Angelika, markýza andělů 1. díl

Vlivem svévolného přepracovávání ze strany vydavatelů vychází od roku 2006 nezkrácená, přepracovaná verze tzv. L'Intégrale. V České republice vydalo prvních pět dílů nakladatelství Fragment. Historický dobrodružný román o bouřlivém životě mladé a nespoutané šlechtičny na pozadí dramatických událostí Francie 17. století. Po takřka idylicky prožitém dětství na zámku Monteloupu a dospívání v klášteře se Angelika vrací do rodného domu. Otec jí oznamuje, že ho o její ruku požádal bohatý hrabě de Peyrac. Pro Angeliku se tak definitivně uzavírá jedna etapa jejího života…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/3851/angelika-angelika-markyza-andelu-bTf-3851.jpg 4.2114

Angelika - L'Intégrale (1.)

Angelique marquise Angels (1956)

Vydáno:, Fragment (ČR)

Kniha Angelika, markýza andělů 1. díl

LieselM
31.12.2018

Od malička jsem se s maminkou koukala na Angeliku v televizi, a i když už malá nejsem, nic se nezměnilo. Při čtení jsem se propadla do příběhu ještě hlouběji a pochopila jsem mnoho vedlejších okolností, které ve filmu nejsou. Skvělá knížka pro všechny dospívající dívky, ale s ohledem na technické pokrpky a vědu, která se zde skrývá, určitě potěší i zastánce mužského pohlaví! :-)

renefer
10.12.2018

Čekala jsem těžkou romantiku, na základě filmů, které jsem viděla v dětství. Ale jde spíš o historický román. Některé kapitoly ani nejsou věnovány krásné markýze ale frondě a politické situaci ve Francii 17. století.

tatjana1737
23.10.2018

Nevím, čím to je, ale byť je mi dívenka Angelika ze "všech Angelik" v knihách nejsympatičtější, příběhy o jejím dětství mne nikdy moc nebavily a vždy jsem se těšila, až se pročtu do Paříže. Nyní jsem četla více méně z povinnosti, abych si doplnila některé informace, které jsem při prvním čtení Integrale opomněla, udělala si celkový obrázek, nasála reálie a prostudovala si informace o frondě a princi de Condé. S ohledem na moji angelikologickou zálibu posledních dvou let jsem si díky hlubší znalosti historie a postav četbu mnohem víc užila, a i když jsem věděla, co přijde, nenudila jsem se a kniha mi tentokrát uběhla mnohem rychleji.

Pokud by někdo, kdo s Angelikou "začíná", měl obdobný problém a přišlo mu to jako nuda, doporučuji vytrvat. Ono se to rozjede :-). Znalost francouzských dějin, konce třicetileté války, co to byla fronda, kdo byl Condéa kdo Fouquet, jsou bonusy, které četbu usnadní a prohloubí čtenářský zážitek. A až při přečtení celé série se také ukáže, proč Angeličinu dětství byla věnovaná taková pozornost (celý motiv čarodějnice Meluzíny a léčitelství- viz Nový svět, popis krajiny kolem Monteloupu - Angelika se bouří atd.), které okamžiky ji formovaly a udělaly z ní osobnost, kterou se stala.

!!! POZOR SPOILER !!!

A až při tomto čtení jsem si uvědomila, proč se autorka tolik věnuje i osudům Angeličiných starších bratrů. Kdyby Josselin neodplul do Ameriky, Raymond nevstoupil na dráhu duchovního a Gontran nešel za svým snem stát se malířem, jeden z nich by se stal dědicem barona de Sancé a převzal odpovědnost za rodový majetek a uživení sourozenců. Tím, že se však každý z bratrů sobecky rozhodl jen sám pro sebe, byla Angelika dotlačena k sňatku s Peyrakem, který jako jediný mohl její rodinu uchránit před astronomickými dluhy a bídou... Divák i znalý čtenář ví, že sňatek jí nakonec byl ku prospěchu a našla svoji životní lásku, ale sama postava to na konci první knihy netuší a proto se cítí jako "prodaná nevěsta" a vše se v ní sváří...

Co se týče samotné knižní série:
1. u Integrale mne a) zklamalo, že dílů v čj nebylo vydáno víc (napsány ve fj byly), b) nepochopila jsem celý ten motiv cikánské kletby, ten mi přišel poněkud přes čáru...
2. rmoutí mne, že kdyby nebylo Integrale, možná by došlo k dopsání posledního dílu, a já bych se - stejně jako mnozí další - dozvěděla, zda ústřední dvojice nakonec skončila či neskončila ve Francii. Nebo Savojsku. Nebo jinde :-).

Nomia
27.02.2018

Je mi jasné, že knižní podobu Angeliky zhltli především fanoušci té filmové nezkrotné Angeliky s Michèle Mercier, tudíž už sami o sobě k ní mají víc než-li vřelý vztah.
Nezlobte se, ale to je fakt neskutečně přiblblá série. Přečetla jsem pár dílů, ale celé se to opakuje v jednoduchém schématu, úžasná, krásná a ve skrze dokonalá Angelika jde a s někým se vyspí, někdo ji usiluje o život, někdo zemře, opět se s někým osudově potká, proběhne šukačka a následně ji překvapivě zase jde o život - takhle se to opakuje nespočetně dílů.
Všichni ji milují, všichni ji chtějí, polovině z nich "podlehne", ale stále miluje svého jediného milovaného (všechny ty úlety se zřejmě staly jen tak mimoděk). Nemůžu si pomoc, ale tímhle stylem by Angelika dřív pošla na syfilis, když se nechala přefiknout od poloviny mužských bytostí, kteří se jen v knize mihnou, než by se setkala se svým drahým de Peyracem.
Zřejmě nejsem správný typ čtenáře pro tenhle typ literatury, maximálně na tom mohu ocenit občas zajímavé postavy a poutavou Francii 17. století, ale to je asi tak vše. Osudová rajda Angelika holt není můj šálek čaje.

Aktenanka
23.07.2017

Angeliku ve filmovem provedeni znam velmi dobre a vzdycky jsem ji mela velmi rada. Po precteni knihy mi doslo, jak moc je filmove zpracovani oklestene a neda se vubec srovnat s knihou. Opravdu je ve filmu odstraneno tak 90% z knihy a hodne je dej upraveny i chronologicky. Po precteni jsem si pustila prvni dil ze serie o Angelice a je to hruuuza. Knizka zachycuje tolik z charakteru postav a film je jenom povrchni sestrih nekolika udalosti. Tesim se na druhy dil knizni serie a s filmovou verzi definitivne koncim :)

katuska995
17.07.2017

Celou sérii jsem si milovala, stejně tak i filmy. Teď, když autorka zemřela si obojí zopakuji nejen pro radost, ale i jako vyjádření úcty.

tygřík2
12.04.2017

Červená knihovna par excellence. Omlouvám se, nebavilo mne to.

tetes
01.04.2017

Zbytočne dlhé -14 kníh, nadpriemerne naivné a ničhovoriace. Keď sa prederiete 1.časťou 1.knihy - Angelikiným detstvom, čo je písané naivne, objaví sa Angelika, ktorá vyjde z kláštora. Nuž, a vtedy sa to zvrtne = naivne pisanie/čítanie o tom ako "dala" každému lebo mužovi nechcela dať, tak "dala" aj mužovi, veď prečo nie keď už je manžel, tak manžela unesú a Angelika "dáva" zaradom každému s tým, že z času na čas má výčitky svedomia pri hľadaní manžela, že čo jej ten povie na to všetko.
Dosť hlúpa a naivná kniha, aj hlúpo písaná. Dojalo ma totálne - a tam som aj skončil - 4.diel = kde sa dvaja bijú kvôli nej a tak nevladzu lebo sú dotlčeni a ona sa práve zamýšľa nad tým že je smädná. Nechápem ako mohol vôbec taký román vzniknúť a dočkať sa tak pozitívnych ohlasov. Prečítal som 4 knihy a ani jedna sa mi nepáčila, no vždy som dával nádej. Na 5.knihu sa ani nechystám. Je to naivne a lacné a plné "sexu" kvôli dobrodružstvu z hľadania niekoho ako Krásna Catherine od J.Benzoni. V podstate akoby obaja = Benzoni a Golonovci od seba len kopirovali. Akurát že Angelika je 17.st. a Catherine 15.st. ...1* - a aj to dávam len preto lebo bol natočený film.

karamelka33
23.02.2017

Krásné jako film.

hanka.ucitelka
07.11.2016

Přečetla jsem v 17 letech, byla jsem nadšená.

radkamysli
01.01.2016

Znala jsem Angeliku, kterou hrála Michele Mercier...ale nikdy jsem neznala Angeliku, takovou, jaká skutečně byla, je a bude. Proto musím souhlasit s autorkou, která vyjádřila názor, že Angelika byla ve skutečnosti jiná, než Angelika Michele Mercier.
ANO, dost mě to překvapilo, a docela i uspokojilo. Angeliku jsem si hned na začátku zamilovala, doprovázela mě holčička, dívka a žena, která nechtěla nic víc než jen štěstí a svého Velkého Kulhavce z Languedoku.

angelice
04.12.2015

Dokonalé...nedokážu popsat jak mě ta kniha chytla. Bylo mi asi 12, když jsem ji četla poprvé a od té doby se k ní vracím.

miriama
12.09.2015

Nemám v úmyslu hodnotit každý díl série zvlášť. Některý se mi líbil více, jiný mě zaujal méně. V knihách je dáno více času postupnému sbližování hlavních hrdinů. Jednotlivé díly se odehrávají v různých prostředích, děj nás zavede i do zemí daleko od Francie. Vystupuje zde velké množství postav. Autorka líčí skutečné události, např. svatbu Ludvíka XIV., válečná tažení, travičskou aféru.

Eidalon
16.08.2015

Když jsem si o loňských vánocích (2014) dopřál trochu romantiky s historickým nádechem z období nejvýznamnějších francouzských dějin (vláda Ludvíka XIV.) a začetl jsem se do prvních dvou dílů série o Angelice, markýze andělů, dílka manželů Golonových netušil jsem, že v průběhu jara a léta roku 2015 postupně přečtu všech jedenáct knížek o osudech Angeliky, jejich dětí a všech těch historických postav kolem (nakonec moje recenze na první dva díly je hned nížeji).

Byl to v pravdě úctyhodný výkon, vždyť se jedná o 11 plnokrevných knih v průměru o 500 stranách, takže mám za sebou přes pět tisíc stran čtení nejen o osudech Angeliky, ale na pozadí jejího života i o osudech Francie té doby, náboženských válek a odlišností, historie námořní obchodu Středomoří, dobývání a osidlování Ameriky – vězte, že příběh začíná v roce 1645 a končí v 18. století.

No jako doplnění mohu uvést, že jsem později zjistil, že těch knih je podstatně více, ale různí vydavatelé knihy různě rozdělovali, přeskakovali, vydávali jen něco, takže vyznat se v tom není asi vůbec jednoduché, no já přečetl oněch 11 knih a uff závěrečné díly byly již poloviční k dílům nejznámnějším.

Co psát o tak rozsáhlém eposu, který se dočkal zfilmování, ikdyž filmová verze se drží knih jen po první tři díly knihy, pak si jde již vlastní cestou, což je k rozsáhlosti knižní předlohy v celku pochopitelné.

Takže předně pro všechny ty, kteří by chtěli mého počinu následovat Vám předkládám úplný přehled celé série – vězte že se jedná o 11 knih v následujícím pořadí – Angelika, markýza andělů – první díl; Angelika, markýza andělů II – druhý díl; Angelika – cesta do Versailles I – třetí díl; Angelika, cesta do Versailles II – čtvrtý díl; Angelika a král I – pátý díl;, Angelika a král II – šestý díl; Nezkrotná Angelika – sedmý díl; Angelika se bouří – osmý díl; Angelika a její láska – devátý díl; Angelika a nový svět – desátý díl; Angelika v pokušení – jedenáctý díl;

Pokud znáte filmovou předlohu, tak ta si vybírá z knižního eposu jen první tři knihy, kde se taky děj rozvíjí nejdynamičtěji, další vývoj filmové verze je zcela odlišný. Než se Angelika v knižní předloze potká opět se svým právoplatným prvním mužem – hrabětem de Peryac, uběhne dlouhých 15 let a postavy jsou poznamenány hlubokými životními zkušenostmi, které zapisují po svém putování napříč Evropou a Středozemím, náboženskými rozpory a zcela odlišnými kulturami.

Knihy jsou nejen romantickým vyprávěním o osudu na svoji dobu netypickou ženskou hrdinkou spojující inteligenci, krásu, nezlomnost a vysokou odolnost proti životním úskalím, ale především sondou do historického údobí v rozsahu 80 let a to nejen ve Francii ale i Itálii, Maroku, Turecku a nakonec i v Americe.

Jsou vám předkládány rozličné kultury, náboženské antagonismy, život ve Středomoří a rozvoj obchodu, dobývání nových zemí – především Ameriky. Je Vám předkládám způsob života i jeho krutost v období rozvinutého středověku.

Knihy, která vznikly před 65 lety ale mají stále co říci, i když hlavně poslední díly se dost utápějí ve filozofických úvahách a popisných pasážích na úkor dynamičnosti děje. I tak je to ale úctyhodný výkon jeho autorů.

Co napsat na závěr. Jsem rád, že jsem si knihy přečetl a vydržel až do konce, konečně mám v osudech Angeliky jasno. A všem následovníkům, pokud se rozhodnete číst, pak dodržte časovou linii a počítejte, že Vás to bude stát spoustu času, který je třeba rozložit, neb naráz se to prostě přečíst nedá.

Za celou sérii dávám 3 hvězdy v průměru, část série je na 4,5 a část jen na 2,5 tak tedy 3 co by průměr.

Všem následovníkům přeji hodně zdaru a vytrvalosti.

Eidalon
10.01.2015

Ano, kdo by neznal filmovou sérii krásné a nezkrotné Angeliky, ženy inteligentní, vzdělané a krásné, bojovnice se srdcem plné lásky, ženy pro niž na plátně umíralo spousta mužů, která natočena v šedesátých letech plnila kina celého světa a stává se nedílnou součástí televizního vysílání té či oné stanice minimálně 2 – 3 krát do roka.

Viděl jsem tu sérii nesčetněkrát a přesto pokud se zadívám, stále u filmů zůstávám a nepřepínám jinam, i když repliky dialogů mohu již napovídat. Který z filmů si může toto právo osvojovat, no ano jsou, ale moc jich taky není.

Filmy ale nevznikly z ničeho – série knih Anne a Serge Golonových vznikaly v padesátých létech a postupně přibývala nová a nová dobrodružství. Určitě více děje, než obsahuje ona pětidílná filmová sága.

Vánoce jsou svátky odpočinku a rozjímání, tak jsem si dopřál trochu romantického čtení (na rozdíl od filmů prvního) a začetl se do příběhů krásné a nezkrotné Angeliky. Dal jsem dvě knihy z oněch jedenácti a vyčistil si hlavu od denních trablů.

Milé, uklidňující, romantické čtení o době a životě v jiných reáliích na pozadí historických událostí.

Angelika není žádná velká literatura, ale potěší nejen romantické duše. Někdy si takovou očistu můžeme dovolit, i když všech jedenáct dílů asi nedám.

Ale Angelika to je i symbol jedné doby, jednoho desetiletí let šedesátých, které zaujímá v dějinách zajímavé místo . . .

Rendolet
02.09.2014

Taky jedna z klasik, kterou jsem si nemohla nechat ujít :) Přečtena celá série a vřele doporučuji.

ritz
22.07.2014

Angeliku jsme snad v jistém věku přečetly všechny a všechny jsme chtěly být jako ona. A to dobrodružství, co zažila a ty lásky, které prožila....

Tess.96
16.12.2013

Říkám si, že každé děvče by se chtělo podobat Angelice nejen zevnějškem, ale i osobností. Anne Golon stvořila ideál ženy. Alespoň takhle to na mě působilo, když jsem to četla. V téhle knize se mi líbilo vyprávění jejího dětství, přála bych si mít takové krásné dětství prožité v přírodě a samozřejmě i s čarodějnicí Meluzínou. Chvílemi mě kniha přestala bavit (a pár stránek jsem někde i přeskočila). Přemýšlela jsem, že prvním dílem už skončím, ale konec knihy mě nadchl, tak, že si musím přečíst i ten druhý. :)

rapley
02.09.2013

I když jsem již knihy o Angelice četla,ráda se k ním vracím.Co se týče filmového zpracování,i když se mi taky velice líbilo,ale z knihou se to nedá srovnat.

bookcase
19.08.2013

No jo, filmové dětství....tak jsem chtěla vědět, jaké je to knižně. Lepší, barvitější.

Chemiczka
13.05.2013

Vzpomínka na dětství, kdy jsem pokaždé když jsem byla nemocná (spropadená angína) koukala u rodičů v obývacím pokoji na všechny díly Angeliky a říkala jsem si jak to byla krásná doba.
Knihy jsem s nadšením začala kupovat s tím, že dočkáme vydání všech dílů francouzského originálu (na což se Fragment po pár dílech "vykašlal" :-/). Samozřejmě jsem ji přečetla jedním dechem, je skvělým doplňkem filmových příběhu.
Mnohem více jsem ocenila fakt, že psána na základě historických podkladů té doby (tudíž popis jak se žilo, co se jedlo, nosilo atd. vychází z reálu).

nikytinek
02.04.2013

Uffff...musím přiznat že po přečtení této knihy jsem o něco bohatší o příběhu Angeliky jako malinkého děvčátka,který ve filmu není vubec zaznamenán.A taky to že se mi už tolik nezamlouvá filmová podoba.Ráda se k Angelice zase vrátím,je to příjemné odpočinkové počtení. :-)

pikilo
22.12.2012

Nevím proč v anotaci píší, že Angelika měla šťastné dětství. Protože několikanásobný pokus o znásilnění, žití v chudobě, neustálý výsměch výše postavených lidí a býti svědkem vražd a znásilnění mi moc happy nepříjde.

Simone Changeux

Anne Golon (p)