MemoRandom

kniha od:

MemoRandom https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245751/bmid_memorandom-memorandom-memorandom-JLR-245751.jpg 4.1 195

MemoRandom série

1. díl >

David Sarac pracuje pro stockholmskou policii. Vyhledává a nabírá informátory ve věcech organizovaného zločinu a dohlíží na ně. Manipulace, úplatky a výhrůžky jsou u něj běžnou praxí, dokud však přinášejí výsledky, nikdo se na nic neptá. Po těžké autonehodě ztratí David paměť. A s ní i kontrolu nad rozvětvenou sítí vlastních podvodů a lží. Najednou se sám stává lákavou kořistí pro ty, kdo se chtějí dostat k jeho tajemstvím. Klíčem k nim je člověk vystupující pod krycím jménem Janus. Mnoho lidí z obou stran zákona je ochotno jít přes mrtvoly, jen aby odhalili jeho pravou identitu. Nebo aby ji chránili? Kriminální thriller z pera Anderse de la Motte, autora napínavé trilogie Game, Buzz a Bubble, vychází ve 21 zemích, práva na seriálovou adaptaci zakoupila společnost 20th Century Fox TV v produkci Howarda Gordona (24 hodin, Ve jménu vlasti). MemoRandom je první částí dilogie.... celý text

Komentáře (41)

Komentáře 41 Recenze 7

m2056
m2056
01.09.2023 3 z 5

Je to normální průměr takových na pultech obchodu je hodně.

Swissman
Swissman
16.03.2023 5 z 5

Akční žánrovka jak vyšitá! Ale to vůbec nevadí. Na Bonda do kina taky nepůjdete kvůli záběrům brouků a motýlů. Moje čtvrtá kniha od autora a stále zásah do černého. Spousta dobře vykreslených postav, žádné nudné pasáže, dobře zvládnutá práce s dějem a příběh promyšlený od první do poslední stránky.


Dada077
Dada077
08.01.2023 3 z 5

U mňa takmer prepadák. Nudu a udržanie trošky pozornosti má u mňa na svedomí aká taká napínavosť deja, ktorá vypláva na povrch akurát v momente, kedy zvažujem nedočítanie.
Strata pamäte hlavného hrdinu, od prvej stránky knihy po poslednú bola v tretej štvrtine už riadne otravná a dej nikam neposúvajúca. Ani keby som ju brala ako brzdu a taktické zahmlievanie kvôli napínavosti, nemal by ten pocit žiaden význam pre rozuzlenie.
Mnoho postáv, ktorých farba dresu ostane zahmlená aj po dočítaní. Ako keby autor chcel vysloviť veľmi závažné informácie a nesmel, alebo sa neodvážil. Domyslenie nechal na čitateľovi, no možných kombinácií pre miestne a politicky nezainteresovaných južnejšie žijúcich hltačov literatúry je mnoho a hlboko zakopané náznaky sú pre navodenie závažnosti dosť nepostačujúce.
Štyristo stránok textu som sa hnala za chimérou. A teraz na mňa z upratanej knihovne čučí druhá kniha dilógie. (smajl držiaci sa za hlavu)

zdendula31
zdendula31
14.06.2022 5 z 5

Anders je prostě borec!Nejdříve jsem četla jeho novější tvorbu a jsem ráda,že mě jeho starší knihy nezklamaly.
Mám ráda jeho styl psaní.

Atak
Atak
08.07.2021 5 z 5

Dlouho mi trvalo, v podstatě až na konci než se mi vše spojilo a já konečně prozřel. Hned se pustím do pokračování, doufám, že potkám stejné postavy a čtení pro mě bude o to snazší.

kokrokr
kokrokr
12.07.2020 3 z 5

Nereálný a překombinovaný, tohle by nefungovalo.

jokabuki
jokabuki
14.03.2020 5 z 5

Výborný a napínavý thriller. Za mě pochvala.

Janík511
Janík511
06.01.2020 5 z 5

Napínava, nenechala mě vydechnout. Jdu se pustit rovnou do dalšího dílu. Tato kniha se opravdu hodně povedla.

1amu
1amu
05.10.2019 2 z 5

První třetina knihy ještě ušla . Kvituji s potěšením, že autor rozvíjí bolestné téma kdysi spořádané země, nyní prolezlé kriminální emigrací, na jejímž přísunu mají podíl tamní sociální demokraté a my můžeme (zatím) být v klidu, že tato, k normálnímu životu nepřizpůsobivá populace - naše hranice obchází. A to pomíjím další průšvih Švédska, který v době psaní této knihy ještě nedorostl, a to "bláznivou Grétu". Uff-uff.
Není co závidět! Závěr knihy považuji za bramboračku, ve které se normální čtenář skoro přestává orientovat.
A tak 2* dávám za reálný epilog, který ukazuje život, když ne v nahotě, tak jen v nedbalkách.
Šlo o mou první a také poslední knihu pana Anderse de la Motte.

Sofós
Sofós
01.09.2019 5 z 5

Wow, tak to tedy bylo něco! Tolik napěti v jedné knize jsem už dlouho nezažila. Naprosto skvěle vymyšlený příběh, který mě chytil a už nepustil. Knihu nešlo odložit... Teď už jen sehnat druhý díl... :-)

jan0504
jan0504
26.04.2019 4 z 5

Trošku sklamanie oproti sérii Bublina, ale dalo sa. Skúsim aj pokračovanie...

Zuzkanka
Zuzkanka
22.03.2019 4 z 5

Čekala jsem, co to bude za pecku, ale právě jsem ji dočetla a jsem trochu zklamaná. Tak nějak od začátku jsem tušila, jak to dopadne a čekala jsem asi trochu větší odhalení, než které proběhlo...ale jinak napínavá knížka, děj má spád.. Trochu mě nudila Atifova linie, Saracova byla zajímavější. Ale znovu ji číst nebudu.. Do druhého dílu se ovšem pustím, když už jsem ho koupila :D

LittleK
LittleK
10.10.2018 5 z 5

Další skvost do sbírky. Autor naprosto využil potenciál postavy se ztrátou paměti, ktr mu skýtala mnoho prostoru, ale zároveň nezabředl do pavučiny dějů, v níž by se čtenář ztrácel. Velmi čtivý, srozumitelný a napínavý příběh. Doporučuji všem, kdo autora neznají i těm, ktř mají obavy, že tato kniha nebude tak dobrá jako trilogie Game.

eva2114
eva2114
14.07.2018 4 z 5

Dobra. Ale uprimne - cakala som viac.

EricNor
EricNor
27.03.2018 3 z 5

Spatne to neni. Ale porad jsem mel pocit, ze to znam, ze uz jsem to cetl. Bylo to nejspis tim stylem, ktery hodne pripomina Jo Nesba. Postupne odkryvani, nekdo dela neco zvlastniho a vy nevite proc, pak to je stejne s dalsi postavou. Ale musim rict, ze jsem to tak nejak prokoukl a padoucha odhalil daleko pred koncem, nic jineho nedavalo smysl. Zabavne pocteni to urcite je, zvlaste poslední tretina, ktera je hodne akcni.

davas
davas
16.02.2018 5 z 5

Za mne to bylo hodně dobré čtení ...výborný styl psaní,kdy nenajdete skoro nudnou pasáž ..téma úplně jiné,než jsem dosud četl ...když to sečtete ,tak prostě vychází 4 nebo 5 ....a mne to bavilo,takže 5...

BiancaB
BiancaB
16.10.2017 4 z 5

Pro mě osobně trošku odlišný styl než předchozí trilogie a tak trochu pomalejší tempo. Samotnou mě překvapilo, že mi chvíli trvalo než jsem se opravdu začetla, ale zajímavý námět a charakteristické znaky Anderse pak nutily člověka hltat stránky. Myslím, že konec se seběhl hodně rychle a byl značně překombinovaný a těžko uvěřitelný, ale i tak mě kniha bavila. Takže se s radostí pouštím do Ultimátum :)

Booky84
Booky84
10.10.2017 5 z 5

Čtivá kniha, pěkný námět, svižný styl, jsem zvědavá na další díl.

Demonlover
Demonlover
05.10.2017 5 z 5

Je to jiný styl, než slavná trilogie,což svědčí o kvalitách autora. Autor udržuje čtenáře stále v napětí, děj je velmi "čtivý".Dávám pět hvězdiček a těším se na další knihu od Anderse de la Motte.

šipek
šipek
03.09.2017 4 z 5

Tak jsem na tuto knihu narazil zcela náhodně v knihovně a jsem rád, že jsem po knize sáhl. Četl jsem předchozí trilogii od tohoto autora s kterou jsem byl hodně spokojený. Dobře napsané a zajímavé spojení policistů s informátory. Kdo má rád severské krimi vřele doporučuji.

happy-smile
happy-smile
11.06.2017 4 z 5

Takový mysteriózní thriller o infiltrátorech a špionech. Trochu ve stylu Memento. Tento typ příběhu, kde detektiv má ztrátu paměti a postupně se rozvzpomíná kdo, co, proč a jak, je přesně to, co mě na knížku zaručeně naláká. Bohužel tady ale asi na mě bylo trochu moc toho infiltrátorství a málo mysteriózní stránky, takže to příběhově nebyl úplně ten typ knihy, co vyhledávám. I tak ale musím říct, že napsáno to bylo dobře a můžu doporučit.

střapatá
střapatá
10.05.2017 3 z 5

Příběh mi přišel příliš překombinovaný. V knize bylo zbytečně moc postav, které nebyly moc dobře vykresleny, takže jsem si k žádné nedokázala vytvořit vztah (ať už kladný, nebo záporný). Se čtením jsem problém neměla, ale kniha mi nic navíc nedala.

Dousabel
Dousabel
13.04.2017 3 z 5

Tady byl někde problém :) Knížka mě uspávala po pár stranách, četla jsem ji docela dlouho a celkově mě moc neuchvátila. Poměrně dost mi tam chyběl alespoň jeden kladný hrdina :) a ze začátku jsem se ztrácela v postavách. Janus mě ani tak moc nepřekvapil, dalo se to čekat. A ten závěr jak vystřižený z Ramba? :D Nicméně do druhého dílu se pustím, jak to s tím Davidem bude pokračovat.

trudoš
trudoš
28.01.2017 4 z 5

Povedený thriller pracující s tím nejjednodušším a zároveň nejatraktivnějším motivem - ztrátou paměti. To ještě vygradováno nejednoznačným hrdinou, který před svou amnézií evidentně žádným svatouškem nebyl a teď se na něj valí problémy, o kterých absolutně netuší, jak s čím souvisí. Což ve výsledku znamená, že nemůže věřit nikomu a to je voda na můj mlýn. Dlužno říci, že Anders de la Motte se se zápletkou vypořádal se ctí a nebýt přeceněného množství postav, ve kterých se člověk brzo ztratí, hodnotil bych lépe. S tím souvisí i autorská neřest průběžně se zamotávat do vlastních konspirací, přičemž chvílemi je docela těžké udržet krok s aktuálním vývojem. Nehledě na fakt, že demaskovací zvraty jsou poměrně odhadnutelné a ta labutí píseň kolem je trochu zbytečně moc natahovaná. Přesto MemoRandom funguje bezvadně po všech stránkách, gangsteři jsou dostatečně nekompromisní, aby to bralo dech, a policie právě tak zkorumpovaná, aby z toho běhal mráz po zádech. Stockholm noir jak vyšitý.

Gracian1964
Gracian1964
27.10.2016 3 z 5

No nazdar...Tak som to konečne dočítal, pustil som sa do toho pod dojmom pozitívnych ohlasov...nuž, téma nebola zlá...ale ako tu písal Vilas1979, tiež mi bolo pomerne jedno, kto je Janus, dočítal som to v podstate len z povinnosti...keby sa jednalo o film, asi by som sa neobťažoval s jeho pozeraním, kedže akčným filmom sa vyhýbam...aj toto môžme považovať za akčnú knihu...navyše v elektronickej podobe, v akej som ju čítal, bola spústa chýb, i gramatických a preklepov, ktoré ma dosť iritovali...som rád, že to už mám za sebou a pochybujem, či sa chcem s týmto autorom ešte niekedy stretnúť...možno by som skôr mal siahnuť po tej predchádzajúcej trilógii? ktovie...každopádne, mám čo čítať...Ešte mi napadlo, že musím skúsiť, či na youtube nájdem pieseň High wire :-))

LahoferRose
LahoferRose
19.09.2016 4 z 5

Skvělý policista David Sarac se silným morálním cítěním zabásnout všechny zločince, ztratí paměť, ale má silný pocit, že něco skutečně pokazil, ale jak? Špatný pocit ho při hledán střípků paměti neopouští, naopak se prohlubuje. Kdo je Janus? No, asi od půlky knihy jsem měla podezření, takže pro mě Skarpo nebylo až takovým vyhrocením. Přesto je to určitě zajímavá kniha, z nebezpečného prostředí.

Vilas1979
Vilas1979
13.04.2016 3 z 5

Trilogie Game, Buzz, Bubble stále patří k tomu nejlepšímu, co jsem dosud četl, přečetl jsem ji za týden a mohu ji vřele doporučit. Nová kniha MemoRandom ve mne však vzbuzuje spíše rozpaky. Prostředí, ve kterém se odehrává, pro mne nebylo nijak zvlášť atraktivní, informátoři a jejich spojky na policii, krtci, úniky informací, zkorumpovaní policisté a politici, témata, od kterých si chce člověk při čtení spíše odpočinout. K hlavnímu hrdinovi si čtenář vytváří vztah velmi pozvolna, vždyť ztratil paměť, takže toho o něm na začátku mnoho nevíme, on sám toho o sobě moc neví. Příběh se tedy odkrývá hodně pomalu, jak se Davidu Saracovi postupně vrací paměť. Musím řici, že ještě někde v polovině knihy mi bylo vcelku jedno, kdo je Janus, přitom je to jaksi ústřední zápletka a odhalení jeho identity by mělo být to, co čtenáře pobízí ke čtení. Leč nebylo, knihu jsem tak četl docela dlouho. Dojem lehce napravil až závěr, i tak tři a půl hvězdičky zaokrouhluji směrem dolů. Nad autorem hůl rozhodně nelámu a na další knihu se určitě těším.

na-iva
na-iva
11.04.2016 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila - čtivá a napínavá od začátku do konce. Doporučuji.

jezek693
jezek693
12.03.2016 5 z 5

Velmi zajímavá kniha s velmi napínavým koncem

BáraSpurná
BáraSpurná
04.03.2016 4 z 5

Anders opět nezklamal!