střapatá střapatá komentáře u knih

Ústav Ústav Stephen King

Pro mě překvapivě jedna z top Kingových knih. Zlo procházející příběhem bylo místy skutečně tak intenzivní, že jsem musela přestat číst - to umí jenom King. Postavy a prostředí jsou jako obvykle krásně vykreslené, takže člověk má pocit, jako by byl uprostřed dění. King tentokrát vynechal démonično a vsadil na o něco realističtější zápletku, což je pro mě bonus. Výtku mám ale k překladu a korekci - kniha v tomto ohledu bohužel obsahuje spoustu podivností, což ji docela sráží...

09.12.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Neholduji post-apu, démonům a obecně nadpřirozenu. Tahle kniha obsahuje všechno, přesto je natolik realistická, že mě naprosto pohltila. Pro mě asi nejlepší z Kingových knih. Fascinuje mě, že si King troufl napsat tak dlouhou knihu bez pořádného "velkého finále" - to jen ukazuje jeho velikost.
Za dobu, než jsem Svědectví přečetla, zuřily chřipkové epidemie a já sama byla několikrát nachlazená - číst tuto knihu v posteli s horečkou, když jsou nemocní i všichni kolem... to je ten správný masochismus, svatá dobroto!

27.03.2017 5 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Příjemný a svěží styl psaní, sympatičtí detektivové a absence přílišného patosu. Jen Winterovy dedukce občas hraničily s uvěřitelností. Také konec se mi zdál zbytečně přemrštěný, ale to jsou jen drobné vady na kráse jinak skvělé a čtivé knihy.

23.12.2018 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Po hodně dlouhé době kniha, od které jsem se opravdu nemohla odtrhnout. Na začátku mě sice pasáže s muslimy a Saracénem nudily a moc jsem nerozuměla jejich smyslu, poté se ale všechny části začaly postupně spojovat a příběh byl vyprávěn z pozice Poutníka - od té doby mě měla kniha v hrsti. Konečně nějaký thriller\detektivka, která není uměle natahována a hlavní hrdina není superhrdina s neuvěřitelnými schopnostmi.

24.11.2020 5 z 5

MemoRandom MemoRandom Anders de la Motte

Příběh mi přišel příliš překombinovaný. V knize bylo zbytečně moc postav, které nebyly moc dobře vykresleny, takže jsem si k žádné nedokázala vytvořit vztah (ať už kladný, nebo záporný). Se čtením jsem problém neměla, ale kniha mi nic navíc nedala.

10.05.2017 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Ač na vesmír a sci-fi obecně příliš nejsem, nechala jsem se přemluvit a Marťana přečetla. První polovina knihy byla naprosto skvělá - spousta vtipných a zajímavých scén, a to i pro naprostého vesmírného laika. Zhruba v polovině mé nadšení o trošičku kleslo, a proto dávám 'jen' 4 hvězdy. Rozhodně smekám před autorem, že natolik vědecké věci dokázal podat zábavně a srozumitelně.

30.11.2016 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Přišlo mi, že si manželé řekli, že napíšou prvoplánový bestseller, vzali si příručku "Jak napsat pravou severskou detektivku" a podle toho krok za krokem postupovali. Některé pasáže nedávají smysl, dialogy jsou totálně jalové. Postavy nejsou nijak vykreslené, takže si k nim člověk nevytvoří žádný vztah.
Čas od času jsem navíc nevěděla, zda náhodou nečtu laciný erotický román pro ženy v přechodu.
Když se odhalí, kdo je vrah a všechno se vyjasní, tak autoři pro jistotu vše zopakují v umělém dialogu, aby to pochopili opravdu všichni. A protože nejspíš ještě kniha neměla příručkový počet stran, závěr tvoří krásný osobní patos o životě komisaře.
Za mě tedy hrůza.

24.01.2016 1 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Bezkonkurenčně nejlepší kniha od Nesba (pravda, ještě nemám přečteno vše). Zhruba v polovině, jsem si říkala, že kdyby kniha teď skončila, tak je to stejně skvělý příběh. Ale posledních 100 stran je taková jízda, že nelze přestat číst. ...a sněhuláka asi letos stavět nebudu. Rozhodně ne na zahradě.

30.12.2013 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Asi ve třetině jsem knihu odložila. Nevžila jsem se do žádné postavy, osudy všech mi byly jedno. Úryvky z deníku vraha mě nebavily.

12.10.2020 2 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Kniha zdolána za víkend, takže čtivost nelze upřít. Oceňuji zase trochu jiné téma, než je u obdobných detektivek běžné, naopak konec mě příliš nezaujal. Přišlo mi, že autor se snažil na posledních pár stránek nacpat co nejvíce zvratů a překvapivých momentů, což v konečném důsledku bylo na škodu.

09.08.2020 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Knihu jsem si přečetla znovu po několika letech a musím říct, že mě snad bavila ještě více, než v mládí. Jako správný introvert jsem se do Christophera snadno vcítila - obdivuju autora, že dokázal vnitřní pocity hlavního hrdiny tak skvěle popsat, v některých případech jako by mi mluvil z duše.

18.12.2016 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Pro mě nejlepší kniha z celé trilogie. Nenudila jsem se ani chvilku a vždy se na čtení těšila. Jak již bylo několikrát řečeno, Rowlingová píše sice obsáhle, ale přitom s neuvěřitelnou lehkostí. Knihu bych si dovedla docela dobře představit i ve filmové podobě.

19.06.2016 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Wow. Syn je zkrátka skvělá kniha, která se vyrovná i té nejlepší Holeovce (pro mě Sněhulák). Charaktery skvěle vykresleny, oblíbila jsem si snad všechny (nejvíc samozřejmě Sonnyho). Postavy mají navíc výborně vybraná jména, která se k nim hodí a jsou jsou snadně zapamatovatelná (to mi u Holeovek občas chybělo). Příběh je pěkně vymyšlený a samozřejmě čtivý, takže za mě dobrý :)

13.12.2015 5 z 5

Nedoporučuji číst hned po Staříkovi, protože koncept je opravdu hodně podobný. Ale jinak skvělá kniha plná absurdit. Scéna, kdy se sejdou všichni hlavní hrdinové včetně krále v jedné chatě, je dokonalá. Lehké čtivo na kteroukoliv dobu.

03.03.2015 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Přiznávám, že jsem si knihu vybrala hlavně díky zajímavému názvu. Četla se dobře a rychle, ale takový ten "závislácký" pocit, že musím číst dál a dál jsem měla až úplně na konci, když se vše vysvětlovalo. Jinak mi místy připadalo, že čtu spíše o trochu přisprostlejší literaturu pro děti alá Správná pětka - příběh o tom, jak parta mládežníků bere případ do svých rukou, podle mě do dospělácké literatury nepatří... Každopádně kniha nebyla zlá, ale nenadchla ani neurazila - předpokládám, že po čase si na zápletku již pamatovat nebudu.

22.10.2020 3 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tentokrát mě bavila spíše linie s Rose a Gordonem - zde mě ale zklamal konec. Bylo znát, že autor poté, co ukončil hlavní zápletku s Asadem, chtěl co nejrychleji ukončit i tuto vedlejší linii - konec mi tak přišel uspěchaný a odfláklý. Naproti tomu hlavní příběh s Asadem v čele měl pro mě pomalý rozjezd, ale konec byl super. Jsem ráda, že se Asadova minulost vyřešila a v dalším díle snad už zase bude Asad veselý a plný vtipu, protože toto mi v knize velmi chybělo.

03.05.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Klasický Nesbo. Plno zvratů, čtivost a (obzvlášť na začátku knihy) chuť Harryho něčím praštit za ten jeho zatracený alkoholismus. Jediné, co mě zamrzelo, bylo rozuzlení - pachatel i motiv mi prostě nějak neseděl...

27.12.2019 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

King jakožto autor detektivek mě baví více, než jeho klasická tvorba - proto mě oslovila hlavně první půlka knihy a nemohla jsem se odtrhnout. Potom už dostalo hlavní roli nadpřirozeno (což se dalo očekávat) a můj zájem lehce opadl. Každopádně kladně hodnotím námět - příjemná změna oproti novodobým detektivkám, které jsou všechny na jedno brdo. King prostě pořád umí.

26.10.2019 4 z 5

Špeky Špeky Rob Grant

Paráda! Knihu se tváří jako nenáročná oddychovka, ale když se nad tím člověk více zamyslí, vlastně popisuje docela vážné a aktuální problémy dnešní doby.. každopádně Grant je mistrem popisu a situaci dokáže popsat do takových detailů, že si čtenář připadá, jako by se mu odehrávala přímo před očima. To vše s všudypřítomným neotřelým humorem. Scéna s běsněním na parkovišti je prostě geniální!

19.07.2019 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Taková Olsenovská klasika. Selfies nejsou nejlepší knihou série, ale zdaleka ani nejhorší. Kniha mě bavila a dobře se četla, jen snad Rosina minulost mě místy nudila. Nechyběly ani sice již ohraní,ale přesto stále osvěžující Asadovi velbloudi a další vtípky. Za mě spokojenost.

13.05.2018 4 z 5