Kniha o Evě a Adamovi

Kniha o Evě a Adamovi

Z úvodu: Nejrozšířenější mytologie v našem kulturním okruhu říká, že první člověk se jmenoval Adam. Z prachu země ho stvořil bůh, jenž mu vdechl duši. Ve stejném mýtu bůh stvořil z Adamova žebra Evu. Poté ji dal Adamovi za ženu. Proč jsem v názvu knížky obrátil pořadí lidských jmen? Prvních pětatřicet dní svého nitroděložního vývoje jsme totiž Evami všichni. Bez ohledu na to, zda jsme geneticky založeni jako ženy nebo jako muži. V šestatřicátém dni vývoje změní u budoucích Adamů polohu genetický vypínač. Jediný atom uhlíku spojený s třemi atomy vodíku určí, že plod se nadále bude vyvíjet jako muž. Základy ženských orgánů, které se vyvinuly do této chvíle, zmizí... Evini a Adamovi potomci označili sami sebe vědeckým pojmem Homo sapiens sapiens, což se překládá slovy člověk moudrý moudrý, z čehož plyne, že jsme vrozeně skromné bytosti. Někteří z potomků jsou nemytologicky přesvědčení, že se vyvinuli během posledních 5 až 10 miliónů let - poté, co se vývojová větev jejich nejstarších předků oddělila od vývojové větve směřující k dnešním šimpanzům. Potomky s mytologickou vírou takové přesvědčení někdy zlobí. Připadají si jako něco lepšího... Obojí potomci se ptají starými otázkami: Jak jsme se stali a jak se stáváme lidmi? autor...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25447/kniha-o-eve-a-adamovi-25447.jpg 4.38
Literatura naučná, Zdraví
Vydáno:, Makropulos

pindo

Genezis bol predvolaný k súdnemu konaniu. Medzi žalobcami vidíme: evolučnú teóriu, neurológiu, psychológiu, fyziológiu, antropológiu, filozofiu a ďalších. Na mieste vyhradenom pre obhajcov - krčí sa teológia. Sudca sa snaží nastoliť v súdnej sieni poriadok a treba poznamenať, že tento sudca to skutočne vie. Procesu predsedá František Koukolík a všetko nasvedčuje tomu, že sa prípadu nezľakol. Zápisnica z procesu vyšla v knižnej podobe pod názvom: Kniha o Eve a Adamovi.

Taťka Hraboš
12.02.2015

Přečteno podruhé, poprvé před více než deseti lety. Na tuhle knihu je třeba jít odpočinutý, prostě duševně ve formě, není to žádné lehké čtení. Místy jsem ztrácel, především tam, kde autor popisuje, kde která funkce mozku sídlí, nebo při závěrečném výkladu některých filozofických teorií. Ale rozhodně je to kniha, která za přečtení stojí.

Lector
05.02.2013

Knihu jsem četl s poměrně velkým časovým odstupem od vydání. U knih vystavěných na vědeckých poznatcích to v dnešní době může být problém, ale u „Evy a Adama“ to zase takový problém není. Je to kniha syntetizující poznání za několik desítek let. Odborníci by jistě našli místa, kde dnešní medicína na mozek nahlíží (především obrovskému rozvoji moderních zobrazovacích metod) jinak, ale pro laika nebudou rozdíly příliš výrazné. Už jenom kvůli tomu, že autor knihu nepojal jen jako suchý vědecký popis.
Knihu lze považovat za takovou příručku evoluce člověka pro zvídavé. Proč jsme vybaveni řečí, proč nemáme obě ruce levé (tedy jak kdo), proč jsme schopni vypravit raketu na Měsíc, proč pro nás je sex tak důležitý, co nás od zvířat odlišuje nebo naopak s nimi spojuje? To jsou namátkou otázky, na které kniha nabízí odpovědi. Je jen na čtenáři, nakolik ho ty odpovědi uspokojí. Vše je podáno typicky Koukolíkovským stylem, jehož nedílnou součástí jsou otázky, které pokládá „sám sobě“ (nemohu si pomoci, ale když čtu jeho texty, mám pocit jako bych ho to slyšel předříkat – tak „uhrančivý“ je málokterý autor). Stejně jako u jiných autorových knih se toho hodně o sobě dozvíme. Knihu, i přes její stáří, doporučuji i dnes. Z hlediska zaměření ji srovnat s knihami R. Dawkinse.