Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana přehled

Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana
https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70493/bmid_vzpoura-deprivantu-nestvury-nastroj-5uz-70493.png 4 92 92

Život s deprivanty série

< 4. díl

Dotisky v r. 2008 a 2014. ISBN 978-80-7262-410-2 (dotisk, váz.) ISBN 978-80-7492-120-9 (dotisk, brož.) Populárně-vědecká publikace navazuje na předchozí knihy autorů z let 1996 (Vzpoura deprivantů: O špatných lidech, skupinové hlouposti a uchvácené moci; Galén) a 2001/2002 (Život s deprivanty I.: Zlo na každý den a Život s deprivanty II.: Základy stupidologie; obě Galén). Také v této knize se pokoušejí pochopit, proč jsou někteří lidé zrůdy, bez ohledu na to, zda se chovají kriminálně, nebo zákonu unikají a jsou z nich lidé někdy nesmírně mocní, bohatí - a oblíbení. Kniha hledá odpověď na otázku, kdo jsou lidé, o nichž hovoří současné zprávy sdělovacích prostředků, klinické zkušenosti i historické příklady, a proč se dopouštějí takových činů. Teoretická možnost, že tito lidé nejsou nemocní a nejde ani o poruchu osobnosti, ale o druh parazitní evoluční strategie a krajní variantu lidské normy, se zejména v posledních letech prohlubuje. Lidskou skupinu, o které je řeč, popisují autoři v první části publikace nazvané Nestvůry. Druhá část knihy s názvem Nástroje a sociální prostředí pojednává o nástrojích užívaných deprivanty k ovlivňování lidských skupin, zejména o skupinové hlouposti, iracionalitě, propagandě, absurditě a antivědě, dále o sociálním prostředí, které se na vzniku, vývoji a činnosti deprivantů podílí. Poslední, třetí část, pojmenovaná Obrana, popisuje mechanismy snižující pravděpodobnost vzniku a omezující vliv deprivantů. Kniha je určena všem lidem zajímajícím se o zlo ve společnosti - autoři se snažili napsat ji co nejsrozumitelněji, aby byla přístupná i středoškolákům.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (13)

helena8303
19.07.2023 4 z 5

Tuhle knížku by si měl přečíst každý. Je to mrazivé, lekla jsem se, jestli nejsem také deprivant. Snad né.
Kniha je dobře přístupná i běžnému čtenáři, za srozumitelnost patří panu Koukolíkovi a paní Drtilové poděkování.

HelenBarbora
18.05.2022 5 z 5

Skvělý vhled, doporučuju


tomas2006
26.12.2021

Knihu jsem přečetl během jednoho dne. Četla se mně hezky a rychle, snad díky tomu, že to není první kniha, kterou jsem na daná témata četl (kritické myšlení, psychiatrie, spousta lékařských učebnic :-D, Jung, starověcí stoici, atd..). A ve většině závěrů s autory souhlasím a ke spoustě z nich jsem tak nějak přišel (nebo je někde četl a osvojil si je, to je jedno) dávno před přečtením této knihy, takže za mně super. Co se mně ale na knize nelíbí bylo to, že podle mně v určitých pasážích popírala sama sebe...Co tím myslím? No předkládala nějaké tvrzení (nepochybně pravdivé), ale nepředkládala je v souladu se svojí teorií kritického myšlení, nýbrž toto tvrzení předkládala naopak poměrně militantně a dogmaticky, jako daný fakt a tudíž to tak trochu působilo, že autor nám podsouvá nějaký svůj názor jako jasnou a prokázanou věc. A nebylo to v knize 1x. Jinými slovy způsob, jakým některé informace autoři podávají není podle mně úplně v souladu s hlavním filosofickým sdělením knihy. A ještě druhá věc, která mně moc "neštimovala" byla mnohdy až zbytečně složitá klasifikace nejrůznějších jevů do mnoha kategorií, které by se dala zjednodušit. Například u kritického myšlení není zrovna jasné hranice mezi jasností, určitostí a přesností výroků. Zde bych řekl, že klasifikace, která obsahuje příliš mnoho kategorií už nezvyšuje přehlednost, ale spíše naopak.
Ale jinak docela OK knížka.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených119x
ve Čtenářské výzvě8x
v Doporučených8x
v Knihotéce64x
v Chystám se číst137x
v Chci si koupit48x
v dalších seznamech3x