Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dotisky v r. 2008 a 2014. ISBN 978-80-7262-410-2 (dotisk, váz.) ISBN 978-80-7492-120-9 (dotisk, brož.) Populárně-vědecká publikace navazuje na předchozí knihy autorů z let 1996 (Vzpoura deprivantů: O špatných lidech, skupinové hlouposti a uchvácené moci; Galén) a 2001/2002 (Život s deprivanty I.: Zlo na každý den a Život s deprivanty II.: Základy stupidologie; obě Galén). Také v této knize se pokoušejí pochopit, proč jsou někteří lidé zrůdy, bez ohledu na to, zda se chovají kriminálně, nebo zákonu unikají a jsou z nich lidé někdy nesmírně mocní, bohatí - a oblíbení. Kniha hledá odpověď na otázku, kdo jsou lidé, o nichž hovoří současné zprávy sdělovacích prostředků, klinické zkušenosti i historické příklady, a proč se dopouštějí takových činů. Teoretická možnost, že tito lidé nejsou nemocní a nejde ani o poruchu osobnosti, ale o druh parazitní evoluční strategie a krajní variantu lidské normy, se zejména v posledních letech prohlubuje. Lidskou skupinu, o které je řeč, popisují autoři v první části publikace nazvané Nestvůry. Druhá část knihy s názvem Nástroje a sociální prostředí pojednává o nástrojích užívaných deprivanty k ovlivňování lidských skupin, zejména o skupinové hlouposti, iracionalitě, propagandě, absurditě a antivědě, dále o sociálním prostředí, které se na vzniku, vývoji a činnosti deprivantů podílí. Poslední, třetí část, pojmenovaná Obrana, popisuje mechanismy snižující pravděpodobnost vzniku a omezující vliv deprivantů. Kniha je určena všem lidem zajímajícím se o zlo ve společnosti - autoři se snažili napsat ji co nejsrozumitelněji, aby byla přístupná i středoškolákům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70493/big_vzpoura-deprivantu-nestvury-nastroj-5uz-70493.png 4.587
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana

HelenBarbora
18.05.2022

Skvělý vhled, doporučuju

tomas2006
26.12.2021

Knihu jsem přečetl během jednoho dne. Četla se mně hezky a rychle, snad díky tomu, že to není první kniha, kterou jsem na daná témata četl (kritické myšlení, psychiatrie, spousta lékařských učebnic :-D, Jung, starověcí stoici, atd..). A ve většině závěrů s autory souhlasím a ke spoustě z nich jsem tak nějak přišel (nebo je někde četl a osvojil si je, to je jedno) dávno před přečtením této knihy, takže za mně super. Co se mně ale na knize nelíbí bylo to, že podle mně v určitých pasážích popírala sama sebe...Co tím myslím? No předkládala nějaké tvrzení (nepochybně pravdivé), ale nepředkládala je v souladu se svojí teorií kritického myšlení, nýbrž toto tvrzení předkládala naopak poměrně militantně a dogmaticky, jako daný fakt a tudíž to tak trochu působilo, že autor nám podsouvá nějaký svůj názor jako jasnou a prokázanou věc. A nebylo to v knize 1x. Jinými slovy způsob, jakým některé informace autoři podávají není podle mně úplně v souladu s hlavním filosofickým sdělením knihy. A ještě druhá věc, která mně moc "neštimovala" byla mnohdy až zbytečně složitá klasifikace nejrůznějších jevů do mnoha kategorií, které by se dala zjednodušit. Například u kritického myšlení není zrovna jasné hranice mezi jasností, určitostí a přesností výroků. Zde bych řekl, že klasifikace, která obsahuje příliš mnoho kategorií už nezvyšuje přehlednost, ale spíše naopak.
Ale jinak docela OK knížka.


hu_87
09.05.2020

Myslim, že (nejen) pro studenty psychologie by měla být kniha klasikou. Pěkně se čte, napsaná je celkem srozumitelně i pro laiky.

drkva
16.03.2020

Povinná četba (nejen) v dnešních časech...

Taťka Hraboš
22.01.2019

Už jsem tuto knihu kdysi četl, resp. její první vydání. Od té doby ovšem uplynula řada let, kniha byla v mnohém přepracována tak, aby odpovídala současnému stavu vědy, a proto to pro mě bylo, jako bych četl knihu úplně novou. A znovu jsem byl fascinovaný. Některé kapitoly by si měl přečíst každý a některé aspoň každý rodič; snad by to naši společnost ovlivnilo aspoň trochu k lepšímu (typicky kapitoly o šikaně, mediálním násilí, alkoholismu a drogách, vztazích mezi rodiči a dětmi). Jako obvykle jediné mínus knihy spočívá v jejím rozsahu – při tak širokém záběru témat na mnohá nezbývá dostatek prostoru – zasloužily by si ho mnohem více, třeba i samostatnou knihu.

georgearrow
07.06.2018

V poslední době proběhla médii kauza AKTIP, vykaděná rakovina, doporučení onkologicky nemocným pacientům vysadit chemoterapii atd. (pořad je k vidění na ivysilani pod jménem Obchod se zdravím.)

Koukolíkovu knihu jsem četl před dvaceti lety a nedávno i tuto novou verzi - hned jsem si na ni vzpomněl. Po shlédnutí interview s šéfkou AKTIPu, paní Klímovou, jsem si opět připomenul zásadní radu z této knihy: pokud se potkáte s psychopatem, vemte nohy na ramena a utíkejte pryč, je-li vám (normální) život milý.

flowerrose
13.05.2018

Kniha je velmi zajímavá,chvílemi až tak,že mě z ní doslova MRAZILO......

Hospodyňka
14.02.2018

Nejsem z oboru. Čteno před lety a tu a tam znovu nahlédnuto. Husí kůži mám ale do teď. Nicméně mě kniha jako neodborníka a matku malých dětí poznamenala.

1