StihOMam StihOMam komentáře u knih

Zabiják Zabiják Émile Zola

Díky Emile, díky. Díky tobě jsem začala s chlastem později. A protože fantazii se meze nekladou, dodnes mám před očima barvitě vylíčené delirium tremens, které mě po nocích na střední škole někdy mučilo. Dneska už se na to dívám střízlivě; nicméně mám Zolu v popředí knihovny, aby mě realita neopila.

17.03.2017 4 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Celá kniha je skutečně absurdní. Nepopírám, že upozorňuje na důležité otázky, ale forma sama jakou nám je příběh sdělen podtrhuje absurdnost. Realita je krutá, co dnes platilo, zítra nemusí, tlachání o hloupostech v kontrastu s nesvobodou - ano. Nicméně znám lepší knihy cílené na tytéž otázky sdělující i něco víc a navrch příjemnější formou.

17.03.2017 3 z 5

Třetí oko Třetí oko Lobsang Rampa (p)

Od prvních do posledních řádek me toto ctivo bavilo. Literarni dilo, ktere me pohltilo a ovlivnilo. Pokud i vas duchovno a smysl zivota zajima, urcite dejte sanci vypraveni Dr.Rampy. Nezklame. Bez ohledu na uvedena fakta ci smyslenky.

15.03.2017 5 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Po přečtení knihy a shlédnutí filmové verze mi bylo jasné, který z obou způsobů interpretace na mě více zapůsobil. Přestože, možná snad proto, že kniha mi bylo předložena v originále, převálcovala film dost zásadně. Hemingwayův vypravěčský styl a osobité přiblížení válečného prostředí dokáže zanechat hluboký dojem.

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Oddechové čtení, které mě nicméně zanechalo jaksi prázdné.

14.03.2017 2 z 5

Povídky o manželství a o sexu Povídky o manželství a o sexu Michal Viewegh

U povídek je dobré, že když vás jedna neosloví, zvedne to na průměr druhá. Je pravděpodobné, že každý z nás se najde v něčem jiném. Nejsem výjimka. Ani tato kniha ne. A protože mě úryvek z jedné postihl na celý život, dávám za uspokojivé tři.

14.03.2017 3 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

A to mě bavilo! Léčba neklidem se autorovi povedla a já mu za to prostě děkuji.

14.03.2017 4 z 5

Dědečku, vyprávěj - etiketa pro kluky a holčičky od tří let Dědečku, vyprávěj - etiketa pro kluky a holčičky od tří let Ladislav Špaček

Máte-li doma tříleťáka (nebo čtyřleťáka), máte mít doma i tuto knížku. Děti jí snadno porozumí, kapitoly jsou skutečně z jejich života a rády pak aplikují teorii na praxi. Nikdy by mě nenapadlo, že etiketa bude pro moje dcery blízkou kamarádkou a oblíbí si ji natolik, že ji budou rády poslouchat i na CD na dobrou noc nebo v autě. Díky, pane Špačku!

O čem sní ženy 1 O čem sní ženy 1 Olga Sommerová

Když si člověk přečte o trápení druhých v takové míře, cítí se najednou šťasten a vděčen za všechno, co ho obklopuje.

14.03.2017 3 z 5

Bílý Bim Bílý Bim Gavriil Nikolajevič Trojepolskij

Moje slabina. Dodnes se vidím dočítat knihu v autě při cestě na dovolenou jako dvanáctileté, rozervané, uplakané dítě s malou dušinkou. Trpký příběh, který mám zcela zarytý pod kůží. Myslím, že formoval nejen mé čtenářské vnímání, ale i mou duši.

Dějiny sebevražd Dějiny sebevražd Martin Monestier

Není to víkendová záležitost: vyčleňte si na čtení trochu více času. Zvláštnostmi a zajímavostmi se však stránky hemží a investovaný čas se vám tedy několikanásobně vrátí.

14.03.2017 4 z 5

Lidské tělo – podívej se pod okénko! Lidské tělo – podívej se pod okénko! kolektiv autorů

Povedená publikace - doporučuji!

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

Pro jaky vek tuto knihu doporucit? Moji petiletandu bavila a rozesmivala. Rodic spokojene dovysvetloval a vzdelaval nezname terminy. Nesbø se nezapre: svetoznalectvi vyhodou, prolinani pozapomenutych kapitol, ne/prirozene zapletky, prekvapeni na konec - ano i pro male ctenare. Deti se bavi. Neni to u detske literatury znamka kvality? Za nasi domacnost palec nahoru.

13.03.2017 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Literarne bohate dilo. Je az zarazejici, povznasejici, desive i uzasne, jak dokaze promlouvat pan Capek i k soucasnym ctenarum - jsou-li tedy ochotni ustupku a pocitaji s jazykem lehce archaickym. Myslim, ze je zde na nekterych postavach neuveritelnym zpusobem vykresleno mnoho charakteru, ktere dnes autori zobrazuji primeji, mnohem hrubsi mluvou a nedavaji nam prostor k vlastnimu dokreslovani. Za me skutecne cteni s odmenou.

02.03.2017 3 z 5

Zlá milá Zlá milá Pavel Šrut

Nejsem lyrik, basnicke strevo mi vypadlo s prvnim zubem. Mozna proto me poezie obchazi, jen obcas se mi nejaka prichyti na chleba spadeny na zem tou nespravnou stranou. Nicmene: Zla mila musi byt v me knihovne. Dovolim si odmenu pysnit se vlastnim vytiskem, protoze ve mne nektere basne stale uzravaji. Ale verse zde nesmradnou jako teplem hlazene syrecky. Zla mila je neuveritelne jazykove podmaniva, nechybi ji vytribenost, kouzelna komplikovanost a zabavne asociacni komparismy. Jedna se o vyjimecne vytribene radky, ktere stale opakovane a rada procitam, az mi z toho kolecka v hlave drnci.
Slysite?
Zla
mila...
Zla
mila...

06.01.2024 5 z 5

Kdo roste v parku Kdo roste v parku Kateryna Michalicyna

Pro deti skvele. Jednoduche, prehledne, mile, poutave, s lehce napinavym pribehem :-) A vzhledem k veku cilove skupiny samozrejme take s dobrym koncem. Doporucuji.

17.04.2023 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Myslim, ze autorka to ve sve knizni zpovedi dobre vystihla. At uz alkoholicku ve svem okoli poznate sami, varuji vas jini nebo se zkratka jinym zpusobem dozvite o alkoholove zavislosti (zejmena pak zeny) - co dal? Co s tim? Jak to budete resit?
Nijak.
Chceme verit vsem lzim, ktere nam vyklada. Vzdyt zase tak zle nevypada, doma to ma blby, rodina ji asi pomuze ne... Kecy na druhou. Ale nikdo z nas nechce napr. matku tri deti videt na vlastni oci lezet oblicejem v blate s uvolnenym mechyrem. To vazne ne. A ten problem se neresi. Jen obchazi, omlouva, efektivne zameta pod koberec. Takze alkoholicka zustava alkoholickou. Dokud se ona sama nerozhodne ji prestat byt.
Je dobre o tom mluvit.
Tleskam pani Duffkove, ze o tom mluvit dokaze a stale mluvi.

16.04.2023 3 z 5

Démanty noci Démanty noci Arnošt Lustig

Co autor prožil, sdílí dál. Jako by nám dovolil nahlédnout do kraje své duše, která viděla zlo. Neskutečně trýznivými obrazy přibližuje historii všem, kdo se jí stále víc a víc vzdalují. Jeho realismus s nepoloženými otázkami nabízí nespočet odpovědí. Není lehké kamarádit se s těmito povídkami, ale otočit se k nim zády nemůžete.

31.05.2022 5 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Na knihu jsem byla docela zvedava, ale po 20 strankach jsem vedela, ze to musim precist co nejrychleji, abych to mela za sebou. Nesedla mi stylistika, lingvistika, misty logika a o pouziti kurzivy se nebudu radeji rozepisovat. Navic skutecne nemam rada, kdyz je myslenka "dovysvetlena", takze ctenari neni ponechan zadny prostor a je dopredu za bytost neschopnou zamysleni, dedukce, brainstormingu (obcas googleni, ze...).
Co se autorce povedlo, otevrit staronove rany. Rypat se v bolesti, zarmutku, depresi, skrabat cerstve strupy - v tomto ohledu bych dala i 5 hvezd. Nicmene se podle me jedna pouze o sebemrskacstvi, ne o hodnotnou cetbu. Takze pokud jste v nedavne dobe nekoho ztratili, doporucuji cetbu teto knihy odlozit. Za me osobne treba i navzdy. Usetrite se maximalne dalsiho povrchniho pribehu a 12 hodin zivota.

10.04.2022 2 z 5

Když jsem viděla obal knížky, s povzdechem jsem svým děvčatům (6 a 9 let) odkývala jejich volbu v knihovně. A hádejte co? Večer co večer jsem je naháněla do postele, jenom abychom už pokračovaly v četbě. Jedná se totiž o velice citlivě zpracovaná témata, která s dětmi někteří dospělí mnohdy necitlivě řeší. Autorka skutečně příjemně zachytila atmosféru ne/dětského světa a nabízí mnohem víc, než se zdánlivě zdá. Doplněné ilustrace pak vždy skutečně silně podtrhují příběh a děti udržují v neustálém napětí i touze po „víc a víc a mami ještě!“. Justýnku a asistenčního jednorožce upřímně doporučuji, protože díky autorce jsme si užily neskutečně báječně momenty zavrtané pod peřinou s podnětnými rozhovory.

03.01.2022 5 z 5