Krátké pohádky pro unavené rodiče

Krátké pohádky pro unavené rodiče

V obsáhlé tvorbě nejpopulárnějšího českého spisovatele se nyní poprvé setkáváme s pohádkami. Vypráví se v nich o čtyřleté Sáře a její dvouleté sestřičce Báře, neméně však o jejich mamince a tatínkovi. Oproti rozsáhlým klasickým pohádkám mají například tu výhodu, že každý z příběhů lze přečíst dětem do deseti minut. Kromě toho se v nich ukrývají peprnější doušky, jež ocení zejména unavení rodiče. Těžko tedy rozhodnout, zda je knížka určena především dětem, nebo dospělým. U těchto pohádek-nepohádek si však určitě přijdou na své jedni i druzí, protože je autor napsal tak, aby se nikdo nenudil. Knihu graficky upravila a ilustrovala Radka Folprechtová. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14/kratke-pohadky-pro-unavene-rodice.jpg 3.3206
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Druhé město

LaCoccinelle

Příjemná oddychovka.

Karborund

Kniha na pohodu, zasmál jsem se.Viewegh není sice můj šálek kávy, ale tenhle lehký dezert docela chutnal.

VladiKlaisner

Jelikož nemám ráda pohádky, přečetla jsem za svůj život jen Honzíkovu cestu a O pejskovi a kočičce, sáhla jsem po trochu netradiční knize pohádek do Čtenářské výzvy.
Není to špatná kniha, při pasážích pro rodiče jsem se i upřímně zasmála, ale strohé vyprávění obsahuje až příliš mnoho holých vět, vždyť čeština je tak krásný a květnatý jazyk a kdy jindy rozvíjet u dětí slovní zásobu než právě při čtení pohádek.
Pro nepřítele klasických pohádek s princeznami, zlými draky apod. mohu doporučit, četlo se jedním dechem.

Teesska

...Můj předchozí komentář (níže) i po letech platí, napadla mě ale ještě jedna věc - děti opravdu ocení, když je k nim někdo fér a říká jim věci narovinu (čímž neříkám, že je vhodné jim číst i pasáže pro dospělé). Jen reaguji na to, že si tu někdo stěžoval na výrazy, kterým děti nerozumí (např. složenka). Mně přijde super, že tam taková slova jsou, je bezva učit děti, aby se ptaly, když něco neznají, zvlášť na něco, co je součástí dospělého světa, a je to bezva podpora i pro mě jako rodiče, abych se ptal(a) a komunikoval(a) s dětmi časem ne jen direktivně, ale i v pravidlech správné diskuze. Když děti s některými "dospěláckými" problémy seznámím, neznamená to přece, že na ně pak hážu zodpovědnost (třeba právě za ty složenky); zároveň neponižuji jejich mentální kapacitu a schopnost i takovým složitým věcem porozumět. Umí tu otevřenost a partnerství ocenit. A co se týče otázky sexismu, který se v knize v určité (avšak pro českou společnost ne nijak netypické) míře objevuje, jak tu také někdo kritizuje, je fajn brát to jako fakt, nehrát si, že tento problém neexistuje, je potřeba se s dětmi bavit o tom, co je správné, "normální", a zda tyto kategorie lze snadno (či dokonce vůbec) určit. Je mi sympatické, že je kniha ZE SOUČASNOSTI, z prostředí, které děti mají kolem sebe (ne zámky a cizí vesmíry), a že nepředkládá ČERNOBÍLÝ SVĚT (to je problém, který s pohádkami od dětství mám), protože takový reálně není. Jasně, že je super naučit děti nejprve vnímat, co je dobré a co zlé, ale ony nejsou hloupé a to se naučí i bez knih, v běžné interakci s vrstevníky. To, že je svět BAREVNÝ a lze na jednu věc nahlížet z více úhlů, je však těžší rozluštit. Stejně tak najít krásu (a jistou "pohádkovost") v běžných situacích.

kata1

Vtipná, útlá, trochu dojemná knížka na jeden večer. Ale asi jenom pro rodiče:)

Hanilelai

Kniha je určena spíše rodičům. Najděte v ní každodenní radostí i starosti. Každý o sobě někdy pochybuje...patří to k naší roli rodiče. Nezbývá než obdivovat přístup maminky a její trpělivost při výchově dcer. Co mi kniha dala? Užívat si dětství mých dětí, protože uteče jako voda! Dávám plný pocet.....v knize jsem se prostě našla. I kdyz někdy spíše v přístupu tatínka ☺

Peslik

Do výzvy jak stvořené a při coffee pauze u malování bytu jakbysmet. Nasmála jsme se i dojala.

TaLu

Kniha pohádek do čtenářské výzvy. Chtěla jsem trochu jiné pohádky a také jsem je dostala. Myslím, že jako pohádky pro dospělé ( dětem bych je až na malé úryvky nečetla ) jsou vtipným, něžným a někdy nadneseným vyjádřením toho, jak může vypadat rodičovský den. A nebo jak vypadat nemusí. Uvědomila jsem si, a považuji to za největší přínos této útlé knížečky, že děti velmi rády poslouchají příběhy, které si tatínek nebo maminka vymýšlejí, nebo které čerpají ze společného života. Vzpomínám si, jak jsme se mnohokráte kolem stolu nasmáli, když jsme si četli dětské výroky, které se mi podařilo zaznamenat. Právě proto mne v knížce nejvíce pobavil příběh, ve kterém "maminka chladne" :o)

Danago

Bohužel Michala Viewegha jsem nikdy číst nemusela, není to autor pero mě . Pohádky se daly přečíst, ale připadalo mně to jako naprostá ztráta času.

milena8281

První kniha od p. Viewegha, kterou jsem četla, respektive přečetla u kafe. Pobavila mě. Pohádky to opravdu nejsou, synovi bych ji nejspíš nečetla. Ale mně zpříjemnila odpoledne, a to mám u knih nejradši.

michalka S.

Kniha celkem usla .Zatim deti nemam ,ale už ted vim ze bych jim tuto knizku nikdy necetla.

Boby17

Kniha je milá. Jak ale název napovídá, je určena pro dospělé. Dětem bych ji asi nahlas nečetl (ani hlavní části bez kurzívy).

Janek

Naočkována apriorní nedůvěrou k čemukoli, co napsal Viewegh, negativní komentáře tady na databázi... Přesto všechno mě Krátké pohádky zaujaly. Nejsou to totiž pohádky pro děti (!) - už v názvu se píše o rodičích. Viewegh si především dělá legraci z klasických pohádkových ponaučení a hlavně ze všech - tak módních - publikací o výchově, asi právě proto si mě získal. Nápad s textem "jen pro rodiče" mě zaujal, myslím, že mohl být lépe aplikován.

EF1
20. lednaodpad!

Knihu jsem začala číst v očekávání, že to bude super, když je to přece Viewegh. Tak ji čtu, čtu za půl hodinky hotovo, ale kde je pointa? Když se smířím s tím, že dětem bych to zaručeně jako pohádku nepřečetla, tak se mi to ani jako dospělé moc nelíbilo...

marketa536

Knihu jsem měla přečtenou za 2 dny a musím říct, že mě opravdu zaujala a líbila se mi. Kladně hodnotím "ponaučení" v každé pohádce, i když někdy to bylo až nevhodné. Komentáře pro rodiče mi přišly vtipné jen občas, ale příběhy (pohádky) se mi líbily.

alzbeta4340

Kniha je podle mého názoru zde na DK nespravedlivě podhodnocená. Vysvětluji si to tím, že ji hodnotitelé posuzovali jako čtení pro děti, ale "pohádky" jsou opravdu spíše pro jejich rodiče. Jako dospělý čtenář jsem se při čtení několikrát zasmála a bavila jsem se.
Jako i některé jiné knihy pro dospělé se dá, snad po drobných korekcích, předčítat i dětem. Může to ale vzbuzovat mnoho zvídavých otázek na téma života maminek a tatínků. Což není, přiznejme si upřímně, zrovna něco, po čem unavený rodič nejvíc touží.

Alaglesia
14.12.2016

Naprostý propadák. Autor se v otcovské roli snažil vtipně podat pohádky pro nejmenší, ale vůbec se mu to nepovedlo.

Evka_
09.07.2016

Vadí mi použití slova pohádka pro něco, co není pohádka ani náhodou, ale když už tak příběh s dětským hrdinou, ale chápu, že do názvu knihy se slovo pohádky samozřejmě hodilo mnohem více... Zajímavý nápad šoupnout do textu určeného pro předčítání dětem pasáže, které jsou určeny rodičům pro pobavení. Jen si říkám, co s touto knížkou, až děti budou umět číst? Schovat ji před nimi? Nebo je nechat, aby si četly ty pasáže s vulgarismy a narážkami na sex...?! Asi bych tuto knihu do rodinné knihovničky nepořídila, ale já jsem se u ní celkem pobavila. Pro předčítání dětem ale sáhnu raději po jiných kratších příbězích či pohádkách.

monushka
26.06.2016

Knihu jsem cetla, kdyz me dve holcicky usnuly. Odpocinula jsem si u ni, zitra zkusim precist i holcickam :)

Eliot30
27.03.2016

nevím nevím jak by na to asi koukali děti kdyby jim to někdo četl ale mě se to moc líbilo

jennas
26.02.2016

Synovi se líbila, četla jsem mu ji před x lety a já jsem se u ní také usmívala. Byť autora moc nemusím, tak toto byla výjimka. :-)

janka92
12.01.2016

Kniha byla velmi čtivá, dospělému člověku se bude určitě líbit, ovšem nemyslím si, že to je kniha, která se bude líbit dětem. Není to pohádka, spíše krátký příběh pro oddechnutí.

debe
18.12.2015

Já pořád nemůžu přijít autorovi na chuť. Ani děti kniha extra nebavila. Všechny rádoby vtipné komentáře jsou tak prvoplánové... prostě a jednoduše to není můj styl.

pkweb.eu
05.01.2015

Po dlouhý době knížka, kterou jsem nedočetl a odložil. Ani vtipné, ani překvapivé a pohádka už vůbec.

jana7236
11.12.2014

Knížku bych nikdy nedala svým dětem do ruky. Autor je možná dobrý spisovatel, ale ne v tvorbě pohádek pro děti. Některé "pohádky" možná mohou působit výchovně, ale u většiny se objevuje spíše opačná tendence. Plno vět, které jsou určeny pro předčítání dětem, bych určila pouze rodičům (objevují se i mírné nadávky, nepřímé narážky na sexismus, rivalitu atd.) Z knížky mám pocit, že dětem ukazuje hlavně to, jaký život být nemá. Ukazuje, jak maminka žárlí na své "konkurentky" a jak by s nimi nejradši naložila po svém, jak si tatínek více cení své nové ledničky na víno než své dcery atd.
Viewegh, nevím, zdali vědomě nebo nevědomě, poukazuje na drzou prostupnost reklamy do dětského světa ("pan lékárník Sáře a Báře věnoval plyšového medvídka, který se jmenoval Promed, a velkého tygra jménem Zentiva").
V knížce se však dá najít i něco k pochvale, sem tam se najde nějaký smysluplný výrok k zamyšlení ("nemusíme pořád všechno fotit, můžeme si přece taky něco pamatovat"). Popis toho, jak se chovají malé děti, je bez větší snahy autora sám od sebe komický, takže nepotřebuje moc dobarvovat. Ten je také tím jediným (spolu s občasnými moudry), co hodnotím kladně.
Modré čtení pro rodiče je sice občas vtipné ("Můj problém to samozřejmě není," tvrdili lékárnicím herci, "ale prostě bych tu viagru chtěl jednou zkusit."), ale jedná se opravdu o řídký jev. Většinu tvoří komentáře zachycující maminčinu žárlivost nebo to, jak má tatínek holčiček pokrk.

Knížka je psaná tak, že její humor pochopí pouze dospělí. Malé dítě si vtip neuvědomí (že ve spořícím prasátku nejsou peníze, protože je prasátko "žere" a naopak "kaká" složenky). Zároveň je zde absence jakýchkoliv pohádkových a fantaskních prvků, čili se o pohádku v původním slova smyslu vlastně vůbec nejedná. Knížku bych tedy směřovala do oddělení pro dospělé.
Jediná pohádková bytost se nachází v závěrečné kapitole, která je však určena pouze rodičům. Anděl je přesvědčuje o tom, že i přes všechny zákazy a příkazy jsou dobrými rodiči, čímž jim dodává odvahu a další dávku tak potřebné trpělivosti pro jejich malé ratolesti.

Kolem knížky je zbytečně udělaný reklamní humbuk. Tak vyzdvihované a předtím nikde nevídané "vtipné komentáře" určené jen rodičům jsou hlavním poutačem k její koupi. Ty jediné mohou totiž být tím, co na knížce zajujme a udělá ji nevšední. Ikdyž po jejich přečtení i o tomto tvrzení pochybuji.

Verrrunka
16.04.2014

Mělo to něco do sebe, ale extra zábavné mi to nepřišlo. Moc si nedovedu představit, jak tohle budu číst jednou dětem a ještě je u toho přesvědčím, že se jedná o pohádku... :-) Místy dobrý vtípek, ale to je tak vše.

Lenourt
13.02.2014

Přečtete za hodinku a zasmějete se :) Nenásilné čtení, příběh pro děti obsahující pasáže pro dospělé jiným písmem (aby se rodiče při čtení dětem nenudili a taky si přišli na své). Super!

Xterka
12.02.2014

Krátké, vtipné povídání.

locin
23.01.2014

Asi opravdu ocením až budu mít děti. Spíš mi to ale připadlo jako taková příručka na to co nás všechny čeká. :o)

Teesska
22.08.2013

Jako odpůrce všech noblesních princezen, černobílých postav, předem jasných konců a nelogických drasťáren klasiků - jásám! Tohle je knížka, kterou jsem si koupila před pár lety a od té doby jsem ji přečetla třikrát - a ještě ji mnohokrát přečtu svým dětem.

Přemýšlím, jaká jiná pochvalná slova napsat. Můžu jmenovat abnormální čtivost, nápaditost, vtip, originalitu! Ale mám pocit, že největší pochvalou pro knížku bude, když napíšu zkušenost: Moje babička, která obyčejně knihy vůbec nečte (každý máme nějakou babičku), ji přečetla taky. (!!!) A v některých momentech se smála tak, až jí tekly slzy (vím to, byla jsem u toho!!).

Mimochodem, také si tu trochu postěžuji na vás - ostatní, co tu píšete komentáře a dáváte podle mě velmi nízká hodnocení. Čekáte snad od pohádky něco víc, nějaké větší měřítko kvality či co že to tu vlastně hodnotíme, než to, že si ji ve své DOSPĚLOSTI plánujete přečíst ještě jednou? Nebo proč se tak zdráháte dát víc hvězdiček, když ve svém žánru je to něco TAK dobrého? (Soudě pouze z vašich komentářů... mám pocit, že tu někdo (všichni!) "opisuje" a nechává se strhnout předchozím hodnocením ostatních uživatelů - zkostnatělých rýpalů.)
All in all - já za knihu autorovi tleskám. A nikdy mu nepřestanu lehce závidět tu neopakovatelnou svižnost a stručnost, s níž neskutečně poutavě píše (i tuto knihu), a nadhled. Jó, ten nadhled - spisovatele, co už dneska ví, o jakou banalitu šlo, ale tenkrát by se zachoval stejně, jako ona postava...