Taťka Hraboš Taťka Hraboš komentáře u knih

Divy světa Divy světa Winfried Maass

Jedna z mnoha publikací na podobné téma, místy jsem váhal nad kvalitou překladu a také bych asi měl jiný názor na výběr památek, které by do knihy měly patřit. Fotografie většinou moc hezké. Jako inspirace k cestám po světě ideální.

12.06.2015 4 z 5

O kráse O kráse Zadie Smith

Pěkná kniha, Smithová opět předvedla své skvělé vypravěčské schopnosti, ale Bílé zuby byly lepší. Tady mi chybělo víc humoru, odlehčení. A kromě toho - tahle kniha by se klidně mohla jmenovat ne O kráse, ale třeba O ženách a prasácích. Normální dospělý slušný chlap se v ní téměř nevyskytuje.

12.06.2015 5 z 5

Se zvířátky kolem světa Se zvířátky kolem světa Vítězslav Kocourek

Některé příběhy moc hezké, jiné tolik nenadchly. Ale syn mě při večerním čtení nestopnul, jak to někdy dělá, když se mu knížka nelíbí.

05.06.2015 3 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Tahle knížka má jen jednu vadu - Martin měl místo ní raději dopsat další díl Písně ledu a ohně :-) Ale jinak je to velmi čtivé dílko se všemi typickými rysy autorových knih. I díky délce jednotlivých epizod ideální četba pro večerní relax.

27.05.2015 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Bezpochyby další kniha, ve které King ukázal své vypravěčské mistrovství, ale bůhvíproč na mě neměla ty obvyklé účinky, kdy se i po poslední stránce myšlenkově ke knížce vracím a v duchu si přehrávám některé scény. Možná proto, že jsem se nedokázal příliš ztotožnit s hlavní postavou - k ženě ve středním věku mám hodně daleko :-)

21.05.2015 4 z 5

Kouzelná zvířátka na dobrou noc Kouzelná zvířátka na dobrou noc Andrew Weale

Příběhy o jednotlivých zvířátkách se synovi líbily. Ty pasáže předtím byly ovšem pro něj nezajímavé a závěr jsme vypustili. Trénovat cíleně u malých dětí schopnost meditace prostřednictvím vizualizace mi připadá trošku uhozené.

18.05.2015 4 z 5

Návštěva bandy rváčů Návštěva bandy rváčů Jennifer Egan

Velmi pěkná kniha. Brilantní styl, zajímavá mozaika postav a osudů, u některých postav mi bylo líto, že už se o jejich osudu už více nedozvím. Každá kapitola trochu jiná, každá měla své kouzlo, ale nejvíc mě fascinovaly ty se Sashou a jejími dětmi. Určitě si od autorky ještě něco přečtu.

10.05.2015 5 z 5

Geneze Geneze Poul Anderson

Zvláštní kniha, i na to, že je to scifi. Myšlenkou bezpochyby zajímavá, ale příliš abstraktní, chyběl jí spád, výraznější postavy a aspoň trocha emocí.

30.04.2015 3 z 5

Bílé zuby Bílé zuby Zadie Smith

Klobouk dolů - napsat tohle ve 23 letech. Postavičky sice jeden pošuk vedle druhého, ale přesto (nebo možná proto), jsem se při čtení téhle knížky skvěle bavil. A k tomu ten úžasně barvitý jazyk - všechna čest i překladatelce.

24.04.2015 5 z 5

Arrowsmith Arrowsmith Sinclair Lewis

Nějak jsem se do téhle knížky nemohl pořádně začíst. Snad to bylo tím neustálým střídáním situací a míst, nebo proto, že mi úplně nesedl hlavní hrdina - někdy jsem kroutil hlavou nad těmi jeho náhlými myšlenkovými přemety. Ale musím uznat, že tam byly i zábavné momenty a že postavy umí Lewis vykreslit opravdu dobře.

14.04.2015 3 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Když jsem byl malý, doma jsme tuhle knížku neměli, tak jsem znal z různých zdrojů jen pár Púových příběhů. K přečtení celé knihy jsem se dostal až teď v rámci večerního čtení synovi před spaním a jsem nadšený. Klidně bych si ji přečetl i sám jako dospělý. Každá postavička je malý klenot (hlavně Ijáček), úžasných dialogů a skvělého humoru je v ní tolik, že jen málokterá dospělácká kniha snese srovnání.

11.04.2015 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Překvapivě se mi tenhle díl série líbil více než ten první. Prvních asi dvěstě stran se mi ovšem táhlo, hlavně jsem nedokázal pochopit, proč zcela nedůležitá jednání hlavní hrdinky popisuje autor do takových podrobností. Koho zajímají všechny druhy nábytku, co si Salanderová koupila v Ikei, nebo všechny položky jejího nákupu potravin. Jakmile ale došlo na vraždy, rozjelo se to a docela mě to chytilo. Ale stále si myslím, že postavy knihy by mohly mít větší hloubku. Salanderovou ovšem Larsson vykreslil pěkně - až na ty super(wo)manské výkony na závěr.

06.04.2015 4 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

Zvláštní, ale velmi působivá kniha. První část se mi sice trochu vlekla, ale ta druhá, obsáhlejší to bohatě vynahradila. Ani se nedivím, že kniha dostala Pulitzera. Jen by mě zajímalo, nakolik opravdu reálně popisuje severokorejské poměry.

30.03.2015 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Závěr jsem očekával trochu dramatičtější, ale to je tak jediné, co bych si knize dovolil vytknout. Skvělé, napínavé čtení.

23.03.2015 5 z 5

Labutí zámek Labutí zámek Archibald Joseph Cronin

Kdysi jsem četl od Cronina Příběhy z černého kufříku a tehdy se mi hodně líbily, tak jsem vzal do ruky i tuhle knížku. Mám z ní ovšem smíšené pocity. Příběh poutavý, ale vypravěčův styl se mi moc nelíbil a hlavně postava Harveye mi nějak nepřirostla k srdci, připadala mi nevěrohodná.

17.03.2015 3 z 5

Třináct relikvií Třináct relikvií Michael Scott

Jeden z mála případů, kdy jsem se nechal nalákat obálkou a reklamou internetových knihkupců a pak koupě knihy litoval. Nápad není špatný, ale autorům by neškodilo pochopit, že náznaky jsou mnohdy lepší než doslovnost a naturalistický popis.

10.03.2015 3 z 5

Divoké pobřeží Divoké pobřeží Anton Myrer

Myrer je Pan Spisovatel, což prokazuje i v této knize. Poslední kabriolet je sice nepřekonatelný, ale i tahle kniha ve mně zanechala hluboký dojem. Krásný jazyk, dobrý příběh a skvěle popracované hlavní postavy. Nevím, jestli to byl záměr, ale lepší zpodobení hraniční poruchy osobnosti (lidově hysterie) jsem nikde nečetl. Sallyiných obětí mi bylo upřímně líto.

09.03.2015 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Trochu mě ta knížka zklamala, asi vzhledem k očekávání, která jsem měl kvůli jejímu hodnocení na zdejším fóru. Přiběh je sice dobře vymyšlený, ale jeho podání se mi už tolik nelíbilo. Jazyk takový sterilní, bez emocí, postavy ploché, bez hlubšího vhledu do jejich psychiky. Docela mě iritoval ten lamač ženských srdcí a sexuální superman Blomkvist. No a ten zdlouhavý novinářský happyend, který vlastně s hlavním příběhem ani moc nesouvisel, jsem už v podstatě četl jen ze setrvačnosti. Dal bych tak 70 %, kdyby to šlo.

27.02.2015 4 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Tahle knížka sice určitě napatří k tomu nejlepšímu, co King napsal, ale stejně jsem měl problém se od ní odpoutat.

21.02.2015 4 z 5

Kniha o Evě a Adamovi Kniha o Evě a Adamovi František Koukolík

Přečteno podruhé, poprvé před více než deseti lety. Na tuhle knihu je třeba jít odpočinutý, prostě duševně ve formě, není to žádné lehké čtení. Místy jsem ztrácel, především tam, kde autor popisuje, kde která funkce mozku sídlí, nebo při závěrečném výkladu některých filozofických teorií. Ale rozhodně je to kniha, která za přečtení stojí.

12.02.2015 4 z 5