tom2843 tom2843 komentáře u knih

Co má společné gang "Never again!", likvidace lišky dynamitem, španělská občanská válka, slonice Soňa, nevlastní bratr Alberta Einsteina, ruský gulag, vídeňská opera a výroba atomové bomby? Ano, je to šílené... Ale je to skvělé :-D Alan Karlsson připomíná Forresta Gumpa, ale je mnohem vtipnější, netrpí celoživtoní zamilovaností a hlavně umí vyrobit kořalku z kozího mlíka. Knížka je čtivá a inteligentně vtipná, jen ve třetí třetině trochu ztratí drive, ale nakonec jsem díky tomu pochopil, proč byl domov důchodců pro Alana horší než trestanecký tábor na Sibiři, a když má člověk padesát let, tak před sebou má ještě velkou část života.

14.02.2021 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

"Je to jednoduchý nápad, ale taky hloupost. Podstatné je, že když hloupé myšlenky fungují, stávají se geniálními."
Miluju Marťana - netypická zápletka robinsona na Marsu je super. Spasitel na to jde obráceně. Celkem triviální zápletka o záchraně lidstva hrdinným vědcem se postupně mění v něco, co jsem úplně nečekal. Na začátku vlastně není nic jasného, protože se probouzíte s hrdinou, který si nic nepamatuje a jeho kamarádi jsou mrtví.
Hlavně uprostřed se děj trochu vleče a fyzikálně-chemicko-astronomické procesy jsem přeskakoval, protožejsem na to moc tupý :-), ale knížku doporučuji!

30.12.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Úžasná kniha, propracovaný svět s kulturou a historií, který nenudí a dává smysl. Nic jednoduchého, nic plytkého, ale zároveň postupně strhující se silným závěrem. Vřele doporučuji a pouštím se hned do druhého dílu.

17.04.2022 5 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Na rychlých šípech jsem vyrostl, přestože byli za komančů zakázaní. Obecně jsou foglarovky jednoduché a trošku naivní, ale svět, který vytvořil, mě pomohl formovat morální hodnoty, které mi zůstaly až dodnes. Četl jsem Stínadla svým dětem a poslouchali se zatajeným dechem, takže vřele doporučuju všem rodičům i dětem. PS: Doporučuji výbornou knihu o pedagogicko-etickém vlivu foglarovek - https://www.databazeknih.cz/knihy/evangelium-podle-jaroslava-foglara-337784

15.09.2021 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Skvělá a přitom kratičká kniha plná hlubokých myšlenek, dobrodružství, napětí. Po dočtení čtvrté kapitoly jsem hledal ještě pátou, než mi došlo, že jí není potřeba. Místo doslovných popisů je mnoho situací jen načrtnuto, což mě občas docela mátlo, ale zároveň to dalo obrovský prostor mé představivosti. PS: Kniha mě fascinovala od dětství, ale film od Tarkovského mně nudil.

02.03.2021 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Naprostá klasika a povinná četba pro všechny milovníky sci-fi. Pro mne nejlepší díl celé série. Vtipné, čtivé, přehledné, šílené, britské - víc nepotřebuji :-) A můj nejoblíbenější moment knihy: "Vogonská poezie je ovšem až třetí nejhorší ve vesmíru. Druhá nejhorší je poezie Azgothů z planety Kria. Když král jejich básníků Chrochtos Prďoch recitoval svou Ódu na malou hrudku zeleného hnusu, již jsem objevil v podpaží jednoho letního jitra, čtyři posluchači zemřeli na vnitřní krvácení a předseda Středogalaktické komise pro mrzačení umění přežil jen díky tomu, že si uhryzal jednu nohu."

30.03.2024

Pokud byste měli doma v garáži atomovku a potřebovali se jí zbavit, komu ji darovat - Švédsku, Švýcarsku, Jihoafrické republice, Izraeli nebo Číně? Je to tak, spisovatel Jonas Jonasson je Švéd, který je posedlý atomovou bombou :-) Třetí kniha od Jonassona o atomovkách, ale pořád je to vtipné: "Rozdíl mezi hloupostí a genialitou spočívá v tom, že genialita má své meze."

26.02.2021 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Absolutní klasika ;-) Krásně zapeklitý příběh jedné vraždy a 12ti pasažérů na cestě z Istanbulu. Čtivá a vtipná detektivka s mým milovaným detektivem Poirotem. Pár stránek jsem prolistoval, protože jsem se ztratil v množství postav, ale nakonec jsem vše pochopil. Skvělá pointa, kterou mi ale vykecalo několik filmů, které byly natočeny podle knihy. Kéž bych mohl pokaždé zapomenout konec, abych byl překvapený jako poprvé ;-)

31.01.2021 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Za komunistů byl Foglar zakázaný, proto jsem byl smutný, že si nikdy tuto knihu nepřečtu. Doma jsme měli Stínadla se bouří (druhý díl), ale jedničku jsem do revoluce neměl v ruce a jen jsem se domýšlel, co v ní asi je. Je to klasika a těžká nostalgie a zároveň místy až hororové - hlavně pro malé děti, ale o to radši to poslouchají. Teda aspoň ty moje děti :-)

15.09.2021 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Absolutní extáze :-) Zajímavá zápletka z první knihy je skvěle rozvinuta. Myšlenka Meditátorů (zachránců planety) je šílená ale zároveň velmi logická. Hlavní postava je vyčuránek, který se postupně změní v hrdinu a nakonec v génia a to vše tak trochu proti své vůli. Myšlenka temného lesa je úžasná a konec knihy mě opravdu dostal.

15.04.2024 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Moje nejoblíbenější kniha z celé série o Zeměploše. Můj oblíběný kapitán Elánius v nejlepší formě, záporák s ďábelským smíchem a cestování v čase, které dává smysl a udržuje napětí.

17.04.2022 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Jedná se o sbírku příběhů o rozvoji umělé inteligence a samostatně uvažujících robotů. Pokládají se zde výborné otázky, které jsou čím dál aktuálnější. Asimov je pro mě novodobým Juliem Vernem v tom, jak dokázal předvídat budoucnost. Jedinou drobnou chybou je určitá odtažitost - težko se mi budoval vztah k různým postavám a hrdinům, ale příběhy a etické otázky jsou skvělé.

07.04.2021 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Miluju knížku i film, protože si nikdy neumím vybrat, jestli dona Corleona miluju nebo nesnáším, jestli je věrným přítelem nebo vypočítavou bestií, ochráncem slabých Italů nebo pijavicí, která tu komunitu ničí. Jediná věc, co mi na knížce vadila, bylo množství sexuálních scén, bez kterých se film zcela v pohodě obešel. Kdykoliv ale don Corleone promuvil, tak to byly perly. Třeba jeho rozhovor s Bonaserou:
„Kdybyste ale byl přišel za mnou, moje peněženka by bývala vaše. Kdybyste přišel požádat o spravedlnost mě, tak by ti lotři, co vám zničili dceru, prolévali hořké slzy už dnes. Kdyby si nějakou nešťastnou náhodou udělal počestný člověk jako vy z někoho nepřítele, pak by se stal i mým nepřítelem –“ don pozdvihl paži a prst namířil na Bonaseru – „a pak, to mi věřte, by se vás báli!“ Bonasera sklopil hlavu a přiškrceným hlasem zašeptal: „Buďte mým přítelem."

09.03.2021

Jaký je rozdíl mezi prvním a druhým staříkem? Asi jako rozdíl mezi pohodovým trampem, který spí pod širákem a užívá si svobody s lahváčem v ruce, a aktivistkou Grétou, která zahraňuje celou planetu ale pod širákem nikdy nebyla. Alan už není vtipný, příběh je po 50 starnách předvídatelný, setkání se všemi světovými vůdci je povinností a z apolitického vyprávní se stává politické školení. Ale v několika momentech se objeví lehkost a humor prvního dílu, jako při setkání s Trumpem ;-)
„Máte strašně pěknej účes.“
„Strašně pěkný účes?“ zopakoval prezident.
„Jo, vlastně jste pěknej celej. Ale ten účes je něco extra.“
Prezident Trump si urovnal zrzavě blond ofinu. Vnitřní zloba z něj vyprchala.
„Nejste první, kdo si to myslí. Nejste první.“
Ten Švýcarošvéd je docela sympatický, pomyslel si Donald Trump. A trochu zábavný. S dobrým úsudkem, jak to tak vypadá.

19.02.2021 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Vyrostl jsem na sovětské scifi, což byly jediné knížky, co se daly číst :-), takže miluju vědecké, logické a promyšlené sci-fi. Přesně taková tato kniha je a já jsem byl nadšený. Zajímavé postavy, velmi originální zápletka a vyděšená planeta, co víc si přát? ;-)

15.04.2024 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Eragon je oddechové, naivní, velmi čtivé fantazy. Poprvé jsem ho spolk za pár hodin a teď ho čtu znovu se svými dětmi, které jsou stejně nadšené. Není to Tolkien, ale ten je stejně jen jeden, takže mi to nevadí ;-)

28.05.2022 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Keňa obsadí Měsíc... Tuto informaci jsem musel dlouho vstřebávat :-) Artemis je jediné město na Měsíci a Jazz je drzá, přisprostlá, geniální průserářka a loser. Až do samého konce knihy jsem nevěděl, jestli ji mám obdivovat nebo uškrtit. Knížka se mi nelíbila tolik jako Marťan asi právě kvůli hlavní postavě, ale popis měsíčního města a lidí v něm byl super a knížku jsem shltnul za chvilku.

07.02.2021 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Nemám rád filmové thrilery, ale v knížce si to užiju. Napínavé pátrání po unesené půlroční holčičce, kdy jsem většinu knihy netušil, kdo je padouch, a většinou jsem měl pořád několik variant. První půlka knihy mě úplně pohltila a nemohl jsem přestat, pak se zpomalilo, ale nejistota zůstala až téměř do konce. Samotný závěr pro mě byl trochu předvídatelný, což je škoda, ale jinak doporučuji.

31.01.2021 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Strhující, dobrodružné, realistické sci-fi, ale občas nesrozumitelné pro člověka, který nerozumí chemii a fyzice :-) Navíc jsem nejdřív viděl film, který je velmi doslovně zpracovaný podle knihy.

29.01.2021

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Comixy čtu jen občas a po Sandmanovi jsem sáhl kvůli zajímavému seriálu a nezklamal mě. Obvykle se mi kniha líbí mnohem víc než film/seriál, ale tady jsem rozpolcený. Některé momenty a postavy se mi líbí víc v seriálu (díl o Smrti a Smrt samotná) a jiné v komixu (psycho v restauraci jsem vlastně pochopil až v komixu + John Constatnine pro mne navždycky bude Keanu Reeves ne nějaká roztomilá slečna, která se snaží tvářit drsně). Suma sumárum komix chválím a postava Sandmana a jeho říše mě fascinuje.

06.02.2023 4 z 5