Nesmrtelný život Henrietty Lacksové

Nesmrtelný život Henrietty Lacksové

Jednu z nejprodávanějších nově vydaných knih roku 2010 napsala cenami ověnčená americká autorka Rebeca Sklootová jako svoji prvotinu. Je to strhující příběh o střetu mezi etikou, rasovými předsudky a vědou, který mapuje vývoj zcela revolučního objevu - nesmrtelné buněčné kultury neboli HeLa buněk. Název těchto buněk je odvozen od Afroameričanky, která se v roce 1951 stala jejich nedobrovolnou dárkyní. Přestože Henrietta Lacksová zemřela velmi mladá na rakovinu, její nesmrtelné buňky budou navždy pomáhat celému lidstvu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/177051/nesmrtelny-zivot-hen-177051.jpg 4.526

Immortal life of Henrietta Lacks (2011)

Literatura světová, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

Taj-ka
06.08.2016

Jsem molekulární biolog a pracuju s buněčnými liniemi každý den. Mojí motivací tedy bylo přečíst si něco o historii buněčných kultur obecně (a tahle část knihy byla velice zajímavá a poučná) a taky se trochu ponořit do pohledu "druhé strany". Neznám moc lidí, co by o vědě nevěděli nic a nebo by nic vědět nechtěli. Proto se o jejich pohled na věc moc nezajímám, a vždy jen žasnu jak může někdo vypustit na plakáty lži a nesmysly o škodlivosti GMO nebo o autismu způsobeném vakcínami. Pro mě to tedy bylo první trpělivé studium toho, do jakých extrémů může dojít uvažování neinformovaného člověka. Rozhodně stojí za přečtení. Už jen díky poučení o neodborné veřejnosti pro odbornou veřejnost a naopak.

SmisekIvuska
19.05.2016

Mám ráda jiný žánr, ale tohle mě oslovilo. Zajimavě napsané a člověk zjišťuje, jak to fakt kdysi bylo, to, co je pro něj teď samozřejmé, tak předtím nebylo.... Né, každého kniha osloví, ale za mě super :)

ivakola
06.11.2015

Opravdu zajímavé čtení. Já jsem čekala trochu více těch odbornějších věcí ohledně výzkumů buněk a více informací o životě Henrietty a proto mi zde vadily ty věčné tahanice pozůstalých o peníze po Henriettě.Mám takový pocit, že možná ona sama by to tak nechtěla. Těžko říct...

milunka21
07.08.2015

Neuvěřitelné a přesto pravdivé.Je to šílený jak zacházeli s lidma v té době a její rodina si zaslouží víc.

Jarka 55
02.08.2015

Velmi zvláštní kniha , nejdříve mne toto téma moc nebralo , protože jsem na úplně jiný žánr,
ale nakonec jsem byla velmi spokojena s tímto dilem. Velmi dobře napsáno .

bambule
26.06.2014

Skvělá knížka, tolik zajímavých věcí, které člověk bere úplně automaticky. Nikdy nad nimi nepřemýšlel a najednou je za nimi příběh. A napsaný způsobem, že knihu přečtete jedním dechem.

glombas
01.02.2014

Žena, která bohužel pro ni byla ve správný čas na správném místě a tím vykonala největší přínos vědě. Rozhodně doporučená četba pro každého, kterého zajímají přinejmenším historické milníky vědy 20. století. :)