Torino Torino komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Já jsem se do této knihy prostě nemohla začíst. Nejvíce mi v tom asi bránila ta stará čeština, kterou je příběh psán. Díky ní, nebo spíše kvůli ní jsem tak kraťoučkou knížku četla poměrně dlouho. Často jsem se musela ve větách vracet zpět, jestli to správně čtu a správně tomu rozumím... No a děj? Jelikož znám Krysaře jako muzikál od Daniela Landy a ten má stejný pouze základ a příběh se poté rozvíjí jinak i s jinými postavami, tak musím říct, že Landovi pan Dyk sahá tak ke kolenům...

08.02.2018 2 z 5

Knížka je kouzelná v tom, že příběhy jsou opravdu pohádkami pro děti, ale rozhodně jsou zajímavými a mnohdy vtipnými i pro dospělé. Vzhledem k tomu, že by se kniha klidně dala číst dětem, tak děj není tak spletitý, jak by se někomu asi líbil. Stojíme tady prostě na pomezí dětského a dospělého světa. A nejvíc mě na této knize zaujal konec, ta poslední čistě dospělá kapitola ač pravdivá byla celkem dost patetická, na Viewegha něco táááák neobvyklého!

02.02.2018 3 z 5

Nové pohádky pro unavené rodiče Nové pohádky pro unavené rodiče Michal Viewegh

Kniha je zasazená do děje po deseti letech od prvního dílu, postavy o deset let zestárly, takže kniha už není psána jako pohádka pro čtyřleté nebo dvouleté dcery, ale pro čtrnáctileté nebo dvanáctileté. Ta změna se mi celkem líbí, díky tomu na sebe kraťoučké kapitoly více navazují a děj je plynulejší. Oproti prvnímu dílu se mi i více líbí vzhled stránek. Vzhledem k tomu, že si autor vymyslel opravdu zvláštní směsici nových postav, mohl s nimi vytvořit daleko lepší děj. Ale pak už by kniha nemohla mít v názvu slovo "pohádky". Pro mě milé lehké čtení.

02.02.2018 4 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Tato kniha je rozhodně romantická a smutná. Je romantická a smutná až do morku... stránek! Autorka popisuje lásku a vztah tak, jak by to každá mladá slečna chtěla prožít. Každá dívka by chtěla, aby ji její partner znal do detailu a zbožňoval, jako to umí Rune. Každá dívka by chtěla být tak nádherná, bezprostřední a jedinečná jako Poppy. Každá by chtěla zažít takovou velkou lásku, kdy při polibcích pukají srdce, kdy je chlapec tak slepý láskou, že pro něj není problém ani výlet do New Yorku... Je to tak sladké, tak sladké, že z toho někoho můžou i rozbolet zuby... Ale aby to nebylo jen romantické, celou knihu nás provází i smrtelná nemoc. Při takové kombinaci je trochu patosu dovoleno. Já u toho brečela několikrát, já u toho řvala několikrát. V nejednom momentu je čtenář do knihy doslova vtažen. Ale pokud je někdo cynik nebo nevěří v lásku, nečtěte to!

30.01.2018 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Dobrá detektivní zápletka s několika falešnými stopami, aby byl děj delší a zapletenější. Myslím, že autorka má lepší knihy, ale tato rozhodně neurazí a má typický Agatho-Christiovský rukopis (na rozdíl třeba od Nekonečná noc). Nevím, jestli jsem do děje nebyla tolik ponořená nebo byl tak propracovaný, ale tentokrát jsem vraha neodhalila...

29.01.2018 3 z 5

S touto knihou jsem se nesžila... Finské fantasy je pro mě někdy až moc zvláštní. Proto knihu nehodnotím tak dobře. Ale ze sedmi povídek se mi dvě opravdu líbili a kdyby se jejich příběh dále rozvinul do plnohodnotné knihy, přečetla bych si je. A byly to povídky "Transit", první povídka o autistické dívce, a povídka "Kéž bychom tu byli taky", která mi velmi připomínala knihu 1984.

21.01.2018 2 z 5

Budulínek - veršované pohádky Budulínek - veršované pohádky František Hrubín

Nejkrásnější pohádka mého dětství. I po cca 20 letech si ty verše pamatuju :-)

21.01.2018 5 z 5

Kečupová mračna Kečupová mračna Annabel Pitcher

Vždycky je pro mě dobrým ukazatelem, že se nemohu od knihy odtrhnout, ani když čtu, je už kolik hodin na já musím ráno brzo vstávat. A přesně to se mi stalo o této knihy. Od autorky jsem četla už Moje sestra žije na krbové římse a to mě zas tolik neuchvátilo, takže jsem k této knize přistupovala uvolněněji a nakonec jí musím hodnotit kladně. Líbil se mi nápad s dopisy psanými na smrt odsouzenému vězni. Líbila se mi zápletka hlavního trojúhelníku, líbilo se mi konečné odhalení maminčina tajemství (nebo vlastně dvou tajemství) a líbili se mi dobře popsané charaktery snad všech postav. Jemná výtka k té nejdůležitější téměř závěrečné scéně (scéna u řeky), která mohla být trochu více rozepsaná. Jinak pěkné čtení i s trochou slz.

19.01.2018 4 z 5

My Cooking Diary My Cooking Diary Kateřina Lustigová

Moje pozitivní hodnocení je určitě ovlivněno tím, že je mi Kačí velmi sympatická jak na blogu, tak ve svých videích na instagramu tak i na autogramiádě osobně. Kuchařka se mi velmi líbí graficky, to je první plus. Druhé plus - moc se mi líbí myšlenka 30 receptů na každé jídlo dne, tedy "Měsíc s Kačí". Navíc je tam pro mě příjemná skladba receptů (jen minimální množství asi nevyzkouším). Třetí plus nebo spíš z mé strany poklona, že si Kačka kuchařku od A až po Z vytvářela sama. A poslední věc, jako člověk který miluje knihy, ale jako opravdové knihy (ne e-knihy), mi vůbec nevadí, že je to "jen" přepis receptů z blogu. Jediné lehké výtky: v receptech se často objevují stále stejné suroviny např česnek, zázvor, citronová tráva atd (dá se to pochopit, když má něco ráda, dá to všude)... a že se kniha spontánně zavírá a člověk jí při vaření musí otevírat špinavou rukou. Ale to mi přijde jako detaily.

17.01.2018 4 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Kniha je plná sněhu, romantiky, lásky a nereálnosti :-) ale možná i proto se mi líbila. Je to vlastně knižní ekvivalent amerických filmových slaďáků, kde v poslední minutě hlavní hrdina políbí poprvé hlavní hrdinku. Mám pocit, že to se v téhle knize dá doslovně přečíst hned několikrát. Ale ta romantika nás většinou k takovým příběhům táhne, i když víme, že to je dost nereálné... Líbila se mi myšlenka tří povídek od tří autorů, které ale budou do sebe zapletené, budou se odehrávat v ten samý čas a v tom samém městě a v poslední povídce se všichni hlavní hrdinové setkají. Je to lehčí oddychovka, ale není to vůbec špatné :-)

17.01.2018 3 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Abych byla upřímná, na knihu jsem viděla úžasné recenze na netu a hlavně na youtube. Takže i když mě děj ani tolik moc nebavil, přišlo mi, že se děj nikam moc neposouvá a není to ani moc akční, četla jsem dál. A konec, to je to, oč tu běží. Skvělý zvrat. Pak najednou ta předchozí "nuda" a neakčnost dává úžasný smysl. Rozhodně dočítejte do konce!!!

SPOILER: Vzhledem k tomu, že jsem věděla, že má být na konci nečekaný zvrat, který nikdo nečeká, přemýšlela jsem celou dobu, co to bude. Dlouho jsem si myslela, že to bude něco s incestní láskou, nebo že Finn a Dare jsou jedna a tatáž osoba (ze začátku se nevyskytovali spolu v jedné scéně) a tak. Ale skutečný zvrat byl super, jsem ráda, že to vlastně vysvětlilo tu táhlost a i tajemnost příběhu.

13.01.2018 4 z 5

Já u této knihy prostě nevím... To hlavní slovo v názvu, které tuto knihu charakterizuje je "ZVLÁŠTNÍ". Původně jsem si myslela, že je tato kniha o dívce, která skrz jídlo cítí emoce lidí, kteří dané jídlo připravovali. Pak je tato kniha také o velmi zvláštním bratrovi hlavní hrdinky. To jsou asi dvě hlavní příběhové linie. A na to, že má kniha skoro 300 stran, tak pro mě ani jedna ta linie nebyla dost dobře rozvedená. Zvláště ta druhá pro mě dost pokulhává. Proto si také nejsem jistá, co přesně se o knize mám myslet. Třeba mi její smysl dojde později...

08.01.2018

Sedmilhářky Sedmilhářky Marika Šoposká

Když se člověk naladí na vlnu Mariky a Bereniky, tak se mu tato kniha líbí :-) Vzhledem k tomu, že jsou to původně příspěvky z blogu, tak to není žádná hluboká literatura. Ale i tak se člověk musí zahloubat a zamyslet. Můj oblíbený příspěvek je od Bereniky o její první lásce, to bylo až dojemné.

07.01.2018 2 z 5

Moje sestra žije na krbové římse Moje sestra žije na krbové římse Annabel Pitcher

Moc nechápu, že jsem tuto knihu v knihovně našla mezi dětskou literaturou. Když si uvědomím, kolikrát jsem u ní brečela, dítěti bych jí asi číst nedala... Byla smutná, těžká, chvílemi depresivní, ale na konci je příslib něčeho dobrého lepšího. Ale rozhodně nekončí sladce dobře.

07.12.2017 4 z 5

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Tak do půlky mi přišlo, že se v knize moc neděje a že jen těží z toho, že hlavní postava píše dopisy již zesnulým známým osobnostem. Pořád jsem si říkala, kde je nějaké vodítko, které ty dopisy propojuje. V půlce knihy přišel zlom, víc se odhaluje minulost hlavní postavy a nemilé detaily, začíná to dávat víc smysl a souvislost a má to větší spád. Člověk se s tím čtením tak nepáře jako na začátku, protože ho zajímá, co bude dál, co ještě není odhaleno a čte jak o život (teda aspoň já). Nakonec mi kniha dala nečekaný a silný zážitek.

03.12.2017 4 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Tohle bylo úžasné!!! Úplně jiné než ostatní knihy od autorky, ale přesto skvělá.

08.11.2017 5 z 5

Místo určení neznámé Místo určení neznámé Agatha Christie

Nejspíš nejlepší kniha od Agathy Christie, kterou jsem zatím četla!

01.11.2017 4 z 5

Anton a Jonatán Anton a Jonatán Jostein Gaarder

Smutný, krásný, naprosto nádherná ilustrace!

30.10.2017 4 z 5

Návštěvníci Návštěvníci Ota Hofman

Vzhledem k tomu, že je 1. vydání knihy datováno roku 1985 a seriál roku 1983, tak soudím, že tato kniha byla původně pouze scénářem pro seriál a poté se díky velkému zájmu z příběhu stala kniha jako taková. No a celý tento proces je na ta této knize znát. Kdyby ji totiž autor psal už původně jako knihu byla by jistě lépe propracovaná a já bych neměla pocit, že čtu krátké kapitoly, které na sebe ani nemusí navazovat. Ale co se týče příběhu jako takového, tak je to samozřejmě kultovka našeho mládí.

29.10.2017 3 z 5

Francouzská jízda Francouzská jízda Ivana Peroutková

U této knihy nějak nevím... Styl psaní se mi nelíbil, často jsem se ztrácela, co se přímo děje a co si hlavní hrdinka vymýšlí, představuje nebo vzpomíná... Ale děj jako takový nebyl špatný, jen ho napsat nějak jinak a některé zajímavější část více rozepsat. Ale rozhodně to nemůže být špatná kniha, když jsem se u jejího závěru dojala.

24.10.2017 2 z 5