Taj-ka Taj-ka komentáře u knih

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Klasická Zeměplocha, ačkoli v tomhle díle dostala tak na frak,že by mě zajímalo jak se s tím ďál vyrovná.

26.11.2021 4 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Knížka byla čtivá, ale plná názorů a soudů, které mě štvaly (když se neshodovaly s mými zkušenostmi a názory). Nejpodivnějšì bylo když se jedna z podivných zpráv ze Šumperska objevila skoro ve stejné podobě v novinách co jsem četla-počítám že kniha je tak plná podivností, že alespoň něco muselo mít přesah i do mojí reality,

11.11.2021 3 z 5

Žlutý baron Žlutý baron Jakub Patočka

Šílené čtení, jsem ráda, že jsem počkala až po volbách. Snad se ta republika časem sebere.

30.10.2021 4 z 5

Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná Monika Bittl

Jsem vdaná 3 a půl roku a momentálně na mateřské. Kniha se mi líbila, bylo to jako velké popovídání s kamarádkou, chvílemi mě otravovaly méně povedené vtipy, ale celkově mi přečtení určitě pomohlo. I emancipovaná a volnomyšlenkářská Mnichovanka tráví většinu času u plotny a prádla a má doma muže se selektivní slepotou na domácí práce.

22.10.2021 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Ke konci knihy mě dost rušila zamotaná dějová linka. U Prachetta jsem se musela naučit děj nečekat a hlavně nebýt zvědavá jak něco dopadne. V téhle knize se ale občas objevily odkazy typu "musíš ale dokončit cos mu slíbil", které jsem nebyla schopná dohledat ani po vracení se v textu. Možná jsem ale jen příliš líný čtenář a moc se soustředím na jednotlivé vtipy a míň na děj. čtivé je to pořád stejně.

19.10.2021 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Kamarád mi řekl, že zvyknout si na Prachetta trvá tak dvě knihy... a asi jo. Po téhle knize se asi řadím mezi fanoušky, najednou mě Kantůrkův překlad přijde tak úžasný jako všichni říkají a hrozně mě to baví. Knize bych tedy vyčetla trochu zbytečné tóny lovestory v závěru. Téma rovnoprávnosti mi přijde super.

10.10.2021 4 z 5

Výdech Výdech Ted Chiang

Asi téhle sbírce v mých očích uškodilo, že jsem nedávno četla sbírku Příběhy Vašeho života (která se mi velmi líbila). V jejím stínu se úžasné nápady zdají trochu "na jedno brdo", trochu repetitivní a občas zbytečně rozvláčné.

04.10.2021 3 z 5

Tři slepé myšky Tři slepé myšky Agatha Christie

K Agátě asi není co dodat, četla jsem v originále a i její angličtina je úžasný zážitek. Jen asi nejsem zvyklá na detektivní povídky a nějak mě ta mrtvola na každých pár stránkách a rychlé rozluštění s minimem vodítek přišlo jako na běžícím pásu.

24.09.2021 4 z 5

O snovačce a přemyslovi O snovačce a přemyslovi Vilma Kadlečková

Asi za to může i moje špatná znalost českých pověstí a momentální pomalé logické myšlení, ale na mě byl román trochu moc náročný na rozplétání nevyřčených souvislostí. Nějaké myšlenky jsem pochopila až z doslovu.

03.09.2021 2 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

krásné, milé a čtivé. ani vám nevadí, jak si s vámi autor hraje, vodí vás za nos, aby v zápětí převrátil vaše očekávání naruby, protože to dělá hezky. jen název je zbytečně odrazující

29.08.2021 5 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

většina povídek byla naprosto uchvacující, skvělé a rozmanité náměty a úžasná fantazie autora. moc jsem ocenila i závěrečné komentáře k jednotlivým námětům

20.08.2021 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Velmi oddychové, trochu mě rozčilovala zbytečná lovestory a hlavně "pan Dokonalý". Originál jsem nečetla, ale přišlo mi, že i překlad trochu uškodil. Jinak moc milý příběh, neobvyklé prostředí a vcelku zajímavá zápletka.

16.08.2021 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Skoro bych řekla, že je to srovnatelné se Sněhulákem. Sice mi trochu chybí noir styl (nebo mi přijde, že je tam zachovaný jen v podobě nějaké křeči "stejně vím, že o všechno přijdu") a taky, že podezřelí jsou tam až zbytečně zdůraznění, ale i tak mě to bavilo a bylo těžké knížku odložit.

28.11.2020 4 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Buď je tahle knížka opravdu stravitelnější (než Barva kouzel) a nebo už jsem si na ten styl (chaos a věčně nedokončené dějové linky) zvykla a dokážu si víc vychutnat drobné vtipy. Tak už jen 40 dalších knih.

30.10.2020 3 z 5

Sedm dní spolu Sedm dní spolu Francesca Hornak

Zajímavá knížka, zvlášť v době pandemie. Nechci moc prozradit, tak snad jen že mi to přišlo emočně trochu ode zdi ke zdi. Ale ve finále je to vlastně docela vyvážené a reflektuje jak to chodí v rodině zavřené týden spolu.

16.10.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Souhlasím s komentářem níže, že romantická linka dostává zbytečně moc prostoru a chvílemi je až nesnesitelná. Mnohem radši bych si přečetla víc v části rozuzlení a vysvětlení. Na druhou stranu, styl JKR je prostě neodolatelný, těšila jsem se na každou chvilku s knihou, celých 700 stran.

02.10.2020 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Rozhodně nejsem typický cílový čtenář a na Kantůrkův styl (ačkoli plně uznávám jeho výjmečný talent) jsem si musela zvykat. Oceňuji vtipnost a barvitost, ale trochu víc logické dějové linky by asi čtení udělalo míň vyčerpávající. Uvidíme jak budu mluvit po dalších kouscích (prý jich mám před sebou ještě čtyřicet).

21.08.2020 3 z 5

Jedním slovem skvělé. Čtivé, plné informací, záživné, poučné. Vím, že na Martina Řezníčka zní chvála ze všech stran, ale prostě nelze než souhlasit.

11.08.2020 5 z 5

Čtenářský klub Jane Austenové Čtenářský klub Jane Austenové Karen Joy Fowler

Mám trochu rozporuplné pocity. O Austenové to moc není, jestli něco, tak mi to o ní spíš snížilo mínění (jakože je to autorka pro slepice, které nechtějí slyšet o ničem jiném). Ale některé části osobních příběhů mě hodně oslovily a přišly mi propracované.

31.05.2020 3 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Poslouchala jsem audioknihu a ikdyž mě zezačátku spíš nudila, časem jsem si ji oblíbila. Pohled do soukromí asi nejvýznamějšího českého politika.

21.04.2020 3 z 5