TheSarcasm TheSarcasm komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Výborné. Klobouk dolů před Agátou, udržet napětí, spád, ale hlavně logiku takového příběhu, to je prostě majstštyk.

23.01.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tak mě se to líbilo. Je to tedy žánrově hodně podobné Zmizelé, ale ta se mi líbila taky, takže já jsem spokojen. Souhlasím s komentáři níže, že v knize v podstatě nebyla žádná čistě kladná postava, což ale myslím nebylo vůbec na závadu, naopak.

23.01.2016 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

No, úplně nerozumím tomu vysokému hodnocení. Podle mne se jedná o průměrný až lehce podprůměrný thriller. Děj je dost zamotaný a občas jsem se docela ztrácel. Jedná se o druhou knihu série, charaktery hlavních postav ale odkazují na první díl. Ten jsem sice před nějakým časem četl, ale už si nepamatoval detaily, takže jsem byl místama trochu zmatený.

31.08.2023 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Já z této knihy zas tak nadšený nejsem. Přišlo mi toho rasismu, aktivismu a historické viny už trochu moc.

07.06.2023 3 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Tak tohle je přesně ta kniha díky kterým čtu Kinga. Pro mne tam bylo všechno - napínavý děj, tajemno, kdy jste zvědaví o co vlastně jde, ale i takové ty klasické Kingovské kecy, které k jeho knihám prostě patří. Naštěstí i to nadpřirozeno bylo spíš sci-fi než fantasy. Vůbec mi nevadilo, že se tam opakovaly některé věci, které se vyskytly už v jiných Kingových knihách. Právě naopak, co fungovalo v “Mrtvé zóně” nebo “Carrie” funguje i zde a není potřeba hledat za každou cenu něco originálního. Za mne tedy jeden z hodně provedených mistrových kousků.

23.06.2021 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Roman Bureš je moje srdcovka, ale z této knihy nejásám jako obvykle. Bohužel musím dát trochu za pravdu čtenáři buriankovi, který hodnotil níže, byť zase až tak kritický nejsem. Přišlo mi, že se jednalo spíš o dvě povídky než ucelený příběh (nepochopil jsem proč byla ta část dějově probíhající později předsunuta). Souhlasím, že nápad a vůbec potenciál asi zůstal dost nevyužit. Možná mi tam chyběli ti Římané, aspoň, že náckové zůstali :-)

08.06.2020 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Za mě dobrý. Čekal jsem Kinga, dostal jsem Kinga. Upřímně, taky bych možná upřednostnil méně té duchařiny, ale to bych si musel vybrat ke čtení třeba Chrise Cartera nebo nějakého toho seveřana, že? Postava Holly byla pro mne příjemným oživením. Oceňuji, že Mistr nenechal tak svéráznou postavičku odejít s Billem Hodgesem a vrátil ji na scénu.

26.12.2019 5 z 5

Krysí requiem Krysí requiem Tomáš Zářecký

Tak to mě dostalo. Po přečtení 15 minus jsem tak nějak očekával, že to bude dobré - a bylo to ještě lepší. Líbily se mi vnořené příběhy, přičemž ten o dívce s transplantovaným srdcem považuji za nejsilnější část celé knihy. Podobně jako 15 minus i Krysí requiem začíná jako selanka, která postupně a pomalu dograduje až k brutalitě a masakrům za které by se nemusel stydět ani Stephen King. Nevadila mi zřejmá inspirace Orwellem (dokonce si myslím, že to byl i záměr) ani na můj vkus až příliš patetický závěr. Je jen velká škoda, že tak dobrá kniha má tak málo přečtení. Za mě určitě doporučení a obdivné kudos autorovi, kterého řadím k Romanu Burešovi jakožto svým tuzemským oblíbencům.

27.11.2019 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

V kleci není špatný thriller, ale nějaká pecka taky ne. Chápu, že v každé pořádné detektivce musí být pachatel někdo kdo se tak úplně nečeká a obvykle je to někdo jiný než na koho to vypadá. Navíc, pro zvýšení dramatičnosti děje, dochází k souhrnu náhod, které by v normálním životě byly asi těžko představitelné. Nicméně přesto by měl být pachatel i ty náhody alespoň trochu uvěřitelné. Mám pocit, že zde to bylo někdy už trochu za hranou.

14.11.2019 4 z 5

Obchodníci se strachem: Průvodce skeptika po klimatické apokalypse Obchodníci se strachem: Průvodce skeptika po klimatické apokalypse Vítězslav Kremlík

Zajímavá kniha. Nepovažuji se za žádného fanatického eko alarmistu ani skeptika, takže se na podobné informace snažím dívat pokud možno objektivně. Musím nicméně přiznat, že spíše skeptické názory mi zatím dávají větší smysl, než bláznivé věštění apokalypsy. Obávám se, že různé Grety a pošuci lepící se k silnicím dělají pro věc medvědí službu. Na druhou stranu bych se rozhodně nebránil přečíst si podobně napsanou knihu jako "Obchodníci se strachem" z opačného úhlu pohledu.

16.10.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

No, tak takhle si tedy brilantní thriller nepředstavuji. Theo mi zvlášť sympatický nebyl, jeho motivaci jsem moc nechápal a jeho chování bylo, mírně řečeno, zvláštní. Vůbec všichni mi tam připadali takoví nějací divní. Na druhou stranu ale kdo by dokázal normálně fungovat při takových ztrátách krve, že...

13.01.2019 3 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Tak tady musím dát palec nahoru. Podle mne naprosto srovnatelné se Zmizelou, Dívkou ve vlaku a podobnými světovými superšlágry. Autorka má asi trochu smůlu, že je Polka, mohla být třeba i hvězdou mezinárodního formátu. Ke knížce jsem se dostal spíš ze zvědavosti díky mazací tramvaji a tuzemským reáliím, ty ale nakonec nejsou v příběhu vůbec podstatné. Jde čistě o psychologický thriller, který by se mohl odehrávat kdekoli. Líbilo se mi členění úhlu pohledu více osob, svižný děj i gradující napětí. I když je téma v poslední době už hodně provařené a závěr byl trochu uspěchaný, autorka dokázala zaujmout a to se cení.

25.04.2018 5 z 5

Posvátná stezka Posvátná stezka Michael Blake

Jestliže Tanec s vlky je o přerodu bílého muže v indiána, Posvátná stezka je o přerodu indiánů v bílé muže. Na rozdíl od poručíka Dunbara si ale indiáni tuto cestu nevybrali dobrovolně.

29.12.2017 5 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Tak úplně nevím. Na začátku jede agent FBI Navarro s kýmsi za člověkem který je možná podezřelý ze špionáže, ale všechno je tak tajné, že ani agenti o tom spolu nemluví. Při rozhovoru s oním podezřelým - Roderickem Ramsayem si Navarro všimne, že se mu zachvěl kouř z cigarety při vyslovení jména bývalého kolegy z doby společného působení v jednotkách NATO v Německu, který v současnosti čelí obvinění ze špionáže. Na základě této indicie agent Navarro dospěje k závěru, že něco nesedí. Následně Ramsay dobrovolně všechno Navarrovi vybleje, přičemž mu hned na úvod předá jako prezent jakýsi papírek ze špionského materiálu s telefonním číslem na maďarské KGB (?) Vůbec nechápu proč to všechno Ramsay Navarrovi valil do hlavy, když ho nikdo k ničemu nenutil a s FBI se scházel dobrovolně. Navíc, i při své genialitě (jedné z nejvyšších v US Army - no potěš koště!!!), žil Ramsay jako socka, bez ohledu na to, že prodával Rusům ty nejúžasnější materiály v dějinách špionáže. Přestože by využití takových informací Rusy znamenalo okamžitou porážku NATO, měli k nim přístup v podstatě řadoví vojáci, kteří si krátili vojenskou službu hulením marjánky, chozením za děvkami a kšeftováním s cigárama a benzínem. Nemohu si pomoct, ale moc mě celý ten příběh nesedí.

28.11.2017 3 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Po přečtení anotace mě zaujal námět, ale potom mě trochu odradily negativní komentáře a nízké hodnocení. Mě se ale kniha líbila. V podstatě jsem dostal to co jsem očekával. Střídání děje před tím a nyní umožnilo orientovat se v příběhu a především pochopit myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Nebyla nouze o dramatické situace a i samotný závěr byl ještě docela přijatelný. Samozřejmě, že je nutné knize odpustit určité nelogičnosti, ale s tím se u tohoto žánru asi předem počítá.

19.03.2017 5 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Tak já jsem se v tom úplně ztratil. Ty mraky všemožných klíčů, schránek, dokumentů a Tedy, Randy, Billy, Tony... dříve a po dvaceti letech... Ano, občas to bylo i docela napínavé, ale kniha postrádá spád, nedokázal jsem se vcítit do děje. Děj se odehrával ve dvou časových liniích oddělených dvaceti lety, nicméně v obou se většinu času jedna z hrdinek plíží opuštěnou budovou banky nachází pořád nějaké klíče, otvírá různé šuplíky, občas na ní někdo vybafne a zase tak moc se děj neposunuje. V podstatě jsem ani pořádně nepochopil jaké ďábelské spiknutí za tím vším vlastně stálo a kdo byl vlastně kladný hrdina (snad tedy s výjimkou obou děvčat).

24.11.2016 3 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

První polovina mě vůbec nebavila. Uvažoval jsem dokonce, že knihu odložím, což skoro nikdy nedělám. Příšerně mě štval ten divný divadelní styl vyprávění. Naštěstí jsem vytrval, protože zhruba od půlky to začíná trochu dávat smysl. Samozřejmě se nejedná o žádný thriller, ale určitá podobnost se "Zmizelou" by se asi opravdu našla. Některé události jsou jenom naznačované takže je potřeba se docela soustředit, aby neunikly souvislosti. Hlavní postava Mathilda (a nejenom ona) je dost složitá osobnost, rozhodně nijak černobílá. Názor na ní jsem měnil, jak se na světlo dostávaly nové informace. Postupně se v příběhu odkrývají další vrstvy a pochopení chování obou protagonistů (především Matyldy) se ve zdánlivě banálních situacích mění a dává větší logiku. Nelíbil se mi styl psaní, ale jedná se o knihu která má něco do sebe a její přečtení není jenom ztráta času.

06.11.2016 3 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Zvláštní kniha, ale nakonec mě docela dostala. Určitě něco jiného než bych od vyhlášených autorů severské krimi čekal. Je to takový podivný mix thrilleru, sci-fi, fantasy a hororu. Měl jsem pocit, že autoři původně začali psát něco a pak jim příběh tak nějak samovolně vyústil až do brutální vyvražďovačky ve stylu hunger games. Trochu jsem se ztrácel v postavách týmu kolem Jasmin, které se (kromě Thinga) vyrojily nějak najednou aniž by měly s hlavní hrdinkou bližší souvislost. Playground má být začátkem celé série, no upřímně, neumím si představit o čem by mohly být další díly. Každopádně oceňuji autory za odvahu zkusit něco úplně jiného než jsme od nich zvyklí a snahu uchopit téma se syrovostí severským autorům vlastní a za to mají ode mne hvězdu navíc.

Jenom poznámka k anotaci - nějak mi uniklo, že by se jednalo o dětské hřiště.

13.10.2016 5 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Zapomenuté dítě je vlastně knihou několika žánrů. Předně jde o detektivku s řadou podezřelých a motivů, určitě najdeme prvky klasického thrilleru, ale v neposlední řadě se jedná i o tragický psychologický a vlastně i milostný příběh. Souhlasím, že občas, zejména ve druhé půli, děj plynul trochu pomaleji než bylo nutné, ale každopádně neztrácel logiku a udržoval v napětí. Vylíčení "historické viny" formou dopisů jednoho protagonisty druhému mi sice přišlo poněkud násilné, ale pro celou logiku děje byly tyto dvě časové roviny nezbytné. Tragiromantický osud Briana Somervilla, který vlastně přímo či nepřímo formoval charaktery hlavních protagonistů působí (především na pozadí II. světové války) docela věrohodně. Chování některých postav už tak věrohodné není, ale jedná se o román a ten se četl opravdu dobře.

15.07.2016 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tak pro mě teda velké překvapení. Netušil jsem, že by mne takové téma vůbec mohlo oslovit. Začal jsem číst víceméně z nouze a nestačil se divit. Opravdu dospěle a poutavě napsané, zajímavé, dramatické, skutečně velmi kvalitní kniha. A když se ještě podívám na autorčino mládí, tak teda....

26.01.2016 5 z 5