Syn správce sirotčince

PŘÍBĚH MLADÉHO MUŽE V TOTALITNÍM REŽIMU SEVERNÍ KOREJE, PLNÝ NAPĚTÍ, PRUDKÝCH ZVRATŮ A KRUTOSTI, ALE I TOUHY PO SVOBODĚ A NEKONEČNÉ LÁSKY, KTERÁ NABÝVÁ PODOBY OBĚTI. Jako syn správce sirotčince má Pak Čun-do jistá privilegia. Není jako ostatní hoši, sirotci, které rodiče odložili cestou do některého z pracovních lágrů. Když dospěje, je odhodlán poctivě sloužit své vlasti, Korejské lidově demokratické republice. Avšak v zemi řízené nevyzpytatelným Kimem, kde člověk nemá právo na vlastní život, natožpak na identitu, kde vše je na povel a nikdo netuší, co bude zítra, v této zemi každodenního boje o holé přežití a nekonečné přetvářky ani absolutní poslušnost nikomu nezaručí, že se neocitne v pekle vězeňského dolu, odkud není návratu. Ale Pak Čun-do přežije. Přežije do chvíle, než se odhodlá získat lásku a zakusit pocit svobody…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203850/big_syn-spravce-sirotcince-vA1-203850.jpg 3.8160

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Orphan Master's Son, 2012

Kniha Syn správce sirotčince

Vidlička
14.06.2021

Třetí hvězdičku jsem přidala za zajímavě sestavenou druhou část, kdy čtenář už ví v podstatě hned, co se stalo, ale dávkuje se mu postupně proč a nač. Jinak je na knížce zajímavé v podstatě jen to prostředí, kde se odehrává.

knihomoli
04.04.2021

Kniha se velice dobře čte, příběh zasazený do současného děsivě totalitního režimu. Uvěřitelná touha po svobodě ,zajatecké tábory,mučení, mentalita Korejců, to vše dává knize body plus. Neuvěřitelný příběh lásky body mínus.

blacklucie
22.11.2020

Nemůžu se zbavit pocitu, že ta knížka nebyla napsána jako román, ale jde o kompilát nějakých posbíraných příběhů, kterým se autor knihy snažil dát linku. A to se za mě úplně nepovedlo, což ve finále působí rozpačitým dojmem. Literárně mě způsob vyprávění neoslovil, ale za přečtení kniha rozhodně stojí.

Komnenos
07.08.2020

Kniha ma dosť sklamala. Na to že autor za ňu dostal Pulitzerovu cenu som čakal od nej čosi viac. Veľmi ťažko sa mi čítala. Kým niektoré knihy človek zhltne na jeden šup, s touto som sa trápil veľmi dlho. Knihe by veľmi pomohlo ak by nemala 500 ale tak 300 strán. V rámci celej knihy sa vydaril najmä strhujúci záver. Keby bola celá kniha taká, mohlo to byť o niečom inom.

lidunka1
08.08.2019

Nedočteno

marara
30.07.2019

Knížku jsem dokázala přečist až na druhý pokus. Poprvé se nepotkala se správnou náladou. Je depresivní a já měla v té době deprese dost. Pak na mě znovu vykoukla v knihovně, tak jsem si řekla, že jí ještě dám šanci. A vyšlo to. Tím, jak hlavní hrdina překonával nástrahy života v Severní Koreji, jaké zvraty jeho život provází, mi kniha připomínala Stoletého staříka, ovšem bez humoru. Ten by koneckonců v příběhu z této části světa neměl co dělat. Kniha popisuje praktiky totalitní společnosti, ale mě zaujal hlavně syrový popis životů obyčejných Korejců a jejich mentalita. Člověk pak přece jen trochu chápe, jak můžou žít v takovém světě. Prostě tak, že jim nezbývá nic jiného než smířit se se strachem, nejistotou a utrpením, které přináší každý další den. Ale i tady může vyrůst silný člověk schopný oběti.

aquarius555
24.02.2019

Ten najgýčovitejší príbeh všetkých čias - muž spozná pravú lásku a tá ho primäje k obetavému činu - tiež známy pod kódovým označením Casablanca - je zasadený do prostredia tak vzdialeného tomu nášmu, že by sa kľudne mohol odohrávať v dystopickej budúcnosti alebo na inej planéte.

Celá kniha je prerozprávaná zvnútra tohto prostredia a jeho konvencií, je to ako príbeh z koncentračného tábora očami dieťaťa, ktoré nikdy nepoznalo nič iné, a preto v knihe absentuje postava, s ktorou by sa divák mohol ľahko stotožniť. Hlavná postava je naopak zvláštne rozdvojená, najskôr sa volá Džun-Do (t.j. John Doe, meno pre neidentifikovanú mŕtvolu), neskôr Ka (v originály je to síce Ga, ale aj tak si nemôžem nespomenúť na Kafkove postavy) a obe mená niesu jeho pravými.

Krásny štýl, akoby v zlatom strede medzi barokovou opisnosťou a strohým naznačovaním a nedopovedaním. Netradičné poňatie rozprávania v druhej časti presne zapadá do charakteru tohto cudzieho prostredia, kde všetci neustále klamú a kde príbehy nikdy niesu pravdivé (do akej miery to charakterizuje skutočnú Severnú Kóreu je vec druhá).

Ťažko uveriteľný zvrat na začiatku druhej časti, kde ľudia akosi bez problémov akceptujú, že z jedného človeka sa stane druhý (surreálny moment ako z Lynchovho Lost Highway), vysvetľuje na konci hlavná postava: "Ka mu chcel najskôr pripomenúť, že žijú v krajine, kde sú ľudia vycvičení, aby prijali každú realitu, ktorú im predstavia. Chcel mu povedať, že za spochybňovanie reality je len jeden trest, ten najvyšší, že občan je v ohrození, len čo si všimne, že realita sa zmenila."

Adam Johnson ukazuje, že ľudia sú schopní zvyknúť si na všetko, aj na život v pekle. Dúfam že od neho ešte nejakú knihu preložia.

evilunicorn
18.02.2019

Asi jedna z nejdepresivnějších knih,co jsem kdy četl.Totalitní režim je zde vyobrazen opravdu odpudivě.Nicméně,i když považuji nacismus a komunismus za zlo na stejné úrovni, nemůžu se ubránit dojmu,že kniha občas sklouzává k jakési agitaci.Ale příběh je to bezesporu velmi silný i když smutný.