Angelika - Toulouská svatba (2.díl)

Angelika - Toulouská svatba (2.díl) https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3850/bmid_angelika-toulouska-svatba-2-dil-GTW-3850.jpg 4 61 6

Angelika - L'Intégrale série

Kočár, tažený šesti koňmi a doprovázený vozy se zavazadly a hudebníky, směřuje přes celou Francii k jihu a veze Angeliku vstříc jejímu osudu.Nedokázala se mu vzepřít, ostatně jako mnoho dívek její doby, a tak byla násilím provdána za muže, kterého v životě neviděla. Přesto, že jejího budoucího manžela provází pověst tajemného podivína, je Angeličin otec šťastný, že jeho dcera bude bohatá a stane se hraběnkou. Angelika chápe, že se od této chvíle ocitla sama daleko od rodiny a rodného Poitou. Její osud je zpečetěn -- nikdy nepozná lásku. Ale k tomu, kdo miluje život, bývá život milosrdný. Angelika ještě netuší, že ji velká láska teprve čeká. Občas si mladá žena vzpomíná na tajemství, které chová od dětství: zachránila totiž život mladému králi. Jenže ví, že jí díky tomu zároveň hrozí velké nebezpečí. Vedle muže, který ji miluje a jehož zbožňuje, se však ničeho nebojí.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Angéligue Mariage Toulousain , 1969

renefer
10.12.2018 3 z 5

Konečně se dostáváme k de Peyracovi a musím říct, že ve filmu na mě působil líp. Tady je to takový nafrněný panák, ještě ke všemu i vynikající zpěvák, který si je sám sebou náramně jistý.

tatjana1737
23.10.2018 4 z 5

Mé přítelkyně mne asi ukamenují, ale pokud bych měla na piedestal postavit nějaký díl, který pojednává o lásce mezi Joffreyem a Angelikou, byla by to stále Angelika a její láska. Přišlo mi, že v Toulouské svatbě toho zas o tolik víc proti zkrácenému vydání nebylo, anebo prostě jen nepatřím mezi Peyrakovy fanynky a nedokázal mne uhranout. Čímž ale nechci knížku zatracovat - jen, že na rozdíl od jiných přítelkyň ze spolku Šťastná Angelika (jak nás překřtil manželův dědeček), mne Toulouská svatba zas tolik nesebrala, i když čtení to pořád bylo pěkné.

Tak trochu mám pořád guláš v těch Dvorech lásky a nedokážu je pro sebe uchopit - na jednu stranu oslava dvorské lásky, komplimentů, toho, jak se správně mají chovat muž a žena, jak se mají chovat jako milenci, ale na druhou stranu podporování nemanželského sexu. Alespoň tak to vyplynulo mně a už nyní se smiřuji s tím, že budu náležitě pranýřována ze strany odborníků ;-).

!!! POZOR SPOILERY !!!

Až po přečtení téhle knihy a jistém ohlédnutí za celou sérií jsem musela uznat, že společné osudy Angeliky a Joffreye tvoří na začátku jejich společného života skutečně jen malý výsek. I proto se mi možná víc líbí právě díl šestý, v němž se manželé po letech znovu setkávají, zjišťují, nakolik jsou stále tou stejnou bezstarostně zamilovanou dvojicí, nakolik se kdo z nich změnil, jakým prošel vývojem, jaké útrapy musel prožít, aby se stal tím, s kým se ten druhý právě setkává. Stále jsou manželé, ale vlastně se neznají... Oproti tomu Toulouská svatba je romantika, láska v čisté podobě zamilovanosti, bez komplikací (pokud za ně nepovažujeme úvodní strach a později ostych hrdinky, než si dovolila se zamilovat do obávaného manžela).

Děj obsahuje opět hodně narážek na francouzskou historii, zejména na ukončení války mezi Francií a Španělskem, kterou završil sňatek mezi Ludvíkem XIV. a infantkou Marií-Terezií, dcerou španělského panovníka. Jejich znalost je výhodou - zejména pro čtení třetího dílu, který je přímo prošpikován jmény a narážkami na španělské námluvy.

P.S.: Až ex post mi došlo, že některé pasáže jsou oproti původnímu českému vydání přehozeny, takže vývoj vztahu mezi Joffreyem a Angelikou místy nedává smysl - na jednu stranu se líbají, ale ke scéně v letohrádku dojde až poté... Těžko říct, jak k chybce došlo, zda v české verzi řádil tiskařský šotek nebo autorka nevychytala kompletování celého díla...

marionn
27.09.2017

Angeliku jsem poprvé četla ve slovenštině, ve třinácti letech. S filmem se nedá srovnat, ačkoliv Angeličinu tvář mám s Michel spojenou díky fotografiím v knize. Samozřejmě, že je v knize mnohem více ze zjednodušeného filmového příběhu.
Myslím, že nejen dějově, ale také co se týče charakterů. Dokonale vytvořený svět, který jsem se snažila mnohokrát objevit. Věděla jsem, že Monteloupe musí existovat, stejně jako zámek Plessis. Neexistjí. Každý podzim už mám i tak navždy provoněný spadaným listím Nieulského lesa ztrácejícího se v mlze...

papaja1288
01.09.2016 5 z 5

Přečteny všechny díly a i po letech je to stále má nejoblíbenější série románu ♥

nikytinek
02.04.2013 5 z 5

Samozdřejmně lepší než filmová podoba. Mě osobně nebavily některé úryvky ale to na kráse příběhu neubývá. :-)

vivien
02.09.2012 5 z 5

Kniha je velmi hezky podaná, četba je lepší než televizní zpracování.

Anne Golon (p)
francouzská, 1921 - 2017
2007  84%Angelika, markýza andělů. 1. díl
1993  87%Angelika a její láska
1993  86%Nezkrotná Angelika
1991  86%Angelika, markýza andělů – 1. část
2008  87%Angelika - Toulouská svatba (2.díl)

Kniha Angelika - Toulouská svatba (2.díl) je v