TaNya_ TaNya_ komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Není možné, ale příběh se ještě oproti prvnímu dílu zlepšuje. Stejně jako postavy nabírá Sapkowski sebevědomí a ukazuje nám svou ohromnou fantazii. Hltala jsem jak rychle plynoucí, tak rozvláčnější pasáže, protože každá část měla svůj podstatný význam a děj nás vede směrem, který by většina neočekávala. Jednorožec byl vlastně jenom špičkou ledovce.

02.05.2022

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Byla jsem natěšená a ačkoliv mi hraní Witchera připravilo sem tam nějaký spoiler, tak mi to nebránilo si zaklínačský svět bez zaváhání vychutnat. Možná o to víc jsem si mohla všímat drobností a vodítek. Sapkowski jimi opravdu nešetří ;) . Skákání mezi rovinami jednotlivých postav, proplétání se mezi zajímavými nebo odpornými charaktery lidí a uvedení do známého příběhu - čtenářské blaho.

02.05.2022

Částečně cestopis a částečně lehká groteska. Knížku jsem četla, když autor nebyl ještě tolik známý a hodně se mi líbila. Po pár měsících ale nastal nějaký boom s různými interview a propagacemi a když jsem si přečetla část další knihy, tak už mi přišla trochu podobná této.

29.03.2022

Lyrika Lyrika Torquato Tasso

Jednou za čas dostanu chuť přečíst si nějaký ten kousek poezie a s tou sbírkou jsem stoprocentně nešlápla vedle. Nádherné a procítěné básně, které ale nezabíhají do patosu a jde vidět, že autor vnímal svět otevřenýma očima a stejně intenzivně jej i zaznamenával.

20.03.2022

Údobí mlh Údobí mlh Neil Gaiman

Úžasné, Gaimanova fantazie nezná meze. Posunul laťku o další level a já dostávám chuť si přečíst i jeho Lucifera. Možná až dokončím Sandmana a s tím jak úroveň stoupá to nebude nijak dlouho trvat.

06.03.2022

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Jenom kdyby to do nás netlačili kdysi na té střední, tak bych se ke sbírce dostala snad i dřív. A přitom je to krásná záležitost. To je potom o češtináři a jak dokáže lidem zprotivit veškerou klasiku.

02.03.2022

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Jenda věc je, že jsem knihu celkem zhltla, ale tím by větší pozitiva končily. Nebylo to špatné, ale jsem trochu zvyklá na jiný standard. Moc mě nezaujalo členění kapitol po jednotlivých lidech. Horší bylo, že téměř každý zvrat, který přišel na rádoby napínavém místě na konci kapitoly - aby se hned přešlo na jinou osobu a čtenář tak chtěl jenom číst a číst dál - jsem odhadla už dopředu, takže se žádné překvapení nekonalo. Navíc byly příběhy překombinované a někdy těžko uvěřitelné. Nemyslím tím Match Your DNA, ale jak se postavy chovaly. Čtenář to pozná když je někde nějaký zádrhel, nemusí vycítit přesně kde, ale je poznat, když logika pokulhává. A to mi vadilo.

28.02.2022

Krajina snů Krajina snů Neil Gaiman

Nebylo to tak dobré jako předchozí dvě sbírky, ale když to budu brát jako vsuvku mezi minulý a následující díl, tak mi to nevadí. Chybělo mi tu víc Sandmana, ale povídky samy o sobě jsou dobré.

22.02.2022

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Konečně jsem se dostala k jednomu ze základních kamenů dnes už obsáhlého žánru. Nevěřila jsem svým očím, když jsem zjistila datum vydání, no jenom to potvrzuje, že kniha je někde o level výš. A s klidem můžu prohlásit, že za takových sto let (pokud ještě někdo bude číst knihy) bude pořád aktuální.

22.02.2022

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

Snad ještě odvážnější než první svazek a myslím, že mě Sandman naplno chytnul. Víc jsem tady ocenila ilustrace, takže jsem se musela nutit číst pomaleji. U Cereal Convention jsem se opravdu pobavila, to mě regulérně rozsekalo.

19.02.2022

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Normálně komiksy nečtu, ale dlouho jsem o tomto přemýšlela právě kvůli Gaimanovy. Nečekala jsem to, no Dream se mi zalíbil a jdu shánět další díly. Vůbec mi nevadí drsnější momenty, naopak když už nějaký ten komiks čtu, tak ať mě trochu šokuje.

18.02.2022

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Poirot je můj oblíbenec a od autorky čtu spíše jenom jeho vyšetřování, ale toto je klasika. Tohle by měl přečíst každý nadšenec pro detektivky.

06.02.2022

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Jak mi tenhle díl po dočtení celé série chybí. No, kdo se už dostal až k Dark Tower pochopí. Myslím, že s knihou Čaroděj a sklo bude toto moje oblíbená část. A když "ka" dovolí, ráda se k ní ještě vrátím.

06.02.2022

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Podobné jako první část povídek, takže naprostá spokojenost. Sapkowski má úžasnou fantazii a jeho zaklínačský svět je obrovský.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak v porovnání s hrou a seriálem to Sapkowski napsal trošku jinak, ale jako zastánce všech předloh a knížek držím při něm. Originální a napínavé povídky s Geraltem jsem přečetla víceméně během chvilky a už se chystám na další.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tak tuhle jsem četla opravdu hodněkrát, myslím že to vlastně byla první knížka, kterou jsem přečetla anglicky a od té doby už jsem se k překladům nevrátila. Zbožňuju ten příběh, pokaždý v něm najdu něco, co mi zabrní u srdce.

Ubik Ubik Philip K. Dick

Jsem nadšená a znovu se potvrzuje že PKD je jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Nepotřebuju knihu, která mi odpoví úplně na všechny otázky, při takové náloži stačí náznak a já si mileráda domyslím, co tím chtěl Dick vlastně říct. A že toho, hlavně tou poslední stránkou, řekl dost, co? ;)

02.02.2022

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Tak tady jsem uhodla motiv i vraha víceméně na začátku. Agatha nepřestane udivovat propracovaností svých knih a zápletek. Horká atmosféra Egypta na mě sálala a to když nám venku mimo barák mrzlo.

19.01.2022

Čekala jsem to asi trochu vyspělejší, alespoň po tom nadějném začátku. Jenže jak jsem si všimla, kniha patří do young adult literatury, takže v tom se ten průběh nezapřel. Chyběla tomu větší propracovanost postav a i když se jedná o děti, tak se všichni nemuseli chovat tak povrchně. Na druhou stranu fotografie v knize byly skvělé.

19.01.2022

Kóma Kóma Robin Cook

Anotace mě sice hned zaujala a knížku jsem si kvůli tomu taky přečetla, no na druhou stranu vyspoilerovala, to co se čtenář dozví víceméně až na konci. Navíc jsem s touto znalostí hned uhodla "padoucha", takže moc velké rozuzlení to pro mě nebylo. Jenže styl psaní je skvělý a alespoň průběh děje byl napínavý, takže i přes ztrátu překvapení jsem to spokojeně zhltla během chvilky.

28.12.2021