toni-az toni-az komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Ačkoli tam byla spousta věcí přitažená za vlasy a spousta věcí hodně očividně napasovaná na to, aby to dějově aspoň nějak fungovalo, musím přiznat, že po dlouhé době se mi stalo, že mě mrzelo, že knížka už končí. A když mám na konci tento pocit, nemůžu hodnotit hůř než plným počtem.

Jen tedy jedna připomínka k namluvení, chápe někdo, proč musel Rocky mluvit jako robot z Číslo 5 žije?

07.06.2022 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

(SPOILER) Možná se to nezdá, ale je to kniha o lásce. O lásce ke knihám, k lidstvu, ale i romantické, a to ve chvíli, kdy láska vůbec není in. Pěkně napsané, bavilo mě to od začátku do konce a ještě jsem si mohl pěkně zapřemýšlet.

Nejvíc mě dostala myšlenka, že opravení jedné chyby (roboti páchají sebevraždy, tak jim to zakážeme) způsobí mnohem větší problémy (robot se pokusí vyhubit lidstvo, aby se mohl zabít). Asimov by záviděl.

Jsem rád, že jsem četl, tohle poslouchat jako audioknihu by bylo kacířství. Ale jako film by to mohlo celkem fungovat.

05.01.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Ačkoli jsem několikrát viděl film i seriál, až teď se mi povedlo dostat se ke knížce. Musím říct, že i tak mě bavila a když jsem ji četl cestou do práce v metru, lidi se na mě divně dívali když jsem se hlasitě smál. Mám pocit, že takové knihy už se bohužel dnes nepíší. Když si člověk uvědomí, že to je přes 70 let stará záležitost a ty pravdy odtud pořád platí, je to opravdu neuvěřitelné.

15.04.2016 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

(SPOILER) Četl jsem už kdeco, ale tohle byla asi největší fantasmagorie, s níž jsem měl dosud čest. Ten člověk musí jet v hodně dobrém nebo naopak v hodně špatném matroši.

Detektivka? Ani náhodou. Sice nějaké "pátrání" probíhalo, ale naprosto nesmyslně, bez špetky detektivního talentu nebo alespoň selského rozumu.

Porno? Kde? Jako ano, pořád nějaké pubertální narážky na sex, které ovšem z mého pohledu knize spíše ubližují, a to dost.

Historický román? No v minulosti se to odehrává, i když ... Tuhle dobu vůbec neznám, tak tomu budu věřit.

Nicméně vzhledem k různým skutečnostem (mandragora, ne-mrtvý král, mlýn na mumie,..) bych to spíše zařadil do steampunk urban fantasy ranku.

Mlýn na mumie? Asi 2 věty úplně mimo kontext celé knihy. Zjevně pouze pokus o zvýšení nákupů díky podivnému názvu.

Když to vezmu kolem a kolem, příběh, resp. to, co ze něj prohlašují, mě naprosto nezajímal, bylo mi celkem jedno jak to bude pokračovat i jak to dopadne. Strašně mě rozčilovaly "moudrosti" ordonovýho ordinisu. Hodně mi vadilo, jak se tam pořád jen jí, pije a souloží. Na druhou stranu neskutečně dobře vykreslená atmosféra a sugestivní popisy jídel, při nichž, se člověku sbíhají sliny, což z knihy dělá něco, co se dá číst. Ale na víc než slabý průměr to nestačí.

10.02.2022 3 z 5

Tak tahle knížka mě fakt dostala. Nejsem nadšenec ani do revoluce ani do šachů ani do intelektuálovství, takže zpočátku jsem myslel, že to ani nebudu číst dál. Ale pak se nějak rozjely charaktery a těch asi 30 hodin audio uběhlo, že jsem ani nepostřehl jak. Nakonec jsem si musel dát znovu ten úplný začátek, abych vůbec zjistil, jak to celé dopadlo. Sice to člověk věděl od začátku, ale nesměl by to zapomenout. Jediné co mi vadilo, že Saša není jméno ale zkratka od Alexandr. Ale i na to se dalo zvyknout.

01.11.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Byl to snad jediný muž, který tu knihu četl. Zatím jsem se s ním nesetkala, ale už jsem o něm slyšela. Prý mu zpočátku vadily mé vstupy, protože ruší plynulost četby. Tak to se tedy omlouvám, nic podobného jsem neměla v úmyslu. Ale prý se mu to časem začalo líbit. Tak to jsem naopak ráda. Také mu vadilo, že bylo v knize moc Němců a němčiny, ani jedno prý nemá rád. Přiznám se, také jsem měla údobí, kdy jsem Němce neměla moc ráda, tedy alespoň některé, nakonec té práce, kterou mi přidávali bylo obrovské množství. Ovšem všechna ta slova stála v pozoru a v rytmu vojenské přehlídky se velice úspěšně snažila zaujmout jeho pozornost. Probuzený smutek a deprese si kopaly s míčem na hřišti jeho duše a vůbec mu to nevadilo.

Důvody, proč si to užíval
- Neskutečně poutavý jazyk vyprávění
- Silný příběh
- Sympatičtí hrdinové, s nimiž se dalo sžít

14.03.2018 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

(SPOILER) Ne že bych si z téhle knížky sednul na zadek, ale za mě příjemná detektivka, kde vrah se dal odhadnout cca v polovině a téměř jistotu měl člověk po té sebevraždě. Ale na rozdíl od ostatních mě prostředí Austrálie bavilo a její historie taky.

Vadily mi zejména dvě věci - opilecké intermezzo a skutečnost, jak amatérsky se zachovali policajti v akci s Brigittou. Takovou amatérštinu aby pohledal...

Čtení od Hynka Čermáka mi přišlo jedno z nejlepších co jsem zatím slyšel, ačkoli režie audiknihy z nejlepších nebyla - dlouhé odmlky, ještě delší hudební pasáže, které měly o kus větší hlasitost než čtení samo.

23.03.2022 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Původně jsem si myslel, že to bude zase nějaká holčičárna pro puberťáky, ale velmi příjemně mě překvapilo, že je možné si knihu užít i jako dospělý muž. Musím uznat, že v posledních letech už se najde jen málo knížek, od kterých mám problém se odtrhnout a když už jsem odtržen, těším se na to, že se zase k četbě vrátím. Tato kniha, ač mě na ní rozčilovalo pár nelogičností, je jednou z nich. A to je třeba ocenit. Už se těším na další díl, ale nesmí se to uspěchat, když další vyjde až napřesrok.

29.10.2019 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Cyberpunk je můj oblíbený žánr, takže tuto knihu řadím mezi ty nejlepší od Kotlety, ale možná je to i tím, že už se vypsal. Popis atmosféry na jedničku, příběh funguje jako detektivka, postavy sympatické. Hlášky v rozumné míře. Nápad s kyberděvkama boží. Už se těším na druhý díl.

28.10.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Na tento díl jsem se musel nějakou dobu těšit a dopadlo to jako obvykle, když má člověk příliš vysoká očekávání. Tedy ne že by to bylo špatné, ale tak nějak to nebylo to, na co jsem si zvykl v předchozích dílech. Takové nemastné neslané úvahy pořád kolem dokola, přitom dost překombinované i když řemeslně samozřejmě skvěle napsané.

Dal bych i 4*, ale jedna dolů za nejčastější větu knížky, která mě opravdu vytáčela od asi tak druhého použití.

Do prasečí řitě!

30.08.2021 3 z 5

Království Království Jo Nesbø

(SPOILER) První setkání s autorem, o němžse všude mluví.

Představoval jsem si, že to bude detektivka, což tedy není, spíše takové psychologické drama. První cca polovina byla super, krom toho že jako zbytek knihy poutavě napsaná, bylo tam spoustu zajímavých myšlenek, popisů a filozofování. Popravdě řečeno mi připadalo, že se tam zafilozofovalo víc než v poslední knize od jeho krajana Gaardera, co jsem četl. Retrospektivy v retrospektivách trochu matoucí, ale zajímavé. A to postupné odhalování minulosti přesně dávkovanými kousky informací bylo skvostné.

ALE... Po nějaké době (jakmile se minulost v podstatě úplně odhalila) to již začalo být pořád dokola. Někoho zmlátit. Někoho zabít. S někým se pohádat. Někoho nezabít. Někomu ojet manželku. Někdo jiný někomu ojede manželku. Zjistit, že někdo je ještě větší hajzl než sis myslel. A znovu a znovu a znovu... A ten konec, z toho by jeden blil.

Takže za mě to mělo skončit někde asi tak v půlce a nějak úplně jinak a dal bych plný počet. Ale každopádně autor nějaký potenciál má, ještě mu dám druhou šanci.

Jinak audiobook ve slovenštině vynikající.

25.04.2021 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Jedna hvězdička za udržení napětí, druhá za atmosféru. Jinak jedu proti proudu a musím konstatovat, že za mě dost slabota. Geniální vyšetřovatel, který přehlíží úplně jasné věci, vrah odhadnutý cca v polovině knihy. Linie D-Kinga úplně navíc, stašně šroubované zápletky. Nesmyslné motivace, nesmyslné chování postav. Příšerné dialogy. Nechutné popisy obětí. Zbytečné odbočky popisující kde, proč a jaký si která oběť koupila dům či kalhotky a největší opruz, že každý člověk, kterého snad potkal někdo na ulici musí být popsán přesnou výškou, váhou, barvou očí a vlasů, velikostí bot a snad i penisu.

Další díly a vůbec knihy od tohoto autora rád oželím.

15.08.2020 2 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Celou knížku jsem si říkal, že mi to něco připomíná a až v jednom z komentářů jsem našel přirovnání \"takový kalifornský Hrabal\". A ono jo, to je ono.

Každopádně první knížka, kterou jsem od Steinbecka četl, rozhodně nezůstane poslední. Ač se mi povalečství celkem příčí, tuhle partičku člověk musí mít rád. Celá knížka byl jeden velký mejdan. Člověk musí žasnout nad tím, s čím se dá vyžít, když pracovat je pro vás horší než nemít pohodlí.

02.02.2020 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

(SPOILER) Konečně toto utrpení skončilo. Bojoval jsem s tím snad čtvrt roku, mezitím jsem naposlouchal asi 15 audiobooků, ale tohle moc nešlo. Už asi tak od třetí strany jsem se těšil až to skončí.

Knížka je hrozná, nechápu to hodnocení. Logiku to nemá, příběh to v podstatě nemá, sympatické postavy to nemá. Ale je to super dlouhé, plné úplně zbytečné popisovací onanie.

Jedna hvězda za můry a tak nějak asi půlka za tu imaginaci. Víc si to nezaslouží.

Autor by si měl uvědomit, že méně je někdy více. Půlka ras tam byla zbytečná, půlka postav taky. K čemu tam byla taková Lin? Příběh vůbec nikam neposunula. A vůbec ty cheprijky? Hmyz, ale má lidské pohlavní orgány? Co je to za kravinu?

Proč používají zrcadla za sebe a ne před sebe tak, že skloní hlavu?

K čemu tam byli ti rukodlaci?

Inteligentní konstrukti, kde se instrukce nahodí pár děrnými štítky?

Prostě to celé vůbec nedává smysl.

21.03.2022 1 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Mám rád příběhy s Hlídkou, takže za mě tento jeden z nejlepších zeměplošských dílů. Navíc když vychází z pražských pověstí. Co se týče detektivní linky, rozuzlení nebylo žádným překvapením, ale o tom Pratchett rozhodně není.

14.11.2021 5 z 5

Pro mě takový Jonassonovský standard. Stařík šmrcnutý Andersem a Analfabetkou. Tak trochu vykradl sám sebe, ale pořád se tam dalo najít něco nového, zasmát se hláškám na nácky (vč. Trumpa) a bláznivé politiky (vč. Trumpa) a užít si sice podobný, ale pořád dobrý příběh. Napsáno klasicky kvalitně, postavy mají charakter a i když se často chovají naprosto nesmyslně, mají své kouzlo a jsou neskutečně sympatické. Jen jedna věc by mě zajímala, kam se poděla ta jeho ženská z prvního dílu?

Načteno jako obvykle taky dokonale.

31.10.2021 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

(SPOILER) Oproti jiným severským detektivkám mi to přišlo takové slabší. V podstatě veškeré pátrání je standardní detektivní práce, kterou zvládne každý trochu schopný detektiv jinde a stopy jim padají do klína takřka samy od sebe. Navíc kdo je vrah bylo jasné asi tak od půlky a jen jsem si říkal, proč se všichni nechávají tak jednoduše nachytat. No zde se to snad dá vysvětlit aspoň únavou no.

Úplně mimo mi připadá linie kolem sekty, vůbec nezapadá do děje a s vyšetřováním v podstatě nesouvisí. Na druhou stranu Tobias je nejsympatičtější postava a jeho linka mě bavila nejvíc, takže za ni jedna hvězda navíc. Jinak by to byl mírně podprůměr.

27.09.2021 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Sympatické hlavní postavy, zajímavá zápletka, dobře napsaný děj, ani chvíli jsem se nenudil. Dal bych i plný počet, ale ta chodící mrtvola na konci už byla na můj vkus už moc divoká.

Každopádně cílem bylo porovnání současné situace a toho, jak si takovou věc představoval nějaký spisovatel. Ptačí chřipka naštěstí proběhla bez větších potíží, Covid už bohužel ne. Nicméně myslím, že se celkem dobře povedlo odhadnout jak státní opatření, tak nechuť lidí je dodržovat. Ale černou tančírnu si fakt představit nedovedu, resp. to, že by lidi až tak riskovali, že by šli takhle mezi stovky potenciálně nakažených.

Brzy čekám situace s armádou, střílející po autech po 21. hodině. Naopak domobrana mi přijde nepravděpodobná, kontakty s okolím prostě odříznout nejde.

18.11.2020 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Ač jsem se moc netěšil na část s Frodem a Samem, nakonec mě bavila více než bitva o Gondor. A musím říci, že při každém dalším přečtení víc a víc respektuji Sama a Frodo je spíš jen taková osina v zadku. Ovšem chápu že to na něj pouze doléhá tíže Břemene.

V dnešní době by byl vhodnější nějaký údernější, méně roztahaný konec (v podstatě půl knížky je zakončení, což mi připadá opravdu zbytečné), nicméně jak jsem psal již k prvnímu dílu, je třeba si uvědomit, že v době vzniku Díla bylo běžné daleko pomalejší tempo knih a tudíž je nesmysl měřit kvalitu dnešním pohledem. A opět musím žasnout nad propracovaností celé Středozemě, všechna jména, souvislosti, dokonce i popisy. Jen toho zpívání by mohlo být méně...

05.01.2020 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Nikdy jsem nebyl v dějepisu dobrý. Ale když se člověk s dějinami seznamuje podobným způsobem jako je četba takovéto knihy, jde to samo. Zajímalo by mě, jak moc děj odpovídá skutečnosti, každopádně historickému shrnutí na konci kapitol věřím. Příjemné překvapení, jsem zvědav na další díly.

26.04.2019 4 z 5