teramacek teramacek komentáře u knih

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knížku jsem dostala k Vánocům, sama bych si ji asi díky nálepce "Edice světový bestseller" nikdy nekoupila, protože to mi přijde v oblasti knih obdobně důvěryhodné jako restaurace v centru Prahy pro turisty - taková "past na cizince" :) Musím ale přiznat, že mě moc příjemně překvapila. Líbil se mi styl, jakým byla napsaná, i příběh, který nebyl jen detektivní, ale měl hodně vrstev, co se vztahů mezi jednotlivými hrdiny týče. Přečetla jsem knížku za tři dny a myslím, že se za ni autorka určitě nemusí stydět :)

08.02.2019 4 z 5

Za sny Za sny Karin Krajčo Babinská

Nedávno jsem si slíbila, že budu míň předpojatá a kritická. V rámci toho předsevzetí jsem dnes otevřela tuto knihu - i přesto, že mi autorka není moc sympatická, asi i díky tomu, že Richarda Krajčo a jeho obří ego nedávám už vůbec. Ale co, říkala jsem si, nesuď knihu podle obalu, spisovatelku podle manžela. A fakt jsem se snažila... a na straně 92 se dosnažila. Totální milostné klišé, předloha pro americký film kategorie D (tohle by fakt nebylo ani céčko). Kdyby to napsala patnáctiletá holka pod vlivem první lásky, tak asi fajn, ale tohle bohužel není ten případ. Boha jeho, taková ztráta času a plýtvání papírem. No nic, předpojatá nechci být i dál, ale na instinkt bych asi měla brát ohled pořád. A v tomhle případě jsem ho, přiznávám zahanbeně, sakramentsky podcenila.

03.02.2019 1 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Přečetla jsem ji dnes za dvě hodiny, což tak trochu naznačuje, že se mi kniha poměrně líbila :) Mám ráda styl, jakým Jaroslav Rudiš píše, pěkně mi ten čas/to čtení plynulo, zlehka jsem se usmívala a chvílemi mi bylo taky trochu úzko, protože jsem v jedné postavě viděla jednoho ze svých blízkých a nebyl to zrovna radostný pohled. Za mě celkově příjemná knížka, nečekala jsem od ní velké moudro, prostě jsem si chtěla o nedělním zasněženém dopoledni klidně počíst, něco milého, lidského... A to jsem udělala, to mi knížka dala. Takže za mě fajn, užila jsem si to :)

03.02.2019 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Pro mě to byla knížka o tom, že není všechno tak, jak se může zdát, ani lidi a už vůbec ne jejich pocity, vztahy. Že si často o věcech a lidech (i nejbližších) myslíme něco... a jsme úplně vedle. Ale vždycky můžeme začít znova.
- Kdyby to nebylo poznat, moc se mi ta kniha líbila. Ze spousty důvodů, které ani neumím pořádně popsat. Celé je to skvělý, chvílemi i napínavý příběh, který se dotknul nějakého místa hluboko ve mně. Teď jen musím přijít na to proč. "Jen" ;)

03.02.2019 5 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Nakonec to byla vlastně fajn detektivka :) Řekla bych, že reklama na knížku dost těží z úspěchu seriálu (skvělého, mimochodem), i když s ním vyjma názvu a jmen většiny postav má pramálo společného. Podtrženo sečteno: Bezva knížka, ale pění ód si asi nechám pro jiné tituly :)

19.01.2019 4 z 5

Knížku jsem začala číst v sobotu večer, odložila ji v jednu ráno, vzbudila se v půl desáté a v deset měla dočteno. Taky jsem si už cca v polovině čtení koupila audioknihu. Tím bych chtěla zlehka ilustrovat to, jestli a jak se mi líbila :) Knížky o osobním rozvoji znám, mám, snažila jsem se už dříve číst, tak v 90 % byla ta koupě vyhozením peněz a ztrátou času. Tak často opakované mantry o tom, jak máme být pozitivní, snažit se, dělat měsíc tohle a pak díky tomu budeme smíření se vším a všemi, bohatí, krásní a cítit se báječně do konce života, na mě prostě nefunguje. Nevěřím to, cítím tak určitý tlak a taky dost silně to, že když ho nezvládnu, když nebudu ta osvícená, selhala jsem a měla bych se stydět. To člověku moc sebevědomí nepřidá. Takhle knížka pro mě byla naprosto jiná. Nenabádá, abyste se snažili - vlastně rádi úplný opak. Nemusíte být výjimeční - proboha, je přece úplně OK být průměrný, když se tak cítíte fajn. Pro mě ohromně osvěžující. Moc se mi líbí Mansonův styl psaní, jasně, sem tam sprosté slovo (tváří v tvář názvu knihy jsem to nebrala jako velké překvapení), ale co, prostě píše jako normální člověk, který něčím prošel, něco zažil, něco si o tom přečetl, něco z toho pro sebe vyvodil a protože by to mohlo pomoct i ostatním, tak hele, tady to máte. Možná to není nijak převratná kniha, nevím, asi jak pro koho; pro mě ale určitě byla a je. Fakt jsem nadšená a hodlám si to ve své průměrnosti udržet :)

06.01.2019 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Je to brutální? Je. Ale je to skvělý? Je. To se prostě nedá svítit. Carter umí. Drsně, ale umí.

19.12.2018 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Poslední díl Geniálních přítelkyň se mi líbil z celé série nejvíc. Líbil, taky děsil, mnohokrát rozesmutnil, vyvolal v žaludku nepříjemný pocit "tohle by se nemělo dít", rozbolavěl... A i když jsem tu popsala převážně neveselé pocity, považuji tuhle knížku za skvělou. Krásnou.

09.11.2018 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha z celé série. Asi i proto, že jsem právě ve věku hlavních hrdinek :), ale určitě i kvůli spoustě významných událostí, které je potkávají. Intimní, hodně vzrušující příběh - ve všech možných výzkumech toho slova. Vztah Lily a Lenu je zvláštní, většinou jsem nechápala, jak se právě z nich dvou mohly stát takové přítelkyně, ale to asi ani ony :) Už se těším na velké finále!

12.10.2018 5 z 5

Můj boj / tvůj boj Můj boj / tvůj boj Ronda Rousey

Tak jo, tak jo, tak jo. Ronda mi dle rozhovorů apod. není dvakrát sympatická, ale tahle knížka je skvělá. Dala by se nazvat motivační, což normálně není nic moc pro mě (příliš tomu nevěřím), ale Můj boj/Tvůj boj je napsaná fakt skvěle a během/po přečtení máte chuť se sebou něco dělat, něco dokázat. Četla jsem jedním dechem, přiznávám bez mučení.

01.10.2018 5 z 5

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Griet Op de Beeck

Úžasná kniha, úžasný překlad! Byla jsem dojatá, smutná, lehounce nejistá, plná naděje... prostě mi to dalo všechno, co by silná kniha měla.

01.10.2018 5 z 5

Tání Tání Lize Spit

Taková ta knížka, u které tušíte, že všechno dopadne strašně špatně, protože všechno probíhá špatně... a ono fakt jo. Těžké, smutné. Přesto skvělé. A úžasný překlad!

29.09.2018 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Stísněnost. To mě provázelo celou knížkou. Vztahy s rodiči... těžká věc. Snaží se, jasně, minimálně většina z nich, dělají všechno pro dobro svých dětí a pak najednou (najednou?!) už to nemůžou ty děti snést a unést. Silná knížka, i když ne překvapivá. Ale vlastně možná i proto... Všechno očekáváte, ale vyrovnat se s tím, to už jde hůř. Skvělá kniha.

29.09.2018 5 z 5

Zabít Pabla - Lov na největšího psance světa Zabít Pabla - Lov na největšího psance světa Mark Bowden

Strašně dobrý! Reklamní hantýrkou: VÍC NEŽ DOBRÝ! Skvěle napsané, četla jsem, jak nejrychleji jsem dokázala a zároveň na sebe byla naštvaná, že tak rychle postupuju... ke konci. Neuvěřitelně zajímavý život Escobara, odporný člověk, zároveň vynalézavý, všechny jeho útěky byly velká verneovka. Na základě téhle knihy jsem začala příběh Pabla Escobara sledovat mnohem víc, číst další knížky, konečně (asi jako poslední na světě, no jo no) viděla Narcos... Vážně skvělé.

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Na začátku jsem si říkala, že je to fajn, ale vlastně taková průměrná knížka a cca od poloviny jsem jí úplně propadla - a posledních pár desítek stran probrečela. (Nutno dodat, že na trajektu; těch cca 100 lidí kolem si asi myslelo něco neuctivého o mém duševním zdraví.) Je to krásná, citlivá knížka. A Oveho nesnesitelnost si skoro nejde nezamilovat :)

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Boží. Všechno od něj. Sice strašné, ale skvělé.

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Rozhodně to není špatná detektivka, neřkuli thriller. Kdo jich už přečetl hodně, začne cca v půlce tušit, kdo by mohl být hlavní padouch... ale i tak mě závěr překvapil. A přiznávám, že i dojal (jsem holt plačka, to už se nezmění :)). Vzala jsem si knížku na dovolenou a nezklamala.

28.09.2018 3 z 5

Miluju Tě, protože mě živíš Miluju Tě, protože mě živíš David Llorente

Úžasná kniha. Chvíli jsem si zvykala na styl psaní a po té chvíli začala autorovi závidět, jak mu to neobvykle myslí. Je to drsné, ale (bohužel?) uvěřitelné. Smutné, mrazivé a (konec konců) lidské. Čtu hodně, ale tuhle knížku stavím fakt vysoko nad vše, co prošlo mýma rukama, natož očima :)