Dědečku, vyprávěj: Etiketa pro kluky a holčičky od tří let

Knížka Dědečku, vyprávěj je určena dětem od tří let, vypráví o světě etikety pohledem malého děvčátka a jejího trpělivého a laskavého dědečka. Děti se naučí základům chování ve společenských situacích, které jsou přiměřené jejich věku a zkušenostem. Dozvědí se, jak se máme chovat v rodině, na ulici, ve školce, na návštěvě, u stolu, v divadle, v restauraci i v hotelu. Vyprávění moudrého dědečka je protkáno pohádkovými příběhy, které v dětech pěstují ohleduplnost, obětavost, lásku ke světu kolem nich. Kniha jim položí základy, na nichž pak budou stavět, až budou starší a budou je potkávat nové zkušenosti. Knížka je bohatá na obrázky, proto si ji mohou děti po prvním přečtení s dospělými „číst“ i samy. Na konci knihy je sérii otázek ke každé kapitole, aby si dospělí s dětmi mohli o tématech kapitol ještě vyprávět. Přílohou knihy může být i zvukové CD, které mohou děti poslouchat doma nebo v autě a přitom podle obrázků prožívat děj. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139522/dedecku-vypravej-etiketa-pro-kluky-a-holcicky-od-tri-let-139522.jpg 4.491
Pro děti a mládež
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Dědečku, vyprávěj: Etiketa pro kluky a holčičky od tří let

Melounky

Líbila se mi, i když byla občas trošku nudná :)

Adel822
29.11.2020

Krásná a velmi naučná a poučná kniha pro děti s nádhernými ilustracemi a k tomu i překrásně namluvené CD.

Y2T
17.11.2020

Jako úvod do slušného chování pro děti to lze vřele doporučit. Děti poslouchání baví, a věci si zapamatují, i když z toho některé mají legraci. Velmi pozitivně hodnotím i přiložené CD v ceně, i když čtení děti baví víc. Ke knížce bych měl jen pár výtek:
1) někdy je až přehnaně formální (opravdu si nelze naklonit misku s polévkou v restauraci? U obědu s anglickou královnou to pochopím, ale drtivá většina českých restaurací je spíše na úrovni jídelen a naklonění talíře mi přijde zcela v pořádku, spíše by bylo podivné to neudělat)
2) je škoda, že kresby jsou provedeny tak, že vyobrazené postavy drží příbory dost podivně. Čekal bych kresbu, která doprovodí slovní výklad, jak se má správně držet příbor, a ne jakési podivné úchopy.
3) kniha motá dětem hlavu ohledně fungování poštovních holubů. Holub vždy letí jen k sobě domů do holubníku. Nikoliv na adresu, kterou mu řeknete.
4)U japonského spolužáka jménem Kenta je poněkud nepřesně zmíněno, jaký je význam jména. V knize uvedená informace se sice dá najít na anglických webech, ale japonská jména nemají jeden ustálený význam, ale záleží na použitých znacích, a podle toho mohou mít stejné slabiky různý význam. Nemělo by se tedy mluvit o významu jména obecně, ale o významu jména konkrétního chlapce. A je trochu škoda, že Kenta je nakreslen jako jediný z celé knihy s jinýma očima. Vzhledem k extrémní míře stylizace knihy, kdy kolečkové oči postav opravdu neodpovídají realitě je až s podivem, jakou měl ilustrátor potřebu u Kenta výrazně zdůraznit tak drobnou fyzickou odlišnost jakou je kožní řasa zakrývající vnitřní koutek. V řadě zemí by to bylo chápáno jako velmi nevhodné, stereotypní, až karikaturní zobrazení Asijce s rasovým podtextem. Vím, že je to v české kultuře notoricky vžité a třeba ČT přijde jako skvělý nápad dělat v Kouzelné školce Yellow face, ale zrovna v takto upjaté knize o slušném chování mi přijde dost překvapivé.

lacikam9655
03.10.2020

S dcerou tuto knizku cteme cca od roku a pul. Souhlasim s komentari, ze nekdy ty poucky pusobi trochu na silu a jakoby neprirozene. Ale myslim, ze pro dite je to alespon jednoznacne napsane tak, aby to bylo srozumitelné a jasne. Dcera tu knizku miluje. Jsou tam moc pekne obrazky a casto si v beznych situacich pripominame ty pribehy v knize (napr. kdyz nakupujeme, u jidla). Za me jednoznacne knizka plni svuj ucel.

KristynaL
04.06.2020

Naprosto souhlasím s Charlesskou. Téma knihy mi přijde vynikající. Nicméně neformální rodinné povídání dědečka s vnučkou, které je na každé druhé stránce protkané víceméně citacemi z učebnic etikety, mi připadá zbytečně "na sílu". Obzvlášť když je knížka určena dětem od tří let.

harena
28.05.2020

Pěkná a zábavná kniha, která nenásilným způsobem učí děti, jak se správně chovat v divadle, v restauraci atd. Výborný nápad bylo i CD, děti si ho někdy pouštěly i sami. Pro děti od čtyř let určitě vhodný dárek.

Sobtulda
25.01.2020

Bavi me i syna a prinesla mu do zivota zaklady slusneho chovani, ktere bere za samozrejmost a bavi ho to. Kniha obsahuje CD, ktere poslouchame kazdy den v aute cestou do skolky.

jasmína
26.08.2019

Kniha se dcerce líbila, mně celkem také, ale musím souhlasit s Charlesskou, potkala jsem pana Špačka osobně.

Přišel jako zákazník do knihkupectví, kde jsem pracovala. Přišel ke mně k pokladně, já jsem ho pozdravila, neodpověděl mi.

Dala jsem mu vybranou knihu do taštičky, nepromluvil a hodil mi tašku na pult.

Chápu, že zřejmě neuznává plastové sáčky, ale kterýkoliv obyčejný zákazník mi řekl, že plast nechce, tak nebyl problém, ale mluvili. Pan Špaček ani slovo, do dnešního dne mě to zřejmě nepřestane mrzet, ale nic s tím nezmůžu.

A při platbě knihy se na mě ani nepodíval, a věnoval se své známé (či náhodné zákaznici, to nevím přesně), a já byla jako opařená, když ani při odchodu neodpověděl na pozdrav.

Káže vodu, pije víno

A proto mě jakákkoliv kniha či zmínka i výborný pořad na Déčku Mistr E kazí dojem z pana Špačka.

Měla jsem k němu vždy obdiv a úctu, ale prodavačky jsou pro něj evidentně jen otroci.....

Dcerce ale knihy ani pořady od něj nezakazuju. Ráda jí to čtu a dívám se s ní na Mistra E.

Ladislav Špaček
česká, 1949