TomTomis

Přečtené 1636Neodcházej
únor - březen 2022
Neodcházej 2020, Saša Nový

V rámci svého žánru se mi kniha líbila. Poněkud místy naivní, ale ... pěkně se to četlo. Abych pravdu řekl, jednotlivé knihy mi postupně od dotyčného autora splývají... Hrdinové jednotlivých knih mi přijdou trochu stejní, všichni touží po lásce. Některé vztahy se tu navazují nějak rychle, jako by pevné přátelství mohlo vzniknout pomalu po jednom setkání... Kniha vhodná na chvíle, kdy se člověku nechce moc přemýšlet.


Keď láska bolí, aj chlapi plačú II.
? - březen 2022
Keď láska bolí, aj chlapi plačú II. 2016, Ľubomír Piro

Poněkud šablonovité vyprávění o jednom gayovi... Pronásledují ho bolesti lásky, ale když do toho vstoupí ještě věštění a minulé životy, měl jsem pocit, že je toho na mě moc. I přes slovenštinu se mi to četlo dobře. Druhý díl se mi asi líbil o něco málo více, ale ... Některé scény mi přišly jako z prapodivného filmu, kde se vrství problémy postavy, aby se něco dělo. Příjemné autobusové čtení ve čtečce... Myslím, že brzy zapomenu, o čem to bylo...


Keď láska bolí, aj chlapi plačú
únor - březen 2022
Keď láska bolí, aj chlapi plačú 2013, Ľubomír Piro

Poněkud šablonovité vyprávění o jednom gayovi... Pronásledují ho bolesti lásky, ale když do toho vstoupí ještě věštění a minulé životy, měl jsem pocit, že je toho na mě moc. I přes slovenštinu se mi to četlo dobře. Druhý díl se mi asi líbil o něco málo více, ale ... Některé scény mi přišly jako z prapodivného filmu, kde se vrství problémy postavy, aby se něco dělo. Příjemné autobusové čtení ve čtečce... Myslím, že brzy zapomenu, o čem to bylo...


Tíha
? - březen 2022
Tíha 2019, Liz Moore

Hm, tak nevím. S odstupem mi ta kniha přišla tak nějak jednoduchá. Sice o samotě a o osamění, ale přijde mi, že jsem se zasekl a nějak jsem se nemohl začíst, nemohl jsem se do postav nějak vcítit. Kniha asi sama o sobě není špatná. A to, co by mě zajímalo, to už kniha neříká a končí vlastně tak nějak ve stylu- to už si, čtenáři, domysli sám. Neviditelný svět mě zaujal víc.


Mlýn na mumie
? - březen 2022
Mlýn na mumie 2014, Petr Stančík

Skvělý jazyk a to je vše. Příběh jako takový mě ze začátku zaujal a jak plynula stránka za stránkou, přestalo mě to vše tak nějak zajímat. Fantasmagorické vrstvení různých popisů a když se na scéně objeví mluvící krysa a havran (nebo co to bylo), kterými promlouvá mandragora, měl jsem chuť už to opravdu zahodit. Tohle mi nepřišlo k smíchu. Jediné pasáže, které se mi líbily, jsou snad jen ty úvody jednotlivých kapitol. Myslím, že tohle bude můj první pokus a zároveň poslední, kterým jsem se pokusil poznat dalšího českého autora. Možná napsal lepší knihu, ale to už se asi nedozvím :))) PS: Postava komisaře Durmana byla děsivě nesympatická, obyčejný proutník, co to nemá v hlavě v pořádku...


Kudy, kam?
únor - březen 2022
Kudy, kam? 2018, Saša Nový

Knížkou jsem profičel jako vítr. Byla v rámci autorových prací opět poněkud v zajetých kolejích. Cigareta a alkohol je pro některé z postav prostě nezbytná rekvizita... Hledání Filipa je jistě zajímavé i tak nějak typické... Prostě jako z červené knihovny. Konec skoro tak nějak vybízí k pokračování. Na poslední stránce jsem si říkal- a to je vše? A co jako bylo dál? Třeba nám autor v rámci svých prací nabídne někdy rozuzlení :)


Cesta nožů
09. únor 2022
Cesta nožů 2014, R. Jordan (pseudonym)

Dočten 8. díl. Jsem dost unavený z toho množství postav, rozehraných linií. V zásadě nic moc vyřešeno nebylo, nějak jsem ani nepochopil název dotyčného dílu. Z knížek si vypisuji jména postav, nějak se v tom snažím najít nějaký řád, ale... Musel bych dotyčnou ságu číst asi pěkně rychle za sebou (ale ani to není záruka toho, že budu vědět, kdo je kdo). Na knize mě štvalo, že pomalu žádná z linek se nevyřešila, přibyly další otazníky. Další jména, postavy, o kterých nevím vůbec nic a tápu, kdo to vlastně je. Letos to chci vše dočíst nebo to vyhodit ze své knihovny. Jsem stále docela zvědavý, co se ságou udělal v posledních dílech Sanderson a zda se vyplatí to dočíst... Uvidíme. Těch sérií k dočtení čeká víc:) Kdo má rád spletité příběhy plné postav, přesunů po mapě , tomu se tato klasická fantasy bude líbit. Oceňuji, že díl má necelých 400 stran a další je na tom podobně. Hurá.


Nárok na lásku
únor 2022 (03.-06.)
Nárok na lásku 2018, Saša Nový

Zvláštní krátký příběh o lásce. Hm, no myslím, že motivace a jednání hlavní postavy nejsou zrovna nejlépe zpracovány. Petr se zamiluje, ale... Některé věci, co dělá bych jako milující neudělal. Příběh má jednoduchou zápletku. Řeší se tu minulost Mirka, jeho spory s bývalým partnerem atd... V rámci této literatury průměrná práce. I tak se mi ale autorova díla líbí, báječně si u nich odpočinu, i když ne vždy jsou situace líčené v knize jen samá láska atd... Další autorovu knihu si jistě zase přečtu :)


Hodnej kluk
? - únor 2022
Hodnej kluk 2018, Elle Kennedy

Sice jsem knihu četl kvůli gay prvkům, ale i tak jsem si tohle vypravování z hokejového prostředí užil. Je v něm o kousek posunut příběh dvou hokejistů z knih On a My. Román nemá žádné extra zvraty. Ale čte se pěkně, v rámci tohoto typu literatury jistě něco lepšího.


Katovské bloudění
? - únor 2022
Katovské bloudění 2019, Saša Nový

Po autorově trilogii jsem se vrátil k dočtení druhého dílu z panství Smolná. Musím říci, že díl byl zajímavý, četlo se to dobře. Autor píše svým stejným stylem, postavy se k sobě chovají láskyplně až příliš. Vyznání opět až moc, častější prav.chyby, což není nic nového. Jednohubka, co možná někdo bude považovat za ztrátu času... Já jsem si u knihy odpočinul, místy zasmál, pobavil. Někdy to stačí.


Síla lásky
leden - únor 2022
Síla lásky 2021, Saša Nový

Třetí díl- čteno v řadě- mě místy dost štval. Pokračující nudismus hlavní postavy jsem tak nějak překousl, ale ten úvod mě docela zarazil ( navíc byla úvodní linka opuštěna zcela a nijak ji autor už nerozpracoval- tudíž mi tam přišla jen jako jakási výplň...) Postavy se opět přes různé peripetie ( zdravotní, žárlivost) přenášejí a ujišťují se o své lásce... Někdy až příliš. Samá slova a slova. Možná to tak někteří lidé mají, ale mě říkat neustále někdo, jak mě miluje, asi bych mu brzy přestal věřit... I tak jsem rád, že jsem si autora pro sebe objevil. Dám si i jeho další knihy, jistě se u nich pobavím, někdy i zasměji... někdy i zamyslím. Odpočinková literatura, kterou by mnozí asi spíše hodnotili jako červenou knihovnu...


Najdi sám sebe
? - únor 2022
Najdi sám sebe 2020, Saša Nový

Druhý díl jsem taky prosvištěl. Ocitáme se v novém prostředí. Změna je život. Děj o stárnoucím muži, co si vytrpěl svoje, se znovu rozjíždí. Lásce je dána šance. Autor se pokusil o romantické vyprávění. Občas s nějakou tou krimi zápletkou. Zase kupa pravopisných i slohových nedostatků. Ale opět musím říci, že i když hodnotím třemi hvězdičkami, četlo se mi to pěkně, odpočinul jsem si u toho... Ne každá kniha musí sloužit k hlubokomyslným úvahám... Pozorný čtenář jistě i tady může najít něco pro sebe.


Láska bolí
? - únor 2022
Láska bolí 2020, Saša Nový

První díl trilogie mě docela bavil. Průzkum (pokračující) čtení pro gay komunitu začal asi ne zrovna kvalitní literaturou, žánrem romanticko-erotickým. Musím říci, že se to četlo rychle. Moje jízda do práce a zpět byla aspoň zábavnější. Se čtečkou v ruce. Příběh je jednoduchý, místy možná trochu povrchní a s opakujícími se motivy. Postavy mi přišly zajímavé, i když toho chlastu a kouření bylo i na mě příliš. Mluva postav mi přijde někdy dost jednotvárná, neustálé se ujišťování o lásce atd. Přesto v rámci tohoto subžánru se mi kniha docela líbila.


Válka a střepy
leden - únor 2022
Válka a střepy 2017, Bill Willingham

Tento díl byl nabitý akcí, válečným střetnutím. Akční. Pro milovníka komiksů asi něco, co musí znát. Za mě jen pokus proniknout do taje komiksů.


Rituál Turínského koně
06. únor 2022
Rituál Turínského koně 2019, Martin Skořepa

Mám tady docela zvláštní dotaz na čtenáře knihy. Četl jsem jako e-knihu a opravdu je ten konec tak neukončený, nebo mi tam chybí kus textu? (Poslední věta: ..., že by si ode mě žádnou knihu, i kdyby omylem vyšla, nikdy nekoupila.) Odpoví mi někdo? :) Jinak se mi kniha líbila. Jazyk zajímavý, obrazy , které se člověku poněkud dostanou někdy až pod kůži. Jen s tím koncem jsem poněkud na rozpacích...


Kdo seje vítr
leden - únor 2022
Kdo seje vítr 2020, Bill Willingham

Tak zatím poslední díl, co jsem četl, myslím, že si ještě půjčím ten poslední, co vyšel, ale jsem z toho poněkud unaven. Linka se se Santa Clausem už byla na mě nějak moc a myslím, že jsem některé části asi nepochopil zcela. Příliš nakosnutých věcí... aspoň dle mého. S ohledem na to, že jsem nepřečetl všechny díly, dohánět se mi to ale už nechce a zřejmě na chvíli komiksy vůbec přestanu číst.


Supertým
leden - únor 2022
Supertým 2020, Bill Willingham

Tento díl mě poněkud zklamal. Mám pocit, že série už asi mohla i skončit. Možná Růženkou, kdyby byla uzavřenější v ději. Tohle hraní si na hrdiny mě dost otravovalo, ale věřím, že se může líbit. Boj je vyřešen. A komiks stále tímto dílem nekončí.


Růženka
leden - únor 2022
Růženka 2019, Bill Willingham

Tak tento rozsáhlý síl se mi líbil asi zatím nejvíc. Prolíná se tu pohádka i boj s Temným. Zpracování super. Myslím, že jsem pochopil vše, co se dalo. S ohledem na to, že jsem některé díly nečetl. A rozhodl jsem se, že už ani nebudu. Už jen vpřed... :)


Když jsme to tajili
? - leden 2022
Když jsme to tajili 2021, Sarina Bowen

Tak konečně jsem se dostal do trojky. Musím říci, že jsem si to užil. Jak může vnitřní boj a vzpomínky na nešťastnou událost v mládí tak dlouho ovlivňovat život. Oba kluci byli super a jak u těchto knih bývá- překážky se překonávají a výsledek jistě čtenáře potěší. Přerod Grahama se mi někdy zdál poněkud rychlý, ale čas děje knížky a čas četby je fakt něco odlišného. V dalších dílech asi pokračovat nepotřebuji. Jen nakouknu, o čem asi budou...


Když jsme se skrývali
? - leden 2022
Když jsme se skrývali 2021, Sarina Bowen

No zkusil jsem to od jedničky. Čteno kvůli třetímu dílu s lgbt tematikou. Kupodivu mě příběh chytil. Kniha se čte rychle. Tento příběh se mi snad líbil i víc než jednička. Líbí se mi, že v příběhu figurují postavy z jedničky. A hurá na trojku...:)


Když jsme se poznali
? - leden 2022
Když jsme se poznali 2021, Sarina Bowen

No zkusil jsem to od jedničky. Čteno kvůli třetímu dílu s lgbt tematikou. Kupodivu mě příběh chytil. Kniha se čte rychle. Je to jízda, i když víme, jak tyto knihy povětšinou musí skončit. Občas trochu erotiky, tady prostředí hokeje a je příběh hotový... Tyto knihy jsou pro mě trochu úletem jinam, ale v náročných dobách mi tohle docela aspoň trochu pomáhá- úsměv, dobrý konec...


Radek (Mistr v komplikování vlastního života)
? - leden 2022
Radek (Mistr v komplikování vlastního života) 2013, Katka Heřmanová

Jednoduché počteníčko, svižné, trochu předvídatelné. Radek mi moc sympatický tedy nebyl. Příběh se čte rychle, kniha má pár stránek.


Atlas mraků
? - leden 2022
Atlas mraků 2012, David Mitchell

Tak tohle byla jízda. Prvních asi 100 stránek jsem skoro trpěl, ale pak jsem přicházel tomuto textu víc a víc na chuť... Příběhy v příbězích, jazyk vytříbený, spousta zajímavých pohledů na člověka jako takového, střídání různých časů, stále ve mně kniha rezonuje. Kniha je spíše pro náročnějšího čtenáře. Netuším, jaký je film, skoro si říkám, jak by se tohle vůbec dalo zfilmovat...


Dům hedvábí
? - prosinec 2021
Dům hedvábí 2012, Anthony Horowitz

U této knihy jsem si zavzpomínal, jak jsem strašně rád kdysi četl detektivky. Stránky pádí jak splašené a detektiv se žene za zlosynem. Tato kniha mě určitě nezklamala a myslím, že v ní Sherlock Holmes opravdu ožil.


Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách
prosinec 2021 (10.-22.)
Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách 2019, Alex Nikolavitch

Nemohu si pomoci, ale zdálo se mi to poněkud zjednodušující. Asi nebylo v možnostech komiksu tomu dát něco navíc. Oceňuji, že jsem se přece jen něco málo o autorovi dozvěděl.


Legendy v exilu
? - prosinec 2021
Legendy v exilu 2008, Bill Willingham

Konečně jsem si přečetl po x dílech i ten první, ledacos se mi jako puzzle začalo skládat dohromady. Komiks čtu jen jako oddech. A tohle je takové... No pěkné, ale v zásadě asi zapomenutelné. Prostě pobavení se příběhem, zápletkou... , ale víc mi to asi nedalo.


Celý den se nic nestane
prosinec 2021 (01.-22.)
Celý den se nic nestane 2013, Bianca Bellová

Kupodivu se mi kniha jako celek líbila. Úspornost vyprávění. Vše směřuje k finále, které překvapí. Konec ve mně zanechal poněkud trpkou příchuť. Autorka krásně ukázala , jak někdy s některými věcmi bojujeme kus života... A když se ohlédneme, mnohdy si říkáme, že tohle bylo tak zbytečné...


Hrdinský čin
? - prosinec 2021
Hrdinský čin 2021, Vladimir Nabokov

Tak tohle bylo těžší čtení. Některé věty se táhnou jak med. A jejich význam je občas docela komplikovaný. Příběh se mi místy zdál neuvěřitelný a motivy hlavního hrdiny poněkud nepřesvědčivé. Ale to nemohu posoudit. Nežil jsem v době, o které Nabokov vypráví. Opravdu hrdina? Otázka, kterou jsem si po dočtení kladl a odpověď tak nějak nenašel...


Sviňucha
listopad - prosinec 2021
Sviňucha 2020, Mark Haddon

Musím říci, že s autorem mívám občas problémy. Jazykově je kniha vytříbená, líbila se mi. Jednotlivé linie se mi ale zdály zvláštně propojené. Váhal jsem, jaký příběh se mi vlastně líbil víc. Kloním se k tom u starověkému, i když... Postavy mi nebyly zrovna sympatické, místy se mi text četl hůř a říkal jsem si, co zase má být tohle. Kniha si zaslouží pozorné čtení, jinak občas něco unikne...


Zvěsti
? - prosinec 2021
Zvěsti 2021, Aleš Novotný

I tato kniha od autora mě bavila. Líbilo se mi, jak si pohrává se čtenářem, jak buduje vztahy mezi postavami. Četlo se jedním dechem. Prima odpočinková knížka, která si ovšem klade i důležité otázky života. Myslím, že neurazí ani staršího čtenáře.


Pamatuj na smrt
listopad - prosinec 2021
Pamatuj na smrt 2019, Aleš Novotný

I s odstupem od přečtení mi kniha přijde skvělá. Příběh , záhada, hádanka vražd, mezilidské vztahy. Co víc si přát od knihy pro mládež. Napsáno s citem. Četlo se jedním dechem.


Vyjednavač
říjen - prosinec 2021
Vyjednavač 2010, Brandon Sanderson

Dlouho čtené. Poněkud mě kniha zklamala. Vysvětlení fungování magie se trochu vyjasní až ke konci knihy. Přebíhání děje mezi dvěma sestrami mi kupodivu nijak nevadil, ale postav se mi zdálo poněkud málo nebo fungovaly poněkud obecněji. Nad některými scénami jsem si říkal, proč je autor napsal. Po Finální říši a Elantris snad přijde nějaké zlepšení. Vyplatí se začít vůbec číst Cestu králů?


Čarodějnice
? - říjen 2021
Čarodějnice 2018, Bill Willingham

Další komiks. Musím si v knihovně půjčit další. Asi si tuhle sérii ale popořadě nepřečtu:) Takže občas se mi to v hlavě skládá jak puzzle, než se tak nějak vše projasní...U tohohle dílu mi chybělo dost neukončených věcí, ale co bych čekal u komiksu, co vychází na pokračování...


A každé ráno je cesta domů delší a delší
? - říjen 2021
A každé ráno je cesta domů delší a delší 2018, Fredrik Backman

Útlá knížka, co jsem si přinesl z knihovny... Přečteno rychle. Knížka dovede dojmout. Citlivé vyjádření o pomalém odchodu člověka. O tom, jak je to těžké, když někdo odchází dřív než jeho tělo...


Elantris
? - říjen 2021
Elantris 2006, Brandon Sanderson

To byla jízda. Ke konci možná trochu uspěchaná, místy možná jsem všechno nepobral já. I tak vytvoření tohohle zajímavého světa zaujalo. Mám pocit, že Sanderson zatím všude vytváří zajímavé styly magie. Po Mistbornu- Finální říši a rozečteném Vyjednávači si říkám, že přece nejde vymýšlet pro každou knihu nový a nový magický svět a pravidla toho, jak co funguje. Uvidíme, jak mi Sanderson bude vyhovovat dál. Prozatím jsem spokojen. Autor s velkou fantazií.


Tři tváře
září - říjen 2021
Tři tváře 2014, Brandon Sanderson

Letos můj pátý Sanderson. Pomalu se jeho dílem prodírám, čeká mě toho ještě mnoho. Císařova duše mě okouzlila. Odvěký meč a jeho Probouzení bylo taky super. Nejvíce mě upoutala zajímavá postava z části Spousta. Postava, co má v sobě kupu lidí... Zajímavé, netradiční.


Dobrý princ
? - říjen 2021
Dobrý princ 2016, Bill Willingham

Tento komiks čtu napřeskáčku, jak si ke mně díly hledají cestu podle toho, který objevím v knihovně. Každý příběh si tak nějak užívám. I když musím říci, že na obrazové sdělení si stále musím zvykat. Je to jiné, než když čtu nějaký román... I tak je tohle svět, co dovede zaujmout...


Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda
srpen - říjen 2021
Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda 2016, David Michie

Kniha mi dala aspoň trochu náhled do meditace, do bdělé pozornosti. Knihou by člověk měl listovat častěji a hlavně některé věci praktikovat ve svém životě, aby její přečtení mělo nějaký smysl...


Přestupní stanice
? - říjen 2021
Přestupní stanice 2011, Ellery Queen

Knížku jsem si přečetl z nostalgie, vzpomínal jsem na dobu, kdy jsem tohohle autora četl, kdy jsem louskal detektivky jednu za druhou. Tahle nebyla špatná, ale zdlouhavá a místy nepřekvapivá. Prostě takový průměr. Opět se mi tu potvrzuje, že je blbost číst anotace. Někdy prozrazují zbytečně mnoho a kus knihy ztratí na tajemnosti...


Patrick Melrose I.
? - říjen 2021
Patrick Melrose I. 2019, Edward St. Aubyn

Jazykově náročný román, výborný překlad. Obsahově jsem se ale srazil s tématem, co moc rád nemám. Drogy a experimenty hlavní postavy na sobě. Láduje se rozličnými látkami a zmítá se v jakémsi deliriu díky věcem, co zažil v dětství. Až se dostanu k dočtení druhé knihy, jsem zvědav, kam tohle vše povede. Hlavní postava si u mě moc sympatií nezískala.


1 ...