Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Populárně-vědecká publikace navazuje na předchozí knihy autorů z let 1996 (Vzpoura deprivantů: O špatných lidech, skupinové hlouposti a uchvácené moci; Galén) a 2001/2002 (Život s deprivanty I.: Zlo na každý den a Život s deprivanty II.: Základy stupidologie; obě Galén). Také v této knize se pokoušejí pochopit, proč jsou někteří lidé zrůdy, bez ohledu na to, zda se chovají kriminálně, nebo zákonu unikají a jsou z nich lidé někdy nesmírně mocní, bohatí - a oblíbení. Kniha hledá odpověď na otázku, kdo jsou lidé, o nichž hovoří současné zprávy sdělovacích prostředků, klinické zkušenosti i historické příklady, a proč se dopouštějí takových činů. Teoretická možnost, že tito lidé nejsou nemocní a nejde ani o poruchu osobnosti, ale o druh parazitní evoluční strategie a krajní variantu lidské normy, se zejména v posledních letech prohlubuje. Lidskou skupinu, o které je řeč, popisují autoři v první části publikace nazvané Nestvůry. Druhá část knihy s názvem Nástroje a sociální prostředí pojednává o nástrojích užívaných deprivanty k ovlivňování lidských skupin, zejména o skupinové hlouposti, iracionalitě, propagandě, absurditě a antivědě, dále o sociálním prostředí, které se na vzniku, vývoji a činnosti deprivantů podílí. Poslední, třetí část, pojmenovaná Obrana, popisuje mechanismy snižující pravděpodobnost vzniku a omezující vliv deprivantů. Kniha je určena všem lidem zajímajícím se o zlo ve společnosti - autoři se snažili napsat ji co nejsrozumitelněji, aby byla přístupná i středoškolákům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70493/vzpoura-deprivantu-nestvury-nastroje-obrana-70493.jpg 4.471
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana

hu_87
09.05.2020

Myslim, že (nejen) pro studenty psychologie by měla být kniha klasikou. Pěkně se čte, napsaná je celkem srozumitelně i pro laiky.

drkva
16.03.2020

Povinná četba (nejen) v dnešních časech...


Taťka Hraboš
22.01.2019

Už jsem tuto knihu kdysi četl, resp. její první vydání. Od té doby ovšem uplynula řada let, kniha byla v mnohém přepracována tak, aby odpovídala současnému stavu vědy, a proto to pro mě bylo, jako bych četl knihu úplně novou. A znovu jsem byl fascinovaný. Některé kapitoly by si měl přečíst každý a některé aspoň každý rodič; snad by to naši společnost ovlivnilo aspoň trochu k lepšímu (typicky kapitoly o šikaně, mediálním násilí, alkoholismu a drogách, vztazích mezi rodiči a dětmi). Jako obvykle jediné mínus knihy spočívá v jejím rozsahu – při tak širokém záběru témat na mnohá nezbývá dostatek prostoru – zasloužily by si ho mnohem více, třeba i samostatnou knihu.

georgearrow
07.06.2018

V poslední době proběhla médii kauza AKTIP, vykaděná rakovina, doporučení onkologicky nemocným pacientům vysadit chemoterapii atd. (pořad je k vidění na ivysilani pod jménem Obchod se zdravím.)

Koukolíkovu knihu jsem četl před dvaceti lety a nedávno i tuto novou verzi - hned jsem si na ni vzpomněl. Po shlédnutí interview s šéfkou AKTIPu, paní Klímovou, jsem si opět připomenul zásadní radu z této knihy: pokud se potkáte s psychopatem, vemte nohy na ramena a utíkejte pryč, je-li vám (normální) život milý.

flowerrose
13.05.2018

Kniha je velmi zajímavá,chvílemi až tak,že mě z ní doslova MRAZILO......

Hospodyňka
14.02.2018

Nejsem z oboru. Čteno před lety a tu a tam znovu nahlédnuto. Husí kůži mám ale do teď. Nicméně mě kniha jako neodborníka a matku malých dětí poznamenala.

Gabba99
02.08.2017

Knihu jsem četla před lety a doporučuji každému, kdo se zajímá o problematiku lidského jednání. A když se dívám na svět, v kterém žijeme, tak snad i povinná četba.

jardadr
19.02.2016

Kniha se ne filozoficky, ale z pohledu psychologie zkouší pochopit, poeticky řečeno; jak může být zároveň lidským dílem Dvořákova Novosvětská a nášlapná mina. V úvodu autoři nadhazují hypotézu občas diskutovanou ve vědeckém světě, zda-li nejsou lidé zvaní psychopati, sociopati a deprivanti lidé vedlejší genetické větve, čili není-li jejich jednání ač nelidské z jejich pohledu normální, protože je jim vrozené. Takže něco jako neandertálci svědomí?
Autoři odlišuji psychopaty, sociopaty atd. od deprivantů, přičemž ty první považují za mnohem méně nebezpečné, protože jsou sice šílení, ale jejich šílenství je zřejmé, což u deprivantů vůbec nemusí být zjevné. Je to publikace, kterou nemohu mít rádi vysocí politikové a manažeři, představení ortodoxních církví, protože bez příkras a okolků odkrývá jejich taktiky ovlivňování lidí. Je to doslova příručka proti masové "hlouposti" - stačí si jen přečíst kapitoly o propagandě, absurditě, iracionalitě, které v knize patří k nejlepší a budou se vám v hlavě vynořovat jména politků současných i minulých a jejich slova a jednání bude záhy dostávat nový, jiný "smysl", než jaký se zdálo mít tehdy. To co načrtl Ernst Junger v Lesním chodci, zde je rozpracováno mnohem obšírněji. Hádám ale, že takovéto knihy nikdy nebudou číst ti šaškové, kteří na mávátkách a tričkách nosí ksichty svých oblíbených a milovaných zločinců.
Také je nutné si uvědomit, že toto je příručka o obraně, kterou dostanete běžně v knihkupectvích, ale ta druhá strana - deprivantská, má také své příručky, a ty nikde neseženete, pokud se nestanete jednimi z nich. A z toho jde hrůza...
Každopádně autoři se pokoušejí najít způsoby, jak odolávat, čelit těmto lidem a jejich chování. Možností není zas až tolik, nejdůležitější je hlavně kritická mysl. Takže nejen; lidé bděte!, jak provolal kdysi kdosi, ale hlavně; lidé myslete!

1