triatlet triatlet komentáře u knih

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

V jiném časoprostoru bych knihu odložil v první třetině a nedočetl. Popisné pasáže z egyptologie a kvantové fyziky mě totiž zpočátku nudily.
V našem časoprostotu jsem naštěstí vydržel a postupně si užíval všechny střípky. Líbilo se mi střídání a prolínání země (Egypta) a vody (Bostonu), i když občas jsem byl i uvnitř jednotlivých kapitol z časových posunů mírně zmatený.

Jodi Picoult opět posunula své vrstevnaté vypravěčské umění. Už v Záblesku života zvolila netradiční formu vyprávění. V Knize dvou cest všechny střípky do sebe postupně zapadají.

Pointu jsem sice odhalil celkem brzy, ale jsem nadšený z formy a předávání myšlenek.

Nehet djet. Navěky a navždy. (s. 372)

Nadchla mě poslední věta románu a odpověď Dawn.

21.08.2023 5 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

"Můj dlouhodobý intelektuální omyl spočívá v tom, že po všech těch letech, kdy na sobě ve svém oboru tvrdě pracuji, podvědomě předpokládám, že stejně na sobě pracují jak kritici, tak čtenáři a odpovídajícím způsobem se posunují směrem k dejme tomu větší ochotě porozumět jistému typu komplexity mých textů a nejen mým údajným komplexům, jak se Lipová zmínila v televizi na konto mé minulé knihy." (s.44)

V konkurenci posledních knih Petry Soukupové, Petry Dvořákové, Aleny Mornštajnové, Kateřiny Tučkové a Karin Lednické mě téma a zpracování poslední knihy Petry Hůlové míjí.
Sice jsem s blížícím se koncem asi dovedl pochopit autorčiny pohnutky, ale omílání intelektuálních myšlenek o feminismu, literatuře a generačních problémech mě nebavilo.

Hlavní postava mi byla krajně nesympatická - působila jako mimozemšťanka. Popis toho, jak telefonuje se svým nakladatelem a zároveň platí gigolovi, kterého vyprovází z bytu, mi přišel trapný.

Na knížce se mi líbily svislé čáry oddělující jednotlivé kapitoly - s každou další vertikálou se blížil konec.

31.07.2023 1 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Příběh je sice čtivý, ale zároveň předvídatelný.
Ústřední postava Very se chová nesympaticky. Celkové objevování se různých postav na určitých místech působí vykonstruovaně.

23.07.2023 3 z 5

Jak Hitler ukradl růžového králíčka Jak Hitler ukradl růžového králíčka Judith Kerr

Pohled na dění v Německu ve 30. letech z pozice desetileté Anny.
Autorka dokázala vystihnout pocity strachu, úzkosti, ale i naděje. Líbilo se mi, jak zachytila Anniny pocity v cizí zemi.

ČV 2022 - Kniha, v níž je postava na útěku / skrývá se

28.08.2022 5 z 5

Hotel Ville Hotel Ville Veronika Doskočilová

"Vzpomínky totiž nejsou jen samozřejmostí,
jsou vzácné,
jedinečné.
Neopakovatelné.
Jsou jenom naše!" (s. 107)

Soubor různorodých povídek, které jsou zarámovány srpnem 2021 a jedním hotelovým pokojem v Alsasku.
Ani chvilku jsem se nenudil a chvílemi jsem si připadal, že s jednotlivými hosty sedím v pokoji číslo 33, popíjím vínko a vnímám ruch z ulice.

Moc povedený formát knihy. Ilustrace Šárky Zikové vyjadřují atmosféru jednotlivých povídek.

ČV 2022 - Kniha s předmluvou

28.08.2022 5 z 5

Přítel z domova Přítel z domova Veronika Doskočilová

Příběh o přátelství, o stáří, o samotě, o hledání cesty k radosti, optimismu.
Autorka čtivou formou (i pomocí deníkových záznamů) zachycuje osud dvou protikladných mužů, kteří se na sklonku života setkali v domově důchodců.

28.08.2022 4 z 5

Kabát a kabelka Kabát a kabelka Marka Míková

Další nápaditý příběh Marky Míkové.
Setkání kabátu a kabelky mi připomnělo příběh jablíčka a oříšku z Aškenazyho Praštěných pohádek (https://www.databazeknih.cz/knihy/prastene-pohadky-24907 - Na jednom stromě).

Líbilo se mi, jak autorka zakomponovala dobu coviděvěrouškovou a jaké aluze použila při výběru knížek, které si půjčila kabelka.

Galina Miklínová na obálce zachytila i strom - ČV 2022 - Kniha, která má na obálce strom.

24.07.2022 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Případ, který kriminalisté vyšetřují, není nijak složitý, ovšem vztahy v týmu vyšetřovatelů houstnou.
Autoři před finálním (?) dílem sice vyřešili jednoho z kriminalistů, ovšem s čím se bude muset vyrovnat Sebastian v 8. díle, na to jsem zvědavý.
Poslední větu jsem si musel přečíst 2x.

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

První kniha od Petry Soukupové a už se těším na další její tvorbu.
I když jsem podtitul (Román z povídek) objevil až po dočtení, tak celou dobu jsem si říkal, že většina kapitol je tak vypointovaná, že by mohly fungovat samostatně jako povídky.
Autorka neobyčejně zachytila strasti jedné obyčejné čtyřčlenné rodiny.

ČV 2022: Kniha, která má více než 333 stran

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

S odstupem více než 10 let další coelhovka.
Autor opět využívá biblické myšlenky. Příběh Mata Hari obohacuje o životní modra a poselství.
Jak Coelho uvádí v závěrečné poznámce: pokud se chce někdo seznámit s životopisem Mata Hari, měl by sáhnout po jiné knize.

24.07.2022 3 z 5

Osudová setkání Osudová setkání Jiří Hanibal

Pozadí rodinných vztahů utváří dějinné okamžiky poválečné československé historie.
Čtivé, ale bez přidané hodnoty. Po pár týdnech spleť osudových setkání vyšumí z mysli.

ČV - Kniha s tématem nešťastné lásky

24.07.2022 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Nakladatelství Host vydalo šestákovou detektivku.
Historický motiv pracovního lágru je sice zajímavý, ale propojení se současností je nevěrohodné.
Většina postav včetně vypravěče působí nesympaticky.
Šumavy je pomálu.
S přibývajícími stránkami se příběh uzavřel v neexistujícím podzemí.
Autorka používá jazykové obraty, které rozhodně mají daleko ke košatosti a pestrosti češtiny.
Linka s Kramným je naprosto zbytečná.

27.06.2022 2 z 5

Interiéry Interiéry Marie Šťastná

Niterná poezie
odkrývající autorčinu duši...

Tady je zem
na které stojím
V zemi srdeční ozvy

S uchem na jehličí
zapadnu do staré jizvy lesa

Trvá

Kdo porozumí?" (s. 64)

06.03.2022 4 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Svižně napsaná detektivka.
Střídání vypravěčů bylo občas matoucí.

06.03.2022 3 z 5

Rýmovačky opičí Rýmovačky opičí Marka Míková

Jedidečné nonsensové veršované vyprávění o opičákovi.
Nejedna sloka začíná slovem JEDNOU.
Spojení veršů Marky Míkové a obrázků Chrudoše Valouška vytváří dílko, které nejen nejmenší (ne)čtenáře pobaví.

ČV 2022 - 15. Kniha, s méně než 22 hodnoceními na Databázi knih. (8.1.2022 pouze 2 hodnocení)

08.01.2022 5 z 5

Nicky a Věra Nicky a Věra Petr Sís

Když geniální výtvarník zpracuje příběh Nickyho Wintona čtenář oněmí úžasem.
Těším se že při dalším listování objevím nové detaily.

ČV 2022: 7. Kniha, jejíž autor je o 22 let starší než já

04.01.2022 5 z 5

Kluk v ohni Kluk v ohni Marka Míková

Marka Míková opět dokazuje svou originalitu. Frantův příběh vychází ze skutečné události.
Ilustrace Jakuba Bachoríka jsou nápadité. Vystihují rozhraní snu a skutečnosti.
Pobavilo a potěšilo mě, že Marka Míková využila aluzi na filmovou pohádku, v níž hrála hlavní roli ;-)
Objevte také bílého psa. Třeba díky Loutkám v nemocnici.

ČV 2022: Kniha, jejíž název neobsahuje písmeno "a"

02.01.2022 5 z 5

Léto vlků Léto vlků Hans Rosenfeldt (p)

Můj nejoblíbenější autor severských thrillerů vymyslel další zajímavou postavu vyšetřovatelky.
Přestože mafiánské příběhy nevyhledávám, tak Roselfeldt odvyprávěl dění v Haparandě tak poutavě, že se těším na další pokračování.
Jen doufám, že autor nepůjde cestou Keplerových a nevytvoří nesmrtelnou postavu.
Líbily se mi kapitoly, ve kterých příběh vyprávělo samo město.

02.01.2022 4 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Soužití dědy Pettsona s kocourem Fiškusem přináší zajímavé příhody. Moje první seznámení je z období adventu. Díky Pettsonovým a Fiškusovým vánočním přípravám jsem si prodloužil sváteční atmosféru.
Ilustrace jsou nápadité a vystihují charaktery postav a děj příběhu.

02.01.2022 5 z 5