Nesmrtelný život Henrietty Lacksové

Nesmrtelný život Henrietty Lacksové https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177051/bmid_nesmrtelny-zivot-henrietty-lacksove-fQX-177051.jpg 4 41 11

Jednu z nejprodávanějších nově vydaných knih roku 2010 napsala cenami ověnčená americká autorka Rebeca Sklootová jako svoji prvotinu. Je to strhující příběh o střetu mezi etikou, rasovými předsudky a vědou, který mapuje vývoj zcela revolučního objevu - nesmrtelné buněčné kultury neboli HeLa buněk. Název těchto buněk je odvozen od Afroameričanky, která se v roce 1951 stala jejich nedobrovolnou dárkyní. Přestože Henrietta Lacksová zemřela velmi mladá na rakovinu, její nesmrtelné buňky budou navždy pomáhat celému lidstvu.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Immortal life of Henrietta Lacks , 2011

iv.ča
24.08.2021 5 z 5

Super knížka.

Danka22
05.02.2018 4 z 5

Moc hezká a zajímavá kniha

Szevcza
01.02.2018 4 z 5

Zajímavé, autorka si dala práci s fakty

Chemiczka
07.11.2017 5 z 5

Kniha se mi do rukou dostala celkem náhodou. Mile mě překvapil fakt, že jde o příběh v pozadí, tak velkého vědeckého objevu na poli molekulární biologie a genetiky. Je opravdu zajímavé číst si o realném člověku, který stojí za HeLa buňkami. Ovšem celou dobu jsem nějak nechápala obrovský boj rodiny o nějaký zisk z buněk své matky. Je jasné, že je velmi těžké, že v tak brzkém věku ztratily matku a tím pádem vlastně i otce a dětství, ale obracet celé své neštěstí v to, že chci z nemocnice potažmo vědců získat hlavně finanční odměnu.
Kniha je opatřena i poznámkovým aparátem a lze se tak dostat i k originálním vědeckým textům týkajících se problematiky genetiky i lékařské etiky.

Taj-ka
06.08.2016 4 z 5

Jsem molekulární biolog a pracuju s buněčnými liniemi každý den. Mojí motivací tedy bylo přečíst si něco o historii buněčných kultur obecně (a tahle část knihy byla velice zajímavá a poučná) a taky se trochu ponořit do pohledu "druhé strany". Neznám moc lidí, co by o vědě nevěděli nic a nebo by nic vědět nechtěli. Proto se o jejich pohled na věc moc nezajímám, a vždy jen žasnu jak může někdo vypustit na plakáty lži a nesmysly o škodlivosti GMO nebo o autismu způsobeném vakcínami. Pro mě to tedy bylo první trpělivé studium toho, do jakých extrémů může dojít uvažování neinformovaného člověka. Rozhodně stojí za přečtení. Už jen díky poučení o neodborné veřejnosti pro odbornou veřejnost a naopak.

SmisekIvuska
19.05.2016 5 z 5

Mám ráda jiný žánr, ale tohle mě oslovilo. Zajimavě napsané a člověk zjišťuje, jak to fakt kdysi bylo, to, co je pro něj teď samozřejmé, tak předtím nebylo.... Né, každého kniha osloví, ale za mě super :)

ivakola
06.11.2015 4 z 5

Opravdu zajímavé čtení. Já jsem čekala trochu více těch odbornějších věcí ohledně výzkumů buněk a více informací o životě Henrietty a proto mi zde vadily ty věčné tahanice pozůstalých o peníze po Henriettě.Mám takový pocit, že možná ona sama by to tak nechtěla. Těžko říct...

milunka21
07.08.2015 5 z 5

Neuvěřitelné a přesto pravdivé.Je to šílený jak zacházeli s lidma v té době a její rodina si zaslouží víc.

Jarka 55
02.08.2015 5 z 5

Velmi zvláštní kniha , nejdříve mne toto téma moc nebralo , protože jsem na úplně jiný žánr,
ale nakonec jsem byla velmi spokojena s tímto dilem. Velmi dobře napsáno .

bambule
26.06.2014 5 z 5

Skvělá knížka, tolik zajímavých věcí, které člověk bere úplně automaticky. Nikdy nad nimi nepřemýšlel a najednou je za nimi příběh. A napsaný způsobem, že knihu přečtete jedním dechem.

glombas
01.02.2014 5 z 5

Žena, která bohužel pro ni byla ve správný čas na správném místě a tím vykonala největší přínos vědě. Rozhodně doporučená četba pro každého, kterého zajímají přinejmenším historické milníky vědy 20. století. :)

černoši genetika lékařská etika molekulární biologie segregace

Autorovy knížky

Rebecca Skloot