Hořkosladký život

Hořkosladký život https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375483/bmid_horkosladky-zivot-U9B-375483.jpg 3 86 30

Podmanivý, romantický i napínavý román od autorky proslulého bestselleru Ptáci v trní se odehrává v Novém Jižním Walesu na počátku dvacátého století a s moudrostí, vřelým citem a pochopením vypráví o vzájemných poutech, nepředvídatelnosti milostných vztahů a stěžejních životních rozhodnutích. V bouřlivých letech po první světové válce si čtyři neobyčejné sestry hledají svoje místo v životě…... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Bittersweet , 2013

helenkan
helenkan
08.11.2023 3 z 5

Není to špatný příběh. Sledovat život a osudy čtyř sester, bylo zajímavé. Jen té politiky mohlo být klidně méně. Autorka je skvělá vypravěčka, ale Ptáky v trní tahle kniha rozhodně nedohání.

Vojslava
Vojslava
22.08.2022 4 z 5

Příběh už svým rozsahem a zaměřením samozřejmě kvalit Ptáků v trní nedosahuje, ale je pořád čtivým a přitažlivým románem; měla jsem pocit, že je to zase Austrálie ve stejném zvětšení, ale s jiným úhlem pohledu. Příjemné a lehké čtení, kde každé postavě se dalo rozumět a s každou trochu nesouhlasit. Koneckonců, i tohle přirovnání je tak trochu hořkosladké...

Noisette73
Noisette73
06.07.2022 3 z 5

První polovina knihy skvělá, to jak děvčata jdou studovat ošetřovatelství a jak se s tím každá pere po svém mě moc bavilo, popis Austrálie, zpočátku také fajn a linka Grace mě bavila až do konce, jinak ovšem knížka táhlá a kdyby byla tak o 200 stran kratší prospělo by jí to.

vlkcz
vlkcz
07.06.2022 4 z 5

4* víceméně z úcty k autorce.
Prvních 150 stran jsem si říkal, kam se poděla ta skvělá vypravěčka. Nahrubo nahozená mozaika vcelku všedních událostí bez nějakého progresu postav. Dalších 200 stránek zachraňuje celkový dojem, to už je zase stará dobrá Colleen. Jenže pak přijde trochu uspěchaný konec, který zase sráží knihu do průměru.

ještěrka38
ještěrka38
30.12.2021 3 z 5

No za mě tato kniha není moc povedená. 2x jsem ji odložila, nakonec dočteno, ale bavily mě jen ty osudy sester..

gladya
gladya
09.12.2021 4 z 5

Zajímavý pohled na Austrálii před zhruba 100 lety. Osudy i povahy sester byly vykresleny dobře, i s jejich chybami . Pro mě byl z "profesního" hlediska velmi zajímavý popis hospodářské krize a jejích dopadů.
Nechápu, proč tolik lidí srovnává s Ptáky v trní. Taky je hodnotím výš, ale je to trochu něco jiného. A hlavně mně se od autorky (mám ji mezi oblíbenými) nevíc líbila Římská sága (Masters of Rome), je to úplně jiný žánr a vůbec, autorčin záběr je mnohem širší.

lapagerie
lapagerie
18.10.2021 3 z 5

Nedá se nic dělat, Ptáci v trní jsou prostě nepřekonatelní. Hořkosladký život čtyř sester se nečte špatně, ale je to takové nemastné neslané. Edda je emancipovaná až hrůza, Trs se tak nějak vznáší na okraji děje a moc se o ní nedozvíme. Ukňouraná Grace v sobě najde sílu v krizi a Kačka neví, co vlastně chce.
Největší švih měla druhá třetina knihy, období hospodářské krize. To ostatní je jen omáčka. Knížka na víkend dobrá, ale místo na poliččce si nezískala.

ela1972
ela1972
18.04.2021 4 z 5

Moc hezká kniha

Szilvia1
Szilvia1
02.03.2021 2 z 5

Těšila jsem se na tuto knížku,ale zklamala mně.

triatlet
triatlet
31.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Čtenář, který zná autorčin román Ptáci v trní, bude asi zklamaný. Každodennost v Austrálii 20. a 30. let minulého století je výraznější až při zachycení osudu postav v době hospodářské krize.
Příběh dvou párů dvojčat, čtyř sester, které se vydají na studium zdravotní sestry, občas sklouzává téměř až k červené knihovně.
Překlad mi místy přišel těžkopádnější, i když na druhou stranu jsem si zafixoval, že až budou v novinách psát o turnaji v Melbournu, tak se nebudu divit tvaru 6. pádu.
Z hlediska dobovosti mi nepřišlo přesvědčivé, že by dvacetileté dívky hned při prvním setkání s třicetiletým majitelem nemocnice nadřízenému tykaly.
Je zajímavé sledovat, jak se utváří postava Jack Thurlowa, který je zmatený třeba právě proto, že na rodinu jedné ze sester dopadá hospodářská krize.

Hakl54
Hakl54
15.11.2020 3 z 5

Když se konečně začalo v životě sester dít něco zajímavého, bylo to popsáno krátce a jakoby useknuto. Zato se autorka vyžívala v dlouhých a únavných dialozích o politice nebo o nepodstatných věcech. Škoda, mohl to být zajímavý román.

ikul
ikul
21.08.2020 3 z 5

Obdivuji autorku pro její perfektní popisování reálií. Ale tentokrát mě kniha vůbec neoslovila. Příběh čtyř sester byl nezajímavý, postavy nepříliš sympatické, bylo těžké prokousat se ke konci.

Jonna
Jonna
04.07.2020 5 z 5

Autorka opět nezklamala a odvyprávěla zajímavé příběhy na pozadí historických událostí. Je velká škoda, že je to autorčina poslední kniha, bude mi chybět.

kika 13
kika 13
07.06.2020 3 z 5

Ze začátku mě knížka moc nebavila,ale až v druhé polovině jsem se chytla.

eva3992
eva3992
06.06.2020 2 z 5

Příběh vypráví o nepředvídatelnosti milostných vztahů a stěžejních životních rozhodnutí. Odehrává se v Austrálii po první světové válce.
Čtyři sestry, bystré a ambiciózní, musí čelit předsudkům tehdejší společnosti. Jejich život se však změní, když se dají zaměstnat v nemocnici jako ošetřovatelky.

Uf, tak tohle pro mě nebyla dobrá knížka a celou dobu při čtení jsem se trápila. Co se mi líbilo, je téma, které kdyby bylo jinak zpracované, tak by mě bavilo.
Měla jsem problém se stylem psaní, špatně se mi to četlo. Psáno povrchně, nezáživně. Nic nešlo do hloubky, vše bylo prvoplánové a jasné co se stane. Bez napětí, bez očekávání.

Další problém jsem měla celkově s dějem a s postavami. Všechny čtyři sestry byly taaak dobré. Povahy a chování se v knize měnily, jak se to zrovna hodilo, takže každá postava měla několik svých tváří. Rozhovory byly povrchní až trapné.

Za mě tedy bohužel nemůžu doporučit.

Zunka616
Zunka616
07.05.2020

Pro mě vyhozené peníze a strávený čas četla jsem do 100 stran nebavila hned jsem ji odložila nuda plno osob a nic zajímavého

kaja77
kaja77
02.05.2020 4 z 5

Kniha je stejná jako její název chvílemi čtivá, chvílemi skoro utrpení(trpěla jsem u stránek plných politických úvah). Zlákal mně krásný přebal a nostalgie spojená s Ptáky v trní... zajímavým motivem bylo, jak se 4 sestry daly na dráhu ošetřovatelství, jak to v nemocnici té doby vypadalo, zajímavé byly detaily o životě v Austrálii...ale prostě něco tomu schází. Dle mého názoru je poslední kniha autorky spíše slabší. Dávam 3- a mrzí mně to

Jane333
Jane333
13.04.2020 3 z 5

Abych pravdu řekla, hl. hrdinky mi nebyly úplně sympatické. Konec takový utnutý, nevím, jestli autorka zamýšlela napsat pokračování. Občas to nemělo spád. Hodnotím jako mírně lepší průměr.

Ksyu
Ksyu
03.04.2020 4 z 5

Zvláštní příběh. Krásná kniha. Život je plný zvratů, každý si sebou nese nějaké tajemství.

marimari
marimari
15.03.2020 4 z 5

Není to top, ale ani špatné. Obyčejný život obyčejných lidí v určité době a kultuře. Soudržnost a úzká vazba mezi různými povahami čtyř sester se mi líbila.

romantika

Colleen McCullough
australská, 1937 - 2015
2004  90%Ptáci v trní
1994  94%První muž Říma
1995  96%Koruna z trávy
2005  96%Říjnový kůň
1999  95%Caesar: leťte kostky!

Kniha Hořkosladký život je v