terka95 terka95 komentáře u knih

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Nejspíše mi uškodilo, že jsem nejdříve viděla filmovou předlohu, a tak jsem věděla, jak to celé dopadne..tím pádem mě nečekal žádný wow efekt. Kniha mi stoprocentně nesedla, čekala jsem více, ale myšlenka byla asi opravdu geniální:) Líbil se mi náčrt vlaku a kupé, bylo hezky vidět, kdo kde bydlí a usnadnilo mi to orientaci. Francouzské fráze a věty byly pro mě rušivé. 3,5-4*

25.11.2018 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Kniha je napsána jednodušším stylem, doporučila bych (nejen) pro děti 12-13 let a výše, které už mají povědomí o tom, co se tenkrát dělo. Nevadí, že příběh není asi příliš reálný, ale myšlenka a pointa je skvělá a dle mého dostane skoro všechny.. hodně velá ironie osudu. Film se mi líbil ještě o něco více než kniha, konec byl i dojemněji vykreslen - již jsem film viděla podruhé a v duchu jsem se k němu několikrát za svůj život vrátila..

25.11.2018 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Má první kniha od pana Vondrušky a asi jsem čekala trochu více. Byla jsem dezorientovaná složitými jmény a množstvím postav, během prvotního čtení jsem nejdříve nevěděla kdo jde kdo. Obyvatelé z Bezdězu mi byli sympatičí (Oldřich z Chlumu, panoš Ota..). Samotné vyprávění nebylo špatné, ale úplně to ve mě nezarezonovalo. Opět jsem byla zmatená jaké vztahy mezi sebou dotyční měli :D Konec byl zbytečně useknutý a kdyby byl ještě na pár stránkách nastíněn další vývoj po vyřešení případu, knize by to prospělo. 3, 5*

31.10.2018 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

První dvě části knihy se odehrávají poklidněji, třetí část však měla spád. Autorka to měla promyšlené, postupně se odkrýval celý příběh a důležité momenty, nešlo přestat číst. Stačilo, aby se věci udály trochu jinak a životy hrdinů by nedopadly tak tragicky.
Knížka mě dostala a zanechala ve mě stopu, hodně jsem nad osudy postav přemýšlela.. přesto se neubráním pocitu, že trošku přeceňovaná je :)

16.10.2018 5 z 5

Láska z Paříže Láska z Paříže Alexandra Potter

Druhý díl se opět drží neskutečných náhod, což knize ubírá trochu na kráse..ale líbila se mi, navíc mě příběh z minulosti dojal :) Souhlasím, že rozjezd byl pomalejší a trvalo mi se začíst. Neuvěřitelné je, že ačkoli mě Indie ani Francie nikdy nelákala, po přečtení této dvousérie jsem dostala chuť se o těchto místech dozvědět víc a možná je i navštívit.

24.09.2018 4 z 5

Lásce na stopě Lásce na stopě Alexandra Potter

Od této knihy jsem nečekala moc, ale byla jsem mile překvapená:) Příběh byl poutavý, milý, bylo znát, že buď autorka sama v Indii byla, nebo si hodně nastudovala. Ale ten konec? Tolik neuvěřitelných náhod? To bylo i na mě příliš a trochu to knížku v mých očích shodilo. Zásah vyšší moci fajn, ale autorka mohla ubrat :)

12.09.2018 4 z 5

Prozření Prozření Jessica Shattuck

Kniha pro náročnější čtenáře, která plyne poměrně pomalu a umí být i krutá. Moc zajímavý byl náhled na nacismus z druhé strany. Poslední část se ale nevyvedla, přišla mi zbytečná, nudná a přehnaná. První části knihy to ale vyvážely a považuji tohle dílko za kvalitní čtivo.

03.09.2018 5 z 5

Život po Dáeši - Děti Islámského státu Život po Dáeši - Děti Islámského státu Dounia Bouzar

Některé informace zajímavé, ale pro mě asi ne příliš šťastně podané. Ocenila bych více, kdyby kniha byla čistě informativního a naučného rázu. Forma příběhu mi nevyhovovala, specifický styl psaní, občas až filozofické.

25.08.2018 3 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Pomalejší, trochu nudnější rozjezd na 3*, ale poslední třetina knihy mě chytla a překvapila, takže nakonec 4* :) Moc se mi líbilo zasazení do krásné washingtonské krajiny a prostředí.

20.08.2018 4 z 5

Všechno, co jsme opustili Všechno, co jsme opustili Kerry Lonsdale

Tato kniha mi přišla oproti prvnímu dílu slabší, místy jsem se ztrácela a nedokázala příběh uchopit jako celek. Bylo to celé poněkud zdlouhavé a já ztrácela zájem, možná i proto jsem četla knihu tak dlouho - nedokázala mě 100% vtáhnout do děje. Přesto bych si ráda 3. díl přečetla a příběh tak uzavřela, doufám, že kniha v ČR vyjde v dohledné době :) Hodnotím 3,5*.

31.07.2018 3 z 5

Tuto knížku jsem začala číst ihned poté, co jsem se vrátila z Gruzie a bylo neuvěřitelně milé číst si o místech, kde jsem byla a o postřezích, které jsem měla s panem Ziburou stejné. A právě možná se mi tak líbila a asi i díky tomu této knížce mírně nadržuju :D Nebyla to knížka, kterou bych přečetla na jeden zátah, každý den jsem si jí dávkovala po malých částech, ale u každé části jsem se zasmála a obdivovala pozitivní přístup k životu - předsevzala jsem si ho brát také více optimisticky :) Určitě si přečtu i další knihy od autora (snad i na přednášky se dostanu), doufám že budou také plné lehkosti, humoru a zajímavých poznatků. Pochválit musím i grafické zpracování knihy, krátké kapitoly a vzdělávací pasáže např. o historii, které nastínily a mnoho vysvětlily. Nebyly dlouhé, nebyly ubíjející a z jejich čtení jsem si hodně odnesla. Třeba Náhorní Karabach jsem znala jen podle jména a jsem ráda, že teď o něm také už něco vím :) Mou zaujatost doplnilo neustálé vyhledávání si míst a informací na internetu, takže já jsem spokojená a hodnotím 5*.

08.07.2018 5 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

Námět zajímavý, ale tak trochu nedotažený k dokonalosti, ne příliš napínavý a thrillerový. Ale rozšířila jsem si obzory a svým způsobem to zajímavé bylo. V pasážích, "kde mluví někdo jiný" mi občas unikala pointa a co tím vlastně chtěla autorka říci. Hodnotím 3,5*-4*, jednou přečíst tuto ale knihu stačilo.

17.06.2018 3 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

Ačkoli v knize občas byly slabší místa, hodnotím 4,5*, díky skvělému tématu. Čtenář nahlédne do indické kultury a světa a několikrát jsem byla vděčná za svůj, vlastně dost luxusní evropský život, čistý záchod a 8-hodinovou pracovní dobu. Nejvíce se mi líbily pasáže s Kavitou a moc jsme jí fandila, aby svou dceru našla. Používané indické výrazy dodaly na autenticitě, ale slovníček pojmů je až na konci knihy, takže neustálé listování a vyhledávání pojmů bylo někdy rušivé. Další knihu od autorky Zlatý syn si také plánuji přečíst :)

13.06.2018

Po přečtení úvodu knihy (o členech výpravy, popis cesty, vyšetřování..) jsem byla přesvědčená, že dám knize 5*. Kniha mě opravdu zaujala, baví mě záhady a kolikrát jsem o knize hodně přemýšlela, až jsem se jí "bála" část :D Autor určitě hodně nastudoval, fotografie (někdy i drastické) umocňují autenticitu. Ale v knize bylo i více hluchých míst, ocenila jsem nápad, že za úryvky jsou různá vystětlení, ale mohly být o dost kratší. U dobového autobusu bych snesla mnohem kratší popis, než kde všude byl vyroben, kdo ho konstruoval apod..stejně jako u vzpomínaných filmů, technické výbavy atd..
Někdy jsem si přišla, že vlastně čtu jen technické popisy a některé informace se neustále opakovaly, že jsem až ztrácela zájem. Na konci knihy jsou napsány pohledy různých lidí na danou věc a i když k tomu řekli pár vět, pod tím zas neskutečně dlouhej popis informací o dané osobě, co studovala, kde se narodila..stačilo by opravdu v krátkosti. Nahlédnutí i na jiné příběhy mě bavily.
Knihu nakonec hodnotím 4* kvůli silnému tématu a naprosto skvělém a dobře zpracovaném začátku (přišlo mi, že čím déle čtu, tím mě to přestává víc bavit). Kniha by si možná zasloužila kratší zpracování bez zbytečné vaty. A neustálé přepisy některých výrazů, názvů, někdy dokonce celých vět v ruštině mi přišlo opravdu moc bez jakéhokoli významu.

23.05.2018 4 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Chtěla jsem si přečíst oddechovou knížku a tak jsem sáhla po téhle. Téma "vztah učitelky se studentem" mě spíš odrazovalo, není to téma, které bych vyhledávala. Ale nakonec musím hodnotit 5*. Jo, mělo to své mouchy - např. neustálé sexuální napětí mezi Annou a Týdžejem a skoro bezedné hygienické potřeby i po takové době, epizoda se žralokem byla spíše úsměvná a některé situace méně reálné atd... Ale bylo to opravdu hodně čtivé a zajímalo mě, jak to celé nakonec dopadne. Bavilo mě, jak se střídaly v kapitolách pohledy obou postav. Asi to nebude kniha, ke které se budu vracet, ale čtení jsem si opravdu užila :)

09.05.2018 5 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Tato knížka se mi moc líbila, měla neotřelý námět a o problematice falešných léků jsem nevěděla. Je to děsivé a šílené. Jsem moc ráda, že jsem po dlouhé době přečetla knihu, která mi rozšířila obzory. O tomto tématu jsem si během čtení a i po něm hledala další informace. Určitě plánuji i další kihy od autorky, bylo znát, že Afriku zná a dozvěděla jsem se i jiné zajímavé poznatky. Napětí nechybělo a v úryvku, který se odehrával na kamplaském hřbitově jsem stěží zadržela slzu. Jak již jiní čtenáři psali, možná by neublížila větší propracovanost, ale stejně nemůžu hodnotit jinak ne 5*.

27.04.2018 5 z 5

Hotelstory aneb když to hosté rozbalí Hotelstory aneb když to hosté rozbalí Vladimíra Černajová

Prima oddechová knížka :) A jelikož také mám co dočinění se zákazníky, některé situace mě vážně pobavily!

16.04.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Celkem čtivě napsaná kniha, ale dle ohlasů jsem čekala, že mě kniha nepustí, bude víc "thrilllerovější" a bude to naprostá pecka, která mě dostane. Což se bohužel nestalo a pocítila jsem určité zklamání. Místy trošku vleklé a v polovině knihy jsem se ještě nic moc pořádného nedozvěděla. Nicméně bylo zajímavé sledovat psychiku postav po zmizení miminka, pachatele jsem neodhalila a konec byl asi nepravděpodobný, ale zajímavý a donutí vás nad tím zauvažovat. Hodnotila bych mezi 3-4*.
!! SPOILER !!
Také mě zarazilo, že zákon/policie viníka vlastně ani nepotrestala..

07.04.2018 3 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

Asi jsem čekala více dechberoucí rozuzlení, ale celkově se mi tato povětšinou poklidná knížka líbila a těším se na další pokračování :)

30.03.2018 4 z 5

Umři znovu Umři znovu Tess Gerritsen

Nemůžu říct, že by mě kniha držela neustále v napětí, ale celkově se mi knížka líbila. Hlavně děj v Africe byl super, bostonská linka příběhu za tím docela pokulhávala.. Určitě se nebráním dalším knihám od autorky:)

11.03.2018 4 z 5