TomTomis TomTomis komentáře u knih

Enigmatické variace Enigmatické variace André Aciman

Kniha má poetický jazyk. Některé pasáže jsem si četl i nahlas. Autor mi předestřel víc otázek než odpovědí. I tak mě pobavil, rozezvučel ve mně různé pocity a na poslední stránce mě i docela překvapil. Hlavní hrdina je mi ale svým vnímáním světa poněkud nesympatický (uznávám, že to není autorova povinnost:)). Důležitější je pro něj mnohdy myšlenkový svět než realita života. Dokáže se pohroužit do okamžiku, myšlenek, nadšení, pobláznění (jen ve své hlavě), aby po dosažení cíle (přece jen se občas něco poštěstí uskutečnit) ztratil náhle vroucnost k cíli svého obdivu a hledal další možnosti, variace, kde by se mohl skrývat ten opravdový život.

28.01.2021 5 z 5

Není Není Mariusz Szczygieł

I když kniha Není mi přišla kapku horší než Gottland(možná tím, že nebyla tak česká a hodně osobností jsem neznal), musím říci, že mě nadchl zajímavý pohled autora na maličkosti života. Někdy ostrý pohled na věci z kategorie "není"... Někdy jemný a něžný... Ale vždy s faktografickou přesností (aspoň doufám). Knihou se prolíná smrt rozličných odstínů. Někdy to nebylo jednoduché čtení. Některé kapitoly byly dopsané až po x letech dalším vývojem situace. Určitě bych si časem od autora zase něco přečetl.

21.01.2021 4 z 5

Brána z obelisků Brána z obelisků N. K. Jemisin (p)

Po prvním díle jsem byl opatrně nadšený. Začal jsem číst hned druhý díl a narazil jsem. Kniha mě nepohltila, spíše mě místy znechutila. Hlavní postava Essun mi už přišla děsná, autorka ji pořád staví do role blbky. Neustále se tu opakuje, jak jí pořád něco dochází. Opožděně jí dochází kupa věcí... (tyto fráze se na několika místech opakují...) Od jedné věci k druhé. Třetí díl mě sice čeká na polici, ale nechce se mi do něj. To nebyl dobrý rozjezd do nového roku. Místy čtivé. Určitě nechci být za škarohlída, snad trilogii někdy dočtu, ale teď to nebude.

21.01.2021 3 z 5

Šťastný život Šťastný život Will Bowen

Tuhle knihu jsem dočetl nyní na začátku roku 2021. Asi budu některé recepty potřebovat. I když jsem knihu četl neskutečně dlouho, mnohokrát ji na chvíli odložil, myslím, že mi dala hodně věcí, co se týče náhledů na život. Vše si člověk musí ale přefiltrovat přes sama sebe a upřimně se sebou vést rozhovor. Plnit pouze jakési návody bez opravdovosti, upřimnosti k sobě samému se zvrhne v jakýsi neživot.

04.01.2021 4 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Kniha se mi líbila. Sice jsem se jí prodíral pomalu, ale vychutnával jsem si jazyk, svět plný pohybu země, vybuchujících sopek a záhadné orogénie a zajímavých postav. Autorka zdařile odkrývá postupně to, co na začátku zamotala. I tak zůstává hromada věcí, které nám autorka neříká. Doufám, že v následujících knihách se to poněkud vylepší. Jsem trochu alergický, když postava řekne, jak jí vše došlo, ale vlastně se nedozvíme co. Buď si to máme domyslet sami a nebo jsme blbí, že jsme na to nepřišli. Občas jsem zřejmě spadal do druhé kategorie. Nelíbil se mi useknutý konec. Je mi jasné, že je tohle trilogie, ale musím říci, že tohle by se moc jako samostatný díl číst nedalo. Zůstává tu příliš otazníků. Jsou trilogie, kdy každý jednotlivý díl aspoň nějak dopadne ... Něco uzavře...
Zkusím jít hned na další díl. Ještěže mám celou sérii doma. Kdybych si to přečetl v době vydání, asi bych knihu hodil z okna nespokojeností, že kupu věcí nevím a další díl nikde :)))
PS. Název knihy mi přijde zavádějící... Přece páté období nemusí nastat po čtyřech předchozích... To mi přijde divné, třeba mi to někdo někdy vysvětlí:)

26.12.2020 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Četlo se mi to dobře. To musím říci. Co se týče pohnutek vraha, nepochopil jsem je. Je mi jasné, že vrahem je psychopat, ale i tak mi to přišlo neuvěřitelné. Zatímco ve Spasiteli byla přidaná hodnota historické pozadí, mohl jsem si ledacos zjistit o vztahu Srbů a Chorvatů..., tady nebylo nic. Jen psychopatická osobnost. Navíc počet postav je relativně malý. Pokud má autor dodržet pravidlo detektivky, musí vraha zmínit na začátku knihy. Obratně nás zavádí autor na různá zcestí, i tak moc možností nemáte. A osobní vztahy H.Hola mi lezly na nervy. Subjektivní hodnocení 3,5/5.
Do dalšího veledlouhého Levharta se mi teď tedy nechce vůbec....

26.12.2020 3 z 5

Vražedná tajemství a další příběhy Vražedná tajemství a další příběhy Neil Gaiman

Tak tohle si mi kupodivu líbilo. Uzavírám touto knihou asi nadlouho můj exkurz do komiksů. Není to asi zrovna strvořené pro mě.
Každopádně se mi líbily různé kres.styly. Příběhy měly různá tajemství, nic se moc nevysvětlovalo. No asi aby tajemství zůstalo tajemstvím ...

29.11.2020 4 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Po Luciferovi a 11 knihách komiksů jsem sáhl po tomto, abych přišel na to, kde jsou možné počátky. Kniha mě nějak utvrdila v tom, že komiksy číst nebudu. A to tady vidím, že bych měl přelouskat dalších 14 dílů? Na to nemám, asi bych z toho měl noční můru. Protože mám tento díl z knihovny, uvidím, zda najdu další, ale ... Spíše ne. Odrazuje mě i to, jak je vše divně nedořečené, než bych se dostal k dalšímu dílu, asi bych měl problém se do toho nějak vžít. U Lucifera jsem měl pocit, že kdybych měl mezi posledními asi 7 díly mezeru ve čtení příliš velkou, zahodil bych to nedočtené, i když jako celek se mi to docela líbilo. Gaimana mám rád, ale spíše jeho románovou tvorbu.

27.11.2020 3 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Další kniha od tohoto autora. Zpočátku jsem se nemohl začíst. Možná to bylo mou chybou, kdo ví. Teprve v druhé části knihy se to rozjelo a dočetl jsem na jeden zátah. Po tom finále a rozuzlení ani nevím, zda hned sáhnu po Sněhulákovi... Možná ano. Harry Hole je zvláštní postava, co si jen tak někoho do života nepustí.

27.11.2020 4 z 5

Večerní modlitba Večerní modlitba Mike Carey

Tak tady jsem nějak nevěděl, co se řeší, místy zvláštně filozofické, ale krvavé stále dost a dost.
Mám tu ještě dva komiksy, ty dorazím a pak si dám hodně dlouhý klid od obrázků.

27.11.2020 4 z 5

Jitřní hvězda Jitřní hvězda Mike Carey

Super závěr, přede mnou už jen jeden takový dovětek a bude dočteno. Musím říci, že ač se mi to líbilo, nemám z komiksů takový požitek jako z plnohodnotné knihy, pokud se to tak dá vůbec nazvat.

Crux Crux Mike Carey

Tak tohle byla jízda. Začátek jsem se nemohl asi díky jiné kresbě začíst, potom to šlo samo...

Vlk pod stromem Vlk pod stromem Mike Carey

Tak tohle byl docela masakr. Na tomto komiksu se prostě učím nějak tento žánr pochopit. Nevím, zda to bude slavit úspěch.

Detektivní hry Detektivní hry Agatha Christie

Tak jsem si tuhle knihu přelouskal již podruhé, čte se rychle , svižně. Člověk si pěkně představí, jak by to vypadalo na divadelních prknech. U každé z her jsem byl nakonec překvapen rozuzlením. Agatha si prostě se čtenářem umí hrát:)

10.11.2020 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Konečně!!! Na této knize jsem se zasekl jak nikdy snad. Uznávám, že pro mladé čtenáře to může mít svoje kouzlo. Uznávám, že se může někomu daný svět líbit. Za sebe jsem rád, že jsem knihu dočetl. Autorku nehodlám již číst. Stačilo mi to. Svět divně motivovaných lidí. Vše hrdinům vychází, náhoda sleduje náhodu, nebo že by náctiletý byl tak znalý poměrů atd.? V závěru jedno umírání- na které autorka upozorňuje narážkami pomalu celou knihu. Snad abychom nebyli tak v šoku. Ekonomické kejkle a lítání milionů sem a tam :) hromada možností, jak v tom světě dál pokračovat. Nedivil bych se, kdyby se autorka do tohoto světa vrátila. Oceňuji pěknou obálku...

09.11.2020 2 z 5

Exodus Exodus Mike Carey

Čekám na díl, který mě uchvátí tak, že bude mít 5/5:)
Ale i tak se mi to čte čím dál líp. Pomalu se s komiksy sžívám, ale vím, že to bude vždy můj okrajový žánr. Jen letos dostal víc přílěžitostí.

09.11.2020 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Nevím, co na tom lidi vidí. První polovinou jsem se dlouho prodíral a nemohl se začíst. Zase svět, kde hnacím motorem není nic moc pěkného. Prachy. Místy jsem narazil i na nelogičnosti, nebo se mi to tak jevilo. Druhou částí jsem prolétl rychleji. Jak se na scéně objevil tank, málem jsem spadl pod stůl... smíchy. No aspoň jsem se pobavil. Kniha skončila poněkud neuzavřeně, přelouskám snad i dvojku, naštěstí jsou jen dva díly. Další díla autorky číst ale už nehodlám, tyto dvě budou bohatě stačit.

26.10.2020 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

S odstupem se mi tato kniha asi líbí víc, než když jsem ji dočetl. Moje třetí kniha od autora. Kterou knihu považujete za nejlepší? Mám za sebou ještě Oveho a Úzkosti.... Trochu váhám, zda se pustit do další. Zvyknout si na zvláštní svět Backmana chvíli trvá, aspoň mně ano. Jen nechápu, jak někdo vidí v jeho knihách něco zábavného. Možná místy úsměvný příběh, ale že bych se smál od začátku do konce, to nehrozí...

26.10.2020 4 z 5

Domy ticha Domy ticha Mike Carey

Tento díl se mi líbil asi nejvíc. Poetika světa mě začíná bavit, začínám se víc orientovat ve světě i v komiksu jako takovém :)

26.10.2020 5 z 5

Peklo Peklo Mike Carey

Odpočinek u obrázků, vzpomínání, co bylo v předchozích dílech. Někdy jsem z toho zmaten. Tak to dopadá, když si donesu komiks z knihovny a pak chvíli trvá, než se dostanu k dalšímu dílu. Super s výhradami.

30.09.2020 4 z 5