Taj-ka Taj-ka komentáře u knih

Celkem jde o Merde Celkem jde o Merde Stephen Clarke

tuhle knihu si odteď budu představovat pod pojmem lehký žánr - napsaná vtipně a odlehčeně, snad jsem se i něco dozvěděla o americké kultuře z evropské perspektivy ale víc stop nezanechala

01.03.2018 2 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Když jsem jako desetiletá četla prvního HP, nedokázala jsem se od knihy odthnout. Máma se mě jednou zeptala jestli se mi ta knížka líbí a já odpověděla že ujde a ona se zeptala proč, když jen ujde, od ní neodtrhnu oči ani během večeře. A tady to bylo stejné, měla jsem pocit že je ten příběh celkem fajn, ale z nějakého důvodu jsem nedokázala přestat číst. nevím jak to JKR dělá, ale její psaní je tak nějak nenápadně odzbrojující.

10.12.2017 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Mám obecně problém s feťáckou tématikou, jak jsou někde jehly a žíly a zničené životy, je mi špatně. Takže jsem měla tak nějak celou knihu husí kůži a konec tak nějak pořád nemůžu rozdýchat. Velkolepé.

18.09.2017 4 z 5

Německé pohádky - Die Märchen Německé pohádky - Die Märchen Jacob Ludwig Carl Grimm

Toto je můj první negativní komentář ke knize. Knihu jsem dočetla, pouze mě zklamala, proto dávám dvě hvězdičky. Mám hned několik výtek. Jde o bilinguální text, tedy na jedné straně německy s překladem a vysvětlením těžších slovíček a na druhé stránce text český. Co mě zarazilo jako první byla složitost textu. Po třech letech v Německu, kdy chodím na kurz B2 jsem měla co dělat (a přebal knihy tvrdí, že text je pro začátečníky). Ale autoři tvrdí, že jde o originální text, dobrá. Velká výtka patří vysvětleným slovíčkům, velmi často byla vysvětlena slovíčka, která jsou opravdu evidentní (jako weiß nebo Schuh) na úkor jiných, těžkých a většinou až po několikátém opakování v textu. Nejhorší však byl český překlad. Jsem si vědoma, že překlad může být buď krásný a NEBO věrný. Ve výukové knize tohoto typu ovšem musí být věrný. V 90% případů, kdy jsem něčemu nerozuměla a snažila se to v českém překladu vyhledat, toto slovní spojení a často i celé vedlejší věty zkrátka chyběly. Mám mnoho dobrých zkušeností s cizojazyčnými výukovými texty a teď i jednu negativní.

05.09.2017 2 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Poslouchala jsem audioknihu a mnoho věcí mě rozčilovalo, vykání, spisovná řeč a nejvíc ze všeho Emi. Na druhou stranu je to opravdu neobvyklá kniha a líbí se mi, že otevírá témata zamilovanosti a vlastně nevěry.

01.09.2017 3 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Nejdřív mě čtení hrozně deprimovalo. Postupem jsem se na to začala koukat kladněji a knížka mě naplnila nadějí a pokorou a začala jsem jí hltat. Prohltala jsem se až ke konci s rostoucí nadějí a najednou jsem si všimla, že jsem pár stránek od konce. Rozhodně velký zážitek, ale není to moc čtení pro odlehčení mysli.

30.08.2017 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Hlavně začátek je opravdu hodně technický, což se někomu může líbit, mě vyhovavalo když se prolínaly pasáže ze Země a z Marsu.

31.07.2017 4 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Milá a odlehčená knížka. Sice jsem se ani jednou nerozesmála nahlas, jak slibovaly recenze (ale to může být i jazykovou bariérou, četla jsem ji v originále a americké dvojsmysly mi asi ne vždy dojdou), ale usmála jsem se několikrát. Takové hezké letní čtení, jak říkala jedna z recenzí, "utterly silly" :)

10.07.2017 3 z 5

Příští Příští Michael Crichton

Z pohledu biologa relativně přesné, ale přesto nesnesitelně iritující. Takové "co by kdyby" se každý ve výzkumu hnal jen za penězi a neštítil se zneužít čehokoli.

01.07.2017 4 z 5

Různorodé povídky, z nichž budete alespoň jednu milovat a alespoň jednu nesnášet. Z komentářů tady na databázi s radostí zjištuju, že povídku kterou jedni nemohli vystát jiní opěvují. Takhle by podle mě měla dobrá povídková sbírka vypadat!

17.05.2017 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Já vlastně ani nevím. Některé pasáže jsem zbožňovala a jiné nemohla vystát. Myslím, že to záviselo tak z půlky na té knize a z půlky na mém vlastním rozpoložení. Rozhodně zanechala stopu.

29.04.2017 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Občas mě rozčilovaly citové pasáže, ale dějová linka je super a od chvíle kdy jsem se na ni zaměřila jsem se nedokázala odtrhnout.

16.04.2017 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Jako vždy dech beroucí a neodložitelné. Tentokrát jsem opravdu dala do snahy uhádnout kdo je vrah všechno a zase jsem byla úplně mimo :)

16.04.2017 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Velmi čtivá milá knížka. člověk z ní může být smutný a nebo se z ní něco naučit a vidět v ní mnoho hezkého, já si vybrala to druhé

24.02.2017 4 z 5

Vládce parazit Vládce parazit Carl Zimmer

úžasně čtivá populárnĕ naučná kniha pro úplné laiky i odborníky.

01.01.2017 5 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

jedno z nejlehcich a pritom nejmilejsich cteni. malokterou knizku se vyplati otevrit kdyz mate jen pet minut casu, tuto ano

03.09.2016 4 z 5

Viking Vike v zemi Mávinků Viking Vike v zemi Mávinků Runer Jonsson

jako dite jsem to milovala, jako dospelemu mi to prijde spis usmevna detska knizka. zajimave vzpominky

16.08.2016 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

myslim ze jde o nejznamejsi knihu K.C. a pravem - kratka ale vystizna, uderna, gradujici a neuveritelne impresivni. kazde mezinarodni slovo by si zaslouzilo tak velkolepy vznik jako robot :)

14.08.2016 4 z 5

Nesmrtelný život Henrietty Lacksové Nesmrtelný život Henrietty Lacksové Rebecca Skloot

Jsem molekulární biolog a pracuju s buněčnými liniemi každý den. Mojí motivací tedy bylo přečíst si něco o historii buněčných kultur obecně (a tahle část knihy byla velice zajímavá a poučná) a taky se trochu ponořit do pohledu "druhé strany". Neznám moc lidí, co by o vědě nevěděli nic a nebo by nic vědět nechtěli. Proto se o jejich pohled na věc moc nezajímám, a vždy jen žasnu jak může někdo vypustit na plakáty lži a nesmysly o škodlivosti GMO nebo o autismu způsobeném vakcínami. Pro mě to tedy bylo první trpělivé studium toho, do jakých extrémů může dojít uvažování neinformovaného člověka. Rozhodně stojí za přečtení. Už jen díky poučení o neodborné veřejnosti pro odbornou veřejnost a naopak.

06.08.2016 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Brutalni, dechberouci a smerem ke konci gradujici. Pocitam, ze takova bude cela serie

15.06.2016