tami1 tami1 komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pokud máte pocit, že události listopadu 1989 nemohly dopadnout jinak než dopadly, tak POZOR! Tato kniha vás vyděsí!

Bezútěšný příběh Marie a její dcery Magdalény mě doslova srazil na kolena a v mnoha věcech mi otevřel oči. Vůbec jsem si nedokázala představit, co by se mohlo stát, kdyby režim nepadl.

Děkuji paní Mornštajnová za barvité varování.

23.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jsem ohromená a okouzlená!
Po dlouhé době kniha, kterou jsem nemohla odložit. Těším se na pokračování.

I když sama pocházím z tohoto kraje, byly pro mě některé události neznámé. Možná proto, že žiju v okolí Jablunkova a to je na druhém konci Zaolší než Karviná. Nebo je to spíš tím, že spory o Těšínsko jsou pro spoustu zdejších lidí stále tabu. Ona ta nevraživost ještě občas probublává. Ślónsko je holt kraj rázovitý.

DOPORUČUJI!

04.11.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Silná kniha o silné ženě. Doporučuji!

Ženy jako Anna jsou opravdovou solí země. Je obyčejná, téměř nevzdělaná a přitom velmi statečná, zásadová, lidská a silná. Život se sní vůbec nemazlil a ani její nejbližší jí nejsou bůhví jakou oporou. Dokáže se poprat s osudem a vidět ve všem to dobré. Stále v sobě chová naději na lepší život.

04.11.2019 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Prokletý kraj má skvělou atmosféru, člověk úplně cítí mlhu, která se valí z kopců přes les a pozvolna se rozpouští mezi chalupami.
Paní Klevisová zasadila svůj čtivý příběh do málo osídleného českého pohraničí. Tajemné hluboké lesy obklopují vísku Jelení Hora a ukrývají nejedno temné tajemství. Moc se mi líbily pasáže o slovenských Rumunech, jejích zvycích a pověrách.

28.09.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha, která ve mě zanechala hlubokou stopu smutku.

Otřesný příběh zneužívání a lhostejnosti. Křehká dětská duše byla pošlapána tím nejhorším způsobem a hlavně těmi, kteří, se měli vždy starat o dobro a bezpečí dítěte. Příběh má i přes vážné téma lehkost a určitou poetičnost. Moc jsem si užila nekonečné houbařské procházky se Sisi.

08.07.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Dechberoucí vesmírná variace na Robinsona Crusoe.
Tak jak by se Robinson neobešel bez Pátka, nezvládl by tuto misi ani Ryland bez svého přítele Rockyho. I když se samozřejmě pokazí vše co může, je v příběhu plno nezlomné lidské vůle a stálá stopa naděje.
Precizně napsaná sci-fi, plná technických detailů a šibeničního humoru mě dojala až k slzám.

18.01.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dechberoucí příběh o obyčejných lidech, které, i přes jejich snahu přežít, semele krutá doba ve které žijí. Ať udělají jakékoli rozhodnutí, není jim to nic platné. Vše kolem nich se mění v ukrutném tempu a zanechává je zjizvené, nemohoucí, zlomené. I přes hrůzy které prožili je v každé kapitole náznak naděje, lidského doufání a snahy žít dál.

Moc se těším na další díl. Doporučuji!

30.01.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Autorka nám naservírovala naprosto strhující příběh.
Nádherná, nebezpečná Aljaška, snaha o prostý životní styl, touha po svobodě, láska a vášeň jsou namíchány způsobem, který mě uchvátil.

07.10.2021 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Perfektní!

Autorka to zase dokázala! Z té atmosféry a popisu přírody mám pocit, jako bych potichu seděla a se zatajeným dechem pozorovala všechnu tu havěť.
Dokonalá psychologie postav a skvělé duo vyšetřovatelů úžasně dokresluje celý příběh.

23.06.2023 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Fantastická, návyková série!
Jen ty způsoby mučení, na mě byly až moc popisné. Ty jsem někdy přeskočila. Hunter i Garcia jsou sympaťáci ke kterým se určitě zase brzy vrátím.

19.11.2022 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Vtipně a s jistou dávkou ironie popsané peripetie mladé Betty na manželově vysněné, slepičí farmě v zapadákově. Zatímco Bob má schopnosti a fortel pro život na venkově a pro práci na farmě je jako stvořený, jeho žena byla vychována jako městská slečinka. Dovednosti, kterým se učila v dětství, zde těžko uplatní. Bez elektřiny, vody a rodiny jí není do zpěvu. Postupně si najde přátele, ale s manželem se vzájemně odcizí.
Život tam musel být neskutečně tvrdý a osamělý. Přesto je kniha humorná a nadčasová.

28.02.2020 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Pane Bože, to zas byl MASAKR!

Tato série je naprosto skvělá, člověk ani nedýchá aby mu něco neušlo. Zvrhlé vraždy, pomsta a celý ten mediální cirkus jsou nadávkovány tak přesně, že se nejde odtrhnout.

DOPORUČUJI!!!

14.09.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Tak tentokrát se náš známý detektiv ocitá na rybářské výpravě za polárním kruhem, až v dalekém Norsku. A jelikož by se v odlehlé osadě mohl trošku nudit, osud mu přihraje jednu čerstvou vraždičku.
Příběhy kriminalisty Bergmana mě baví, líbí se mi sympaticky a lidsky působící postavy, pomalé tempo příběhu a také pokaždé jiné místo zločinu.

07.07.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Děsivě pravdivá kniha.
Hrozné téma, zpracované s velkou citlivostí a nadhledem. Je třeba, aby se o těchto věcech mluvilo a psalo co nejvíce, jinak se nic nezmění.

31.05.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

WOW!
Neskutečná jízda. Příběh začíná pozvolna, tak jak jsme u Strika a Robin zvyklí, ale postupně nabírá skvělé tempo. Autorka se opět naprosto překonala, její nekonvenční postavy jsou tak mnohovrstevné a plastické, že vůbec nepochybujete o jejich pohnutkách a charakteru.

05.09.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Krásná romantická kniha, ve které se prolíná minulost se současností.
Nepříznivé okolnosti a nepřející lidé zapříčiní několik desetiletí trvající odloučení zamilované dvojice Dana a Stelly. Je zde velmi dobře popsáno jak těžké bylo v té době vybočit z davu. Okolí nikomu neodpustilo žádné výstřednosti a vše špatné, jiné a zvláštní se tutlalo za zavřenými dveřmi. Pro ženy bylo téměř nemyslitelné změnit a ovládat svůj život.

02.03.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátký, mistrně napsaný příběh matky a dcery. Syrový pohled na dysfunkční rodinu, která dělá vše pro "dobro" svých dětí.

Doporučuji, ale při čtení mi bylo vážně fyzicky zle.

30.08.2020 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Na knihách paní Klevisové mě vždy nadchne propracovanost charakterů a až puntičkářská znalost prostředí. Velmi sympaticky působí celý policejní tým soustředěný kolem lehce nabručeného a respekt budícího českého Barnabyho. Ten se autorce opravdu povedl. Naprosto logické a lidsky obyčejné rozuzlení případů je osvěžující.

30.06.2021 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Konečně jsem se dokopala k přečtení prvního dílu tohoto legendárního eposu a je to rozhodně PECKA!
Nebudu se rozepisovat o ději, ten je notoricky znám. Jen hluboce smekám před autorem, který dokázal svou bezbřehou fantazií vytvořit barvitý, komlpexní svět, který vás uchvátí a už nepustí. Hned se vrhám na Dvě věže.

22.03.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Klobouk dolů - nádherná kniha!

Z příběhu na nás dýchne vůně a energie pobřežní bažiny v Severní Karolíně. Tato oblast není ani po roce 1969 právě vzorem tolerance a nadhledu. Lidé se zde dělí na lepší lidi z města a na póvl z bažiny (nedej Bože barevný). Vyprávění osudu jedné opuštěné dívenky, která patří k pobřežním krysám, je natolik poutavé a dojemné, že se od něj nelze odtrhnout. Kay se povedlo i přes krušné začátky vytěžit z lidské lhostejnosti a netolerance to nejlepší. Stane se z ní úspěšná krásná žena, která svými schopnostmi všem vytře zrak.
Je smutným faktem, že když dojde na lámání chleba, ovládají nás téměř všechny předsudky a z dětství "zažité pravdy".

24.02.2021 5 z 5