theMarty theMarty komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

No jo, tak jsem zhltla teeňáckou fantasy během jedný noci. A nestydím se!

Mé změklé srdce zaplesalo nad vznikající důvěrou mezi Ilan i kápem, až zapomnělo na nějaký nedokonalůstky, které světu Stehlíkové vytýkají čtenáři dole.

Bojovníci se liší max barvou vlasů, Ilan je až trochu moc všechno ... Souhlasím, souhlasím. Pokud tu hledáte prozření, budete zklamaní. Ale jestli si chcete užít trochu typické teeňácké fantasy, směle do čtení.

18.02.2022 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Dobře, přenesme se přes skutečnost, že Brown jiný motiv než Langdona, odhalujícího temnou stránku církve s krasavicí po boku, asi neumí.
Oceňme radši mistrovsky popsané divy Španělska a fakt, že postavy jako Jeremy England skutečně existují, a s nimi i jejich teorie.
A jako obvykle svižný, napínavý děj.
Celkem vzato, když si dáte mezi langdonovkami aspoň roční pauzu, za 5 hvězdiček to bude.

19.06.2018 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kdo by řekl, že ten románek bude opravdu dobrý.

14.03.2018 5 z 5

Musím se přiznat, že nebýt toho úžasného názvu, asi bych ji nikdy neobjevila. Narazila jsem na toto dílko při loňské výzvě a hned mě zaujalo (kdo kdy slyšel o bramborovém koláči?), ale pak jsem na něj zapomněla, a když jsem ho před pár dny objevila znovu, musela jsem ho mít.
A nejsem zklamaná. Obvykle se k takovým knížkám často nedostanu - není to můj nejmilejší žánr, ale tato se mi četla krásně a cítila jsem se s ní tak nějak povzneseně. Škoda, že dopisy už nepraktikujeme.

01.06.2020 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Uhuhú, tohle byla zas jednou pořádná detektivka!
Autor se toho vůbec nebál, ať už mluvím o počtu obětí, nebo nechutnosti vražd (kdo se půjde večer projít po té pasáži s tetováním?).
Jediný, co můžu vytknout, jsou už klasické detektivkovské stereotypy - okouzlující vysoký detektiv s průzračnýma očima, mrtvým kolegou a pohnutou minulostí (ehm Harry?) a jeho sexy sidekick-žena, také s pohnutou minulostí, a k nim charismatický inteligentní zločinec (samozřejmě s pohnutou minulostí).

07.08.2022 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Vzpomínám si, že tahle básnička byla jak v základkovské, tak ve středoškolské čítance, a já ji četla pořád dokola, jak se mi líbila.
Tak teď oficiálně pro Databázi knih.
Havlíček umí.

25.06.2020 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Pro někoho nesmrtelné dílo, pro jiného zdlouhavá slaďárna...

26.05.2019 3 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Do Überwaldu jsem se chtěla podívat už dlouho, a když se to teď povedlo ještě ve spojení s Elániem a Anguinou rodinou, byla to nádhera.
Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších knih ze Zeměplochy.

18.09.2021 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Bezvadný jako obvykle! Tyhle "detektivkovské" mám od něj nejradši, a když jsou ještě spojené s čarodějkami, je to úplný skvost.

Říká dívka s báječnou osobností a moc pěknými vlasy. Jako kdyby Pratchett dokonale znal své čtenáře.

04.07.2021 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Je hrozně zajímavé číst pro jednou knížku o druhé světové, která není o holocaustu. O tom, jak Danny musel přizpůsobit svůj život válce, pak ho i riskoval, nesměl do školy a dál, ale přesto řešil hlavně holky a svojí drahou Irenu.

12.08.2020 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Je vážně zajímavé poznat počátky slavného Franka.
Pozor podobným chytrolínům! Od 1. přečtení mám nutkavou chuť všem kolemjdoucím vysvětlit, že Frankenstein a Frankensteinovo monstrum nejsou jedno.

23.06.2020 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Terry zase nezklamal a Neila sice neznám, ale po tomto mám v plánu se seznámit.
Vytkla bych nepřehlednost a přehlcenost (já vím, já vím, shrnout Armageddon do pár dnů není sranda!).
Podle této knihy byl natočen fantastický miniseriál, jehož scénář napsal sám Gaiman, a ve kterém dostaly některé postavy (zvlášť Crowley a Azirafal) víc prostoru.
Ať už na papíře, nebo obrazovce, tohle prostě musíte zkusit.

07.06.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Tak jsem udělala něco, co nikdy nedělám. Dopředu jsem si zjistila vraha, takže jsem měla příležitost po celou dobu sledovat vpletené náznaky. Nijak mi to zážitek nepokazilo (dokonce jsem četla, že spoilerovanou knihu si čtenář užije více).
Co mi ale vadilo, je volba oběti a vraha. Protože ani jednomu nevěřím a nechci věřit.
Možná, že by bylo lepší, kdyby sága Harryho Holea skončila 10. dílem. A pro mě tak i končí.

01.06.2020 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Starší chlapík né a né chytit rybišku...

15.12.2019 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Jeden starý muž, jedna velká ryba. Vzájemná úcta, vytrvalost a nezlomnost, nepřízeň osudu.

24.10.2018 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Já toho Čapka prostě žeru. Jasný myšlenky, žádné zmatečné metafory, rychle přečtený... Maturanti, berte ji!

30.09.2018 5 z 5

Mám ráda knížky, které jsou krátké ne pro nedostatek autorovy fantazie, ale protože není třeba příběh více natahovat. Tohle je přesně tento typ. Krátký jasný děj, zachycující bloudění osamělé holčičky lesem plným snových přízraků.
Dostala jsem se k ní kvůli výzvě, a mistr slova King mě opět nezklamal.

30.06.2018 5 z 5

Na dlouhou chvíli jsem si pokazila Harryho Pottera. Jak píše Nomia: "Bylo by lepší, kdyby tohle dílo vůbec nevzniklo."

14.03.2018 odpad!

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

(SPOILER) Po nadšení ze Zloby jsem se vrhla na Dvojitý kříž, ale připadá mi, jako by byl Hunter úplně jiná postava. Zahraju si teď taky na detektiva:

1. Chová se jinak (což je ještě v pořádku, lidi se mění).

2. Pak tu ale mluví o kolegovi Scottovi, který zemřel - a ve Zlobě to je zas kolega Kevin, který zemřel - ale úplně jinak (tak je to Robert Hunter, nebo Simír Gerkhan? Kolik těch kolegů mu sakra umřelo? :D) - a v žádné z knih se o tom druhým nezmíní.

3. Pak Robert a vztahy - ve Zlobě máme z Roberta truchlícího skorovdovce, tady je to starý mládenec (přitom Jess by už měla být mrtvá - zas ani zmínka o ní).

4. A Robert a insomnie - tady způsobena smrtí otce, ve Zlobě matky.

Jinak detektivka pohodová, ne teda nějak těžká na rozlousknutí, jen ta nesouvislost mě vytáčí.

10.08.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

(SPOILER) Noo, hvězda dolů za smrt vy-víte-koho.

Jako by se Bardugo rozhodla, že ona přece nepíše feelgood YA fantasy, ale drsnou dospěláckou četbu, která prostě nemůže mít uplný hepyend. A proto jen tak, bez varování, následků a vysvětlení, na konci odkrouhne jednu postavu. Ale slzavé údolí nečekat, protože ostatní postavy se přes to přenesou hned. Možná bude takhle oběť důležitá pro další série, ale tady to působí náhodně, neodůvodněně.

31.05.2022 4 z 5