twigxi twigxi komentáře u knih

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Hezke, vtipne dilo. Kratounke, takze se da precist velice rychle a rozhodne za precteni stoji.

04.02.2020 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Snaha o vtip za kazdou cenu. Situace tak pritazene za vlasy, ze je trapnosti nepredci ani Zdenek Troska. A stejne jako jeho filmy to k memu prekvapeni vetsinu naroda bavi.

Cteno v ramci knizni vyzvy.

21.04.2019 1 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Audiokniha, která mě naprosto dostala!

Krásně vypointovaný, atmosferický příbeh. Podání Hynka Čermáka nemělo chybu. Doslova. A to jsem na audioknihy vybíravá, třeba u knih Jo Nesba se pro mě Hynkův přednes naprosto míjí účinkem. Tady mi to ale sedlo, rozevřel se přede mnou svět posledního Římana, jeho les, paneláky...
Ještě musím pochválit dobře zvolené a hlavně správně dávkované zvukove efekty a hudbu, které dokonale podtrhují příběh a neruší.

09.01.2019 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Silné, intenzivní a nadčasové.

29.10.2018 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

"Do tmy" me zaplavilo vuni bylinek a naprosto mi ucarovalo. Z pachu drubezarny mi nebylo dobre. "Ke dnu" me opravdu stahovalo dolu. Prilis mnoho charakteru podobnych jmen me matlo a pribeh me (mozna i proto) minul. "Pred povodni" me ale zase vtahlo a moc jsem si tuto knihu uzila.
Pokud predchozi dily byly depresivni a mirne desive, tady se uz nebojim pouzit vyraz horor. A to v tom nejlepsim slova smyslu! Jsem spokojena i s tim, jak tentokrat pribeh dopadnul. Kruh se uzavrel.

29.08.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Wow, no tak tohle byla jizda!
Vubec jsem se nemohla odtrhnout. Uzasna prace s textem a velice ctivy pribeh. Nejen ctivy, ale opravdu kvalitne napsany a zpracovany. Vsimla jsem si, ze je kniha prirovnavana k Vranam od Petry Dvorakove. S tim si dovoluji nesouhlasit. Smutnym tematem mozna, ale jinak si myslim, ze pani Leheckova to dostala uplne na jinou uroven. Alespon tedy pro me. :) Po docteni Vran jsem mela jeste dlouho depresi a pripadalo mi, ze mi kniha nic nedala. Po docteni Poupatek zustavam v uzasu a i kdyz taky nekonci vylozenym happy endem, necitim z toho takovou bezutesnost. Krome toho jsem si narozdil od Vran hlavni hrdinku oblibila. Myslim, ze obecne byly charaktery lepe a realneji vykreslene a bylo snazsi je pochopit.

Jen jedna vec mi trochu lezla na nervy: "Magdy kniha" namisto "Magdina kniha" apod. Chapu, ze to je asi nareci a autorka se snazi pusobit hovorove, ale vidim to posledni dobou vsude a uplne mi to taha oci. Chtela bych znat nazor nejakeho cestinare/ky nebo jazykovedce/kyne, co si o tom mysli. Prijde mi to v posledni dobe jako mor.

Kazdopadne knihu doporucuji!

19.08.2021 4 z 5

Kapky rosy Kapky rosy Lenka Lanczová

Taky jsem jako nactileta cetla Laczovky a ani nevim proc, dostala jsem chut si toto obdobi pripomenout. Neni to sice tak davno, ale doba se prece jen zmenila a specialne ted je to opravdu balzam pro dusi.
Krasne jsem si u knizky odpocinula a i kdyz na romanky moc nejsem, dostala jsem chut si od autorky hned precist jeste neco dalsiho, abych v te nalade mohla zustat aspon o trosku dyl.

19.01.2021 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Velke zklamani! Porad mi vrtalo hlavou, proc se mi to zda tak povedome, az jsem si precetla komentar od Eremites (ktera naprosto vystihla i me pocity z knihy). Hodne se to podoba filmu Podivny experiment, ktery jsem uz kdysi videla a nijak uchvacena jsem z nej nebyla. Z knihy taky ne. Je totiz napsana velice jednoduchym jazykem, neustale se opakuji ta sama vetna spojeni a pusobi to tak, ze autorka neni prilis slohove vyzrala. Kniha je take plna preslazeneho kyce, klise a nejzajimavejsi mi na ni prisel nazev a obalka. Nebo takto - obalka a nazev me ocekavani naladily na uplne jiny zazitek. Toto bych (hlavne kvuli lince s Izzy) oznacila jako young adult literaturu - a byt v tom danem zanru, hodnotila bych jinak.

28.08.2020 2 z 5

Slabikář Slabikář Jiří Žáček

Muj stary slabikar! Dodnes na nej rada vzpominam. :)

31.07.2020 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Poezie neni muj salek caje, diky ctenarske vyzve si tak rozsiruju obzory. A tady jsem byla zase velice mile prekvapena. Nadhera!

14.12.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Začátek se mi sice líbil, ale postupně to šlo dolů. Autorovi nevěřím ani slovo, což by asi nevadilo, nikomu nevnucuje, že je příběh pravdivý. Ale celkově to bylo tak překombinované a přehnané, že vlastně nevím, komu je kniha určena. Pro dospělého čtenáře mi nepřipadá dostatečně zvládnutá a pro děti zase žánr hororu není vhodný. Možná young adult. Kdybych to četla v patnácti, asi by se mi to líbilo. V tuto chvíli už to ale považuju za blábol.

Poznámka: náhodou jsem narazila na audioverzi Trhliny. Překvapivě se mi to velice líbilo! Zřejmě proto, že příběh byl dost zkrácený a zvukové efekty, hudba a samotný přednes naprosto dokonalý. Takže zvyšuju hodnocení o jednu hvězdu.

09.05.2018 2 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Chybí mi tam pokora. Chápu, je to deník a i farářka je jen člověk. Ale asi jsem zklamaná, že farářka může být tak povrchní a samolibá.
Nic duchovního z ní necítím. Spíš jen touhu se za každou cenu zviditelnit. Škoda papíru, tohle mohlo zůstat na blogu.

29.10.2023 odpad!

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Moje srdcovka! Horor a groteska je kombinace, kterou Ladislav Fuks umel zpracovat opravdu genialne. Dokaze ctenare dokonale mast a svadet na falesne stopy. K tomu ta ponura atmosfera, bizarni prostredi a charaktery, jejichz opakujici se vety pusobi hypnoticky, tisnive...
Komu se libil Spalovac mrtvol, urcite by mel sahnout i po tomto mene znamem, ale nemene uzasnem dile.

09.09.2023 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Genialne napsane, strhujici dilo. Cetla jsem s tezkym srdcem a zatajenym dechem, ale nemohla jsem se odtrhnout.

10.12.2021 5 z 5

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

Skvela, odpocinkova knizka. Hlavni hrdinka mi nekdy lezla na nervy, ale na druhou stranu jsem ji i chapala. Pan Rudolf dokaze skvele vykreslit prostredi sveta dospivajicich divek z obdobi 80. - 90. let. Ted uz je to asi jine :)

10.11.2021 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Rekonstrukce se mi moc libila. Patrani v minulosti mam v knihach obecne moc rada a autorka toto tema zpracovala opravdu vyborne. Za me konec nemohl byt lepsi. Doporucuji!

07.11.2021 4 z 5

O malé Aničce O malé Aničce Lasse Sandberg

Jako mala jsem tuto knihu milovala! Precetla jsem ji snad tisickrat. Bavilo me hrat si s Anickou a hledat predmety v krasnych ilustracich. Moc mila a hrava knizecka a pro maleho clovicka presne do ruky.
Dlouho jsem si nemohla vzpomenout jak se jmenovala. Po usilovnem hledani na internetu (nevedela jsem presny nazev) jsem to uz malem vzdala a tak me moc potesilo, kdyz na me tady na databazi odnekud vykoukla. Nostalgie!

21.10.2021 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Nic pro slabsi povahy! Bizarni, sokujici dilo, ktere jde az za hranu. I v dnesni dobe, kdy jsou zborena ruzna tabu toto stale zustava aktualni a znepokojujici. Asi bych dala i o hvezdicku mene, protoze se mi to (velice subjektivne) nelibilo, tema incestu je mi proti srsti a tematu smrti se nejradeji vyhybam. Ale to bych autorovi krivdila. Presne takove pocity se totiz snazi vyvolat. Dat jeste o hvezdu vic se ale zdraham, prestoze by si ji autor zaslouzil. Je to opravdu kvalitne zpracovany psychologicky roman, ktery stoji za precteni.

21.10.2021 3 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Sice uz davno nejsem pubertak, ale kniha se mi libila. Petra Soukupova ma zvlastni dar videt svet detskyma ocima, ale tema opravdovyma, neprikraslene. Nebo mozna ocima podobneho ditete, jakym jsem byla i ja, proto je mi to svym zpusobem blizke.

Tento vylet jsem si uzila.

24.11.2020 4 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Slabikar jeste po moji mamince.

31.07.2020 5 z 5