triatlet triatlet komentáře u knih

Deník haiku 3 Deník haiku 3 Miloň Čepelka

(SPOILER) Sedmnáct slabik
skrývá umění, lásku,
úsměv i smutek.

"Mistři nemistři
bystří, nebystří, selský
rozum rozjitří." (s. 40)
*****
Miloň Čepelka s lehkostí sobě vlastní glosuje svět kolem sebe: roušky i staroušky, lásku i smrt, umění. A neopomíjí jazykovou hravost.

"Blesky a blešky.
Jen v Čechách stihne háček
tak velkou změnu." (s. 54)
*****
ČV 2021 - Kniha, která má na obálce srdce♥

Nejkrásnější místo na světě Nejkrásnější místo na světě Petr Horáček

Jednoduchý příběh díky ilustracím znásobuje poetiku aneb Petr Horáček je sázka na jistotu.

ČV 2021 - Kniha obsahující ilustrace

Divoký pes Divoký pes Kathe Koja

"Kastrovat, kastrovat: i kdyby jim to člověk říkal od rána do večera, nikdo neposlouchá. Měli by sem za trest chodit a dívat se, když se utrácí, třeba by jim to pak do těch palic vlezlo. Už jste někdy viděli mrtvé kotě? A co takhle šest mrtvých koťat? Pokud vám tohle nerve srdce, tak žádné nemáte. Jakýpak div, že lidi z útulků se někdy zcvoknoi - magořili byste taky, kdybyste museli den co den žít na tomhle ostří nože: milujete zvířata, ale musíte je zabíjet."
(s. 37)

Dospívající Ráchel hledá místo mezi vrstevníky. Podaří se jí najít cestu?
Zaujme paralela s Grrl, divokou kolií, i Ráchelina povídka.

ČV 2021 - Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty

Kiko a princezna z tundry Kiko a princezna z tundry Markéta Pilátová

(SPOILER) Markéta Pilátová ve třetím pokračování dobrodružství Kiko nejvíc uplatňuje cestovatelské zkušenosti. Čtenáři se přesunou až na Sibiř mezi Něnce.
Prolínání snově pohádkového světa s reálným je založen na souznění s přírodou.
Na malém formátu se prolíná více témat, dokonce i vzpomínka na legionáře.

Našincovi ale bude stačit vyrazit do Tančírny v Javorníku :-)

ČV 2021 - Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen

Kiko a tulipán Kiko a tulipán Markéta Pilátová

Druhý příběh Kiki je z celého triptychu asi nejdobrodružnější. Říše Pána neživých věcí je nápaditá.
Pěkné ponaučení, jak důležitá je trpělivost.

Inspirace k návštěvě Velkých Losin :-)
Pro letošní čtenářskou výzvu se hodí jméno hlavní postavy v názvu, dopisy i nadpřirozené postavy.

ČV 2021 - Kniha, ve které se objevují nadpřirozené postavy

02.01.2021 5 z 5

Kiko a tajemství papírového motýla Kiko a tajemství papírového motýla Markéta Pilátová

Úvodní příběh Kiko je originální jako skládačka origami.
Prolíná se v něm snový svět s reálným, dětský s dospěláckým, český s japonským.

ČV 2021- Kniha, kterou po přečtení někomu darujete

Pohádky na předpis Pohádky na předpis Marka Míková

(SPOILER) Sedm krátkých příběhů se odehrává v nemocnici. Místo úvodního "Bylo nebylo" autorka začíná každou kapitolu "Nemocnice je nemocnice".
4 kluci a 3 holky se ocitají z různých důvodů v nemocnici. každý z nich vnímá lékaře a sestřičky jinak - někdo v narkóze rozmlouvá rozmlouvá s Marťany, jinému pomůže hra s pravěkými zvířaty nebo povídání s havranem. Originální mi přišlo vyprávění ukrajinské uklízečky. Autorka v něm využila i jazykovou hravost.
Celkově je patrné, že se Marka Míková inspirovala i díky svému projektu Loutky v nemocnici.

ČV 2021 - 1. Kniha z lékařského prostředí

Haló, zde redaktor Laufer Haló, zde redaktor Laufer Jan A. Palouš

Podtitul knihy je výstižný: Vzpomínky a dobrodružství sportovního hlasatele v klubech a na hřišti, ve vlaku a u mikrofonu.

Styl odpovídá roku vydání - 1931, ale zážitky a líčení odpovídají 100% hodnocení.

ČV 2020 - 3. Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

(SPOILER) Do epilogu na mě Charlieho dopisy působily jako záznamy obyčejného puberťáka. Líbil se mi vztah Charlieho a jeho učitele Billa a především množství aluzí na knížky a filmy, které Bill doporučoval Charliemu. Hlavně Společnost mrtvých básníků ♥
Epilog má obrovkou přidanou hodnotu...

"A můžeme třeba sedět a divit se a jeden kvůli druhému se cítit mizerně a vyčítat spoustě lidí to, co udělali nebo neudělali nebo nevěděli. [...] Možná je dobré vnímat věci v nějakém kontextu, ale někdy je myslím ten jediný kontext v tom, že jsme fakt tady." (s. 210/211)

ČV 2020 - 5. Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou

31.12.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

(SPOILER) Autorka ve svém knižním debutu zachycuje 40 let života na přelomu 19. a 20. století.
Osobně Karin Lednickou zařazuji vedle Kateřiny Tučkové a Aleny Mornštajnové, tedy mezi autorky, kterým se na základě dobových událostí podařilo napsat strhující příběh. Mě pohltilo už úvodní líčení solné pouti do Weliczky.
Autorka popisuje v románové kronice Šikmý kostel nelehký život v Karwiné. V příběhu vystupují především silné ženské postavy, ženy poznamenané krušným životem v havířské oblasti, ženy vzdorující osudu, ale i ženy oddané Bohu, které osud přijímají útrpně.
Sága mi připomněla romantičtější Alžbětin dvůr .
Šikmý kostel působí realističtěji. Líbí se mi, jak autorka popsala česko-polský konflikt po první světové válce.
I současné problémy jsou proti problémům Barbory nicotné.
Nepatrnou výtku mám k vloženému dopisu - určitě oživil děj, ale pro čtenáře je matoucí, pokud postava, která sotva absolvovala obecnou školu, napíše dopis jako premiant z maturitní třídy.
Těším se na další pokračování.

Hořkosladký život Hořkosladký život Colleen McCullough

(SPOILER) Čtenář, který zná autorčin román Ptáci v trní, bude asi zklamaný. Každodennost v Austrálii 20. a 30. let minulého století je výraznější až při zachycení osudu postav v době hospodářské krize.
Příběh dvou párů dvojčat, čtyř sester, které se vydají na studium zdravotní sestry, občas sklouzává téměř až k červené knihovně.
Překlad mi místy přišel těžkopádnější, i když na druhou stranu jsem si zafixoval, že až budou v novinách psát o turnaji v Melbournu, tak se nebudu divit tvaru 6. pádu.
Z hlediska dobovosti mi nepřišlo přesvědčivé, že by dvacetileté dívky hned při prvním setkání s třicetiletým majitelem nemocnice nadřízenému tykaly.
Je zajímavé sledovat, jak se utváří postava Jack Thurlowa, který je zmatený třeba právě proto, že na rodinu jedné ze sester dopadá hospodářská krize.

31.12.2020 3 z 5

Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty Světlana Glaserová

(SPOILER) Honzík Hrnčíř je malý školák, podzimní prázdniny tráví u prarodičů v Železných horách. Kouzlo nedalekého archeoskanzenu v Nasavrkách poznamená i Honzíkův prázdninový program. Honzíkovi se pomocí kouzelného kotlíku podaří cestovat v čase.
Kdyby v příběhu bylo méně mluvící veverky a více z keltské každodennosti, dala by se knížka využít i didakticky.
Honzíkově sestře Vendulce jsem se nedivil, že byla zmatena.

Brzy Brzy Morris Gleitzman

Felixi, uzlíku. Při prvním shledání jsi byl sám sotva odrostlý uzlíček, ale válka tě donutila rychle dospět a ve 13 letech dokážeš řešit problémy světa dospělých.
Autor opět zvládl bravurně vykreslit dětským pohledem (po)válečné část historie.

"Některé příběhy nepotřebují slova. Některé příběhy máte uložené hluboko v srdci." (s. 163)

Dva životy pana Perla Dva životy pana Perla Timothée de Fombelle

Podobně jako v knize Noci běsů se čtenář ocitá v začarovaném lese, ale na rozdíl od hororové atmosféry ve světě Kateřiny Šardické zaujme Timothée de Fombelle poetikou.
Místy jsem se sice v trojím čase a dvojím světě ztrácel, ale vůně žužu byla tak výrazná, že krámek u Perlů jsem rozpoznal.

31.12.2020 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Nejvíc mě bavil magický svět nočnic, zduhaček, čarovnic, rožnic. Líbilo se mi, jak autorka vystihla atmosféru kračunu.
Samotný příběh mi přišel, že se vzhledem k rozsahu ocitl v začarovaném kruhu. Chybělo mi věrohodnější vykreslení postav. Po 12 letech odloučení se zmizelí zařadili do běžného života bez zásadních problémů.

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Vzhledem ke kompozici knihy je od úvodní kapitoly jasné, proč pachatel vraždí tak brutálním způsobem.
Tým profesionálních vyšetřovatelů je tak uhranutý pajduláky z kaštanů, že opomene jejich podrobnou analýzu...
Případné pokračování nemusím.

23.12.2020 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Autorka zachycuje atmosféru v New Orleans
v 50. letech. Náctiletá Josie se o sebe musí postarat sama, protože má sebestřednou matku, která se živí jako prostitutka. Podaří se Jo, která brigádničí v knihkupectví, vymanit z periferie společnosti?
Jo je zmatená nejen z intrik, ale i z prvního navazování milostného vztahu.

05.12.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Ve své druhé knize se Hana Mornštajnová na rozdíl od ostatních příběhů věnuje trojici mužských postav, ale jejich osudy stejně utvářejí ženské hrdinky. Z překvapivého prolínání životních osudů jednotlivých aktérů může být občas zmatený i čtenář. Jaká tajemství skrývají zdi Hotýlku?

05.12.2020 4 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Příběh z prostředí Osvětimi vyprávějí střídavě Perla a její dvojče Staša. Vzhledem k tomu, že si je jako dvojčata vybral pro své výzkumy „Strýček“ Mengele, často jsou zmateny. Ve fiktivním příběhu americká autorka klade důraz na lyrický jazyk a zmiňuje i skutečná židovská dvojčata, kterým se podařilo přežít.

05.12.2020 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

(SPOILER) Příběh sedmačtyřicetileté rozvedené Marie, docentky literatury, se odehrává podobně jako ostatní Hájíčkovy knihy na jihu Čech. Marie se snaží uspořádat svůj život, především vztah k rodičům.
Zmatený je sen, který se Marii zdá (s. 32), zmatení jsou řemeslníci, kteří opravují dům Mariiných rodičů (s. 86), zmatená je samotná Marie (s. 102, 187).

05.12.2020 3 z 5