dvě vlastnosti, ale zde nejde o psychologické dílo, ale o akční sci-fi. Na to, že je to prvotina, dost dobrý. Je fakt, že už jsem četla lepší, ale oproti různým nedomrlým a nedovařeným rádoby sci-fi z posledních let - nádhera, početla jsem si, až mne oči bolely. Držím panu Riddleovi palce.

01.09.2017 4 z 5

Atlantský svět Atlantský svět A.G. Riddle

Tento díl trilogie mi připomínal "to bylo tak" ze hry Járy da Cimrmana Němý Bobeš. Chvílemi jsem se ztrácela ve vrstvách :-)

01.09.2017 3 z 5

Invaze do Evropy Invaze do Evropy Dwight David Eisenhower

Doplnila jsem si znalosti dějin o další zajímavá fakta. Paradoxně jsem u toho občas usnula (asi proto, že nejsem voják:-)), hlavně při vyjmenovávání spolupracovníků a výstroje. Ale MUSELA jsem se prokousat do konce. A dokázala jsem to!
Napsáno vysokým důstojníkem, diplomatem a politikem, z čehož plynou přeopatrné formulace čehokoliv a vysoce kladná hodnocení všech zúčastněných. Některé postřehy, ač jsou z poválečných let, jsou platné i dnes.
Maje na mysli, že autor nebyl spisovatel, ale geniální stratég a vojevůdce, odpouštím mu jeho poněkud uspávající styl a děkuji, že pomohl vyhrát WWII a napsal o tom zprávu ze svého pohledu.
Za knihu hvězdy čtyři, za vyhranou válku plný počet.

18.08.2017 4 z 5

Prostopášný modlitební mlýnek Prostopášný modlitební mlýnek Arto Paasilinna

Humor páně Paasilinnův je hodně svérázný.
A nerozumí mu každý. Inu, tak jako máme každý jinou krevní skupinu, máme i jiný smysl pro humor.
Pro mne je každá kniha tohoto autora zdrojem pěkné psiny.
A v mnohém poučením. Jedním z nich je výzva nebrat svět a hlavně sebe zas tak úplně vážně.

21.07.2017 4 z 5

Číše jedu pro krále Číše jedu pro krále Jan Bauer

Třetí kniha v sérii a pořád žádné zlepšení. Zařazeno do kategorie Jedním okem tam, druhým ven.

11.05.2017 2 z 5

Vampýr z Koňského trhu Vampýr z Koňského trhu Jan Bauer

Kniha pokračuje ve stejném stylu jako díl první. Nebojte se, bát se nebudete. Ale je to čtivé, jen do toho nesmíte moc šťourat.

10.05.2017 3 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Dílko mne lehce zklamalo. Čekala jsem něco bohatšího, více spletitého, vícevrstevnatého, prostě něco víc než sýr sýrového typu. Tady klidně můžete vypnout mozek, protože pachatele poznáte už na pár prvních stránkách. Hlavní postavy jsou neustále naložené v líhu. (Ještě že neměly mobil, to bych si připadala, že sleduji středověkou Ulici. :-) ) Popisy staré Prahy se mi líbily asi nejvíc. Vypadá to, že se mi detektivka nelíbila, ale to není tak docela pravda. Pustím se do dalších dílů, zrovna mám období, kdy potřebuji něco nenáročného. A také doufám, že se to zlepší.

10.05.2017 3 z 5

Šípková Růženka Šípková Růženka Alena Peisertová

V téhle knize nejde ani tak o text jako o ilustrace. Paní Fischerová-Kvěchová mi svými obrázky učarovala už v dětství. Kostičky, ze kterých jsem si skládala pohádky, Popelku, Zlatovlásku..., musely mít její obrázky, jinak jsem je bojkotovala :-)

10.05.2017 5 z 5

Opráski z historje svjeta – Ževlička, Ěžíž apár kikotú Opráski z historje svjeta – Ževlička, Ěžíž apár kikotú Jaz

Yaxe mám přez tát chechtat? Voňi ty antoří ně chtjeji znat zapít!

26.04.2017 5 z 5

Sarum: Román o Anglii Sarum: Román o Anglii Edward Rutherfurd (p)

Jednou k nám přišla návštěva, přelétla pohledem knihovnu, zastavila se u knih páně Rutherfurda a pravila: " Ty vážně čteš takle tlustý knížky, jo?" a já si poprvé uvědomila dvě věci. Že ty dveře do jiných časů jsou vážně prostorově výraznější a že v očích některých lidí jsem zřejmě podivín. Ale mně to nevadí, číst o historii popsané tímto způsobem mne neskonale baví.
Nehledě na to, že se pořád dovídám něco nového.

25.04.2017 5 z 5

Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Edward Rutherfurd (p)

Londýn je můj oblíbený. Když čtu knihy od pana Rutherfurda, je to, jako bych se na popisované místo přestěhovala. Nelze ve čtení přestat, neexistuje nic jiného. ( Něco jako leze leze po železe, nedá pokoj, až to přečte.:-) ) Přestože jsou objemné, je mi líto, že mají konec.

25.04.2017 5 z 5

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Jaz

Hihihi, chichichi chíííííííí...áááá hahaháááá...cheche hehehehe hááááááá!!!!

Dějiny psal sex Dějiny psal sex Jan Bauer

Ani náhodou nenapsáno suchopárně odborně, přesto jsem ulovila pár nových střípků do mozaiky historie. A že za vším jsou hormony, i když mocní tohoto světa to halili, halí a budou halit do vznešených lží? To už víme, žejo. ( Co asi jiného znamená úsloví "za vším hledej ženu"?) Ale díky takovýmto literárním počinům jim to bude baštit snad méně a méně lidí :-)

25.04.2017 4 z 5

Svoboda v exilu - autobiografie 14. Dalajlamy Svoboda v exilu - autobiografie 14. Dalajlamy Tändzin Gjamccho

Poučné čtení!!! Velice!!!
Shodou okolností jsem knihu četla v době, kdy se náš prezident veřejně plazil před soudruhy, kteří způsobili nezměrné utrpení mírumilovného, bohabojného a bezbranného národa.
Plakala jsem.

15.04.2017 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Pro mne nejsilnější dílo tohoto autora. Jedna z mála knih, které mne opravdu vyděsily. Nemohla jsem tehdy pochopit, proč se lidé k sobě takhle chovají. ( To jsem nepochopila dodnes.) Není to lehké čtení, i když je napsáno skvěle.

15.04.2017 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jako skoro všechno od Remarqua - MAZEC!!! Četla jsem už dávno, ale pořád v paměti a svěží.

15.04.2017 5 z 5

Hvozd Hvozd Edward Rutherfurd (p)

Protože jsem blázen do historie a mám ráda tlustopisy, je pro mne dílo tohoto autora jako stvořené. Spousta postav, osudů, historických událostí, detailů z běžného života a kupodivu se mi nepletou a v paměti drží lépe než nabiflované vědomosti ze školy.
Musím si nakázat, kolik stránek ten který večer přečtu, protože jinak bych sůvila do rozbřesku :-)

14.04.2017 5 z 5

Angelika, markýza andělů. 1. díl Angelika, markýza andělů. 1. díl Anne Golon (p)

Červená knihovna par excellence. Omlouvám se, nebavilo mne to.

12.04.2017 2 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Pro někoho možná povrchní pohled na dějiny. Ale tohle NENÍ učebnice dějin a ani se tak netváří.
Jsou to vzpomínky ženy, která byla v dětství zachráněna a ta záchrana nebyla zbytečná. Stala se z ní osobnost, která se vlastní inteligencí, vůlí a pílí vypracovala na post opravdu mocného tohoto světa. Samozřejmě, že si člověk při četbě musí uvědomovat, že zde, jakož i dalších knihách, uplatnila silnou autocenzuru. ( Přece si nikdo nemyslí, že by napsala opravdu všechno, že ne? To ani nelze, byla političkou.) Ale i tak je to zajímavé a poučné. A je dobré se seznámit s jiným pohledem na věci, než jak nám je předkládají dnešní masová média. Proč? Je to nejlepší lék proti totálnímu zblbnutí.

11.04.2017 4 z 5

Karel Čapek je jedna z mých literárních lásek. (Jeho styl nedokážu popsat jinak než slovem DOMA. Je při něm tak dobře jako tam.)
Povídky z jedné i druhé kapsy jsou jako náhrdelník z malých jiskřivých temně červených českých granátů. Mohu je číst po sté a pořád se mi budou líbit. Chytré, poetické, trochu filozofické a hlavně laskavé. Prostě pan Čapek...

10.04.2017 5 z 5