Syn správce sirotčince

Syn správce sirotčince

PŘÍBĚH MLADÉHO MUŽE V TOTALITNÍM REŽIMU SEVERNÍ KOREJE, PLNÝ NAPĚTÍ, PRUDKÝCH ZVRATŮ A KRUTOSTI, ALE I TOUHY PO SVOBODĚ A NEKONEČNÉ LÁSKY, KTERÁ NABÝVÁ PODOBY OBĚTI. Jako syn správce sirotčince má Pak Čun-do jistá privilegia. Není jako ostatní hoši, sirotci, které rodiče odložili cestou do některého z pracovních lágrů. Když dospěje, je odhodlán poctivě sloužit své vlasti, Korejské lidově demokratické republice. Avšak v zemi řízené nevyzpytatelným Kimem, kde člověk nemá právo na vlastní život, natožpak na identitu, kde vše je na povel a nikdo netuší, co bude zítra, v této zemi každodenního boje o holé přežití a nekonečné přetvářky ani absolutní poslušnost nikomu nezaručí, že se neocitne v pekle vězeňského dolu, odkud není návratu. Ale Pak Čun-do přežije. Přežije do chvíle, než se odhodlá získat lásku a zakusit pocit svobody…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203850/syn-spravce-sirotcince-vA1-203850.jpg 3.8121

The Orphan Master ́s Son (2012)

Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)

Yossarian77

Občané, shromážděte se kolem svých reproduktorů ve svých kuchyních a pracovištích a vyslechněte si, že je to sice těžší kniha na četbu a orientaci v ději, ale je to dobrá a čtivá kniha. Škoda jen, že to není příběh imaginární země, ale holá pravda. Absurdity každodenního života severokorejců ve své nahotě a bezmocnosti řídit svůj život. Dobrá četba pro ty co mají pocit, že západní styl života, byť je v mnohém nedokonalý, je přežitý.
Protože, přeci, jak funguje společnost bez působení otcovského vůdce ? Jak může občan vědět co je nejlepší, bez laskavé ruky, která ho vede ? Hlavně nemyslet a přijímat bez výhrad co nám jiní servírují.
Poslední dvě kapitoly mi připadaly uspěchané, jakoby to autor už chtěl mít za sebou, ale jinak doporučuji.
Závěrem trochu intimnosti po severokorejsku: ,, a nakonec jejich vzájemná výměna vyvrcholila oboustranným stvrzením stranického porozumění. "

Vašek56

Težká četba, první část ještě ušla, ale ta druhá nestála za nic.

St.Evelin

Kniha je zvláštní. Sáhla jsem po ní především proto, že se mi hodila do Čtenářské výzvy 2017, přiznávám, že jinak by mě asi minula.
Nejdříve jsem se do ní nemohla jaksi začíst, přišlo mi to celé pomalé, nudné. Pak to začalo mít spát, dobře se to četlo, ALE... ta druhá část knihy je místy zmatená a vlastně nevím, jestli je to hlášení v tlampači nebo děj hlavních postav.
Tak nebo tak, knihu jsem dočetla, nedalo mi to. Po dočtení knihy mi běhal mráz po zádech. Ano, je to vlastně fikce, ale nakolik jsou události vymyšlené? Pracovní tábory, mučení, překrucování skutečnosti a faktů.

Pavlaj
06.12.2017

Ten, kdo na vlastní kůži nezažil alespoň českou verzi socialismu, knihu nemůže pochopit. Ten, kdo zažil, chápe, přesto to není lehké čtení. Moc by mě zajímalo, jak přesně vystihuje poměry v Severní Korei, ale nejspíš to nechci vědět, protože se bojím, že víc než bychom si přáli.

Martiiiik
05.12.2017

Kniha byla pekelně složitá na čtení.. Hlavně v druhé části mi občas chvilku trvalo zorientovat se, o kom to vlastně přesně je. Sice je kniha pouhou fikcí, dobře si umím představit, že tam některé věci takto opravdu fungují. Až mrazilo z toho, jak opravdově dokáže autor popsat hrůzy hladomoru, zimy k umrunutí, vězení, která nikdo nepřežije.. Všechnu tu krutost a nesvobodu... :-(. Určitě to ale není čtení pro dobrou náladu, přesto doporučuji :-)

Gaeberys
20.11.2017

Nudné náročné pasáže, přesto mi zvědavost nedovolila knihu odložit. Velmi citlivě podtrhuje severokorejskou povrchonost.
Při čtení druhé části jsem měla tendence knihu už opravdu odložit, nedávaly smysl a bylo třeba dlouho a trpělivě vyčkat, než se trochu příběhy pospojují. Dost nešikovně bylo psané vyprávění z tlampačů, protože často nebylo nijak k rozeznání, kdy je to ještě kec z tlampače a kdy už zase pokračuje reálný příběh.
Nemálo věcí jsem v knize ani nepochopila...

SPOILER:
Např. z jakého důvodu byl hlavní hrdina po návratu z Ameriky, narozdíl od soudruha Puce, poslán do tábora? Něco tam prohodili později o revolučních myšlenkách, to ale není odpověď, proč ne i Puc.. Kdo teda byla Mongan, ona stařena z tábora - proč se ho tak zastávala? atd atd .... Nemám ráda, když po dočtení knihy zůstanou nezodpovězené otázky, i když nejsou třeba pro děj důležité...

Radek99
24.08.2017

Čučche 1984! Adam Johnson došel ve svém románu přesně tam, kam kdysi George Orwell - jeho dystopie popisuje svět, v němž se lidská individualita stává zločinem, je potírána a postupně vymazána. Svět, který je přesným opakem toho, v němž se dnes ocitla hluboce individualistická západní společnost. To co Orwell ovšem popisuje jako mene tekel před možným vývojem naší společnosti (s hlubokou inspirací v předválečné a poválečné totalitě v SSSR), to Johnson prezentuje jako fiktivní realitu současného stavu KLDR, Orwellovo 1984 možná jednou bude, Johnsonovo už bohužel opravdu je... Adam Johnson vytváří naprosto komplexní a homogenní vjem, skutečně se nejspíš dotkl podstaty severokorejského totalitního socialismu (ještě pamatuji režim před rokem 1989 u nás a mnohé z toho z nám z naší reality - domovní důvěrníky, pracovní soboty, povinné akce ,,Z", propagandistické vysílání a slogany, moudrost Strany a jejích vůdců, kult osobnosti atd. atd.). To, co jiní komentátoři tady na databázi kritizují, mne naopak dostalo - ryze postmoderní rozdělení na dvě části, první klasicky biografická, s lineárně probíhajícím dějem, a pak druhá, v níž Johnson kongeniálně začíná střídat vypravěče nelineárně vyprávěného děje - původního hlavního hrdinu z prvé části, tentokráte v nové identitě velitele Ka, vyšetřovatele z Oddělení 42, který ho vyslýchá a především hlas propagandy, nadvypravěče a skutečnou podstatu smýšlení VŠECH hrdinů, Velkého bratra...propojení s Orwellovým antiutopistickým románem je absolutní - Big Brother už tu není jen fenoménem z knihy, stal se jejím vypravěčem...

Hathor89
14.07.2017

Kniha se poměrně složitě hodnotí. První část, Životopis Čon-doa, je postupně vyprávěný příběh o životě „sirotka“, který se mi četl vcelku dobře. Druhá, Doznání velitele Kaa, je o něco složitější, především střídáním vypravěčů. Nejedná se o literaturu faktu, ale o beletrii popisující boj o svobodu a lásku, kterou si každý představuje jinak. Vlastně vypovídá o jakémkoli totalitním režimu, jenž lidem PŘESNĚ řekne, co je PRAVDA, a kde jsou lidé MAJETKEM STÁTU. Některé pasáže, jako důmyslný systém na získání pravdivých doznání a likvidaci nežádoucích jedinců i s jejich rodinami, jsou skutečně pro silné žaludky. Syrovost, drsnost, každodennost. Přesto doporučuji přečíst, třeba i s přestávkami.

whiolet
10.04.2017

Kniha mě bavila,ale ocenila bych,kdyby byla v osekanější verzi, jelikož člověk se chvílemi bohužel ztrácí. Sama od sebe bych po ní v knihovně nesáhla, chtěla jsem si jí přečíst kvůli čtenářské výzvě a jsem ráda, že jsem se k ní dostala.
První část knihy nemá chybu, bohužel druhá část značně pokulhává a člověk se občas ztratí v ději.

Jarka59
28.02.2017

Četlo se mi dost špatně,ani jsem se nedokázala na text soustředit.Několikrát jsem se vracela zpět,neboť jsem zjistila,že nevím co jsem četla,ale nakonec jsem dočetla.

Vierka_kikanika
01.01.2017

Čitateľsky (formálne aj obsahovo) veľmi náročná kniha, najmä jej druhá polovica. Potreba sa plne sústrediť na čítaný text, inak sa čitateľ kvôli neprehľadnosti deja, v ktorom sa striedajú viaceré roviny, ľahko stratí. Obsahovú náročnosť vidím najmä v početných drsných až drastických opisoch pomerov v lágroch (vypočúvanie / týranie / tresty), rovnako ako aj samotného života v KLDR. Napriek náročnosti veľmi pútavá kniha.

rossx
03.08.2016

Kniha se obtížně čte, protože autor pořád experimentuje a není lehké se v tom vyznat. Každopádně pokud chcete dokument, zkuste něco jiného, tohle je umělecký román. Pokud máte slabý žaludek také se mu vyhněte. Asi nebude moc lidí, kteří by ji četli opětovně.

orinka3
25.05.2016

Začala jsem číst a po pár stránkách vidím, že je to omyl. To není kniha pro mě, nemám se tam čeho zachytit. Jakoby to psal mimozemšťan o jiných mimozemšťanech. Gratuluji každému, kdo vydržel.

Madlenka24
16.05.2016

Kniha poměrně náročná na četbu. Chvíli mi trvalo, než jsem se s hlavním hrdinou sžila a do novely se začetla, ale stálo to rozhodně za to. Kniha je originální, barvitá, drsná... Strhující příběh o zemi, v níž lidský život nemá žádnou hodnotu.

luk737
17.03.2016

Nejslabší kniha s tématem KLDR

rubit
10.03.2016

Kniha je opravdu zvláštní, jak už tu bylo napsáno. Nejedná se o reálný příběh člověka žijícího v KLDR, je to především román, fikce. Nemohu říci, že by se mě děj knihy nějak extrémně líbil, na druhou stranu jsem se díky způsobu vyprávění nemohla od knihy odtrhnout, byla jsem jak zmagnetizovaná, musela jsem stále číst, autor je dobrý vypravěč. Jen se přiznám, na začátku druhé části knihy jsem se v ději ztratila, než jsem si všimla, že je děj vyprávěn ve dvou časových rovinách (a do toho ještě pohled na příběh vysílaný z tlampačů).
U popisu života v KLDR, života v pracovních táborech a drsných způsobů vyslíchání jsem si uvědomila, jak moc jsem šťastná, kde žiji, vždy by mohlo být hůř.

fruitbueno
13.02.2016

Musím přiznat, že Syn správce sirotčince byl jednou z nejnáročnějších knížek, jaké jsem kdy četla. Zaprvé musím zcela bez bázně a hany přiznat, že styl vyprávění druhé části jsem nezvládala. V drtivé většině jsem teda netušila, co vlastně čtu. Jednotlivé "roviny" vyprávění jsem od sebe nebyla schopna po většinu vůbec odlišit, takže si netroufám knihu hodnotit. Že bych byla nepozorný čtenář, to o sobě nevím... Zároveň se přidávám ke kritickým hlasům, protože tak značně chybějící diakritiku v knize jsem už dávno nepotkala.

Tkanička13
25.12.2015

Napínavý čtivý příběh, určitě po této knize sáhnu jednou znovu!

silvara
17.12.2015

Syn správce sirotčince je zvláštní knížka. Ano, obsahuje silné a tragické pasáže (viz život v KLDR, pracovní lágry,...), nad kterými až člověka zamrazí, zároveň se tu sem tam objeví vtipné pasáže. Jenže tyhle "vtipné" části jsou spíše vystavěné na paradoxu režimu v Severní Koreji, který vám říká, co máte dělat, co máte cítit a jak se máte chovat. Na režimu, který je dokonce schopen přesvědčit vaše okolí, že vy nejste vy. Je to zvláštní počtení, rozhodně ne špatné. Je jiné, odlišné, originální a rozhodně zvláštní.

Jarousz
07.12.2015

První půlka je docela zajímavá.
Druhý příběh se s blížícím koncem mění ve slátaninu, kterou jsem dočetl v nadějí, že se to tak špatný nebude....bylo...

kreyson
16.08.2015

Ta knížka je prostě divná...Má i silný místa (popis "normálního" života v KLDR), ale většinou je to rozplizlý a nečtivý. Zmatený, děj si skáče jak se mu zachce, bez špetky logiky a zápletka je hodně přitažená za vlasy. Podle nadšených recenzí v novinách jsem od toho čekal daleko víc, takže zklamání.

bob0795
27.07.2015

Velmi neotřelý způsob vyprávění, který mě opravdu zaujal. První třetina knihy je působivá i zábavná, ale teprve po jejím přečtení se začne rozvíjet hlavní část příběhu a kniha rapidně zvyšuje tempo. Pro mne, jako pro fanouška severokorejské tematiky, byla kniha naprostou samozřejmostí a musím říct, že rozhodně nezklamala. Snad jen závěr mohl být jaksi razantnější, mít větší náboj, ale to byla z části i cena za originální způsob vyprávění. Za to mě ale hluboce zklamal a šokoval překlad. Tedy ani ne tak překlad jako takový, ale spíš korektura. V životě jsem snad nečetl knihu s takovým množstvím překlepů a gramatických chyb! A to, že se jedná o dílo ověnčené Pulitzerovou cenou, to je prostě ostuda.

Taťka Hraboš
30.03.2015

Zvláštní, ale velmi působivá kniha. První část se mi sice trochu vlekla, ale ta druhá, obsáhlejší to bohatě vynahradila. Ani se nedivím, že kniha dostala Pulitzera. Jen by mě zajímalo, nakolik opravdu reálně popisuje severokorejské poměry.

lukas2045
20.02.2015odpad!

Kniha je krom první pasáže nudná, vytušitelná a nejhorší je, že je strašně přehnaná. Krom první desetiny (ani ne) to je opravdu odpad.

MichelleS
31.01.2015

Knihu jsem četla docela dlouho, nic mě nenutilo pokračovat, osudy postav plynuly po povrchu a nechytly mě za srdce. Na druhou stranu, když už jsem se dala do čtení, neměla jsem problém se v příběhu orientovat a styl vyprávění je velmi čtivý. I když jsem měla spíš pocit dobře odvedené řemeslné práce než uměleckého díla.
Je to takové chlapské čtení, přiznám se, že vojenské a špionážní zápletky nemám v oblibě. Takže víc než popisy hrůz vězeňských táborů a mučíren mě zajímal život obyčejných lidí, to absolutní ovládnutí jejich životů shora. A docela mě autor naštval, že neprozradil, co se stalo s rodiči hlavního hrdiny.

Dejvid
26.01.2015

Souhlas s kritičtějšími komentáři... Jsem rád, že nejsem sám, komu přišel děj zmatený.

bob0985
24.11.2014

Tuto knihu nemohu nazvat zpovědí, protože je to fikce, což hodně ubírá na její působivosti. Čtenáři nezbývá, než se nechat strhnout příběhem, který je rozdělen do dvou částí. Do jaké míry se tedy jedná o důmyslně dějovou linkou propojenou koláž různých výpovědí osob, které z KLDR unikly, nedokážu posoudit. Osobně jsem čekal něco víc; právě tu zpověď, výpověď, svědectví.

ajaworld
15.11.2014

Ac opevovano, toto dilo, vysperkovano Pulitzerovou cenou me nenadchlo. Je to roman - kompilat z jinych, autentickych knih.Cetla jsem de facto vse, co bylo v CR o KLDR napsano, tak myslim, ze mohu posoudit. Pokud se nekdo domniva, ze se jedna o vypraveni o nejakem sirotcinci, tak je na omylu. Prvni cast se dost nezazivne odehrava na mori, druha cast je propletenec dvou tak trochu akcnich pribehu a Orwella 1984. v pribezich, ve kterych se clovek lehce ztrati a bojuje s tim, aby pochopil, co je jakoby pravda a co je jakoby fikce. Svym zpusobem tu knihu povazuji za kyc, zejmena v zaverecne fazi. To uz je jak z nejakeho ceckoveho akcniho filmu.
Hruza,jaka vladne v KLDR je neoddiskutovatelna, to je jasne. Ale tohle dilko dobre neni. Ma mnoho stran a docetla jsem to s vypetim vsech sil.Spise doporucuji treba Pchjongjangska akvaria, to je o nekolik levelu vyse.
Tuhle slataninu nedoporucuji. Skoda casu.

Séboun
03.11.2014

Velmi působivý a strhující román, který čtenáře seznámí s nechutnými praktikami diktátorského režimu v KLDR, pro který je člověk pouze věcí a majetkem státu, který nad ním má nepředstavitelnou a prakticky neomezenou moc.
Vymývání mozků je všudypřítomné a severokorejská propaganda, společně s bezmezným uctíváním kultu "Kimů" (bezchybní a moudří vůdci lidu, kteří se obětují pro svůj lid a chrání je před imperialistickou agresí), mě nutí zamyslet se nad otázkou, jak je něco podobného v dnešní době vůbec ještě možné. Odpověď je nasnadě: věčný strach z udání, trestaneckých táborů, mučení a smrti, hlad, ponížení a kompletní izolace od ostatního světa dělá z lidí bezbranné, vyčerpané roboty, kteří spíš přežívají než žijí podle motta: "Plav s proudem, však ono to nějak dopadne".
Samotného by mě zajímalo, jaké procento občanů KLDR opravdu věří v ten propagandistický blábol o blahobytu v jejich zemi a bezchybnosti jejich vůdců, se kterým se denně setkávají (skrze ampliony, stranické noviny atd.). Těžko odhadovat...

Doufám, že si tento román přečte i pár rudých hvězd, ať vidí, že jakákoliv forma komunismu vede do pekel!

4/5

Melanka
02.11.2014

Působivá kniha, do které se člověk musí včíst. Chvilku mi to trvalo, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Země, o které toho moc nevíme, nelze nevzpomenout na dokument Vítejte v KLDR.